Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, gdeli είπε

Νομίζω ότι πρέπει να τα μουλιάσεις πριν τα βάλεις τα ξυλαράκια. Εγώ πάντα έτσι κάνω. Τουλάχιστον 30' πριν τα βάλω για κάπνισμα.

Aλλοι λενε μουλιασμα, αλλοι λενε οχι για πιο καθαρο καπνο. Δεν ξερω, και γω παλια τα μουλιαζα οταν ειχα καρβουνο και τα εριχνα πανω στα καρβουνα απ ευθειας. Στο smoker box θεωρω οτι απλα δυσκολευουν το να αρχισει το καπνισμα.

11 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Έλεγα να βάλω φλούδα από Έλατο ή κερασιά, καρυδιά, κλπ.

Λέτε το έλατο να το πικρίσει ?

Πηγαινε στα πιο safe κερασια/καρυδια και δοκιμασε το ελατο σε κανα φθηνο κρεας για δοκιμη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Εγώ έχω αγοραστά ξυλάκια και τα βάζω σε μαντεμένιο κουτί της weber, βρεμμένα όμως για 30', όπως λένε οι οδηγίες τους. Νομίζω ότι το μούλιασμα καθυστερεί την πλήρη καύση τους και έχεις περισσότερο καπνό. Γενικώς πάντα έχω την γεύση του καπνού έντονη, δεν ξέρω αν ευθύνεται το μούλιασμα ή το ξύλο αυτό καθ' αυτό.

15 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Έλεγα να βάλω φλούδα από Έλατο ή κερασιά, καρυδιά, κλπ.

Λέτε το έλατο να το πικρίσει ?

Δεν ξέρω, δεν το έχω δοκιμάσει. Για ψάξε το λίγο μήπως το χρησιμοποιούν κάπου για κάπνισμα και αυτό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, gdeli είπε

Εγώ χρησιμοποιώ πάντα ΕΚΟ αλλά και η Πετρογκάζ είναι πολύ καλή. 

Εγώ δεν κάνω πυρόλυση γιατί καίει και το seasoning. Αν είναι λίγο λερωμένη η σχάρα την καθαρίζω με μια ξύλινη σπάτουλα και όλα ΟΚ. Εσύ όμως έτσι κι αλλιώς θα κάνεις ξανά seasoning, οπότε μπορείς να κάνεις πυρόλυση και να τρίψεις. Μετά λαδώνεις σχάρες και συνεχίζεις με την διαδικασία του seasoning.

Παιδιά, διορθώστε με αν  κάνω λάθος, αλλά εγώ για την Weber 325 Που Έχω, ότι οι μαντεμενις σχάρες  με επικάλυψη, δεν χρειάζονται  seasoning..Μόνο κάψιμο να φύγουν τυχόν  γρασσα,  και βρωμιές,  και μετά  τρίψιμο...

Αυτό σκέφτομαι να κάνω εγώ...Τώρα όσον αφορά  τις φιάλες, έχουν διαφορά  απόδοσης  από μάρκα σε μάρκα? Εμένα στο ρυθμιστή  πίεσης  έχει θηλυκό πάσο(Όπως μαλον οι περισσότερες) θα χρειαστώ  ρακορ  λογικά?

Α, ξέχασα...Τελικά,  θα μου στείλουν,  καινούργια  ανταλλακτική  λαμαρίνα  βάσης.. Ευχαριστώ  για τις συμβουλές,  τι να κάνω 😀

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όλες οι σχάρες στις καλές εταιρίες (ΒΚ, Weber, Napoleon) έχουν μια επίστρωση αλλά αφενός αυτή φθείρεται με το τρίψιμο, αφετέρου δεν είναι αντικολλητική. Οπότε νομίζω ότι πρέπει να κάνεις seasoning έτσι κι αλλιώς, συν ότι έχεις μια πρόσθετη προστασία.

Για τις φιάλες έχουμε δει ορισμένοι ότι με την Coral Gas (την απλή) έχουμε λίγο μειωμένη απόδοση. Δεν είναι standard όμως αυτό, υπάρχουν αρκετοί ψήστες που δεν βλέπουν διαφορά. Εγώ είχα χρησιμοποιήσει στην παλιά μου ψησταριά και δεν έμεινα ευχαριστημένος, οπότε πλέον μόνο ΕΚΟ και Πετρογκάζ στην Ναπόλεον.

Εύχομαι να είναι όλα καλά από εδώ και πέρα με το εργαλείο που αγόρασες και να έχεις απροβλημάτιστα ψησίματα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, gdeli είπε

@gudinakos όταν την έκαψες είχες μονίμως το καπάκι κλειστό ή το άνοιξες έστω και για λίγο;

Νομίζω το άνοιξα 1 με 2 φορές Μάλλον γι’ αυτό να έπεσε;;

7 ώρες πριν, gdeli είπε

@gudinakos όταν την έκαψες είχες μονίμως το καπάκι κλειστό ή το άνοιξες έστω και για λίγο;

 

57 λεπτά πριν, gdeli είπε

Νομίζω ότι όλες οι σχάρες στις καλές εταιρίες (ΒΚ, Weber, Napoleon) έχουν μια επίστρωση αλλά αφενός αυτή φθείρεται με το τρίψιμο, αφετέρου δεν είναι αντικολλητική. Οπότε νομίζω ότι πρέπει να κάνεις seasoning έτσι κι αλλιώς, συν ότι έχεις μια πρόσθετη προστασία.

Για τις φιάλες έχουμε δει ορισμένοι ότι με την Coral Gas (την απλή) έχουμε λίγο μειωμένη απόδοση. Δεν είναι standard όμως αυτό, υπάρχουν αρκετοί ψήστες που δεν βλέπουν διαφορά. Εγώ είχα χρησιμοποιήσει στην παλιά μου ψησταριά και δεν έμεινα ευχαριστημένος, οπότε πλέον μόνο ΕΚΟ και Πετρογκάζ στην Ναπόλεον.

Εύχομαι να είναι όλα καλά από εδώ και πέρα με το εργαλείο που αγόρασες και να έχεις απροβλημάτιστα ψησίματα!

Αν αλλάξω φιάλη και βάλω αυτές που προτείνεις πρέπει να αλλάξω και ρυθμιστη πίεσης η να αφήσω αυτό που είχε η ψησταριά από τη μάνα της;

Επεξ/σία από gudinakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, gudinakos είπε

Νομίζω το άνοιξα 1 με 2 φορές Μάλλον γι’ αυτό να έπεσε;;

 

 

 

Επεξ/σία από gudinakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, gudinakos είπε

 

100%!! Άντε μωρέ και έλεγα τόσο μεγάλη διαφορά στην Coral δεν θυμάμαι! Άναψέ την τέρμα και μην την ανοιξεις ουτε δευτερόλεπτο! Ούτε χαραμάδα! Και θα δεις για πότε θα φτάσει τους 370!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fetas1979 είπε

Παιδιά ποιος έχει πάρει οικονομικό κάλυμμα για 425 όχι από εξωτερικό και αν μπορεί να μου πει πιο;

Εγώ δεν έχω βρει από Ελλάδα πάντως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, gdeli είπε

100%!! Άντε μωρέ και έλεγα τόσο μεγάλη διαφορά στην Coral δεν θυμάμαι! Άναψέ την τέρμα και μην την ανοιξεις ουτε δευτερόλεπτο! Ούτε χαραμάδα! Και θα δεις για πότε θα φτάσει τους 370!

με την πυρόλυση δεν θα  καίει και το seasoning?πριν λιγο τα εψησα λουκουμια!!!αλλα την φοβαμε ακομη θελω δουλεια!!!Επίσης τα καπάκια πάνω από τους καυστήρες λέρωσαν αρκετά και δε βγαίνει η βρωμιά πειράζει αυτό;τα εκανε με αυτο για τα πιατα και ζεστο νερο δεν βγηκε σχεδον τιποτα

 

0-02-05-cb5f53606f01d23acacb6201d5738678be56e7d0c481cfbb0b0eb19dff51aad5_d06171bb6bd12f36.jpg

Επεξ/σία από gudinakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θα καεί το seasoning αλλά θα σιγουρευτείς ότι λειτουργεί καλά η ψησταριά. Αν και είναι σίγουρο ότι η θερμοκρασία δεν έφτασε εκεί που μπορούσε επειδή δεν είχες συνεχεια το καπάκι κλειστό.

Πολύ ωραία φαίνονται τα ψάρια, μπράβο! Και δεν κόλλησαν, άρα έχεις κάνει καλή δουλειά. Τα προστατευτικά των καυστήρων (ανακλαστήρες) έτσι γίνονται, μην ανησυχείς. Κάνε μια κυκλική μετάθεση όταν βρωμίσουν αρκετά και θα δεις που θα επανέλθουν, θα καούν τα πάντα επάνω τους. Εγώ δεν τα έχω πλύνει ποτέ με νερό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, gdeli είπε

ναι θα καεί το seasoning αλλά θα σιγουρευτείς ότι λειτουργεί καλά η ψησταριά. Αν και είναι σίγουρο ότι η θερμοκρασία δεν έφτασε εκεί που μπορούσε επειδή δεν είχες συνεχεια το καπάκι κλειστό.

Πολύ ωραία φαίνονται τα ψάρια, μπράβο! Και δεν κόλλησαν, άρα έχεις κάνει καλή δουλειά. Τα προστατευτικά των καυστήρων (ανακλαστήρες) έτσι γίνονται, μην ανησυχείς. Κάνε μια κυκλική μετάθεση όταν βρωμίσουν αρκετά και θα δεις που θα επανέλθουν, θα καούν τα πάντα επάνω τους. Εγώ δεν τα έχω πλύνει ποτέ με νερό.

οκ τελεια!Θα την μάθω απλά επειδή φοβάμαι ακόμη συνεχεια ανοίγω το καπάκι για να παρακολουθώ είχα κακή εμπειρία με ψησταριά υγραερίου είχα μία με τέσσερις καυστήρες από έξω ήταν όλη Inox εσωτερικά ολλα απο λαμαρίνα και κάθε φορά που έκλεινα το πω καπάκι επερνε φωτιά τελευταία φορά οι μπριζόλες χοιρινές γιναν στάχτη πέσαν κάτω και άρπαξε φωτιά μαύρισε και ο τοίχος Μετά από αυτό την χάρισα αλλά καμία σχέση με αυτή την ποιότητα κατασκευής της napoleon Σιγουρα η ψηστάρια έφταιγε.Εγω παντος εκανα seasoning μαλον μπερδευεσαι με το παιδι που εχει την 425 Fetas1979 .Εσύ φίλε ποια έχεις;

Επεξ/σία από gudinakos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...