Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, SpEcTer είπε

Καλησπέρα έχουμε μια ψησταριά υγραερίου napoleon στο μπαλκόνι και έχει να χρησιμοποιηθεί πάνω απο 6 χρόνια . Τι εργασίες χρειάζεται να γίνουν ώστε να ξανα χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια?

Το πρωτο που θα εκανα σιγουρα ειναι να τσεκαρω λαστιχο της μπουκαλας μηπως εχει ξεραθει οτιδηποτε, ιδανικα θα το αλλαζα με ενα καινουριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

2 ώρες πριν, SpEcTer είπε

Καλησπέρα έχουμε μια ψησταριά υγραερίου napoleon στο μπαλκόνι και έχει να χρησιμοποιηθεί πάνω απο 6 χρόνια . Τι εργασίες χρειάζεται να γίνουν ώστε να ξανα χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια?

Ξεκίνα με έναν έλεγχο/καθάρισμα των καυστήρων και του συστήματος ανάφλεξης jetfire

Έπειτα έλεγξε το λάστιχο, όπως αναφέρει και ο @Amaretos. Καλό θα ήταν να το αλλάξεις με καινούργιο. Ίσως να χρειαστεί να αλλάξεις και τον ρυθμιστή. 

Ποιο μοντέλο έχεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2022 στις 9:50 ΠΜ, ilpapacha είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται

https://www.car.gr/xyma/view/322901082-weber-spirit-ii-e310

Pizza se Napoléon πως ψήνεται ; Έχετε δοκιμάσει ; Πια ματια ανοίγεις ; Ανοίγω κ πίσω καυστήρα ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Giannis1112 είπε

Pizza se Napoléon πως ψήνεται ; Έχετε δοκιμάσει ; Πια ματια ανοίγεις ; Ανοίγω κ πίσω καυστήρα ; 

Δες ένα προηγούμενο ποστ, όπου έχω παραθέσει και παλιότερα ποστ

 

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Δες ένα προηγούμενο ποστ, όπου έχω παραθέσει και παλιότερα ποστ

 

Μια ακόμα ερώτηση πως καθαρίζετε καλα η πέτρα ψησίματος ; Πρέπει ν αγοράσω κάποιο άλλο αξεσουάρ για καθαρισμό της πέτρας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Giannis1112 είπε

Μια ακόμα ερώτηση πως καθαρίζετε καλα η πέτρα ψησίματος ; Πρέπει ν αγοράσω κάποιο άλλο αξεσουάρ για καθαρισμό της πέτρας ;

την γυρνας τουμπα στο επόμενο ψήσιμο κ με τη μεγάλη θερμοκρασία γινοντε ολα σταχτή άσπρη κ αυτοκαθαριζεται..

να παρεις μια ιδεα 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Ξεκίνα με έναν έλεγχο/καθάρισμα των καυστήρων και του συστήματος ανάφλεξης jetfire

Έπειτα έλεγξε το λάστιχο, όπως αναφέρει και ο @Amaretos. Καλό θα ήταν να το αλλάξεις με καινούργιο. Ίσως να χρειαστεί να αλλάξεις και τον ρυθμιστή. 

Ποιο μοντέλο έχεις;

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω ότι ειναι η Napoleon UD 405 RSB. Βέβαια είχε αγοραστεί πριν 10 χρόνια και ζήτημα να την είχαν ανάψει πριν 6-7 χρόνια καμια φορά. Οπότε φαντάζομαι πέρα από το καθάρισμα χρειάζεται να αλλαχθεί η μπουκάλα και τα λάστιχα σωστα?
Επεξ/σία από SpEcTer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Giannis1112 είπε

Μια ακόμα ερώτηση πως καθαρίζετε καλα η πέτρα ψησίματος ; Πρέπει ν αγοράσω κάποιο άλλο αξεσουάρ για καθαρισμό της πέτρας ;

Μπορείς να την γυρνάς από την άλλη πλευρά , κάθε φορά που ψήνεις , όπως ανέφερε και ο @sndev. Επίσης μπορείς να πάρεις και μία βούρτσα με ορειχάλκινες τρίχες και να την καθαρίζεις όσο είναι ζεστή.

7 ώρες πριν, SpEcTer είπε
Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω ότι ειναι η Napoleon UD 405 RSB. Βέβαια είχε αγοραστεί πριν 10 χρόνια και ζήτημα να την είχαν ανάψει πριν 6-7 χρόνια καμια φορά. Οπότε φαντάζομαι πέρα από το καθάρισμα χρειάζεται να αλλαχθεί η μπουκάλα και τα λάστιχα σωστα?

Όπως ανέφερα και στο προηγούμενο ποστ, καλό θα ήταν να το αλλάξεις. Προσωπικά θα άλλαζα το λάστιχο και το ρυθμιστή. Εφόσον η μπουκάλα είναι τα ίδια χρόνια με την ψησταριά, μπορείς να την αλλάξεις με καινούργια. Ουσιαστικά θα πληρώσεις μόνο το περιεχόμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SpEcTer είπε

Οπότε φαντάζομαι πέρα από το καθάρισμα χρειάζεται να αλλαχθεί η μπουκάλα και τα λάστιχα σωστα?

αλλαξε το λαστιχο και ισως το ρυθμιστη αν δεις κ δε παει κατι καλα. το υγραεριο δε χαλαει (ειχα παει κ εγω να αλλαξω παλια φιαλη ~10 χρονων που βρηκα σε αποθηκη και μου το ειπε ο ανθρωπος που τις πουλαγε προς τιμην του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το παρακάτω έγγραφο του ΣΕΕΠΕ, περί ασφαλούς χρήσης φιαλών υγραερίου, πρέπει να γίνει επαναπιστοποίηση και αλλαγή βαλβίδας στα 10 έτη. Η κάθε μπουκάλα έχει γραμμένο πάνω της το ποτέ κατασκευάστηκε. 

https://www.seepe.gr/wp-content/uploads/2020/05/ΑΣΦΑΛΗΣ-ΧΡΗΣΗ-ΦΙΑΛΩΝ-ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ.pdf

Επιπρόσθετα στο παρακάτω άρθρο υπάρχουν κάποιες γενικές πληροφορίες  

http://www.petrogazserres.gr/υγραεριο/κανόνες-ασφαλείας.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Σύμφωνα με το παρακάτω έγγραφο του ΣΕΕΠΕ, περί ασφαλούς χρήσης φιαλών υγραερίου, πρέπει να γίνει επαναπιστοποίηση και αλλαγή βαλβίδας στα 10 έτη. Η κάθε μπουκάλα έχει γραμμένο πάνω της το ποτέ κατασκευάστηκε. 

https://www.seepe.gr/wp-content/uploads/2020/05/ΑΣΦΑΛΗΣ-ΧΡΗΣΗ-ΦΙΑΛΩΝ-ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ.pdf

Επιπρόσθετα στο παρακάτω άρθρο υπάρχουν κάποιες γενικές πληροφορίες  

http://www.petrogazserres.gr/υγραεριο/κανόνες-ασφαλείας.html

Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες, 99% θα αλλαχθεί η φιάλη μαζί με τα υπόλοιπα που αναφέρατε. Το θέμα είναι που αναγράφεται η ημερομηνία παρασκευής της? Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω βρήκα κάτι αριθμούς αλλά δεν είμαι σίγουρος...
Την καθάρισα σήμερα όσο μπορούσα αλλά νομίζω ότι οι πλάκες έχουν σκουριάσει βέβαια δεν είμαι κ 100% σίγουρος...
Επίσης παρατήρησα ότι έχει ένα λάστιχο που ενώνει την κύρια ψησταριά με το μάτι που χει στον πλαϊνό πάγκο πρέπει να αλλαχθεί και αυτό?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κρέας (κοντοσούβλι, κοκορέτσι κλπ) που θα περαστεί σε σούβλα πρέπει να είναι σε μήκος όσο είναι ο οπίσθιος καυστήρας; 
Ψήνω σε Napoleon Phantom 425 SE και ακολουθώ το manual και χρησιμοποιώ μόνο τον οπίσθιο και συνδυασμό οπίσθιου και κύριων καυστήρων. Με σούβλα και τους κύριους δεν έχω δοκιμάσει να ψήσω ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SpEcTer είπε

Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες, 99% θα αλλαχθεί η φιάλη μαζί με τα υπόλοιπα που αναφέρατε. Το θέμα είναι που αναγράφεται η ημερομηνία παρασκευής της? Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω βρήκα κάτι αριθμούς αλλά δεν είμαι σίγουρος...
Την καθάρισα σήμερα όσο μπορούσα αλλά νομίζω ότι οι πλάκες έχουν σκουριάσει βέβαια δεν είμαι κ 100% σίγουρος...
Επίσης παρατήρησα ότι έχει ένα λάστιχο που ενώνει την κύρια ψησταριά με το μάτι που χει στον πλαϊνό πάγκο πρέπει να αλλαχθεί και αυτό?

 

Για την φιάλη υγραερίου, θα μπορέσει να σε βοηθήσει και κάποιο κοντινό σου κατάστημα/πρατήριο που τις εμπορεύεται. Δεν γνωρίζω αν όλες οι εταιρείες αποτυπώνουν στο ίδιο σημείο και με τον ίδιο τρόπο την ημερομηνία κατασκευής.

Οι μαντεμένιες σχάρες, εφόσον δεν έχουν διαβρωθεί τελείως ή σπάσει, μπορούν να επανέλθουν. Δες μία το παρακάτω βιντεάκι

Υπάρχουν πολλά παρόμοια στο YouTube, όπως και αντίστοιχα άρθρα.

Λογικά θα χρειαστεί να αλλάξεις και το λάστιχο για το πλαϊνό μάτι, που αναφέρεις. Αυτό μπορείς να το αφήσεις τελευταίο και να ασχοληθείς μαζί του εφόσον διαπιστώσεις κάποια διαρροή. Εάν δεν είναι εφικτό να αλλαχθεί με κάποιο από το εμπόριο, επειδή πχ διαθέτει κάποιο ενσωματωμένο βύσμα που δεν μπορείς απλά να το βγάλεις και να το βάλεις στο καινούργιο, ίσως χρειαστεί να επικοινωνήσεις με την αντιπροσωπεία.

Λογικά αυτό είναι το manual της

https://www.thebarbecuestore.es/WebRoot/StoreES2/Shops/62082927/4C1E/7BFE/D3DA/38DA/6C12/C0A8/28B9/28C7/US405_UD405.pdf

Περιέχει και κωδικούς εξαρτημάτων/ανταλλακτικών.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2022 στις 2:44 ΜΜ, SpEcTer είπε

Καλησπέρα έχουμε μια ψησταριά υγραερίου napoleon στο μπαλκόνι και έχει να χρησιμοποιηθεί πάνω απο 6 χρόνια . Τι εργασίες χρειάζεται να γίνουν ώστε να ξανα χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια?

Φαντάζομαι ένα καλό καθάρισμα και οπτικοε έλεγχος όπως καθαρίζεις ότι δεν έχει χαλάσει κάτι.

Τσεκαρε ότι οι σπινθήριστες δουλεύουν...

Έλεγχος οπτικος και τσάκισε (δεν θα πρέπει να τσακίζει εντελώς) το λάστιχο του ρυθμιστή...εκεί που τσακίζει (όχι εντελως) δες αν κάνει σπασίματα το λάστιχο...άρα μπορεί να έχει διαρροή...

Αν όλα καλά...συνδεσε μπουκάλα άνοιξε σιγά σιγά, και βάλε να ανάψεις...δες ότι ανάβει...

αν όλα καλά κάψε την καλά...καθάρισε και μετά λαδωσε σχάρες (μαντεμενιες)

και αν όλα καλά...

 

καλα ψησίματα και καλή όρεξη... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Trelloneritis είπε

Το κρέας (κοντοσούβλι, κοκορέτσι κλπ) που θα περαστεί σε σούβλα πρέπει να είναι σε μήκος όσο είναι ο οπίσθιος καυστήρας; 
Ψήνω σε Napoleon Phantom 425 SE και ακολουθώ το manual και χρησιμοποιώ μόνο τον οπίσθιο και συνδυασμό οπίσθιου και κύριων καυστήρων. Με σούβλα και τους κύριους δεν έχω δοκιμάσει να ψήσω ακόμα.

Δεν εχω οπισθιο καυστηρα οποτε την γεμιζω ολη :) Περιμενε να σου πουν και οι "οπισθιοι" !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...