Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Theofanis88 είπε

Όσον αφορά τη βούρτσα για να καθαρίζουμε τις σχάρες μας γιατί διαβάζω διάφορα; Άλλος λέει μαλακή, άλλος από ανοξείδωτο ατσάλι; Ποια είναι τελικά ιδανική;

Εγώ χρησιμοποιώ πάντως την παρακάτω:

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/vourtsa-naterial-beta-apo-anoxeidoto-atsali-81966337

 

Για τις μαντεμένιες σχάρες, καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς βούρτσα με ορειχάλκινες τρίχες, για να μην τις “τραυματίζεις” και χαλάς το seasoning. Εάν έχεις ανοξείδωτες σχάρες, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μία με ατσάλινες τρίχες.. 

6 ώρες πριν, lef79 είπε

Τελικά και αφού το σκέφτηκα μάλλον κλεινω προς την rogue xt sib.Επειδη όμως θέλω να ξέρω , μπορώ να ψήσω εκεί με σουβλα??και αν ναι ποια σούβλα θα μου προτείνατε?Δεν θέλω της napoleon γιατί θα ξεφύγω ακόμη περισσότερο!!

Σε όλες τις Napoleon μπορείς να βάλεις σούβλα. Προσωπικά έχω την δική της, όμως μπορείς να βάλεις και κάποια άλλη.

Δες μία ένα προηγούμενο ποστ

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Για όποιον ενδιαφέρεται, παίζει προσφορά σε Broil King Monarch 390, στα 889,00 ευρώ από 1.050,00 που πωλείται κανονικά. Εγώ την αγόρασα από γνωστό μεγάλο κατάστημα πριν μια εβδομάδα σε ακόμα χαμηλότερη τιμή αλλά αυτό έγινε λόγω επαγγελματικής συνεργασίας με το κατάστημα. 

 Η ψησταριά σκοτώνει...

 

https://www.skroutz.gr/s/14444001/Broil-King-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένια-Σχάρα-με-4-Εστίες-και-Πλαϊνό-Μάτι-Monarch-390-Black.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Screenshot_20220514-184258_Skroutz.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Socrates1977 είπε

To μενού είχε κοτόπουλο, πρώτη δοκιμή.... δύο μαζί.

PXL_20220515_104024341-min.jpg

Τι έφτιαξες εδώ!!!!!  Για πες χρόνους ψησίματος?

υ.γ. Το αντίβαρο πως το τοποθετείς? Εννοώ εκεί που θα σταματήσει η ψησταριά το βάζεις στην αντίθετη μεριά?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε ολούς...

χθες για πρώτη φορά χρησιμοποίησα πλαστική (της πλάκας 0.75€ από Leroy δεν τις πουλάει διαδικτυακά απο οτι βλέπω) σπάτουλα για να ψιλο-καθαρίσω την ψησταριά...είχα 3-4ης περίσσευμα και ειπα να δοκιμάσω...τα έλεγαν οι παλιοί αλλά εγώ δεν άκουγα... :)

απίστευτο αποτέλεσμα...έβγαλε τα πάντα απο το ταψί (καμία σχέση με την ξύλινη που είχα δοκιμάσει), flovorize bars, κάδο  κτλ κτλ...χωρίς κάν να χρησιμοποιήσω σαπούνι ή κάτι αλλο...εξου και το ψιλοκαθάρισμα...με αυτό τον τρόπο με βλέπω να πλένω ψησταριά μια φορά τον χρόνο και αν (να μένει η γευση χαχαχαχαχα)

βρήκα παρόμοιο αλλα σε σετ στο σκρουτζ που πιστευω οτι κάνει ειδικά το μικρό μπαινει σε σημεία που το μεσαίο (που έχω εγώ) δεν μπαινει...

https://www.ergaleiogatos.gr/shop/ntoukospatoules-me-cherouli-am-tech-g0948-set-3-temachia/?ref=bestprice.gr&__bpgid=MXBpM1FWZ1NWWnYsMW4tclQnJUd6U0M=

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε ολούς...

χθες για πρώτη φορά χρησιμοποίησα πλαστική (της πλάκας 0.75€ από Leroy δεν τις πουλάει διαδικτυακά απο οτι βλέπω) σπάτουλα για να ψιλο-καθαρίσω την ψησταριά...είχα 3-4ης περίσσευμα και ειπα να δοκιμάσω...τα έλεγαν οι παλιοί αλλά εγώ δεν άκουγα... :)

απίστευτο αποτέλεσμα...έβγαλε τα πάντα απο το ταψί (καμία σχέση με την ξύλινη που είχα δοκιμάσει), flovorize bars, κάδο  κτλ κτλ...χωρίς κάν να χρησιμοποιήσω σαπούνι ή κάτι αλλο...εξου και το ψιλοκαθάρισμα...με αυτό τον τρόπο με βλέπω να πλένω ψησταριά μια φορά τον χρόνο και αν (να μένει η γευση χαχαχαχαχα)

βρήκα παρόμοιο αλλα σε σετ στο σκρουτζ που πιστευω οτι κάνει ειδικά το μικρό μπαινει σε σημεία που το μεσαίο (που έχω εγώ) δεν μπαινει...

https://www.ergaleiogatos.gr/shop/ntoukospatoules-me-cherouli-am-tech-g0948-set-3-temachia/?ref=bestprice.gr&__bpgid=MXBpM1FWZ1NWWnYsMW4tclQnJUd6U0M=

Μια κιτρινη φανταζομαι λες, ναι και εγω την εχω παρει και κανει πολυ δουλιτσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Amaretos είπε

Μια κιτρινη φανταζομαι λες, ναι και εγω την εχω παρει και κανει πολυ δουλιτσα

Ακριβως...αν ειχε και λίγο ποιο στενή σε αυτό το σκληρό πλαστικό θα ήταν πολύ εξυπηρετικό...Θα πάρω την σέγα και θα κόψω μία στο σωστό μέγεθος για τις δυσπρόσιτες περιοχές

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή λύση ακούγεται. Εγώ την ξύλινη σπάτουλα την χρησιμοποιώ για να καθαρίζω τις σχάρες μου, νομίζω είναι καλύτερο από το πλαστικό από άποψη υγιεινής. Για τον κάδο όμως θα πάρω κι εγώ ένα τέτοιο σετ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gdeli είπε

Πολύ καλή λύση ακούγεται. Εγώ την ξύλινη σπάτουλα την χρησιμοποιώ για να καθαρίζω τις σχάρες μου, νομίζω είναι καλύτερο από το πλαστικό από άποψη υγιεινής. Για τον κάδο όμως θα πάρω κι εγώ ένα τέτοιο σετ!

Ναι οι πλαστικές μόνο για τον κάδο. Σχάρες θέλει βούρτσα η μεταλλική αλλά προσοχή να μην κάνουμε ζημιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έψησα τις προάλλες πρωτη φορα στην kenton naterial,  πολυ ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα αλλα επειδη στην αρχη μου εβγαζε εντονη φλογα   , ηθελα να ρωτήσω , τον ρυθμιστή πίεσης της coral gas τον εχουμε τερμα ? γιατι δεν βλέπω καποια ένδειξη .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, plasTOST είπε

Τι έφτιαξες εδώ!!!!!  Για πες χρόνους ψησίματος?

υ.γ. Το αντίβαρο πως το τοποθετείς? Εννοώ εκεί που θα σταματήσει η ψησταριά το βάζεις στην αντίθετη μεριά?

Βασικά , για καλύτερη κατανομή στο βάρος, βάζεις το ένα κοτόπουλο στήθος πάνω και το άλλο στηθος κάτω. Το αντίβαρο, απλά ισορροπείς την σούβλα και πάντα το βαρύτερο μέρος πάει προς τα κάτω...άρα το αντίβαρο προς τα πάνω! Για ασφάλεια καθώς έχω μόνο 2 forks, έβαλα και δύο μεταλικα  σουβλάκια κατά μήκος (εάν ζουμαρεις φαίνονται).

Τώρα χρόνοι, χρησιμοποίησα μόνο rear burnner και μου πήρε κοντά στις δύο ώρες στους 190- 200 βαθμούς, 2κιλα κάθε κοτόπουλο.

ΥΓ . Με rear burner πατάτες μην βάλετε, γιατί απλά δεν θα γίνουν.

Επεξ/σία από Socrates1977
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Votritis είπε

έψησα τις προάλλες πρωτη φορα στην kenton naterial,  πολυ ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα αλλα επειδη στην αρχη μου εβγαζε εντονη φλογα   , ηθελα να ρωτήσω , τον ρυθμιστή πίεσης της coral gas τον εχουμε τερμα ? γιατι δεν βλέπω καποια ένδειξη .....

Οι αναφλέξεις είναι και θέμα σχεδιασμού της ψησταριάς. Γενικά θα πρέπει να κάνεις προθέρμανση στην ψησταριά και όταν είναι η ώρα να βάλεις τα κρέατα, να γυρνάς τους διακόπτες στο ελάχιστο ή προς την μέση. Όσον αφορά τον ρυθμιστή τον ανοίγεις κανονικά μέχρι το τέρμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...