Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Αυτό με τα ελατήρια το είχα δει κι εγώ σε κάτι βιντεάκια, όμως δεν είναι κάτι σημαντικό.

Στην ουσια με την αρχικη θεση των ελατηριων οσο και να προσπαθησεις να το κανεις να κατσει καλα το καπακι δεν γινεται, σε σημειο να νομιζεις οτι ειναι στραβο. Αν το βγαλεις ομως και το βαλεις χωρις τον μεντεσε κουμπωμενο βλεπεις οτι καθεται μια χαρα. Οποτε αλλαζεις τα ελατηρια θεση να εχουν μικροτερη αντισταση και με λιγη ρυθμιση το βρισκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

4 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Στην ουσια με την αρχικη θεση των ελατηριων οσο και να προσπαθησεις να το κανεις να κατσει καλα το καπακι δεν γινεται, σε σημειο να νομιζεις οτι ειναι στραβο. Αν το βγαλεις ομως και το βαλεις χωρις τον μεντεσε κουμπωμενο βλεπεις οτι καθεται μια χαρα. Οποτε αλλαζεις τα ελατηρια θεση να εχουν μικροτερη αντισταση και με λιγη ρυθμιση το βρισκεις.

Αυτό γιατί γίνεται?

Το συγκεκριμένο που λες το είχα παρατηρήσει και εγώ σε εκθεσιακή και σκέφτηκα ότι έχει φάει πέσιμο.

Λογικά πρέπει να "σφραγίζει" ώστε να μην βγαίνει ο καπνός κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Στην ουσια με την αρχικη θεση των ελατηριων οσο και να προσπαθησεις να το κανεις να κατσει καλα το καπακι δεν γινεται, σε σημειο να νομιζεις οτι ειναι στραβο. Αν το βγαλεις ομως και το βαλεις χωρις τον μεντεσε κουμπωμενο βλεπεις οτι καθεται μια χαρα. Οποτε αλλαζεις τα ελατηρια θεση να εχουν μικροτερη αντισταση και με λιγη ρυθμιση το βρισκεις.

Ακριβώς, δεν είναι κάτι σημαντικό ως ελάττωμα, καθώς μπορείς να το επανορθώσεις πολύ εύκολα.

52 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Αυτό γιατί γίνεται?

Το συγκεκριμένο που λες το είχα παρατηρήσει και εγώ σε εκθεσιακή και σκέφτηκα ότι έχει φάει πέσιμο.

Λογικά πρέπει να "σφραγίζει" ώστε να μην βγαίνει ο καπνός κλπ

Κάποιος άλλος είχε αναφέρει ότι θα έβαζε μια τσόχα, όπως αυτήν που έχουν οι κεραμικές 

image.jpeg.d5fec1e5de9440285a48e54144f77da3.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Κάποιος άλλος είχε αναφέρει ότι θα έβαζε μια τσόχα, όπως αυτήν που έχουν οι κεραμικές 

Θα μπει εννοειται.

 

2 ώρες πριν, plasTOST είπε

Αυτό γιατί γίνεται?

Το συγκεκριμένο που λες το είχα παρατηρήσει και εγώ σε εκθεσιακή και σκέφτηκα ότι έχει φάει πέσιμο.

Νομιζω απλα κακος σχεδιασμος στο μεντεσε. Ειδα σε βιντεο να λενε οτι η weber εστειλε αλλα καπακια και μεντεσεδες σε χρηστες που ελεγαν οταν δεν κουμπωνει καλα και τελικα εφτιαξε αλλαζοντας θεση στο ελασμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά, μια απορία μου έχει γεννηθεί

θα ήταν πρόβλημα αν περιμετρικά του εσωτερικού της ψησταριάς και σε όλο το αφαιρούμενο δισκάκι της kenton έβαζα αλουμινόχαρτο ώστε να μην λερώνεται???

αν δεν προκαλεί θέμα στην ψησταριά και στα φαγητά, μου φαίνεται μεγάλη ευκολία να έχεις μόνο σχάρες να καθαρίζεις, εκτός και αν με το full κάψιμο υπάρχει κίνδυνος, ξέρω γω, να λιώσει το αλουμινόχαρτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, samniotis είπε

βρε παιδιά, μια απορία μου έχει γεννηθεί

θα ήταν πρόβλημα αν περιμετρικά του εσωτερικού της ψησταριάς και σε όλο το αφαιρούμενο δισκάκι της kenton έβαζα αλουμινόχαρτο ώστε να μην λερώνεται???

αν δεν προκαλεί θέμα στην ψησταριά και στα φαγητά, μου φαίνεται μεγάλη ευκολία να έχεις μόνο σχάρες να καθαρίζεις, εκτός και αν με το full κάψιμο υπάρχει κίνδυνος, ξέρω γω, να λιώσει το αλουμινόχαρτο!

αφενος ειναι επικινδυνο οταν ζεσταθει και αφετέρου καιγεται, το ειχα δοκιμασει και εγω, δεν...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο team

Θελω να κανω ενα δωρο γαμου και ειχα υποψιν την Kenton Naterial...

Τι γνωμη εχετε ?

Υπαρχει καποια αλλη σε αυτο η εστω κ σε ελαφρως υψηλοτερο μπατζετ που να ειναι καλυτερη επιλογη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, samniotis είπε

βρε παιδιά, μια απορία μου έχει γεννηθεί

θα ήταν πρόβλημα αν περιμετρικά του εσωτερικού της ψησταριάς και σε όλο το αφαιρούμενο δισκάκι της kenton έβαζα αλουμινόχαρτο ώστε να μην λερώνεται???

αν δεν προκαλεί θέμα στην ψησταριά και στα φαγητά, μου φαίνεται μεγάλη ευκολία να έχεις μόνο σχάρες να καθαρίζεις, εκτός και αν με το full κάψιμο υπάρχει κίνδυνος, ξέρω γω, να λιώσει το αλουμινόχαρτο!

η οποία γινεται καινουρια ειδικα με ατμοκαθαριστη λογο του εσωτερικού ποθ νε σαν τις λαμαρίνες ταψιά του φούρνου.

χεράκι κ απορρυπαντικά ακόμα κ cif τη κάνουν καινούργια, που να χες κ τις κλασικές που μενουν για πάντα μαύρες κ δε καθαρίζονται.. 

2 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Καλησπερα στο team

Θελω να κανω ενα δωρο γαμου και ειχα υποψιν την Kenton Naterial...

Τι γνωμη εχετε ?

Υπαρχει καποια αλλη σε αυτο η εστω κ σε ελαφρως υψηλοτερο μπατζετ που να ειναι καλυτερη επιλογη ?

σε αυτο το budget κατω κ αρκετα πάνω οχι....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Καλησπερα στο team

Θελω να κανω ενα δωρο γαμου και ειχα υποψιν την Kenton Naterial...

Τι γνωμη εχετε ?

Υπαρχει καποια αλλη σε αυτο η εστω κ σε ελαφρως υψηλοτερο μπατζετ που να ειναι καλυτερη επιλογη ?

Μια χαρα ιδέα... και εαν δε τους αρεσει την επιστρέφουν και παιρνουν κουρτινες ή δε ξερω γω τι αλλο απο τους χιλιαδες κωδικους του LM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τεραστιο atou της kenton ειναι οτι θα βρισκεται ανταλακτικα after market κ το κοστος της με αυτο που προσφερει ειναι πολυ value for money. ενα άλλο θετικο της είναι οτι ο κάδος της είναι μαγικος οσον αφορα τους καθαρους κ περιέργους νοικοκύρηδες 

το να παει καποιος σε κατι ακριβοτερο αλλα παλι κινεζια κατά τη ταπεινή μου γνωμη δεν είναι σωστο γιατι δε θα δει ουτε ουσιαστικη διαφορα στο ψήσιμο κ δεν ξέρει τι παίζει με τα ανταλλακτικά 3 χρονια μετα 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, samniotis είπε

βρε παιδιά, μια απορία μου έχει γεννηθεί

θα ήταν πρόβλημα αν περιμετρικά του εσωτερικού της ψησταριάς και σε όλο το αφαιρούμενο δισκάκι της kenton έβαζα αλουμινόχαρτο ώστε να μην λερώνεται???

αν δεν προκαλεί θέμα στην ψησταριά και στα φαγητά, μου φαίνεται μεγάλη ευκολία να έχεις μόνο σχάρες να καθαρίζεις, εκτός και αν με το full κάψιμο υπάρχει κίνδυνος, ξέρω γω, να λιώσει το αλουμινόχαρτο!

Εγω παντως βαζω αλουμινοχαρτο στο ταψι το μεγαλο το αφαιρουμενο της rogue και ανα 1-2 ψησιματα το βγαζω και βαζω νεο, το περναω και 20 sec με ενα σφουγγαρι/fairy/ξεπλυμα/σκουπισμα στον νεροχυτη και ειναι τζιτζι. Τις πρωτες φορες το εβγαζα μετα απο καθε ψησιμο και το επλενα, ε δεν υπαρχει λγος να ταλαιπωριομαστε, αλλα ΠΡΕΠΕΙ να το αλλαζεις ανα 1-2 φορες

Επεξ/σία από Amaretos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω αυτό σκεφτόμουν

άντε, τις σχάρες με κάψιμο τρίψιμο και λάδωμα ξεμπερδεύεις

αλλά η λαμαρίνα απο κάτω στην κουζίνα δεν είναι και ότι πιο εύκολο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι να ψήσεις καμια προβατινα η καμια ωραία πικανια η σκασει κανα χοιρινο λουκάνικο κ αρπάξουν τα λίπη στο πατο μαζι με το αλουμινόχαρτο κ μετα θα νε ολα καπνιστά  με γευση AlCl3

κ αντε στη napoleon πες είναι πιο δύσκολο να αρπάξει λογο πιο σωστων αποστάσεων μη προτρέπουμε τους naterial  τους masterchef ακόμα κ τους campingaz να παίζουν κρίνοντας απο τη δικη  μας ψησταριά που εχει στη καλύτερη 3πλασιο budget. τουλάχιστον οταν το κάνουμε να τους λεμε να χουν κ μια κουβερτα για τη φωτια.

PS : Τα λέω σαν παθον κ οχι για να στη πω. στην εξίσωση να βάλετε οτι δεν σβήνει εύκολα κ το πανικό που θα πιάσει κάποιον μη εξοικειωμένο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, sndev είπε

μεχρι να ψήσεις καμια προβατινα η καμια ωραία πικανια η σκασει κανα χοιρινο λουκάνικο κ αρπάξουν τα λίπη στο πατο μαζι με το αλουμινόχαρτο κ μετα θα νε ολα καπνιστά  με γευση AlCl3

κ αντε στη napoleon πες είναι πιο δύσκολο να αρπάξει λογο πιο σωστων αποστάσεων μη προτρέπουμε τους naterial  τους masterchef ακόμα κ τους campingaz να παίζουν κρίνοντας απο τη δικη  μας ψησταριά που εχει στη καλύτερη 3πλασιο budget. τουλάχιστον οταν το κάνουμε να τους λεμε να χουν κ μια κουβερτα για τη φωτια.

PS : Τα λέω σαν παθον κ οχι για να στη πω. στην εξίσωση να βάλετε οτι δεν σβήνει εύκολα κ το πανικό που θα πιάσει κάποιον μη εξοικειωμένο. 

Συμφωνω με αυτο που λες, αλλα πρεπει να υπαρχει και μια στοιχειωδης λογικη, εγω μετα απο καθε ψησιμο ριχνω μια ματια στο ταψι να δω σε τι φαση ειναι, και αν ειναι η πρωτη φορα και ειναι αρκετα λερωμενο το αλλαζω αν οχι ενταξει, αλλα αν προκειται την επομενη φορα που λες να ψησω προβατινα και 5 κιλα λουκανικα ε προφφανως θα το αλλαξα αφου "ξερω" τι προκειται να ψησω. Γενικα καλο ειναι να δινουμε συμβουλες, αλλα ενα IQ το εχει ο κοσμος νομιζω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2021 στις 3:29 ΜΜ, ilpapacha είπε

Η αλήθεια είναι πως για την συγκεκριμένη δεν έχουμε «εικόνα». Σε αυτό το μπάτζετ, συστήνουμε την Kenton που έχει το Leroy. Την περίοδο αυτή την είχε στα 170€, όμως τώρα την έχει βάλει στα 299€. Συχνά πυκνά πέφτει η τιμή της γύρω στα 220€ - 230€. Αν μπορείς να περιμένεις να πέσει η τιμή, τότε ακυρώνεις την παραγγελία που έχεις κάνει στο Praktiker.

Αν δεν μπορείς να περιμένεις, τότε προχωράς με την παραγγελία που έχεις κάνει ήδη και μας ενημερώνεις για τις εντυπώσεις σου.

Καλησπέρα σε όλους, Τελικά ANDVANCE 4 (Praktiker)με τιμη Black Friday 179€ δεν ήταν και η καλύτερη επιλογή σε σχέση με την KENTON (Leroy) στα ίδια χρήματα . Πέρασα, την είδα στημένη στο κατάστημα και αποφάσισα να ακυρώσω την  παραγγελια. Ο χώρος κάτω από τη σχάρα δεν έχει συρτάρι οπότε για να καθαριστεί θα πρέπει να αφαιρείς διάχυτες, καυστήρες για να φτάσεις στα καμμένα λίπη. Σε τεχνικά στοιχεία ήταν ίδια με την kenton όμως γενικότερα η εικόνα της kenton ήταν καλύτερη και σε εργονομία ,φινιρίσμα και αίσθηση στιβαρής κατασκευής (πάντα σε αυτό τον προϋπολογισμό χρημάτων (200-300€). Οπότε αν κάποιος "νέος" σαν κι εμένα στο αντικείμενο βρεθεί σε δίλημμα για αυτές τις δύο η άποψη μου είναι Kenton όπως σωστά κι εσείς προτείνατε. 

Ελπίζω να βοήθησα , ευχαριστώ πολύ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...