Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, gdeli είπε

Εγώ χρησιμοποιώ πάντα ΕΚΟ αλλά και η Πετρογκάζ είναι πολύ καλή. 

Εγώ δεν κάνω πυρόλυση γιατί καίει και το seasoning. Αν είναι λίγο λερωμένη η σχάρα την καθαρίζω με μια ξύλινη σπάτουλα και όλα ΟΚ. Εσύ όμως έτσι κι αλλιώς θα κάνεις ξανά seasoning, οπότε μπορείς να κάνεις πυρόλυση και να τρίψεις. Μετά λαδώνεις σχάρες και συνεχίζεις με την διαδικασία του seasoning.

δεν καταλαβενω γιατι εγω πρεπει να κανω seasoning ενω εσυ μου λες δεν κανεις?σορυ αλλα ειχα μονο καρβουνο και ηλεκτρικες αν μπορεις να μου το εξηγησεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Εγώ έχω κάνει ένα καλό seasoning από όταν την πρωτοάναψα και επειδή δεν την καίω σε τόσο υψηλές θερμοκρασίες χωρίς να έχω βάλει φαγητό επάνω (ή χωρίς να την έχω λαδώσει πρώτα) δεν χρειάζεται να ξανακάνω seasoning. Διατηρείται και ενισχύεται με κάθε ψήσιμο. Αν κολλήσει κάτι (σπάνιο) το ξεκολλάω απλώς με μια ξύλινη σπάτουλα και όλα ΟΚ. Εσύ όμως που την έκαψες σε υψηλή θερμοκρασία, έκαψες και το seasoning μαζί κατά πάσα πιθανότητα, γι αυτό και σου κολλούσαν τα σουβλάκια. Οπότε κάνε ένα καλό seasoning ξανά και αν πάλι το κάψεις ή αν χρησιμοποιήσεις βούρτσα και το απομακρύνεις, καλό είναι να το επαναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gudinakos είπε

πια πρεπει να παρω?Να σε ρωτήσω κάτι ακόμη τώρα που έψησα και ψιλό λερώσει όχι τίποτα ιδιαίτερο τι πρέπει να κάνω για να ξανά ψήσω ζεσταίνω στο φουλ τρίβω και ψήνω?Η πρεπει καθε φορα να λαδονω σχαρες?

 

 

Τελεια!!!Ανεβηκε πολυ εμενα στο 30 λεπτο πηγε 320 τι φιαλη εχεις?

Έχω πάρει την coral prime. Κόκκινη είναι. Άλλαξα και ρυθμιστή βέβαια γιατί η μπουκάλα περνει ρυθμιστή που κουμπώνει. 

8 ώρες πριν, gudinakos είπε

πια πρεπει να παρω?Να σε ρωτήσω κάτι ακόμη τώρα που έψησα και ψιλό λερώσει όχι τίποτα ιδιαίτερο τι πρέπει να κάνω για να ξανά ψήσω ζεσταίνω στο φουλ τρίβω και ψήνω?Η πρεπει καθε φορα να λαδονω σχαρες?

 

 

Τελεια!!!Ανεβηκε πολυ εμενα στο 30 λεπτο πηγε 320 τι φιαλη εχεις?

Αυτήν έχω.

IMG-1e7cc69d383c307ed0cc46a30b8c2e00-V.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, skskre είπε

1η απόπειρα για κάπνισμα απέτυχε,  καθώς δεν άναψαν τα ξύλα στο δοχείο -πάνω στη σχάρα-  οπότε τα άφησα έτσι για decor.

Πρέπει να είναι πάνω στα sear plates?  Η μήπως ο πάτος θέλει τρύπες? 

Για να αρχισουν να καπνιζουν πρεπει να ζεσταθει πολυ το κουτι. Αν τα εχεις μουλιασει κιολας, θα παρει πολυ περισσοτερη ωρα μεχρι να ξεκινησει. Οποτε να ξερεις για μικρης διαρκειας ψησιμο δεν εχει ουσια να κατσεις να καπνισεις. Σε ψησιματα ανω της μισης ωρας να το κανεις αν θες.

 

 

Εγω χτες σουβλισα ενα κοτοπουλο ελευθερας, αυτο με την κιτρινη πετσα, το καλο. Εβαλα μονο λαδι εξωτερικα και ενα μειγμα απο το μπαχαρ που λεγεται chimichurri:

Spoiler

Μείγμα Τσιμιτσούρι από το #Μπαχάρ! Η λέξη Chimichurri για την Αργεντινή έχει το βάρος ενός εθνικού γαστρονομικού συμβόλου. Αναφέρεται στη σάλτσα που συνοδεύει τα περίφημα asados, τα κρέατα που ψήνονται σε ανοιχτή φωτιά, κάτι σαν τα κρητικά «αντικριστά», δηλώνει όμως και το μείγμα μπαχαρικών που συμμετέχουν στην προετοιμασία της. Στη βάση του βρίσκεται ο μαϊντανός, το σκόρδο, το κρεμμύδι, η ρίγανη και η πάπρικα, ενώ ανάλογα με τις προτιμήσεις κάθε νοικοκυριού προστίθενται τσίλι, κόλιανδρος, βασιλικός. Στη μύτη επικρατεί το άρωμα της ρίγανης, του κρεμμυδιού και της καπνιστής πάπρικας, ενώ η παρουσία του σκόρδου είναι πολύ διακριτική.

155325397_3698119273567880_6481158749081

Για καπνισμα χρησιμοποιω pellet oak που ειναι πολυ πιο φθηνο απο τα κλασικα ξυλακια και διαρκει και περισσοτερη ωρα. Στην αρχη θελει αναμα με ενα καμινετο μεχρι να αρπαξει στη μια πλευρα, σβηνεις τη φλογα και αρχιζει να καπνιζει αμεσα. Αν ειναι γεματος ο σωληνας διαρκει καπου 3 ωρες, ενω τα ξυλακια κανα μισαωρο.

Χρησιμοποιησα τη σουβλα της weber που ειχα κερδισει σε μια κληρωση το Πασχα. Ενω δεν εχει αντιβαρο οπως αλλες εταιριες, δεν επαιζει καθολου στο γυρισμα, γυριζε πολυ ομαλα και ανετα τα 2+ κιλα που ηταν το κοτοπουλο.

Το μαγειρεμα πηρε γυρω στη μια ωρα και ενα τεταρτο με θερμοκρασια γυρω στους 200-220 με τους 2 ακριανους καυστηρες μονο αναμενους. Αν δεν βιαζομουν να φαω θα το εβαζα να γινει πιο αργα, αλλα βγηκε σουπερ και ετσι!

Επισης το meater εκανε φοβερη δουλεια στη σουβλα.

 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αποτέλεσμα φαίνεται εξαιρετικό! Ταψάκι από κάτω δεν είχες σε κανένα στάδιο του σουβλίσματος;

Αυτά τα pellets ακούγονται πολύ καλή λύση. Πού τα βρίσκεις; Επιλέγεις ξύλο για άρωμα όπως και με τα ξυλάκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, gdeli είπε

Το αποτέλεσμα φαίνεται εξαιρετικό! Ταψάκι από κάτω δεν είχες σε κανένα στάδιο του σουβλίσματος;

Αυτά τα pellets ακούγονται πολύ καλή λύση. Πού τα βρίσκεις; Επιλέγεις ξύλο για άρωμα όπως και με τα ξυλάκια;

Οχι δεν ειχα βαλει ταψι καθολου, δεν ξερω αν χοραγε κιολας γιατι ηταν πολυ μεγαλο το κοτοπουλο.

Τα πελετ ειναι της traeger που βγαζει και καπνιστηρια που δουλευουν με πελετ μονο. Εχει πολλα "αρωματα" να διαλεξεις, δες skroutz. Οταν το πηρα περσι (ισως και προπερσι) το 10κιλο σακι (20-22€), ηθελα να παρω cherry αλλα δεν εβρισκα, οποτε πηρα oak. Aυτα τα δυο μαζι με το apple κανουν σχεδον για ολα τα κρεατα, απλα το oak εχει λιγο πιο βαρια γευση απ οτι λενε, ενω τα αλλα δυο ειναι πιο απαλα.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι θερμοκρασία το έβγαλες; Φαντάζομαι βγήκε τέρμα ζουμερό.

Τσάμπα είναι τα πέλετ σε σχέση με τα ξυλάκια! Ωραία, θα προχωρήσω αρμοδίως!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, gdeli είπε

Σε τι θερμοκρασία το έβγαλες; Φαντάζομαι βγήκε τέρμα ζουμερό.

Τσάμπα είναι τα πέλετ σε σχέση με τα ξυλάκια! Ωραία, θα προχωρήσω αρμοδίως!!

Θες και το καταλληλο εξαρτημα ομως https://www.amazon.de/s?k=pellet+tube&ref=nb_sb_noss_1
Σκεψου ομως οτι θα παρεις μια σακουλα πελετ και θα την κρατησεις πανω απο χρονο. Tωρα τσεκαρα και τα ειχα παρει Νοεμβριο του 19 και εχω ακομα πανω απο ενα κιλο. Οποτε σιγουρα θα μου βγαλουν 2 χρονια!

To meater χτυπησε να το βγαλω στους 72C και με την ξεκουραση εφτασε μεχρι 78C οταν το εκοψα μετα απο 8-10λεπτα, οποτε βγηκε φοβερο.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Για να αρχισουν να καπνιζουν πρεπει να ζεσταθει πολυ το κουτι. Αν τα εχεις μουλιασει κιολας, θα παρει πολυ περισσοτερη ωρα μεχρι να ξεκινησει. Οποτε να ξερεις για μικρης διαρκειας ψησιμο δεν εχει ουσια να κατσεις να καπνισεις. Σε ψησιματα ανω της μισης ωρας να το κανεις 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Για καπνισμα χρησιμοποιω pellet oak που ειναι πολυ πιο φθηνο απο τα κλασικα ξυλακια και διαρκει και περισσοτερη ωρα. Στην αρχη θελει αναμα με ενα καμινετο μεχρι να αρπαξει στη μια πλευρα, σβηνεις τη φλογα και αρχιζει να καπνιζει αμεσα. Αν ειναι γεματος ο σωληνας διαρκει καπου 3 ωρες, ενω τα ξυλακια κανα μισαωρο.

Πήρε 2 ωρες να γίνουν οι Μπριζόλες δεν ήταν λίγο.

Εννοείς ότι πρέπει να τα ανάψω χειροκίνητα πρώτα και οχι με τους καυστήρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, skskre είπε

Πήρε 2 ωρες να γίνουν οι Μπριζόλες δεν ήταν λίγο.

Εννοείς ότι πρέπει να τα ανάψω χειροκίνητα πρώτα και οχι με τους καυστήρες?

Αρχικα βαλε το κουτι καπνισματος πανω στους ανακλαστηρες των καυστηρων και αναψε τον καυστηρα στο φουλ να ζεσταθει και η ψησταρια αλλα και τα ξυλαρακια να αρχισουν να καπνιζουν. Οταν δεις καπνο, χαμηλωσε τη φωτια να παει στη θερμοκασια που θες και βαλε το κρεας να μαγειρευτει. 

Να ξερεις οτι μετα το σημειο που καπνιζουν αν εχεις δυνατη φωτια θα αρπαξουν φωτια, οποτε χαμηλωσε τη φωτια και ριξε λιγο νερακι ισα ισα να σβησει η φωτια και να βγαζει παλι καπνο.

Σημειωση: τα πελετ που εγραψα πριν δεν δουλευουν με τα απλα κουτια καπνισματος, θελουν τρυπες γυρω γυρω. Στα απλα κουτια μονο ξυλαρακια θελει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SagoniasSlutRos αν στο κουτί που είναι για ξυλαράκια, αν βάλουμε δικά μας κομμάτια μικρά από ξύλο θα υπάρξει πρόβλημα? Υποθέτω ότι σίγουρα πρέπει να έχουν ξεραθεί τα κομματάκια αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, plasTOST είπε

@SagoniasSlutRos αν στο κουτί που είναι για ξυλαράκια, αν βάλουμε δικά μας κομμάτια μικρά από ξύλο θα υπάρξει πρόβλημα? Υποθέτω ότι σίγουρα πρέπει να έχουν ξεραθεί τα κομματάκια αυτά.

Δεν θα υπαρξει θεμα. Μπορεις να βαλεις και χοντρα κομματια ξυλο (wood chunks) πανω στη σχαρα και να καπνισεις. Απλα θα πρεπει να ειναι καταλληλα για καπνισμα. Για σιγουρια θα πηγαινα σε μηλια, κερασια και ολα αυτα που βγαινουν σε ξυλαρακια για αυτη τη δουλεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...