Προς το περιεχόμενο

Homeland


gavros10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιληψη 9ου επεισοδιου/πρωτων 9 επεισοδιων:

 

-γεια σας, με λενε Μπροντι ειμαι

5 χρονια φυλακισμενος-βασανισμενος-εξευτελισμενος απο τους αραβες, μια ωραια πρωια με βγαζουν μου δινουν νερο, ρουχα κλπ, ερχομαι σε αμεση επαφη χωρις να ειμαι φυλακισμενος με τον αρχηγο αυτων που μου τα εκαναν ολα, χωρις να με εχουν δεμενο, και ΟΧΙ, δεν θα του την πεσω να του παρω το μαχαιρι που κραταει για να παρω την ελευθερια μου, η μια εκδικηση βρε αδερφε, αλλα θα κανω το ντουζακι μου και θα αρχισω τα ιδιαιτερα στο δυσκοιλιο παιδακι του..

 

 

-γεια σας, με λενε αμπου ναζιρ και ειμαι ο αρχηγος των τρομοκρατων παγκοσμιως. εχω καπου σε μια φυλακη ενα ρεμαλι που σαπιζει και εχει γινει παιχνιδακι για τους αντρες μου. μετα απο

5 χρονια, παιρνω χαμπαρι οτι μου λειπει ενας καθηγητης αγγλικων για το παιδι μου, και που να πληρωνεις για ιδιαιτερα σε τετοια εποχη κρισης, δεν παιρνω εκεινο το ρεμαλι να του μαθει αγγλικα (θα ειδε και το curriculum, μια χαρα του εκανε). κατσε ενα λεπτο να τον λυσω, να τον περιποιηθω και να του εμπιστευτω τον γιο μου. Δεν εχω αναγκη απο security, ετσι και αλλιως, οταν γυριζα απο λονδινο που ειχα παει τα χριστουγεννα για shopping, ειχα διαβασει ενα βιβλιο με ενα πως το λενε πως το λενε, swedish syndrom το λενε, swedish house mafia, ikea syndrom, κατι τετοιο δεν θυμαμαι, τελος παντων, θα το εχει σιγουρα και δεν θα του κανει τπτ του παιδιου

.

 

- γεια σας, ειμαστε οι σεναριογραφοι μιας πολυ καλοστημενης σειρας που λεγεται homeland. Προτεινω, επι 9 επεισοδια να

λεμε οτι ο πρωταγωνιστης ειναι ενας στρατιωτης που εγινε τρομοκρατης. ΘΑ ΤΟ ΛΕΜΕ ΣΤΗΝ ΨΥΧΡΑ. στο 9ο επεισοδιο, θα δικαιωλογισουμε πως εγινε τρομοκρατης. Τελικα, μετα απο 1,5 χρονο, θα μαζεψουμε κατι ανυπαρκτες αποδειξεις, και θα τους αφησουμε wtf λεγοντας οτι ηταν ολα συμπτωσεις, και τρομοκρατης ηταν ενας ασχετος..

 

 

Μετα απο το σημερινο επεισοδιο, η οποιαδηποτε αμυδρη αγωνια για το αν ο μπροντυ ειναι η οχι τρομοκρατης, πιστευω οτι λυθηκε. Γιατι μετα απο αυτα που εδειξε, οτι και να μας πει πιστευω οτι ειναι υποτιμηση της νοημοσυνης των τηλεθεατων..

 

 

Υ.Γ. μην παρεξηγηστε τον τονο αυτων που εγραψα, πλακα κανουμε :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Stockholm_syndrome

διαβασε και τα παραδειγματα

 

 

και η σειρα ποτε δεν ειπε οτι ο μπροντι ειναι τρομοκρατης, ξερουμε οτι συνεργαζεται με τον ναζιρ, αυτο πλεον ειναι δεδομενο, αλλα δεν ξερουμε το σκοπο αυτης της συνεργασιας... ο καθενας μπορει να εχει τη δικια του ατζεντα...θα φανει στην πορεια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://en.wikipedia.org/wiki/Stockholm_syndrome

διαβασε και τα παραδειγματα

 

 

και η σειρα ποτε δεν ειπε οτι ο μπροντι ειναι τρομοκρατης, ξερουμε οτι συνεργαζεται με τον ναζιρ, αυτο πλεον ειναι δεδομενο, αλλα δεν ξερουμε το σκοπο αυτης της συνεργασιας... ο καθενας μπορει να εχει τη δικια του ατζεντα...θα φανει στην πορεια

 

 

οπως ειδες το ανεφερα πρωτος το συνδρομο, δεν χρειαζεται να διαβασω τα παραδειγματα.

 

οσο για τον σκοπο της

συνεργασιας των 2, φυσικα δεν μας το εχει πει ως τωρα. αλλα μετα απο το τελευταιο επεισοδιο, τι αλλο μπορει να ειναι?? συνεργαζονται για να βγαλουν προεδρο τον μπροντι και οταν γινει αυτο να βγει και να πει παιδια ο μπαζιρ ειναι καλος γιαυτο σταματαμε τον πολεμο και ζησανε αυτοι καλα?? το τελευταιο επεισοδιο απλα σου λεει οτι πανε για τρομοκρατικο χτυπημα. η βλακεια της σειρας ειναι οτι δεν το λενε, ετσι ωστε αν γινει καποια ανατροπη να σου πουνε "εμεις δεν το ειπαμε, κανετε λαθος" ... και οταν στο 9 λεγανε για συνεργασια, μαλλον ηταν ενα σχεδιο ωστε τα java cafe (το αραβικο starbucks) να κατακλεισουν την αμερικανικη αγορα και να εκδικηθουν ετσι τους απιστους...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπαμε και εμεις πολλα, τι σε καλυψε περισσοτερο??

 

για να λεμε και την αληθεια τιποτα δεν με καλυψε αλλα βαριομουν να τα γραψω...

ειδα πολλα σκηνοθετικα λαθη, διαφορα αλλα σχετικα με την ιστορια αλλα κυριοτερο οτι

μεσα απο την σειρα περνανε το μηνυμα οτι οι ΗΠΑ δεν ειναι αγιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάντως, τουλάχιστο για μένα...

 

 

Τίποτε δεν ξεκαθάρισε. Χρειαζόμαστε πολλά στοιχεία ακόμα και για τον Brody και για πολλούς άλλους χαρακτήρες. Δεν χρειάζεται ούτε να προτρέχουμε ούτε να βιαζόμαστε για να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Αυτό είναι το ύφος της σειράς και περιμένω αυτό να εξυπηρετήσει και η υπόλοιπη season.

 

Δεν θέλω βέβαια ένα συνεχώς ανατρεπόμενο "είναι, δεν είναι; " για τον Brody, αλλά θεωρώ σίγουρο το ότι θα έχουμε ένα ακόμα μεγαλύτερο κουβάρι να ξετυλίξουμε για το τί συμβαίνει (και τί συνέβη στο παρελθόν/ ποια είναι τα κίνητρα καθενός) σε κάθε μέτωπο.

 

Στην παραπάνω "σύνοψη" του vlachaquito πχ, γεφυρώνονται κενά που σκόπιμα έχουν μείνει ακάλυπτα στην ιστορία, και ο Brody παρουσιάζεται μια ωραία πρωία να ελευθερώνεται και να συμφωνεί άμεσα με τον Nazir για να διδάξει αγγλικά στον μικρό σα να μη συνέβη τίποτα.

 

Είμαι σίγουρος ότι μεσολάβησαν κάποια γεγονότα που δεν γνωρίζουμε στο ενδιάμεσο διάστημα, και ενώ βλέπουμε αποσπάσματα από γεγονότα που συνέβησαν, δεν έχουμε ξεκάθαρη εικόνα για το τί σκεφτόταν ο Brody, ποιά ήταν τα σχέδια του (αν είχε και αν άλλαξαν στην πορεία), τι άλλο συνέβη στο ίδιο διάστημα (πχ γίνεται μουσουλμάνος, που υποθέτω πήρε κάποιο χρόνο).

 

Τουλάχιστο για αυτή τη season θα τους εμπιστευθώ στο ότι έχουν ένα πλάνο και θα το ακολουθήσουν χωρίς να έχουμε κύκλους και ανατροπές εντυπωσιασμού (όπως το φινάλε της πρώτης season του 24 :X ).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σκηνη αλα The Conversation ηταν πολυ δυνατη οπως και

η χυλοπιτα στη Καρι, για την οποια και παλι δεν βλεπουμε δειγματα "τρελας"

 

 

Ελπιζω μονο ο

insider να μην ειναι too obvious

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σκηνη αλα The Conversation ηταν πολυ δυνατη οπως και

η χυλοπιτα στη Καρι, για την οποια και παλι δεν βλεπουμε δειγματα "τρελας"

 

 

Ελπιζω μονο ο

insider να μην ειναι too obvious

 

 

 

 

 

 

Δεν ειναι ο saul αν αυτο φοβαστε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις δει το Ισραηλινο?

Αν ναι πες μου οτι (αυτο φοβαμαι)

δεν ειναι split personality της Καρι. Θα μιλαμε για uber fail επιπεδου cop movie με Σαντρα Μπουλοκ

 

 

 

 

φαγωθηκες να δεις σαικοκαρι, τι καταλαβες?τη λυπηθηκα τη καημενη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφαίο το 11.Όσο καλά τα πάει το το showtime με το homeland τόσο έπεσε στο dexter.Να μου πεις έκτη σεζόν είναι αλλά και πάλι το dexter δεν έπρεπε να πέσει τόσο.Το homeland απο την άλλη στην πρωτη του σεζόν δημιουργεί πολλά μυστήρια και η υπόθεση είναι όσο πιο επίκαιρη γίνετε και με πάρα πολύ καλό cast.

 

Το θέμα είναι όμως ότι σχεδόν πάντα εκτός απο ελάχιστες περιπτώσεις(SFU,Californication,BB) οι σειρές στις 3-4 πρώτες σαιζόν είναι κορυφαίες και μετα πιάνουν πάτο[dexter 5,6 σεζόν,BBT,Lost).Μόλις δουν ότι η σειρά πουλάει τρελά βγάζουν ένα σωρό filler επεισόδια με ότι να ναι σενάριο και χάνουν το νόημα και έτσι η σειρά πέρνει τα κάτω της.Μακάρι να μην γίνει έτσι με το homeland.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειδα το 10 χθες,καλο επεισοδιο μου αρεσε αρκετα.

 

Ωστοσο,δεν με πειθει το στορυ με το μικρο οτι "αλλαξε" τον Μπροντι,πιστευω δεν ειναι αρκετα πειστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...