Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λίγο προσοχή  με τους ρυθμιστές πίεσης  ,  σε  σχετική συζήτηση που είχα πρόσφατα με τον φίλο που με προμηθεύει αεριο μου συνέστησε  σταθερό ρυθμιστή  37 -  50 mlb  ή το πολύ του ρυθμιζόμενους  29/60 mlb  και αυτό γιατί  οι διακόπτες  όπως μου είπε  εχουν όριο λειτουργίας τα 65 mlb  οπότε σε διαφορετική περίπτωση υπάρχει σοβαρός κίνδυνος διαρροής στους διακόπτες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2128

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε


 

Χθες πήγα και έκανα αλλαγή σε 2 μπουκάλες, η μια ήταν η coral prime προπανίου και η άλλη συμβατική μείγμα. Όπου ουσιαστικά έκανα και αλλαγή της συμβατικής με coral prime προπανίου και πήρα και άλλον έναν ρυθμιστή, σε μισή τιμή, λόγω της γνωστής προσφοράς. Η τιμή ανά φιάλη ήταν 19€.

Ο ρυθμιστής που μου έδωσε είναι ο παρακάτω, καθώς δεν είχε τον γκρι

1F5DB502-DBB7-4A14-8A86-BEBD5E9FCE19.jpeg.5c942b9da5de5ae8a6eb411a4f72c031.jpeg

Είναι ρυθμιζόμενος 22-70mbar. Μου είπαν ότι αν συναντήσω κάποιο πρόβλημα, μπορούν να μου τον αλλάξουν με τον γκρι π, όταν θα έχουν απόθεμα. Με βάση και τις φωτό, φαίνεται ότι είναι παρόμοιος με αυτόν που δίνουν για της Go Gas. Το εύρος ρύθμισης είναι σχετικά μικρό, οπότε δεν θεωρώ ότι θα προκύψει κάποιο θέμα με την ρύθμιση. Πιο πολύ τον πήρα για backup.

 

ο gasexpert στη Καλλιθέα? η πηγες αλλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sndev είπε

ο gasexpert στη Καλλιθέα? η πηγες αλλου?

Από εκεί ναι. Στην αρχή μου ζήτησε 20€ ανά φιάλη και του είπα ρε συ πριν 10 μέρες την πήρα 19€ και μου λέει ΟΚ, αφού είστε πελάτης θα σας την αφήσω 19€…

Εν τω μεταξύ, σύμφωνα με τις οδηγίες που έχει ο ρυθμιστής που μου έδωσαν, βγαίνει και με εύρος 30-50. Αυτός θα ήταν καλύτερη επιλογή, απλά δεν προτίμησε να τον φέρει η Coral.

2460CF3A-8442-4FEE-A0C9-00B2EDEDA281.jpeg.9c429ef36dc30075e0ad607e893c0f3b.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ilpapacha είπε


 

Χθες πήγα και έκανα αλλαγή σε 2 μπουκάλες, η μια ήταν η coral prime προπανίου και η άλλη συμβατική μείγμα. Όπου ουσιαστικά έκανα και αλλαγή της συμβατικής με coral prime προπανίου και πήρα και άλλον έναν ρυθμιστή, σε μισή τιμή, λόγω της γνωστής προσφοράς. Η τιμή ανά φιάλη ήταν 19€.

Ο ρυθμιστής που μου έδωσε είναι ο παρακάτω, καθώς δεν είχε τον γκρι

1F5DB502-DBB7-4A14-8A86-BEBD5E9FCE19.jpeg.5c942b9da5de5ae8a6eb411a4f72c031.jpeg

Είναι ρυθμιζόμενος 22-70mbar. Μου είπαν ότι αν συναντήσω κάποιο πρόβλημα, μπορούν να μου τον αλλάξουν με τον γκρι π, όταν θα έχουν απόθεμα. Με βάση και τις φωτό, φαίνεται ότι είναι παρόμοιος με αυτόν που δίνουν για της Go Gas. Το εύρος ρύθμισης είναι σχετικά μικρό, οπότε δεν θεωρώ ότι θα προκύψει κάποιο θέμα με την ρύθμιση. Πιο πολύ τον πήρα για backup.

 

Ποια ειναι η γνωστή προσφορά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Έχουμε αναφερθεί σε αυτήν, καμπόσο καιρό πριν.

 

Ειχα παρει πριν καιρο απο την συγκεκριμενη προσφορα.

Επειδη θελω και μια δευτερη prime, παιζει καπως να την παρω οικονομικα χωρις την εγγυηση?

Που μπορω να βρω μια παλια φιαλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, imr είπε

Ειχα παρει πριν καιρο απο την συγκεκριμενη προσφορα.

Επειδη θελω και μια δευτερη prime, παιζει καπως να την παρω οικονομικα χωρις την εγγυηση?

Που μπορω να βρω μια παλια φιαλη?

Δεν παίζει να σου δώσουν φιάλη, χωρίς να πληρώσεις εγγύηση. Μπορείς να ρωτήσεις φίλους/συγγενείς, αν έχουν κάποια φιάλη που δεν χρησιμοποιούν και μπορούν να σου την δώσουν. Κατά καιρούς μπαίνουν αγγελίες στο car.gr, με 10-15€.

 

 

Για όποιον ενδιαφέρεται

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα πολλων αποτυχιών εκανα αυτά τα 3 

image.png.19ec82b8f3193976d5e30e06530fb563.png

παιρνει πολυ βελιωση νομιζω αλλα δε ξερω τι φταιει

μήπως δε πέτυχα το ζυμάρι? μηπως έπρεπε πιο δυνατά το ooni κ να μη το χαμηλωνω ? μήπως να μη βαζω τοσα υλικά? μήπως στα 220 μπάλα πρέπει να τη να ανοίγω τη ζύμη πιο πολύ ? τι λετε οι έμπειροι ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Μεχρι να βρεις τον τροπο σου στο ψησιμο να ψηνεις χαμηλα.Ωστε να μην καις τιποτα.Θα κανεις προθερμανση στο φουλ για 20 λεπτα κ μετα θα το εχεις στο 1/3 περιπου.Αν χρειαστει κ εχεις πολλες πιτσες για ψησιμο επειδη καποια στιγμη  η πετρα θα χανεις θερμορασια θα ξανακανεις το ιδιο,.Φουλ για λιγο,1/3 πριν βαλεις την πιτσα.

2. Κανε μπαλες 250-260. 220 γραμαρια με σωστο ανοιγμα σημαινει σχεδον χαρτι σε παχος.Λογικο να σπαει ευκολα κ να μην το ελεγχεις.Ανεβασε γραμαρια στην μπαλα.

3.Η ποσοτητα των υλικων φαινεται κομπλε.Η ζυμη μου φαινεται καπως.Σαν να μην εχει ξεκουρατσει κ φουσκωσει σωστα.Σαν να εχει πολυ αλευρι,κατι τετοιο.Το ζυμαρι αν δεν ξεκουραστει αρκετες ωρες δεν ''χαλαρωνει'' κ οταν το ανοιγεις μαζευει παλι.Αυτο δειχνει οτι θελει κ αλλο ξεκουραση.

Κανε δομικες με το πιο safe ζυμαρι που υπαρχει αρχικα. 1 λιτρο νερο,12 gr αλατι,625 gr νερο κ 2gr μαγια.Ζυμωσε,χωρισε σε μπαλες κ ξεκουραση 4-6 ωρες

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alimentas είπε

1.Μεχρι να βρεις τον τροπο σου στο ψησιμο να ψηνεις χαμηλα.Ωστε να μην καις τιποτα.Θα κανεις προθερμανση στο φουλ για 20 λεπτα κ μετα θα το εχεις στο 1/3 περιπου.Αν χρειαστει κ εχεις πολλες πιτσες για ψησιμο επειδη καποια στιγμη  η πετρα θα χανεις θερμορασια θα ξανακανεις το ιδιο,.Φουλ για λιγο,1/3 πριν βαλεις την πιτσα.

2. Κανε μπαλες 250-260. 220 γραμαρια με σωστο ανοιγμα σημαινει σχεδον χαρτι σε παχος.Λογικο να σπαει ευκολα κ να μην το ελεγχεις.Ανεβασε γραμαρια στην μπαλα.

3.Η ποσοτητα των υλικων φαινεται κομπλε.Η ζυμη μου φαινεται καπως.Σαν να μην εχει ξεκουρατσει κ φουσκωσει σωστα.Σαν να εχει πολυ αλευρι,κατι τετοιο.Το ζυμαρι αν δεν ξεκουραστει αρκετες ωρες δεν ''χαλαρωνει'' κ οταν το ανοιγεις μαζευει παλι.Αυτο δειχνει οτι θελει κ αλλο ξεκουραση.

Κανε δομικες με το πιο safe ζυμαρι που υπαρχει αρχικα. 1 λιτρο νερο,12 gr αλατι,625 gr νερο κ 2gr μαγια.Ζυμωσε,χωρισε σε μπαλες κ ξεκουραση 4-6 ωρες

Οκ αυξάνω γρ στις μπάλες εύκολο. Το ζυμάρι ρε γμτ ήταν 24 ώρες + 2 ώρες έξω κ όντος κάτι δε πάει καλά κ δε μπορώ να βρω τι.. αλεύρι αναλογικά δε μπορεί να έχει πολύ; Ήταν με 70% νερό όσο  κ να πήρε μετά στο άνοιγμα κάτω απο 65 δε παίζει να πήγε.

Φφφφ...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, imr είπε

Που μπορω να βρω μια παλια φιαλη?

Marketplace car κλπ πουλανε με ενα δεκαρικο αδειες. Πηρα 2 προσφατα για να βαλω ξεχωριστη στο Plancha Tom κ μια εφεδρεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Παλικάρια...

Λογω οτι βρισκομαι σε ταξιδι (παντα σε ταξιδι βρισκομαι αλλα τέλος παντων), ψαχνω να φτιαξω ενα αξιοπρεπες ζυμαρι για πιτσα με συνολικό fermentation 16-18 ωρών, έχει καποιος να προτεινει κατι δοκιμασμενο ?

Θα ψηθεί σε ΟΟΝΙ, απλά θα φτιαχτεί το βράδυ κατα τις 22.00 (που θα επιστρεψω) και θα πρεπει να ειναι έτοιμο για πιτσα την επομενη στις 18:00 με 19:00...για ενα μικρο παρτάκι για την μικρή μας...

Σκεφτόμουν να κανω το κλασσικό μου ζυμάρι (36ωρών σε ψυγείο) αλλά να το βάλω στο ψυγείο μέχρι το πρωι στις 09.00 (11ώρες δλδ) και μετά να κανω μπάλλες και να το αφήσω έξω έως τις 18.00 με 19.00...

ακούω γνώμες... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Kyrx είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Καλημέρα παιδιά 

Μπορώ αντί για ηλιέλαιο να βάζω ελαιόλαδο στην μαντεμένια σχάρα στο seasonig?? 

Φυσικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Kyrx είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Καλημέρα παιδιά 

Μπορώ αντί για ηλιέλαιο να βάζω ελαιόλαδο στην μαντεμένια σχάρα στο seasonig?? 

Και εγώ ελαιόλαδο έβαζα αλλά βλέπω ότι με το ηλιέλαιο γίνεται καλύτερη δουλειά γιατί έχει μεγαλύτερους βαθμούς βρασμού!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...