Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α.μπορει να εχεις καποια δυσανεξία στους φακούς επαφής.Καποια άτομα δε μπορούν να βαλουν φακούς εξαιτίας αυτής της δυσανεξίας

μ το ειπε κ ο γιατρος και με ρωτησε αν το ειχα απο την αρχη.ομως το προβλημα ειναι τον τελευταιο χρονο..φοραω φακους 3-4 χρονια.

 

β.το πιο πιθανό είναι να μην εκκρίνεις πολλά δάκρυα με αποτέλεσμα να σου προκαλούν οι φακοί ξηρότητα στα μάτια καικατα συνέπεια κοκκίνισμα κλπ.Σε αυτη την περίπτωση ίσως βρεις τη λύση αλλάζοντας τυπο φακών.Υπάρχουν διάφοροι τύποι οσον αφορά την περιεκτικότητά τους σε νερό.

εχω δοκιμασει πολους..αυτοι π εχω τωρα μ φανινονται πολυ καλυτεροι αλλα παλι τα ιδια...

γ.να ελέγξεις μήπως πρόκειται για ξηροφθαλμία αν νιώθεις τα μάτια σου πολύ στεγνά και γενικώς μια επίσκεψη σε οφθαλμίατρο ίσως σου λύσει πολλές απορίες.Κατα προτίμηση όχι στον ίδιο που είχες παει...

στεγνα τα ενιοθα πριν βαλω το κολυριο κ κανο θεραπια..τορα ειναι οκ απο αυτη την αποψη..πριν 2 βδομαδες πηγα στο γιατρο και τα εξηγησα ολα..ξαναπηγα προχθες μετα τη θεραπια και μου ειπε ειμαι οκ..

 

δ.Το λειζερ εχει εξελιχθεί πολυ.Δε νομιζω ότι υπάρχει σοβαρός λόγος ανησυχίας.Βρες ενα καλό χειρουργό οφθαλμίατρο και μην το σκέφτεσαι.Jump into it!

με αυτα π διαβασα εδο δεν πειστικα κ πολυ..http://www.eyecenter.gr/test/index.asp#one

 

@azio, δεν φοβασαι την τσιμπλα και την ενοχληση, και φοβασαι το laser?

ποια τσιμπλα??

 

Γενικως, χιλια δυο πραγματα, που μονο γιατρος μπορει να σου βρει, εφοσον κι εσυ εισαι ειλικρινης μαζι του. Αν δεν εισαι ευχαριστημενος μαζι του, πηγαινε και σε αλλον.

του τα εξηγησα ολα και μου ειπε κι αυτος μπορει να ειναι 1000 πραγματα..φακοι υγρο κλπ..δεν εχο βρει ακρη ομος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια φορά είχαμε μια επισκέπτρια (που ήρθε ακάλεστη για 2 μέρες και είχε μείνει 2 εβδομάδες ως τότε) σπίτι και το βράδυ (μικρό παιδάκι Helm) κοίταγα τους φακούς στην θήκη, οπότε έχυσα τον ορό στον νεροχύτη και φανταστικά, δεν έγινε τίποτα, νερό είναι και ξαναγέμισα τον θαλαμίσκο με νερό της βρύσης.

 

Η επισκέπτρια έφυγε με μόλυνση στα μάτια 2 μέρες μετά για γιατρούς κλπ, πολλά χρόνια μετά όταν μου εξήγησαν ότι ο ορός δεν είναι νερό συνδύασα το τι είχα κάνει καταλάθος. Έτσι κι αλλιώς δεν την συμπαθούσα.

..

 

 

...

 

 

νιώθω ακόμα πολύ ένοχος για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ον τοπικ έχω να πω: δεν θα φόραγα ποτέ φακούς επαφής, επειδή θα ξέχναγα να τους συντηρώ. Εδώ ξεχνάω να φάω ενίοτε.

 

Ποια συντήρηση? Εγώ φοράω φακούς εδώ και 10 χρόνια και δεν έκανα καμιά φοβερή συντήρηση.

Τα νέα υγρά φακών επαφής μάλιστα παρέχουν και ενζυματικό καθαρισμό, οπότε δεν χρειάζεται ο επιπλέον καθαρισμός (με διαλυόμενα δισκία) που χρειαζόταν παλιότερα. Το Renu παρέχει "no rub formula" όπως λέει και δεν χρειάζεται καν τρίψιμο των φακών:-D

Απλώς βγάζεις τους φακούς, τους βάζεις στο υγρό και τελείωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά είχαμε μια επισκέπτρια (που ήρθε ακάλεστη για 2 μέρες και είχε μείνει 2 εβδομάδες ως τότε) σπίτι και το βράδυ (μικρό παιδάκι Helm) κοίταγα τους φακούς στην θήκη, οπότε έχυσα τον ορό στον νεροχύτη και φανταστικά, δεν έγινε τίποτα, νερό είναι και ξαναγέμισα τον θαλαμίσκο με νερό της βρύσης.

 

Η επισκέπτρια έφυγε με μόλυνση στα μάτια 2 μέρες μετά για γιατρούς κλπ, πολλά χρόνια μετά όταν μου εξήγησαν ότι ο ορός δεν είναι νερό συνδύασα το τι είχα κάνει καταλάθος. Έτσι κι αλλιώς δεν την συμπαθούσα.

..

 

 

...

 

 

νιώθω ακόμα πολύ ένοχος για αυτό.

 

μη νοιώθεις πολύ, έπεσες σε κελεπούρι. Το 'χω κάνει αρκετές φορές όταν ξενοκοιμάμαι, απλώς τα άλατα προκαλούν σκληράδα και βεντουζάρισμα στο μάτι, αλλά μετά από κάνα 2λεπτο εμπότισης στο οφθαλμικό υγρό, στανιάρουν.

 

Όχι ότι το συστήνω ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να κανεις μετα απο αυτο??:confused:

 

βέβαια. είναι ασφαλές και ανώδυνο, το πόσο αντιαισθητική είναι η διαδικασία δεν με ενοχλεί. και η αφαίρεση τμήματος παχέος εντέρου κακή φάση είναι, αλλά δε μένεις με τον καρκίνο =ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια. είναι ασφαλές και ανώδυνο, το πόσο αντιαισθητική είναι η διαδικασία δεν με ενοχλεί. και η αφαίρεση τμήματος παχέος εντέρου κακή φάση είναι, αλλά δε μένεις με τον καρκίνο =ρ

 

δεν ειναι τοσο η αντιαισθητική διαδικασια..αλλα το γεγονος οτι σου ανοιγουν το ματι..οπως τις τοματες οταν φτιαχνεις γεμιστα..:???:;-)σου ριχνουν το λειζερ και μετα στο ξανακλεινουν ειναι..καπως.. οπως και να το κανεις τα ματια ειναι πολυ πιο ευαισθητα και πολυ σημαντικα..δεν ρισκαρεις ευκολα νομιζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε αν εμπεριείχε ρίσκο θα ήμουν κάθετος. αλλά μιας και είναι ασφαλές, εντάξει, δν 'πα να ψιλοκόβουνε και σέλινο =ρ

 

χαχαχαχα:-D

 

πως εισαι σιγουρος πως ειναι ασφαλες ομως?? Εχεις ρωτησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...