Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4) Το συγκεκριμένο λάπτοπ, είχε ένα πρόβλημα με την οθόνη του, αλλά όταν το συνδέω με εξωτερική δουλεύει κανονικά. Θα μπορώ να το κάνω αυτό;; Κυρίως αυτό θέλω.

 

Εγώ έχω ένα Compaq CQ61 με σπασμένη οθόνη και είχα πρόβλημα καθώς δεν έβλεπε από to boot την οθόνη ώστε να κάνω εγκατάσταη λειτουργικού.

Οπότε κατέβασα το service manual, το "ξεκοίλιασα" και αποσύνδεσα το καλώδιο που συνδέει την μητρική με την οθόνη. Μην βρίσκοντας έτσι εσωτερική οθόνη, απευθείας μου έβγαλε έξοδο στην VGΑ, εγκατέστησα τα XP (το MacOS δεν το πέρασα ακόμα) που ήθελα και τον δουλεύω σαν σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι. αλλά έχεις 2 τεράστιες δυσκολίες .. η διπλή κάρτα γραφικών,και το Sony.. από εκεί και πέρα τα δίκτυα που δεν ξέρουμε τι είναι και τι θα σου κάτσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω να ασχοληθώ σοβαρά με την εγκατάσταση Mac Os Χ σε pc...

 

Το pc που έχω στα χέρια μου είναι ένα intel based με επεξεργαστή socket 775 Ε6750 core2duo

με μητρική gigabyte ga-x48-dq6 με 8 gb μνήμη ddr2 στα 800. Κάρτα γραφικών Asus gtx 460.

 

Τι πιθανότητες έχω να πετύχω σωστή εγκατάσταση και απροβλημάτιστη.

 

Επίσης δεν ξέρω εάν βοηθάει αλλά έχω στα χέρια μου μια γνήσια κόπια αγορασμένη mac os x snow leopard.

 

Και μια χαζή ερώτηση για το όλο εγχείρημα θα χρειαστώ mac πληκτρολόγιο ή μπορώ και win πληκτρολόγιο;;;

 

Για το παραπάνω ερώτημα μου υπάρχει λύση αξιόπιστη - συμβατότητα ή πάω κουβά...;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το παραπάνω ερώτημα μου υπάρχει λύση αξιόπιστη - συμβατότητα ή πάω κουβά...;;;

θες να πεις ότι διάβασες το παρόν τοπικ και δεν βρήκες ακρη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το hack θέλω τώρα να βάλω την κανονική έκδοση του OS-X. Έχω στα χέρια μου μια έκδοση dmg αλλά απαιτεί update από SL. Καθαρή έκδοση για εγκατάσταση χωρίς προαπετούμενα δεν υπάρχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπειτα από επανεγκατάσταση των λειτουργικών μου και του MacOS στο PC με Kakewalk, η εισαγωγική οθόνη για την επιλογή του δίσκου που θα κάνει Boot μου βγάζει την παρακάτω οθόνη, όπου οι περιγραφές των δίσκων καλυπτονται από την ενοχλητική αυτή πολύχρωμη γραμμή (παλαιότερα δεν την έβγαζε)

 

0137r.jpg

 

Τι μπορώ να κάνω για να εξαφανιστεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλεις σωστό θέμα στον bootloader.. Μπορείς να το κάνεις εύκολα με το champlist.

Με την προϋπόθεση φυσικά ότι η κάρτα γραφικών λειτουργεί ολοσωστα σε ολα τα υπόλοιπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να πεις ότι διάβασες το παρόν τοπικ και δεν βρήκες ακρη ?

 

Συγνώμη κιόλας αλλά δεν γίνεται να διαβάσω 340 σελίδες για να βγάλω άκρη...από ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα είναι τα εξής:

 

1. Ότι μπορείς να βάλεις καθαρή εγκατάσταση αγορασμένη (ή με πλάγιο τρόπο εύρεσης)....ή να βρεις κάποιες από τις πειραγμένες εκδόσεις που κυκλοφορούν διαδικτυακά τύπου iAtkos και λοιπά.

 

2. Πρέπει να έχεις στη κατοχή σου κάποια dsdt αρχεία για να κάνεις συμβατό το pc σου όσο γίνεται ώστε να έχεις πλήρη λειτουργία του υπολογιστή με τα Mac Os X.

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι ότι π.χ. εγώ που έχω στη κατοχή μου γνήσια Mac Os X snow leopard μπορώ να κάνω κάτι ή πάω για πειραγμένες εκδόσεις και τσάμπα τα είχα αγοράσει;;;

 

Ποια μεθοδολογία εγκατάστασης να ακολουθήσω....όσο ψάχνω όλο και κάτι νέο βρίσκω και δεν ξέρω ποια είναι η ενδεδειγμένη.

 

Tο στήσιμο του μηχανήματος μου όπως προανέφερα είναι συμβατό, επειδή το έψαξα και στη Wiki για Hackintosh και δεν βρήκα συμβατότητα για τη μητρική.

 

Και εδώ είναι που μπαίνετε εσείς με τις γνώσεις πάνω στο άθλημα εάν γίνεται να τα καταφέρω και να τα εγκαταστήσω απρόσκοπτα γιατί σε αυτό το τομέα είμαι νιούφης όσο δε πάει.....

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη εάν κούρασα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Τι μπορώ να κάνω για να εξαφανιστεί?

 

με μετονομασία τους δίσκους που έχεις με ελληνικά σε αγγλικά και λύνεται το πρόβλημα

δηλαδή από τοπικό δίσκο c: πχ σε topiko disko c:

τουλάχιστον έτσι είχε λυθεί σε αντίστοιχο δικό μου πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη κιόλας αλλά δεν γίνεται να διαβάσω 340 σελίδες για να βγάλω άκρη...

 

ναι αλλά προσπαθείς κάτι που θέλει χρόνο και υπομονή με το πρώτο crash test να είναι η μελέτη

 

1. Ότι μπορείς να βάλεις καθαρή εγκατάσταση αγορασμένη (ή με πλάγιο τρόπο εύρεσης)....ή να βρεις κάποιες από τις πειραγμένες εκδόσεις που κυκλοφορούν διαδικτυακά τύπου iAtkos και λοιπά.

 

οι τρόποι που λες είναι αυτοί η καθαρή εγκατάσταση που απαιτεί boot cd η usb ότι σε βολεύει

πχ iboot, empire efi, nawcom

και οι διανομές τύπου iatkos που κάνουν μόνες τους όλα τα βήματα

 

2. Πρέπει να έχεις στη κατοχή σου κάποια dsdt αρχεία για να κάνεις συμβατό το pc σου όσο γίνεται ώστε να έχεις πλήρη λειτουργία του υπολογιστή με τα Mac Os X.

 

δεν είναι απαραίτητο το dsdt αν υπάρχει ίσως σε σώζει αν είσαι αρχάριος μπορεί και να σε σώσει μπορεί

και να σου δημιουργήσει πρόβλημα ο καλύτερος τρόπος είναι να βρεις τα ανάλογα kext για τα υποσυστήματα της μητρικής σου ( lan audio vga αν έχει)και της κάρτας γραφικών

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι ότι π.χ. εγώ που έχω στη κατοχή μου γνήσια Mac Os X snow leopard μπορώ να κάνω κάτι ή πάω για πειραγμένες εκδόσεις και τσάμπα τα είχα αγοράσει;;;

Ποια μεθοδολογία εγκατάστασης να ακολουθήσω....όσο ψάχνω όλο και κάτι νέο βρίσκω και δεν ξέρω ποια είναι η ενδεδειγμένη.

 

 

ενδεδειγμένη είναι αυτή που πετυχαίνει και στην δική σου περίπτωση δεν ξεκίνησες καν

πόσο μάλλον που δεν αφιέρωσες κάποιες ώρες να διαβάσεις εδώ

 

τι θα έκανα στην θέση σου άσε για λίγο στην άκρη το dvd του snow leopard

κατέβασε και βάλε iaktos (είτε snow είτε lion) και αν δεις ότι όλα λειτουργούν σωστά

αν πετύχεις εγκατάσταση τότε πας και σε κανονική εγκατάσταση του snow

πειραματίζεσαι με ta kext και εδώ είμαστε πάλι

 

tip όλες οι λύσεις που ψάχνεις όσο και να σου φαίνεται βουνό κρύβονται εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...