Προς το περιεχόμενο

Homeland


gavros10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Καλο και το 9ο.Μας εξηγησε το ιστορικο του Brody κατα την διαρκεια της 'αιχμαλωσιας' και γιατι το κανει ή τουλαχιστον ετσι θελει να νομιζουμε διοτι με αυτην την σειρα ποτε δεν ξερεις.

 

 

Η συγκριση με το Λοστ λιγο αστοχη.Ενα επεισοδιο και το βαφτισαμε Λοστ?LOL.Δεν προκειται νομιζω να μας βομβαρδισει με ερωτηματα και ασκοπες μαλακιουλες που δεν προκειται ν'απαντηθουν ή να δωθουν του π....εξηγησεις.Επισης ειναι 12 επεισοδια μονο,εχει μια συγκεκριμενη δομη και μοτιβο που δεν προκειται ν'αλλαξει.Σε οσους δεν αρεσει αυτο το στυλ,μην περιμενετε ν'αλλαξει.

 

Sorry για το μη spoiler tag.Ξεχαστηκα εντελως.

Επεξ/σία από speedy23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισης ειναι 12 επεισοδια μονο,εχει μια συγκεκριμενη δομη και μοτιβο που δεν προκειται ν'αλλαξει.Σε οσους δεν αρεσει αυτο το στυλ,μην περιμενετε ν'αλλαξει.

 

Aπ'οτι φενεται θα εχει και δευτερη season..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς ακόμα για το εξαιρετικό 9;

 

 

Η σειρά βαδίζει αριστοτεχνικά προς το φινάλε της σεζόν. Για μένα είναι καταπληκτική και τιμά το είδος της. Πολύ καλογραμμένη, πολύ μελετημένη και πολύ προσεγμένη. Πολύ σημαντικό το φλας μπακ για την ιστορία, πολύ ενδιαφέρουσα η οπτική που δίνει. Μακάρι να συνεχίσει με το ίδιο ενδιαφέρον και να μην πλατειάσει στην επόμενη σεζόν. Μέχρι τώρα δείχνει πολύ ωραία πως απλώνεται ένα "δίχτυ" από τους τρομοκράτες σε ξένο έδαφος, αν το συνεχίσουν με την ίδια προσοχή θα γίνεται καλύτερο όσο προχωράει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς ακόμα για το εξαιρετικό 9;

 

 

Η σειρά βαδίζει αριστοτεχνικά προς το φινάλε της σεζόν. Για μένα είναι καταπληκτική και τιμά το είδος της. Πολύ καλογραμμένη, πολύ μελετημένη και πολύ προσεγμένη. Πολύ σημαντικό το φλας μπακ για την ιστορία, πολύ ενδιαφέρουσα η οπτική που δίνει. Μακάρι να συνεχίσει με το ίδιο ενδιαφέρον και να μην πλατειάσει στην επόμενη σεζόν. Μέχρι τώρα δείχνει πολύ ωραία πως απλώνεται ένα "δίχτυ" από τους τρομοκράτες σε ξένο έδαφος, αν το συνεχίσουν με την ίδια προσοχή θα γίνεται καλύτερο όσο προχωράει.

 

 

Πρωτη φορα ερχομαι και διαφωνω μαζι σου!

 

Εγω δεν το βρηκα τοσο αριστοτεχνικο.Μου φανηκε ωραια δοσμενο κτλ απλα δε με επεισε τοσο για τη μεταστροφη του Μπροντι.Γενικα τα 2 τελευταια επεισοδια απο Dexter κ Homeland τα βρηκα σχετικα αδιαφορα.

 

Ελπιζω να γινει λιγο πιο γρηγορος ο ρυθμος στο Homeland παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με john

 

Και μενα δεν μου αρεσε το ποσο γρηγορα, ευκολα και μη πιστευτα εγιναν ολα στο μυαλο του Μπροντυ

 

Και εξακολουθει να με ενοχλει οτι απο το 1ο επεισοδιο, τι λεω απο τα Opening credits καθε φορα, υποτιθεται πρεπει να δεχτουμε οτι η Καρι ειναι Loose canon στο μυαλο και μπορει να ξεφυγει ανα πασα στιγμη και ομως στα τελευταια ειναι πιο ψυχρη απο την Ολιβια Νταναμ. Οκ, παιρνει καποια φαρμακα, δειξε ομως κατι ρε αδελφε να με πεισεις οτι ειναι unstable (στηυν αρχη εδειχνε). Δειξε εστω τα φαρμακα, δειξε την αδελφη της, τους συναδελφους της, τον πατερας της τον τρελο, καποιον να την πιεζει, καπου να ξεφευγει. Αλλιως τι μας το πεταξε στην ιστορια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιληψη 9ου επεισοδιου/πρωτων 9 επεισοδιων:

 

-γεια σας, με λενε Μπροντι ειμαι

5 χρονια φυλακισμενος-βασανισμενος-εξευτελισμενος απο τους αραβες, μια ωραια πρωια με βγαζουν μου δινουν νερο, ρουχα κλπ, ερχομαι σε αμεση επαφη χωρις να ειμαι φυλακισμενος με τον αρχηγο αυτων που μου τα εκαναν ολα, χωρις να με εχουν δεμενο, και ΟΧΙ, δεν θα του την πεσω να του παρω το μαχαιρι που κραταει για να παρω την ελευθερια μου, η μια εκδικηση βρε αδερφε, αλλα θα κανω το ντουζακι μου και θα αρχισω τα ιδιαιτερα στο δυσκοιλιο παιδακι του..

 

 

-γεια σας, με λενε αμπου ναζιρ και ειμαι ο αρχηγος των τρομοκρατων παγκοσμιως. εχω καπου σε μια φυλακη ενα ρεμαλι που σαπιζει και εχει γινει παιχνιδακι για τους αντρες μου. μετα απο

5 χρονια, παιρνω χαμπαρι οτι μου λειπει ενας καθηγητης αγγλικων για το παιδι μου, και που να πληρωνεις για ιδιαιτερα σε τετοια εποχη κρισης, δεν παιρνω εκεινο το ρεμαλι να του μαθει αγγλικα (θα ειδε και το curriculum, μια χαρα του εκανε). κατσε ενα λεπτο να τον λυσω, να τον περιποιηθω και να του εμπιστευτω τον γιο μου. Δεν εχω αναγκη απο security, ετσι και αλλιως, οταν γυριζα απο λονδινο που ειχα παει τα χριστουγεννα για shopping, ειχα διαβασει ενα βιβλιο με ενα πως το λενε πως το λενε, swedish syndrom το λενε, swedish house mafia, ikea syndrom, κατι τετοιο δεν θυμαμαι, τελος παντων, θα το εχει σιγουρα και δεν θα του κανει τπτ του παιδιου

.

 

- γεια σας, ειμαστε οι σεναριογραφοι μιας πολυ καλοστημενης σειρας που λεγεται homeland. Προτεινω, επι 9 επεισοδια να

λεμε οτι ο πρωταγωνιστης ειναι ενας στρατιωτης που εγινε τρομοκρατης. ΘΑ ΤΟ ΛΕΜΕ ΣΤΗΝ ΨΥΧΡΑ. στο 9ο επεισοδιο, θα δικαιωλογισουμε πως εγινε τρομοκρατης. Τελικα, μετα απο 1,5 χρονο, θα μαζεψουμε κατι ανυπαρκτες αποδειξεις, και θα τους αφησουμε wtf λεγοντας οτι ηταν ολα συμπτωσεις, και τρομοκρατης ηταν ενας ασχετος..

 

 

Μετα απο το σημερινο επεισοδιο, η οποιαδηποτε αμυδρη αγωνια για το αν ο μπροντυ ειναι η οχι τρομοκρατης, πιστευω οτι λυθηκε. Γιατι μετα απο αυτα που εδειξε, οτι και να μας πει πιστευω οτι ειναι υποτιμηση της νοημοσυνης των τηλεθεατων..

 

 

Υ.Γ. μην παρεξηγηστε τον τονο αυτων που εγραψα, πλακα κανουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα το υπεραπλουστευεις και υπερβαλλεις, εξαλλου, εχουμε πει, αν δεν καναμε και λιγο τους μλκς, θα ειχαν βγει 8 ταινιες και 2 σειρες τα τελευταια 80 χρονια μονο

 

Αλλα η αληθεια ειναι πως σε καποια θεματα ζηταει απο τον θεατη να κανει "αρκετα τον μλκα" και με μεγαλη επιτυχια και δεδομενου οτι δεν ειναι spiritual sci-fi αλα Λοστ αλλα πιο down to earth, και μενα μου χτυπαει καπως οταν βλεπω μερικα τραβηγμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα το υπεραπλουστευω και υπερβαλλω. οπως τα λες ακριβως, η σειρα ειναι λιγο τραβηγμενη σε αρκετα σημεια. και ειδικα με εκνευριζει το τριτο σποιλλερ που εχω βαλει, γιατι ειμαι σχεδον σιγουρος οτι η σειρα ετσι θα γινει στο τελος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ελεγα απο τα πρωτα επεισοδια, και φανηκε οτι ειχα δικιο

με τον Μπροντι, που αρχικα σε οδηγουσαν "ειναι" οποτε ελεγα πως η ανατροπη θα ειναι πως δεν θα ειναι, και οταν εγινε και μας τον δειχνανε αθωο, ελεγα πως τελικα θα ξαναλλαξουν και θα "ειναι"

πιστευω οτι αυτο ειναι μειονεκτημα της σειρας (ή εχουμε εξοικειωθει εμεις μετα απο τοσα χρονια σαν θεατες): Οταν πλεον επιτηδες μας πανε σε μια κατευθυνση, εχουμε μαθει οτι τελικα τα πραγματα ειναι αναποδα

 

Νομιζω οτι το πιο refreshing σε μια σειρα θα ειναι αυτος που σου δειχνουν στο 1ο επεισοδιο σαν κακο, αυτος να ειναι και στο τελος :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...