Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, έχω γράψει πολλές φορές κολακευτικά σχόλια για την kenton μου, που εξακολουθεί να κάνει μια χαρά τη δουλειά της 

ΟΜΩΣ, τελικά, νομίζω ότι εάν χρησιμοποιήσεις Weber (φαντάζομαι και για τις άλλες δυο επώνυμες τα ίδια θα ισχύουν), καταλαβαίνεις άμεσα την διαφορά 

Άλλη ποιότητα σχάρας, καθόλου αναφλέξεις, σηκώνει θερμοκρασίες για πλάκα, κρατάει θερμοκρασίες για πλάκα, και ειδικά αν έρθεις από χαμηλότερης ποιότητας ψησταριά, ψήνεις πανεύκολα  τα πάντα 

Σε δυο ψησίματα, έκανα κεμπάπ, χοιρινό, λουκάνικο, μοσχάρι, γαλοπούλα και μπιφτέκια, και γίναν όλα σούπερ, ζουμερά, με μηδενική προσπάθεια από μέρους μου, παρόλο που πρώτη φορά χρησιμοποίησα την 310

Αν είχα εξοχικό ή/και δεν λυπόμουν να πετάξω την kenton, αύριο θα έβαζα παραγγελία για Weber…

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Λοιπόν, έχω γράψει πολλές φορές κολακευτικά σχόλια για την kenton μου, που εξακολουθεί να κάνει μια χαρά τη δουλειά της 

ΟΜΩΣ, τελικά, νομίζω ότι εάν χρησιμοποιήσεις Weber (φαντάζομαι και για τις άλλες δυο επώνυμες τα ίδια θα ισχύουν), καταλαβαίνεις άμεσα την διαφορά 

Άλλη ποιότητα σχάρας, καθόλου αναφλέξεις, σηκώνει θερμοκρασίες για πλάκα, κρατάει θερμοκρασίες για πλάκα, και ειδικά αν έρθεις από χαμηλότερης ποιότητας ψησταριά, ψήνεις πανεύκολα  τα πάντα

Ακριβώς τα συμπεράσματα μου οταν πήγα απο μια noname (ισώς και υποδεέστερη της ΚΕΝΤΟΝ) που είχα επι 3-4 χρόνια και έκανε οκ δουλειά (έτσι νόμιζα δλδ) στην Napoleon 525...μέρα με την νύχτα σε όλα...αλλά και 3φορές τα χρήματα της...

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ότι δεν θα ψήσεις και δεν θα κάνεις την δουλειά σου και με την οικονομική ψησταριά. Απλά θα "παιδευτείς" λίγο παραπάνω με αναφλέξεις, με πιθανή μην καλή κατανομή θερμοκρασίας κλπ. Όταν βέβαια μάθεις να ψήνεις και πας σε μια ψησταριά με brand name τότε θα ζωγραφίζεις :) 

Τα λεφτά της μια kenton naterial θα τα βγάλει πάντως και με το παραπάνω. Εντάξει σίγουρα τις φλογοκρύπτες κάποια στιγμή θα τις αλλάξεις βάζοντας καλύτερες όπως άλλωστε θα το κάνεις και στις επώνυμες αφού θεωρούνται "αναλώσιμο", αλλά δεν θα έχεις δώσει και μεγάλο ποσό για αυτό θα γίνει και γρηγορότερα η απόσβευση. Στα 199€ που την είχαν βγάλει την Black Friday την θεωρώ ως VFM.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Οι αναφλέξεις είναι και θέμα σχεδιασμού της ψησταριάς. Γενικά θα πρέπει να κάνεις προθέρμανση στην ψησταριά και όταν είναι η ώρα να βάλεις τα κρέατα, να γυρνάς τους διακόπτες στο ελάχιστο ή προς την μέση. Όσον αφορά τον ρυθμιστή τον ανοίγεις κανονικά μέχρι το τέρμα.

Βασικά αυτο ηταν , την ειχα πολυ ψηλα στην αρχη , έψησα τωρα δεύτερη φορα με λιγοτερη ενταση και δεν το εκανε .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Λοιπόν, έχω γράψει πολλές φορές κολακευτικά σχόλια για την kenton μου, που εξακολουθεί να κάνει μια χαρά τη δουλειά της 

ΟΜΩΣ, τελικά, νομίζω ότι εάν χρησιμοποιήσεις Weber (φαντάζομαι και για τις άλλες δυο επώνυμες τα ίδια θα ισχύουν), καταλαβαίνεις άμεσα την διαφορά 

Άλλη ποιότητα σχάρας, καθόλου αναφλέξεις, σηκώνει θερμοκρασίες για πλάκα, κρατάει θερμοκρασίες για πλάκα, και ειδικά αν έρθεις από χαμηλότερης ποιότητας ψησταριά, ψήνεις πανεύκολα  τα πάντα 

Σε δυο ψησίματα, έκανα κεμπάπ, χοιρινό, λουκάνικο, μοσχάρι, γαλοπούλα και μπιφτέκια, και γίναν όλα σούπερ, ζουμερά, με μηδενική προσπάθεια από μέρους μου, παρόλο που πρώτη φορά χρησιμοποίησα την 310

Αν είχα εξοχικό ή/και δεν λυπόμουν να πετάξω την kenton, αύριο θα έβαζα παραγγελία για Weber…

Επειδή έχω περάσει κι εγώ από παρόμοια κατάσταση, με χειρότερης κατασκευής ψησταριά από την Kenton, θα προτιμούσα να είχα πάρει κάτι πιο ποιοτικό από την αρχή. Με αυτή την ψησταριά είχα φτάσει να έχω αντιπάθεια στις ψησταριές υγραερίου και για κάποιο διάστημα είχα σταματήσει να ψήνω σε αυτήν καθώς με ταλαιπωρούσε η όλη διαδικασία.


 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"buy nice or buy twice"

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Επειδή έχω περάσει κι εγώ από παρόμοια κατάσταση, με χειρότερης κατασκευής ψησταριά από την Kenton, θα προτιμούσα να είχα πάρει κάτι πιο ποιοτικό από την αρχή. Με αυτή την ψησταριά είχα φτάσει να έχω αντιπάθεια στις ψησταριές υγραερίου και για κάποιο διάστημα είχα σταματήσει να ψήνω σε αυτήν καθώς με ταλαιπωρούσε η όλη διαδικασία.

Και αυτο ειναι το σημαντικοτερο της υποθεσης. Οτι με μια φθηνη, no name, με κακο σχεδιασμο ψησταρια, θα δημιουργησεις τη λαθος εντυπωση για το ψησιμο σε αεριο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2022 στις 9:29 ΜΜ, Giannis1112 είπε

Τελικα αγόρασα την napoleon rogue 425 rsb ειχε δώρο την σούβλα εσυ π εχεις γνώσεις για αξεσουάρ της ψησταριάς πλάκες για πίτσα κλπ απο που μπορώ να προμηθευτώ 

Στις 13/5/2022 στις 10:10 ΜΜ, ilpapacha είπε

Καλορίζικη και καλά ψησίματα! Έχω την δική της επισμαλτωμένη μαντεμένια πλάκα. Για το δικό σου μοντέλο, είναι η παρακάτω 

https://www.skroutz.gr/s/26703044/Napoleon-Μαντεμένια-Πλάκα-Ψησίματος-56426-Επισμαλτωμένη-Διπλής-Όψης.html

Υπάρχει και η μαντεμένια πλάκα, χωρίς την επισμάλτωση, όπου χρειάζεται και την αντίστοιχη συντήρηση

https://www.skroutz.gr/s/23289446/Napoleon-Μαντεμένια-Πλάκα-Ψησίματος-για-Rogue-425-56425.html

Πέτρα πίτσας έχω της Napoleon

https://www.skroutz.gr/s/23288953/Napoleon-Πέτρινη-Πλάκα-Ψησίματος-Πίτσας-Pro-70001.html?from=catspan

Υπάρχουν κι άλλες επιλογές προφανώς 

https://www.skroutz.gr/c/2256/plakes_psisimatos/f/796202_796203/petrini-pitsas.html?o=πετρα+πιτσας&order_by=pricevat&order_dir=asc

Εάν δεν θέλεις να πάρεις της Napoleon, προτίμησε από cordierite με πάχος τουλάχιστον 1,3εκ.

Έχω αρκετά αξεσουάρ της Napoleon, οπότε εάν σε ενδιαφέρει κάποιο μπορώ να ανεβάσω και φωτό.

Ευχαριστω παράγγειλα και την επισμαλτωμενη  πλάκα , όπως μ είπες τωρα θελω να μ πεις τ άλλο να πάρω π ειναι χρήσιμο περισσοτερο για να παραγγείλω για πίτσα θα παραγγείλω πέτρα , τ άλλο ειναι καλο ; Στειλε κ καμία φωτο καλα τρελάθηκα μ το πρώτο ψήσιμο απίστευτη ψησταριά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Giannis1112 είπε

 

Βοήθησε με αν μπορεις θελω να ψησω στην σούβλα εμα κοτόπουλο μπορεις να μ πεις την διαδικασία ; Ειναι πρωτη φορά π χρησιμοποιώ ψησταριά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Giannis1112 είπε

 

B5247ADC-26FC-411D-B3F7-F9C5DDB56BB2.jpeg.f241d8ab5cd79e941e091b4a787a1a72.jpeg
 

Ξύλο κοπής και αξεσουάρ για την σούβλα

9548243D-DDA8-4EB6-8F2D-8B3E731F2EA8.jpeg.8b7df23081bb1c06645fc250b7a44781.jpeg
 

Σετ εργαλείων και βούρτσα καθαρισμού

D7481076-A4A6-439B-9700-69F864C571C9.jpeg.3bd764bcec538bc2803b0916a0292dd1.jpeg
 

Rack 

38FBEC19-7571-4F8E-8CAC-27A8A9EF4F48.jpeg.57460f3d63eec58b4e396e8acacf6db4.jpeg

Βάση για κοτόπουλο

4EF9786E-BA89-4A3E-B723-FC2EA4B04F3E.jpeg.18721256b451214321bc6fd35f086fbc.jpeg
 

Σχάρα για σούβλα

93F27104-1E74-468D-8D37-3A6CAB5B1E89.jpeg.98c7c9689778c2cad79ce71ad2b70416.jpeg
 

Εύκαμπτη σχάρα

73DF2418-BE06-441D-A104-9D66B99883D0.jpeg.c314a3f772a78f2a3c0952a5365fed38.jpeg
 

Σούβλες και βάση για κοτόπουλο μικρή

739796C8-6FDF-4FB2-BFFE-021899CB6968.jpeg.d979092ebf5693f446de1f351aa380fa.jpeg
 

Αλλυμινένιο κάλυμμα  για τον αφαιρούμενο πάτο/ταψί, κάλυμμα ψησταριάς, καθαριστικό και σετ καθαρισμού

6BE93472-C7D0-4D5A-9DF8-A24AADAE2D36.jpeg.dcfad9563e67427da7dd2464f9dc598a.jpeg

Δίσκος για κάρβουνα

BB3D84D9-1A95-4ADA-907D-9BDC10593A4B.jpeg.6d515b2bac3addebfa8d7e8b3117f3e0.jpeg

Καλάθι για σούβλα (δεν έχω φωτό)

https://www.skroutz.gr/s/23272644/Napoleon-64000-Καλάθι-Ψησίματος.html

Προστατευτικά σιλικόνης για τα ράφια 

https://www.skroutz.gr/s/27629303/Napoleon-70122-Προστατευτική-Επιφάνεια-Σιλικόνης-το-Ράφι.html?from=catspan
Την λαβίδα που είναι και σπάτουλα

https://www.skroutz.gr/s/23815714/Napoleon-Spatutong-Λαβίδα-Κρέατος-από-Ανοξείδωτο-Ατσάλι-43cm-55019.html?from=catspan

και κάποια πακέτα με ξύλα καπνίσματος

https://www.skroutz.gr/c/2227/barbeque_accessories/m/7877/Napoleon.html?from=catspan&keyphrase=ξυλα&o=napoleon+ξυλα

Σίγουρα ξεχνάω κανά 2-3 ακόμα

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενω ποτε θα μετακομισω για να αγορασω ναπολεον με πλαινο IR. κραταω σημειωσεις για την ωρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannis1112 είπε

Βοήθησε με αν μπορεις θελω να ψησω στην σούβλα εμα κοτόπουλο μπορεις να μ πεις την διαδικασία ; Ειναι πρωτη φορά π χρησιμοποιώ ψησταριά 

Κοτόπουλο στην σούβλα δεν έχω κάνει ακόμα. Μπορείς να το κάνεις μόνο με τον οπίσθιο καυστήρα, ανοίγοντας τον διακόπτη στην χαμηλή ένταση και προς το τέλος στο δυνατό, για να πάρει χρώμα. Επίσης μπορείς να το κάνεις, ανοίγοντας τους 2 ακριανούς, σε θερμοκρασία 170-180 βαθμών και στο τέλος να ανοίξεις τον οπίσθιο καυστήρα. Το ψήσιμο θα πάρει περίπου μιάμιση ώρα. Καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις κάποιο instant θερμόμετρο ή ακόμα καλύτερα κάποιο εντελώς ασύρματο, όπως το meater, για μέτρηση της θερμοκρασίας.

1 ώρα πριν, sndev είπε

περιμενω ποτε θα μετακομισω για να αγορασω ναπολεον με πλαινο IR. κραταω σημειωσεις για την ωρα

Καλή υπομονή στην μετακόμιση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νεότερα για την μπουκάλα της Coral 

Τους έστειλα ένα μήνυμα από την σελίδα τους. Χτες επικοινώνησε μαζί μου κάποιος κύριος , λέγοντας μου πως πιθανά είναι πρόβλημα της FLV βαλβίδας.

Σήμερα έστειλε κάποιον και μου αντικατέστησε την μπουκάλα με γκρι 10κιλη προπανίου.

Δυστυχώς έγινε την στιγμή που έφευγα ταξίδι. Σε δέκα μέρες θα ενημερώσω για επιδόσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους, να πω προκαταβολικα ενα συγνωμη γιατι ολα αυτα που θα ρωτησω εχουν σιγουρα ξαναερωτηθει πολλες φορες αλλα σε 900 σελιδες εχει χαθει δυστυχως πολυ πληροφορια και ειναι δυσκολο ακομα και με την αναζητηση να βρεις αυτο που ψαχνεις..

Στο ζουμι λοιπον, αποφασισα να παρω την Napoleon TravelQ PRO285 και να ξεκινησω ψησιματα ειτε στο μπαλκονι ειτε εκτος οταν το επιτρεπει ο καιρος. Την βρηκα σε αρκετα καλη τιμη εδω Γερμανια, 365 ευρω μαζι με τη βαση/καροτσι μεταφορας. Αυριο μεθαυριο θα ερθει λογικα και ειπα να ρωτησω για τα παρελκομενα που θα πρεπει να εχω για το ψησιμο. Μποτιλια απο το υγραεριο θα παρω απο εξειδικευμενο μαγαζι εδω. Ο ρυθμιστης/λαστιχο παρεχεται μαζι με την ψησταρια ή θα πρεπει να αγορασω ξεχωριστα? Απο λαβιδες, βουρτσες, θερμομετρα και τα συναφη ποια ειναι τα απολυτως απαραιτητα κατα τη γνωμη σας και ποια συγκεκριμενα προιοντα προτεινετε?

Επειτα στο πρωτο ψησιμο τι πρεπει να προσεξω? Ειμαι τελειως ασχετος οποτε δεν εχω ιδεα αν πρεπει να κανω κατι συγκεκριμενο ή κατευθειαν ξεκιναω να ψηνω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...