Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους χρησιμοποιώ εδώ και 1-2 χρόνια. Πολύ καλοί, δεν καταλαβαίνω καν ότι τους φοράω.

Ορισμένες φορές δεν θυμάμαι καν ότι πέρασε ο μήνας για να τους αλλάξω, αντέχουν άνετα παραπάνω.

 

Πολύ καλύτεροι από τους bausch and lomb softlens που έπαιρνα παλιότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τους χρησιμοποιώ εδώ και 1-2 χρόνια. Πολύ καλοί, δεν καταλαβαίνω καν ότι τους φοράω.

Ορισμένες φορές δεν θυμάμαι καν ότι πέρασε ο μήνας για να τους αλλάξω, αντέχουν άνετα παραπάνω.

 

Πολύ καλύτεροι από τους bausch and lomb softlens που έπαιρνα παλιότερα.

οποτε τους προτινεις φιλε μου?καλοι ακουγονται!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλημερα ξενυχτηδες :-D

επεσε τυχαια στα χερια μου αυτο το υγρο κ ειπα να το δοκιμασω. 

 

t1.jpg

 

μου φανηκε αρκετα καλο κ ειπα να ριξω μια ματια στην τιμη του..

λιγο λιγοτερο απο 6€ κοστιζει στα σκρουτζομάγαζα το μπουκαλακι των 500ml :shock:

Εψαξα περαιτερω πληροφοριες κ βρηκα οτι ειναι εμπλουτισμενο με χαμομηλι και παραγεται στην Ελλαδα απο μια μεγαλη ελληνικη εταιρια.

Το χρησιμοποιει καποιος απο σας να μας δωσει καμια εξτρα πληροφορια για την ποιοτητα του...?

Ειναι απο τα προιοντα που ειναι τοσο καλο κ φτηνο που το μονο που ανησυχεις ειναι γιατι ειναι τοσο χαμηλη η τιμη του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουνε φακοι που αμα τριψεις λιγο το ματι σου κατα λαθος να μην πανε να κρυφτουνε πισω απο αυτο και μετα να ψαχνεις για καθρευτη να τους βρεις..???? :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα ciba vision Air OptiX και πέταξα τους PureVision2 που είχα.

Μου κάθισαν πολύ καλύτερα.

 

 

Κατά τα άλλα, έχει δοκιμάσει κανείς το υγρό ΑΜΑ OPTIC - ExtraCare ? Μου το πρότειναν επειδή έχει λέει υαλουρονικό οξύ για πολύ καλύτερη ενυδάτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω και εγω φακούς επαφής. Πρέπει να παω σε οπτικό ή δεν χρειάζεται και μπορω να παραγγείλω φακούς απο το ιντερνετ; Όλοι οι φακοί επαφής κάνουν για όλα τα μάτια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω και εγω φακούς επαφής. Πρέπει να παω σε οπτικό ή δεν χρειάζεται και μπορω να παραγγείλω φακούς απο το ιντερνετ; Όλοι οι φακοί επαφής κάνουν για όλα τα μάτια;

αν πας σε σοβαρο καταστημα οπτικων εχουν δικο τους οπτομέτρη κ σου κανουν αυτοι δωρεαν μετρηση μυωπιας κλπ.

οι φακοι σιλικονης-υδρογέλης ειναι οι κορυφαιοι μακράν κ αξιζει να δωσεις κατι παραπανω για να τους αγορασεις. Υγρο δοκιμασε μονος σου γιατι στον καθενα ταιριαζει διαφορετικο.

Αν κανεις παραγγελια φακων κ υγρων θα σου προτεινα μεσω σκρουτζ υπαρχει παρα πολυ μεγαλη διαφορα στην τιμη. ελπιζω να βοηθησα. αν θελεις περαιτερω πληροφοριες στειλε πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Από ποιο site παραγγέλνετε εσείς φακούς επαφής?

Δεν έχω ξαναπαραγγείλει φακούς από το internet και δεν ξέρω και πολλά...

Θέλω να πάρω 6 και βρήκα αυτούς εδώ.

http://www.avramisoptics.gr/ell/product/Air-Optix-Aqua-6-Pack

Είναι καλοί?

 

Πριν φορούσα αυτούς.

Είδα αυτούς αλλά ξεφεύγει λίγο η τιμή νομίζω για 2 τεμάχια συγκριτικά με τους air...

 

Επίσης δεν θα έπρεπε να υπάρχει ξεχωριστός βαθμός μυωπίας για τα 2 μάτια στο συγκεκριμένο site?

Αν κάποιος έχει μεγαλύτερο βαθμό μυωπίας στο ένα μάτι από το άλλο τι γίνεται? (δεν ισχύει σε μένα αυτό, καθαρά πληροφοριακά)

 

Thnx :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγω κατι μιας και αύριο μαζι με τα τα γυαλιά που θέλουν φτιάξιμο αποφάσισα να κανω απόπειρα να αρχίσω να φοράω φακούς , υπάρχει πρόβλημα αν φοράω πχ τους φακούς το πρωί και τους βγάζω το βράδυ πριν κοιμηθώ ; ρωτάω γιατι εχω ακούσε οτι καλο ειναι οταν εισαι σπίτι να τους βγάζεις για να ξεκουράζονται τα μάτια.

 

Όσο για τους φακούς και υγρό τι εχετε να προτείνετε ; δεν εχω πρόβλημα να δώσω και κατι παραπάνω αν ειναι καλής ποιότητας οι φακοί μιας και στα μάτιας μας τους βάζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτησης (μπορεί και να είναι γερή μαλακία)

 

Έχω αστιγματισμό υψηλό και στα 2 μάτια. Είχα πάρει δοκιμαστικούς απο κατάστημα οι οποίοι ήταν 0.50 και 1.00 χαμηλότεροι σε βαθμό απ'οτι έχω κανονικά, αλλα έβλεπα αρκετά ικανοποιητικά. Τους θέλω κυρίως για λίγες ώρες και όχι για κάθε μέρα. Η ερώτησή μου είναι, απο την στιγμή που μπορώ να πάρω μια 6άδα που θα έχουν ίδιο βαθμό -2.25 αν ο ένας έχει άξονα αντί για 100 -> 80 ή το αντίθετο θα έχω μεγάλο πρόβλημα?

 

Πιο αναλυτικά, αυτοί που είχα πάρει ήταν SPH 1.00 CYL -2.25 και AX 80 ο ένας και 100 ο άλλος. Αν εγώ πάρω ένα κουτί με AX 80 πχ θα είναι αισθητή η διαφορά? Νομίζω οτι είναι πατάτα η όλη σκέψη, αλλα αν γνωρίζει κάποιος καλύτερα ας ρίξει καμια βοήθεια.

 

*δεν καίγομαι τόσο πολύ να πάρω φακούς, αλλιώς θα συμβουλευόμουν τον οφθαλμίατρό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ποιο site παραγγέλνετε εσείς φακούς επαφής?

Δεν έχω ξαναπαραγγείλει φακούς από το internet και δεν ξέρω και πολλά...

Θέλω να πάρω 6 και βρήκα αυτούς εδώ.

http://www.avramisoptics.gr/ell/product/Air-Optix-Aqua-6-Pack

Είναι καλοί?

 

Πριν φορούσα αυτούς.

Είδα αυτούς αλλά ξεφεύγει λίγο η τιμή νομίζω για 2 τεμάχια συγκριτικά με τους air...

 

Επίσης δεν θα έπρεπε να υπάρχει ξεχωριστός βαθμός μυωπίας για τα 2 μάτια στο συγκεκριμένο site?

Αν κάποιος έχει μεγαλύτερο βαθμό μυωπίας στο ένα μάτι από το άλλο τι γίνεται? (δεν ισχύει σε μένα αυτό, καθαρά πληροφοριακά)

 

Thnx :)

απο αυτο το μγαζι αγοραζω ποτε δεν ειχα προβλημα.για τους φακους δεν ξερω περνω αλλη μαρκα.αν πατησεις εκει που λεει τεμαχιο και βαλεις 2 ή παραπανω σου βγαζει ξεχωριστα στοιχεια για το καθε κουτι.

 

Να ρωτήσω και εγω κατι μιας και αύριο μαζι με τα τα γυαλιά που θέλουν φτιάξιμο αποφάσισα να κανω απόπειρα να αρχίσω να φοράω φακούς , υπάρχει πρόβλημα αν φοράω πχ τους φακούς το πρωί και τους βγάζω το βράδυ πριν κοιμηθώ ; ρωτάω γιατι εχω ακούσε οτι καλο ειναι οταν εισαι σπίτι να τους βγάζεις για να ξεκουράζονται τα μάτια.

 

Όσο για τους φακούς και υγρό τι εχετε να προτείνετε ; δεν εχω πρόβλημα να δώσω και κατι παραπάνω αν ειναι καλής ποιότητας οι φακοί μιας και στα μάτιας μας τους βάζουμε

μπορεις εγω το κανω αλλα το σωστο ειναι να τους βγαζεις αν δεν τους χρειαζεσαι σπιτι πχ.αυτα ειναι πρωσοπικες επιλογες και ποσο νιωθεις ανετα με τους φακους για να τους φορας τοσες ωρες.εγω για χρονια το renu περνω ειπα να το αλλαξω φετος αλλα δεν το εκανα.αλλα επειδη το καθε ματι αντιδρα διαφορετικα θα ηταν καλυτερα να μιλησεις με το οπτικο που θα παρεις τους φακους να σου προτεινει ενα υγρο αναλογα με τις αναγκες σου πχ αν θες ενυδατωση,να ειναι πολυ καθαριστικο κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωτάω γιατι εχω ακούσε οτι καλο ειναι οταν εισαι σπίτι να τους βγάζεις για να ξεκουράζονται τα μάτια.

Όσο για τους φακούς και υγρό τι εχετε να προτείνετε ;

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα να τα φοράς όλη τη μέρα.Καλό είναι όμως να μη τα φοράς κάθε μέρα

Ρώτησε και τον οπτικό για περισσότερες πληροφορίες

Σε κάθε περίπτωση μη πάρεις απλούς, πάρε σιλικόνης υδρογέλης.Είναι πολύ πιο άνετοι εγώ έχω αυτούς και είμαι ικανοποιημένος:

http://www.opticaldirect.gr/showpack.asp?id=485

 

και για υγρό αυτό:

http://www.opticaldirect.gr/showac.asp?id=442

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...