Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Οταν τους φοραει βλεπει κατευθειαν σωστα..? ή καποιες φορες χανει τον αστιγματισμο μεχρι ο φακος να παρει την θεση του?

Μόλις τους βάζει βλέπει κατευθείαν κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 ώρες πριν, infini είπε

Έχετε δοκιμάσει πολυεστιακούς φακούς; Αξίζουν ή απόδοσή τους δεν είναι στο επιθυμητό επίπεδο;

Το καλύτερο είναι να ξεκινήσετε με ένα ζευγάρι δοκιμαστικους από τον οπτικό σας με βάση τη συνταγή των γυαλιών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Καλημέρα, αν και ξεθάβω το νήμα μετά από σχεδόν ένα χρόνο.

Ο λόγος είναι ότι τώρα ανακάλυψα το νήμα και έχω αρκετές απορίες που ελπίζω να μου τις λύσετε.

Τη Δευτέρα θα πάω για εξέταση στα μάτια και η τελευταία φορά ήταν  Ιανουάριο του 18 αν θυμάμαι καλά. 5,75 και 6 μυωπία και 0,25 πρεσβυωπία (και τότε μου είπε ότι δε χρειάζεται κάτι για την πρεσβυωπία). Μετά από τόσα χρόνια όμως, σίγουρα έχει αυξηθεί η πρεσβυωπία (το καταλαβαίνω που δε βλέπω κοντά καλά και στο κινητό θέλω περισσότερο φως κλπ). 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι αν οι πολυεστιακοί φακοί (είτε φακοί επαφής είτε σε γυαλιά) κάνουν και για μύωπες που απέκτησαν πρεσβυωπία.

Από εκεί και πέρα από το 99 χρησιμοποιώ φακούς επαφής (και ο πρωταρχικός λόγος που άλλαξα από γυαλιά ήταν τα γυαλιά ηλίου γιατί με στράβωνε ο ήλιος, βέβαια έπαιζα και μπάσκετ και ήθελα μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων). Φυσικά είχα και γυαλιά που συνήθως τα χρησιμοποιούσα το βράδυ. 

Να πω ότι το επάγγελμά μου είναι εκπαιδευτικός, οπότε με την έναρξη της σχολικής χρονιάς σίγουρα θα χρειαστώ κάποια άλλα γυαλιά και κάποιους άλλους φακούς.

Τι μου προτείνετε; Να κάνω πολυεστιακούς φακούς (σε ένα κατάστημα οπτικών που ρώτησα σε σχέση με αυτούς που βρίσκω από το ίντερνετ βλέπω αρκετά μεγάλη διαφορά). Να συνεχίσω όπως είμαι, δηλαδή και με γυαλιά και με φακούς, ή να κάνω γυαλιά clip on ώστε να έχω και ουσιαστικά γυαλιά ηλίου μαζί; 

Ίσως δεν είναι το καταλληλότερο θέμα μιας και ρωτάω και για γυαλιά αλλά δε βρήκα κάτι πιο κατάλληλο.

Τώρα αρχίζω να διαβάζω από τα πιο πρόσφατα προς τα πίσω στο παρόν θέμα μήπως και πάρω κάποια απάντηση στα ερωτήματά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Το πιο εύκολο και οικονομικό είναι να γίνει δοκιμή πολυεστιακων φακών επαφής. Αν η όραση (μακρινή - κοντινή) είναι καλή, μετα θα βρεθεί τρόπος / κατάστημα για οικονομική προμήθεια τους. 

Και πάντα υπάρχει και η λύση του monovision και στους φακούς επαφής : λίγο μυωπία (=μικρότερος βαθμός στο ένα μάτι) θα βοηθά στο κοντινό. Συζητήστε το με τον οφθαλμίατρο σας. 

Επεξ/σία από DrNick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Ο λόγος που έγραψα τα παραπάνω είναι μήπως και είμαι καλύτερα ενημερωμένος σε κάποια θέματα ώστε να τα αναφέρω και στον οφθαλμίατρο. 

Ναι θυμάμαι παλιότερα που μου το είχε προτείνει ένα κατάστημα οπτικών για δωρεάν πολυεστιακούς φακούς επαφής (όταν είχα ρωτήσει σε περίπτωση που ανεβεί η πρεσβυωπία). Το άσχημο είναι ότι μένω σε επαρχία οπότε η επιλογές σε οπτικούς είναι μικρή (τέσσερις αν δεν κάνω λάθος). 

Έχοντας 6 και 5,75 μυωπία (όταν είχα εξεταστεί), δεν ξέρω αν με το μέθοδο του monovision θα έχω καλά αποτελέσματα αλλά όπως και να έχει θα το συζητήσω αύριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι

Πήγα στον οφθαλμίατρο και η εξέτασή μου είναι αυτή που επισυνάπτω. Πήρα τιμές για πολυεστιακά γυαλιά αλλά επειδή μένω και επαρχία θα πάω αργότερα ή αρχές Σεπτεμβρίου στη Θεσσαλονίκη να δω και εκεί που θα τα κάνω τα πολυεστιακά.

Σκέφτομαι να παραγγείλω ένα ζευγάρι πολυεστιακών φακών επαφής για να τους δοκιμάσω. Επειδή όμως δεν πολυκαταλαβαίνω από αυτά τα νούμερα, μπορείτε να μου πείτε τι φακούς επαφής να παραγγείλω; 

 

1659955673291-88ed2213-91fe-4d2b-91cc-2e599700ec36_cut.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, ostvarivanje είπε

Καλησπέρα και πάλι

Πήγα στον οφθαλμίατρο και η εξέτασή μου είναι αυτή που επισυνάπτω. Πήρα τιμές για πολυεστιακά γυαλιά αλλά επειδή μένω και επαρχία θα πάω αργότερα ή αρχές Σεπτεμβρίου στη Θεσσαλονίκη να δω και εκεί που θα τα κάνω τα πολυεστιακά.

Σκέφτομαι να παραγγείλω ένα ζευγάρι πολυεστιακών φακών επαφής για να τους δοκιμάσω. Επειδή όμως δεν πολυκαταλαβαίνω από αυτά τα νούμερα, μπορείτε να μου πείτε τι φακούς επαφής να παραγγείλω; 

1659955673291-88ed2213-91fe-4d2b-91cc-2e599700ec36_cut.jpg

Το alensa.gr είναι πολύ καλό κατάστημα. Καλή εξυπηρέτηση και καλές τιμές.

Μπορείς να τους στείλεις ένα μέιλ, για να σου κάνουν την αντιστοίχιση σε φακούς επαφής. Προωθούν τις συνταγές στον οπτικό τους.

Επεξ/σία από Mrs. Hyde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Mrs. Hyde είπε

Το alensa.gr είναι πολύ καλό κατάστημα. Καλή εξυπηρέτηση και καλές τιμές.

Μπορείς να τους στείλεις ένα μέιλ, για να σου κάνουν την αντιστοίχιση σε φακούς επαφής. Προωθούν τις συνταγές στον οπτικό τους.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Το έχω κάνει ήδη αυτό και πολύ το χάρηκα. Όπως είπα, μένω σε επαρχία και σε δύο καταστήματα οπτικών που τους πήγα τη συνταγή για να με ενημερώσουν πώς και τι, μου είπαν για φακούς επαφής αλλά και καλά θα τους παραγγείλουν και τόσο κάνουν (4 ζευγάρια 120€ στον έναν, 4 ζευγάρια που μπορείς να τους φοράς δύο μήνες στον άλλο 90€ στον άλλο), αλλά να μου πούνε τους βαθμούς μου για φακούς επαφής όχι! Οπότε πολύ το χάρηκα που το κάνουν αυτό στο alensa, που μπορεί να ακούγεται σαν διαφήμιση αλλά δεν είναι, γιατί δεν είχα άλλο τρόπο να ξέρω τους βαθμούς μου για φακούς επαφής. Επίσης σε ό,τι ερώτηση τους έκανα (μέσω mail) μου απαντούσαν πολύ γρήγορα.

Στο προκείμενο τώρα. Ένα κατάστημα οπτικών μου είπε ότι και καλά οι μηνιαίοι φακοί μπορούν να φορεθούν και για δύο μήνες και σε ερώτησή μου πώς γίνεται αυτό όταν άλλοι οπτικοί και ένας οφθαλμίατρος μου είπαν ότι είναι για ένα μήνα από τη στιγμή που θα ανοίξουν, μου είπαν ότι τώρα είναι πιο εξελιγμένοι και μπλα, μπλα, που ουσιαστικά εγώ αυτούς δεν τους ρώτησα παλιότερα αλλά αυτό το διάστημα που ήθελα να κάνω την εξέταση. Έχετε υπόψη σας κάτι σε σχέση με αυτό; 

Από εκεί και πέρα μου τους έφτιαξαν τους φακούς στο alensa και με μυωπία, αστιγματισμό και πρεσβυωπία αλλά και με μυωπία (βάζοντας λίγο παραπάνω μυωπία για τον αστιγματισμό) και πρεσβυωπία. Για φακούς πολυεστιακούς για μυωπία και πρεσβυωπία μπορείς να βρεις σε μεγάλη ποικιλία, αλλά να βάλει και αστιγματισμό, τουλάχιστον το alensa είχε μόνο ένα φακό που έβγαινε 40€ ο μηνιαίος. Πάντως εγώ σκέφτομαι να παραγγείλω με μυωπία και πρεσβυωπία και αν βλέπω καλά, ειδικά κοντά που θα μου χρειαστεί ειδικά λόγω του ότι είμαι εκπαιδευτικός αλλά και αν κάνουν υποχρεωτικές πάλι τις μάσκες, θα με βοηθάνε οι φακοί γιατί τα γυαλιά θα θολώνουν. Και βλέπουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ostvarivanje είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Το έχω κάνει ήδη αυτό και πολύ το χάρηκα. Όπως είπα, μένω σε επαρχία και σε δύο καταστήματα οπτικών που τους πήγα τη συνταγή για να με ενημερώσουν πώς και τι, μου είπαν για φακούς επαφής αλλά και καλά θα τους παραγγείλουν και τόσο κάνουν (4 ζευγάρια 120€ στον έναν, 4 ζευγάρια που μπορείς να τους φοράς δύο μήνες στον άλλο 90€ στον άλλο), αλλά να μου πούνε τους βαθμούς μου για φακούς επαφής όχι! Οπότε πολύ το χάρηκα που το κάνουν αυτό στο alensa, που μπορεί να ακούγεται σαν διαφήμιση αλλά δεν είναι, γιατί δεν είχα άλλο τρόπο να ξέρω τους βαθμούς μου για φακούς επαφής. Επίσης σε ό,τι ερώτηση τους έκανα (μέσω mail) μου απαντούσαν πολύ γρήγορα.

Στο προκείμενο τώρα. Ένα κατάστημα οπτικών μου είπε ότι και καλά οι μηνιαίοι φακοί μπορούν να φορεθούν και για δύο μήνες και σε ερώτησή μου πώς γίνεται αυτό όταν άλλοι οπτικοί και ένας οφθαλμίατρος μου είπαν ότι είναι για ένα μήνα από τη στιγμή που θα ανοίξουν, μου είπαν ότι τώρα είναι πιο εξελιγμένοι και μπλα, μπλα, που ουσιαστικά εγώ αυτούς δεν τους ρώτησα παλιότερα αλλά αυτό το διάστημα που ήθελα να κάνω την εξέταση. Έχετε υπόψη σας κάτι σε σχέση με αυτό; 

Από εκεί και πέρα μου τους έφτιαξαν τους φακούς στο alensa και με μυωπία, αστιγματισμό και πρεσβυωπία αλλά και με μυωπία (βάζοντας λίγο παραπάνω μυωπία για τον αστιγματισμό) και πρεσβυωπία. Για φακούς πολυεστιακούς για μυωπία και πρεσβυωπία μπορείς να βρεις σε μεγάλη ποικιλία, αλλά να βάλει και αστιγματισμό, τουλάχιστον το alensa είχε μόνο ένα φακό που έβγαινε 40€ ο μηνιαίος. Πάντως εγώ σκέφτομαι να παραγγείλω με μυωπία και πρεσβυωπία και αν βλέπω καλά, ειδικά κοντά που θα μου χρειαστεί ειδικά λόγω του ότι είμαι εκπαιδευτικός αλλά και αν κάνουν υποχρεωτικές πάλι τις μάσκες, θα με βοηθάνε οι φακοί γιατί τα γυαλιά θα θολώνουν. Και βλέπουμε...

Περίεργο μού φαίνεται που δεν σου έκαναν την αντιστοίχιση σε φακούς επαφής. 🙄

Το προσωπικό τής Alensa, πραγματικά, είναι πολύ εξυπηρετικό. Επαγγελματίες με όλη τη σημασία τής λέξεως. Κοιτούν να μείνει ευχαριστημένος ο πελάτης. Κι εγώ, όποτε χρειάστηκα κάτι, ήταν ταχύτατοι στις απαντήσεις τους. Μάλιστα, σε φορά που δεν μπόρεσαν να με εξυπηρετήσουν σε κάτι, μου πίστωσαν πέντε ευρώ για επόμενη παραγγελία. Υπέροχοι. 

Πρώτη φορά ακούω την προτροπή για δίμηνη χρήση. Κατ' εμέ, καλύτερα ν' ακολουθούνται οι οδηγίες τού κατασκευαστή - όπως και να τηρούνται ευλαβικά οι γενικές οδηγίες χρήσης/καθαριότητας των φακών επαφής. Εάν θα εφαρμόσεις πρώτη φορά φακούς επαφής, φρόντισε να έχεις ενημερωθεί εκτενώς. Έχω διαβάσει πολλά κατά καιρούς, γι' αυτό το λέω. Για παράδειγμα, επ' ουδενί δεν χρησιμοποιούμε νερό στους φακούς μας. Έτυχε να διαβάσω πως κάποιος ξέπλενε με νερό τούς φακούς του και δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα στα μάτια του. 

Δυστυχώς, δεν γνωρίζω κι εγώ περισσότερα για φακούς που να συνδυάζουν τόσα μαζεμένα. Δεν μου φαίνεται περίεργο να μην υπάρχει ποικιλία. Και σε μεγάλους αστιγματικούς βαθμούς δυσκολεύουν εξίσου τα πράγματα. Νομίζω πως σε τέτοιες περιπτώσεις προτείνουν την κατά παραγγελία, αλλά με το ανάλογο κόστος. 

Έχω υπόψη κι αυτά τα καταστήματα, για να δεις τιμές και να κλείσεις κάπου: lenshop.gr και lentiamo.gr

Μαζί με τους φακούς επαφής, θα χρειαστείς και υγρό φακών. Εγώ παίρνω αποκλειστικά το opti-free express. Είμαι πολύ ευχαριστημένη. Βέβαια, έχει να κάνει και με το πώς κάθεται στο μάτι τού καθενός, οπότε μπορείς να κάνεις τις δοκιμές σου για να δεις τι θα σε βολέψει. Το ίδιο ισχύει και με τους φακούς επαφής. 

Για όποια απορία, θα χαρώ να βοηθήσω. Αρκεί να γνωρίζω.  

Επεξ/σία από Mrs. Hyde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χονδρικα ρε παιδια, για να βγαλει κανεις ενα ετος, τι κοστος χρειαζεται σε πολυεστιακους φακους; Μιλω για ετησιο κοστος. Χρειαζεται 12 ζευγη, ενα για καθε μηνα; Πειτε στο περιπου τιμες απο alensa αν ξερετε ή εστω συνηθεις τιμες σε καταστηματα οπτικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Mrs. Hyde είπε

Περίεργο μού φαίνεται που δεν σου έκαναν την αντιστοίχιση σε φακούς επαφής. 🙄

Το προσωπικό τής Alensa, πραγματικά, είναι πολύ εξυπηρετικό. Επαγγελματίες με όλη τη σημασία τής λέξεως. Κοιτούν να μείνει ευχαριστημένος ο πελάτης. Κι εγώ, όποτε χρειάστηκα κάτι, ήταν ταχύτατοι στις απαντήσεις τους. Μάλιστα, σε φορά που δεν μπόρεσαν να με εξυπηρετήσουν σε κάτι, μου πίστωσαν πέντε ευρώ για επόμενη παραγγελία. Υπέροχοι. 

Πρώτη φορά ακούω την προτροπή για δίμηνη χρήση. Κατ' εμέ, καλύτερα ν' ακολουθούνται οι οδηγίες τού κατασκευαστή - όπως και να τηρούνται ευλαβικά οι γενικές οδηγίες χρήσης/καθαριότητας των φακών επαφής. Εάν θα εφαρμόσεις πρώτη φορά φακούς επαφής, φρόντισε να έχεις ενημερωθεί εκτενώς. Έχω διαβάσει πολλά κατά καιρούς, γι' αυτό το λέω. Για παράδειγμα, επ' ουδενί δεν χρησιμοποιούμε νερό στους φακούς μας. Έτυχε να διαβάσω πως κάποιος ξέπλενε με νερό τούς φακούς του και δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα στα μάτια του. 

Δυστυχώς, δεν γνωρίζω κι εγώ περισσότερα για φακούς που να συνδυάζουν τόσα μαζεμένα. Δεν μου φαίνεται περίεργο να μην υπάρχει ποικιλία. Και σε μεγάλους αστιγματικούς βαθμούς δυσκολεύουν εξίσου τα πράγματα. Νομίζω πως σε τέτοιες περιπτώσεις προτείνουν την κατά παραγγελία, αλλά με το ανάλογο κόστος. 

Έχω υπόψη κι αυτά τα καταστήματα, για να δεις τιμές και να κλείσεις κάπου: lenshop.gr και lentiamo.gr

Μαζί με τους φακούς επαφής, θα χρειαστείς και υγρό φακών. Εγώ παίρνω αποκλειστικά το opti-free express. Είμαι πολύ ευχαριστημένη. Βέβαια, έχει να κάνει και με το πώς κάθεται στο μάτι τού καθενός, οπότε μπορείς να κάνεις τις δοκιμές σου για να δεις τι θα σε βολέψει. Το ίδιο ισχύει και με τους φακούς επαφής. 

Για ό,τι μπορώ να βοηθήσω (και ξέρω), θα χαρώ. 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ. Ένα από τα κακά το να ζεις σε επαρχία είναι ότι υπάρχουν στο "περίπου" επαγγελματίες. Την αντιστοίχιση δεν ξέρω και δε θα ήμουν και ιδιαίτερα ευχαριστημένος να την έκαναν οι συγκεκριμένοι οπτικοί. Συνήθως στέλνουν τη συνταγή με το εργαστήριο που συνεργάζονται και τους στέλνει τους αντίστοιχους φακούς. Ένας άλλος λόγος που δεν κάνουν αντιστοίχιση είναι η μικροπολιτική που έχουν που αν ο πελάτης ξέρει τους βαθμούς μπορεί να πάει να αγοράσει και από άλλον. 

Για την Alensa τώρα, αν δεν ήταν αυτοί δε θα ήξερα τώρα τους βαθμούς μου ώστε να διαλέξω φακούς. Τώρα θα κινηθώ ανάλογα και οτιδήποτε θα χρειαστώ μέσω ίντερνετ να αγοράσω θα είναι το συγκεκριμένο κατάστημα η προτεραιότητά μου. 

Φακούς δε θα φορέσω πρώτη φορά αλλά φοράω από το 1999  (μυωπικούς). Τώρα, τέλος πάντων όταν τους πάρω, θα φορέσω πρώτη φορά πολυεστιακούς. Αυτό για τη δίμηνη χρήση και εγώ πρώτη φορά το άκουσα, αν και για να είμαι ειλικρινής τους μηνιαίους θεωρούσα τους φοράς για ένα μήνα, για να μην πω ότι το συνέχιζα και περισσότερο. Βασικά πρόσφατα, δηλαδή αυτόν το μήνα έμαθα ότι από τη στιγμή που θα τους ανοίξεις μπορείς να τους φορέσεις για ένα μήνα. Όταν της είπα όμως ότι αν αυτό αναγράφεται στις οδηγίες του κατασκευαστή δεν ήξερε τι να μου πει και άρχισε να μου τα μασάει. Αυτός ο μη επαγγελματισμός θα με κάνει σίγουρα να μη γίνω πελάτης της. Άσε που μου έδωσε και τις πιο ακριβές τιμές στους φακούς των γυαλιών.

Γενικά για τους φακούς πάντως, ήθελα να κάνω ένα σχόλιο. Από αυτά που διαβάζω που πάρα πολλοί είχαν πρόβλημα όταν τους χρησιμοποιούσαν πάνω από 5 ή 7 ώρες, πραγματικά έπαθα πλάκα και θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που ποτέ δεν είχα πρόβλημα με κάποιον φακό και τους φορούσα από το πρωί ως το βράδυ. 

Θεωρώ ότι δεν έχω μεγάλο αστιγματισμό οπότε σίγουρα δεν πάω στην κατηγορία της παραγγελίας ειδικών φακών. 

Βασικά άρχισα να μπαίνω σε ένα δίλημμα για το αν θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ φακούς ή να είμαι μόνο με τα πολυεστιακά γυαλιά που θα φτιάξω. 

Επίκεινται διακοπές και μετά (αρχές Σεπτεμβρίου) θα πάω στη Θεσσαλονίκη αν κάνω πολυεστιακά γυαλιά (εκεί είχα κάνει και τα προηγούμενά μου γυαλιά και θα πάρω και φακούς επαφής, ώστε να δω και αυτός ποιους θα μου δώσει. Τώρα που το σκέφτομαι μία ερώτηση: Πάνω οι φακοί δε θα αναγράφουν τα χαρακτηριστικά, πόσο μυωπία και πόσο το add; 

Ευχαριστώ και για τα άλλα καταστήματα. Το lentiamo.gr το είχα διαβάσει εδώ μέσα στο θέμα.

Όσο για το υγρό φακών τι να σου πω, αυτό το opti-free ποτέ δεν τα κατάφερα να τα πάμε καλά. Όσες φορές και να δοκίμασα με ενοχλούσαν οι φακοί στα μάτια. Πριν χρόνια χρησιμοποιούσα το Renu και τα τελευταία χρόνια το Aquasept που δε μου δημιουργεί το παραμικρό πρόβλημα. Είχε δημιουργηθεί και ένα πρόβλημα πέρυσι τον Ιούλιο που βρέθηκα για διακοπές στη Μυτιλήνη και είχα ξεχάσει το Aquasept και δεν έβρισκα με τίποτα στη Μυτιλήνη το ίδιο. Τελικά δοκίμασα κάποιο άλλο και εκ των υστέρων κάποιος οπτικός μου είπε ότι δεν κάνει να ανακατεύεις υγρά φακών με τους ίδιους φακούς. Δε γνωρίζω αν ισχύει ή όχι, πάντως είχα μεγάλο πρόβλημα με τους φακούς, σε σημείο ναι δακρύζει το μάτι, να έχω θολή όραση και αναγκαζόμουν να τους βγάλω και να φοράω τα γυαλιά. Με το που επέστρεψα στο σπίτι μου και αγόρασα καινούριους φακούς με το Aquasept πάλι κανένα πρόβλημα δεν είχα. 

Ευχαριστώ και πάλι για τη προθυμία, οπότε προς το παρόν προσπαθώ να μάθω περισσότερα πράγματα και για τα πολυεστιακά γυαλιά αλλά και τους πολυεστιακούς φακούς επαφής και αναλόγως θα κινηθώ. 

Τέλος, μου δημιούργησε μεγάλη απορία το γεγονός ότι και τα δύο καταστήματα οπτικών που ρώτησα μου είπαν ότι οι φακοί επαφής αργούν να έρθουν και έρχονται σε 1-2 εβδομάδες. Βλέπω στο alensa ότι όλοι είναι διαθέσιμοι. Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο αυτής της μεγάλης καθυστέρησης που μου είπαν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, mindreader είπε

Χονδρικα ρε παιδια, για να βγαλει κανεις ενα ετος, τι κοστος χρειαζεται σε πολυεστιακους φακους; Μιλω για ετησιο κοστος. Χρειαζεται 12 ζευγη, ενα για καθε μηνα; Πειτε στο περιπου τιμες απο alensa αν ξερετε ή εστω συνηθεις τιμες σε καταστηματα οπτικων.

Δεν γνωρίζω για πολυεστιακούς. Μπες σε διάφορα καταστήματα, για να δεις μάρκες και να συγκρίνεις τιμές.

Να προτιμάς συσκευασία των τριών ή των έξι, ώστε να έρχονται πιο φθηνά. Κάποια καταστήματα βγάζουν και προσφορές, οπότε εξοικονομείς κάτι λίγα κι από εκεί. Για παράδειγμα, η alensa βγάζει σχετικά συχνά προσφορές των 12 ευρώ, 10%, 5%... Κάνε μια εγγραφή, για να ενημερώνεσαι εγκαίρως.

Το σωστό είναι αυτό που είπες: ένα ζευγάρι φακών ανά μήνα. Άσχετα που αρκετοί το τραβάνε από λίγο περισσότερο έως πολύ.

13 ώρες πριν, ostvarivanje είπε

Και πάλι ευχαριστώ πολύ. Ένα από τα κακά το να ζεις σε επαρχία είναι ότι υπάρχουν στο "περίπου" επαγγελματίες. Την αντιστοίχιση δεν ξέρω και δε θα ήμουν και ιδιαίτερα ευχαριστημένος να την έκαναν οι συγκεκριμένοι οπτικοί. Συνήθως στέλνουν τη συνταγή με το εργαστήριο που συνεργάζονται και τους στέλνει τους αντίστοιχους φακούς. Ένας άλλος λόγος που δεν κάνουν αντιστοίχιση είναι η μικροπολιτική που έχουν που αν ο πελάτης ξέρει τους βαθμούς μπορεί να πάει να αγοράσει και από άλλον. 

Καταλαβαίνω. Ναι, είναι πιο δύσκολα σε επαρχία. Καίτοι, ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο, θα έπρεπε να έχουν άριστη εξυπηρέτηση, ώστε να κρατήσουν τον πελάτη. Τρέχα γύρευε, όμως.

Αναφορά σε κείμενο

Φακούς δε θα φορέσω πρώτη φορά αλλά φοράω από το 1999  (μυωπικούς). Τώρα, τέλος πάντων όταν τους πάρω, θα φορέσω πρώτη φορά πολυεστιακούς. Αυτό για τη δίμηνη χρήση και εγώ πρώτη φορά το άκουσα, αν και για να είμαι ειλικρινής τους μηνιαίους θεωρούσα τους φοράς για ένα μήνα, για να μην πω ότι το συνέχιζα και περισσότερο. Βασικά πρόσφατα, δηλαδή αυτόν το μήνα έμαθα ότι από τη στιγμή που θα τους ανοίξεις μπορείς να τους φορέσεις για ένα μήνα. Όταν της είπα όμως ότι αν αυτό αναγράφεται στις οδηγίες του κατασκευαστή δεν ήξερε τι να μου πει και άρχισε να μου τα μασάει. Αυτός ο μη επαγγελματισμός θα με κάνει σίγουρα να μη γίνω πελάτης της. Άσε που μου έδωσε και τις πιο ακριβές τιμές στους φακούς των γυαλιών.

Αφού φοράς ήδη φακούς, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις. Τέλεια.

Οι φακοί αρχίζουν να μετρούν τον μήνα τους, απ' τη στιγμή που θα τους ανοίξουμε και θα βγουν απ' το αποστειρωμένο τους περιβάλλον. Θα τους βάλουμε καθημερινά, έναν μήνα σερί; Θα τους βάλουμε μόνο 15 ημέρες; Δεν έχει σημασία! Τυπικά, θα πρέπει ν' αλλαχθούν, όταν συμπληρωθεί ο μήνας τους. Τώρα, ναι, αρκετοί το τραβάνε πιο πολύ, παρότι δεν προτείνεται. Δεν θα πω ψέματα... Κι εγώ το κάνω, αλλά φροντίζω να είναι ελάχιστες ημέρες παραπάνω. Και δεν το λέω για να προτρέψω εσένα/τον οποιονδήποτε να το κάνει. Το κάνω και παίρνω τα ρίσκα μου. Μέχρι εκεί. Το σωστό είναι πως δεν πρέπει να παίρνουμε αψήφιστα τα μάτια μας, και να τα πηγαίνουμε όλα by the book. Μια στραβή να γίνει και την κάτσαμε την βάρκα. Καλύτερα να πληρώνουμε τα προβλεπόμενα, ή να μείνουμε στη "βιτρίνα" (aka γυαλιά) μας. Αυτό λέω πάντα, όταν με ρωτάνε. Από εκεί και πέρα, κι ο άλλος με τα δικά του ρίσκα μετά, αν θέλει να το πάει έτσι.

Αναφορά σε κείμενο

Γενικά για τους φακούς πάντως, ήθελα να κάνω ένα σχόλιο. Από αυτά που διαβάζω που πάρα πολλοί είχαν πρόβλημα όταν τους χρησιμοποιούσαν πάνω από 5 ή 7 ώρες, πραγματικά έπαθα πλάκα και θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που ποτέ δεν είχα πρόβλημα με κάποιον φακό και τους φορούσα από το πρωί ως το βράδυ. 

Ναι, είναι ανάλογα το μάτι. Άλλα μάτια αντέχουν και πιο "φθηνιάρικους" σε χαρακτηριστικά, άλλα μάτια μόνο με τους φακούς που θεωρούνται ευρέως πιο καλοί κι άνετοι (Biofinity, Acuvue Oasys, Ultra κλπ που έχουν υψηλή διαπερατότητα σε οξυγόνο). Τίποτε το δεδομένο. Γι' αυτό πρέπει να δοκιμάζουμε. Πχ εμένα δεν μου κάθισαν καθόλου καλά οι Air Optix, ενώ οι προαναφερόμενοι μού κάθισαν τέλεια.

Αναφορά σε κείμενο

Βασικά άρχισα να μπαίνω σε ένα δίλημμα για το αν θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ φακούς ή να είμαι μόνο με τα πολυεστιακά γυαλιά που θα φτιάξω. 

Ό,τι σε βολεύει καλύτερα. Άλλοι δεν έχουν πρόβλημα να φοράνε (και) τα γυαλιά τους, ενώ άλλοι είναι αποκλειστικά με φακούς επαφής. Μπορείς να φοράς πιο πολύ το καλοκαίρι, ας πούμε, που θέλουμε τα γυαλιά ηλίου (αφήνω απ' έξω τους φωτοχρωμικούς φακούς γυαλιών) και τον χειμώνα να 'σαι πιο πολύ με τα γυαλιά σου. Επίσης, υπάρχουν και οι ημερήσιοι φακοί επαφής και οι δεκαπενθήμεροι, για κάποιον που δεν θέλει να κάνει μηνιαία χρήση.

Αναφορά σε κείμενο

Επίκεινται διακοπές και μετά (αρχές Σεπτεμβρίου) θα πάω στη Θεσσαλονίκη αν κάνω πολυεστιακά γυαλιά (εκεί είχα κάνει και τα προηγούμενά μου γυαλιά και θα πάρω και φακούς επαφής, ώστε να δω και αυτός ποιους θα μου δώσει. Τώρα που το σκέφτομαι μία ερώτηση: Πάνω οι φακοί δε θα αναγράφουν τα χαρακτηριστικά, πόσο μυωπία και πόσο το add;

Γράφουν επάνω τα χαρακτηριστικά τού κάθε ματιού. Δεν θα τα μπερδέψεις. Μην αγχώνεσαι.

Αναφορά σε κείμενο

Όσο για το υγρό φακών τι να σου πω, αυτό το opti-free ποτέ δεν τα κατάφερα να τα πάμε καλά. Όσες φορές και να δοκίμασα με ενοχλούσαν οι φακοί στα μάτια. Πριν χρόνια χρησιμοποιούσα το Renu και τα τελευταία χρόνια το Aquasept που δε μου δημιουργεί το παραμικρό πρόβλημα. Είχε δημιουργηθεί και ένα πρόβλημα πέρυσι τον Ιούλιο που βρέθηκα για διακοπές στη Μυτιλήνη και είχα ξεχάσει το Aquasept και δεν έβρισκα με τίποτα στη Μυτιλήνη το ίδιο. Τελικά δοκίμασα κάποιο άλλο και εκ των υστέρων κάποιος οπτικός μου είπε ότι δεν κάνει να ανακατεύεις υγρά φακών με τους ίδιους φακούς. Δε γνωρίζω αν ισχύει ή όχι, πάντως είχα μεγάλο πρόβλημα με τους φακούς, σε σημείο ναι δακρύζει το μάτι, να έχω θολή όραση και αναγκαζόμουν να τους βγάλω και να φοράω τα γυαλιά. Με το που επέστρεψα στο σπίτι μου και αγόρασα καινούριους φακούς με το Aquasept πάλι κανένα πρόβλημα δεν είχα.

Α, έπεσα στην περίπτωση, ε; χαχα

Όποιο σε βολεύει καλύτερα. Συνέχισε με το Aquasept.

Δεν ξέρω εάν κατάλαβα καλά αυτό που είπε ο οπτικός. Πχ έρχεσαι σε μένα και σε φιλοξενώ, αλλά έχεις ξεχάσει το Aquasept, οπότε δεν πρέπει να χρησιμοποιήσεις το Opti-Free μου, σωστά; Εάν εννοείς αυτό, τότε το βρίσκω λογικό κι επόμενο. Ακόμα και στις οδηγίες χρήσης τού υγρού μου, προτείνεται η αλλαγή τής θήκης με το τέλος τού συγκεκριμένου υγρού. Πόσο μάλλον δε να χρησιμοποιήσουμε ένα άλλο.

Αναφορά σε κείμενο

Τέλος, μου δημιούργησε μεγάλη απορία το γεγονός ότι και τα δύο καταστήματα οπτικών που ρώτησα μου είπαν ότι οι φακοί επαφής αργούν να έρθουν και έρχονται σε 1-2 εβδομάδες. Βλέπω στο alensa ότι όλοι είναι διαθέσιμοι. Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο αυτής της μεγάλης καθυστέρησης που μου είπαν.

Λογικά, θα τα φέρνουν απ' έξω, γι' αυτό αργούν. Δεν θα 'χουν και τις τόσες πωλήσεις, για να κλείσουν τα χρήματά τους και να τους έχουν ετοιμοπαράδοτους. Πράγμα που, προσωπικά, δεν θα με ενοχλούσε, αρκεί να πετύχαινα καλές τιμές. Μικρό το πρόβλημα της αναμονής, αφού μπορείς να κάνεις παραγγελία πριν ξεμείνεις.

Επεξ/σία από Mrs. Hyde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Mrs. Hyde είπε

Kαταλαβαίνω. Ναι, είναι πιο δύσκολα σε επαρχία. Καίτοι, ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο, θα έπρεπε να έχουν άριστη εξυπηρέτηση, ώστε να κρατήσουν τον πελάτη. Τρέχα γύρευε, όμως.

Όχι, αυτοί λειτουργούν μονοπωλιακά. Δηλαδή να ακούς ό,τι σου λέω εγώ χωρίς να πας ποτέ στον ανταγωνιστή.

Αφού φοράς ήδη φακούς, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις. Τέλεια.

Οι φακοί αρχίζουν να μετρούν τον μήνα τους, απ' τη στιγμή που θα τους ανοίξουμε και θα βγουν απ' το αποστειρωμένο τους περιβάλλον. Θα τους βάλουμε καθημερινά, έναν μήνα σερί; Θα τους βάλουμε μόνο 15 ημέρες; Δεν έχει σημασία! Τυπικά, θα πρέπει ν' αλλαχθούν, όταν συμπληρωθεί ο μήνας τους. Τώρα, ναι, αρκετοί το τραβάνε πιο πολύ, παρότι δεν προτείνεται. Δεν θα πω ψέματα... Κι εγώ το κάνω, αλλά φροντίζω να είναι ελάχιστες ημέρες παραπάνω. Και δεν το λέω για να προτρέψω εσένα/τον οποιονδήποτε να το κάνει. Το κάνω και παίρνω τα ρίσκα μου. Μέχρι εκεί. Το σωστό είναι πως δεν πρέπει να παίρνουμε αψήφιστα τα μάτια μας, και να τα πηγαίνουμε όλα by the book. Μια στραβή να γίνει και την κάτσαμε την βάρκα. Καλύτερα να πληρώνουμε τα προβλεπόμενα, ή να μείνουμε στη "βιτρίνα" (aka γυαλιά) μας. Αυτό λέω πάντα, όταν με ρωτάνε. Από εκεί και πέρα, κι ο άλλος με τα δικά του ρίσκα μετά, αν θέλει να το πάει έτσι.

Ναι καταλαβαίνω πώς το λες. Βασικά και ντρέπομαι που το λέω, το έμαθα πολύ πρόσφατα ότι είναι από τη μέρα που θα τους ανοίξεις για ένα μήνα. Συνήθως, όταν άρχισα να τους χρησιμοποιώ (μετά τους ετήσιους ή τέλος πάντων όπως λέγονται), θεωρούσα ότι πρέπει να τους αλλάξω όταν αρχίσουν να με ενοχλούν, για να μην αναφέρω για διπλάσιο χρονικό διάστημα και βάλε... Τώρα όμως, γιατί μάτια είναι αυτά θα το εφαρμόζω ευλαβικά. Είναι σίγουρο ότι ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του και είναι άξιος των επιπλοκών που ενδεχομένως να του δημιουργηθούν. 

Ναι, είναι ανάλογα το μάτι. Άλλα μάτια αντέχουν και πιο "φθηνιάρικους" σε χαρακτηριστικά, άλλα μάτια μόνο με τους φακούς που θεωρούνται ευρέως πιο καλοί κι άνετοι (Biofinity, Acuvue Oasys, Ultra κλπ που έχουν υψηλή διαπερατότητα σε οξυγόνο). Τίποτε το δεδομένο. Γι' αυτό πρέπει να δοκιμάζουμε. Πχ εμένα δεν μου κάθισαν καθόλου καλά οι Air Optix, ενώ οι προαναφερόμενοι μού κάθισαν τέλεια.

Εγώ όλα αυτά τα χρόνια έπαιρνα μια συγκεκριμένη μάρκα φακών που μου έδινε ο οπτικός, 10€ το ζευγάρι και δεν ασχολούμουν περισσότερο γιατί δεν είχα και κανένα πρόβλημα, τους φορούσα το πρωί και στη διάρκεια της μέρας τους ξεχνούσα ότι τους φοράω και τους έβγαζα το βράδυ (όταν λέμε βράδυ επειδή ασχολούμαι και πολλές ώρες με τον υπολογιστή, τα καλοκαίρια που καθόμουν μέχρι αργά, μπορεί να τους έβγαζα και στις 3 τη νύχτα πολλές φορές χωρίς την παραμικρή ενόχληση).

Ό,τι σε βολεύει καλύτερα. Άλλοι δεν έχουν πρόβλημα να φοράνε (και) τα γυαλιά τους, ενώ άλλοι είναι αποκλειστικά με φακούς επαφής. Μπορείς να φοράς πιο πολύ το καλοκαίρι, ας πούμε, που θέλουμε τα γυαλιά ηλίου (αφήνω απ' έξω τους φωτοχρωμικούς φακούς γυαλιών) και τον χειμώνα να 'σαι πιο πολύ με τα γυαλιά σου. Επίσης, υπάρχουν και οι ημερήσιοι φακοί επαφής και οι δεκαπενθήμεροι, για κάποιον που δεν θέλει να κάνει μηνιαία χρήση.

Βασικά το 1999 έβαλα φακούς και ο κύριος λόγος ήταν για να φοράω γυαλιά ηλίου γιατί πραγματικά στραβωνόμουν στον ήλιο. Από εκεί και πέρα τώρα το σκέφτομαι περισσότερο. Έχω κάποια γυαλιά που ουσιαστικά ο οφθαλμίατρος μου το είπε ότι στο ένα μάτι είχα και αστιγματισμό (βλέποντας τα γυαλιά που χρησιμοποιούσα) και έτσι μου έλυσε την απορία γιατί βλέπω με τα γυαλιά καλύτερα από τους φακούς γιατί οι φακοί δεν είχαν αστιγματισμό αλλά το ισοδύναμο του αστιγματισμού σε μυωπία, όπως μου είπε. 

Τώρα πλέον από το 1999 πέρασαν τα χρόνια οπότε διαφορετικές οι ανάγκες που υπάρχουν. Τότε έπαιζα και μπάσκετ οπότε οι φακοί επαφής ήταν απαραίτητοι (μέχρι να βάλω φακούς επαφής έπαιζα χωρίς γυαλιά οπότε έβλεπα στο περίπου). Τώρα το σκέφτομαι σοβαρά γιατί μία προσφορά που μου έδωσαν ήταν στα 430€ δύο φακούς πολυεστιακούς και άλλους δύο σε φακούς γυαλιών ηλίου (απλά εγώ θα πρέπει να πληρώσω τους σκελετούς). Από την άλλη υπάρχουν και τα γυαλιά τα clip on που προσαρτώνται μαγνητικά οι φακοί γυαλιών ηλίου και έτσι έχεις δύο σε ένα και σκέφτομαι έτσι να τα κάνω τα γυαλιά. Τώρα για τους φακούς, αν επιστρέψει η μάσκα στα σχολεία ή οπουδήποτε αλλού βολεύουν αφάνταστα οι φακοί επαφής γιατί δεν έχεις το πρόβλημα να θολώνουν τα γυαλιά. Από εκεί και πέρα, προτιμώ τους φακούς επαφής και σε βροχερές μέρες από το να καθαρίζεις κάθε τρεις και λίγο τα γυαλιά. Τέλος επειδή είμαι και ερασιτέχνης φωτογράφος καλό είναι στο σκόπευτρο να μη χρησιμοποιείς γυαλιά γιατί δεν μπορείς να πλησιάσεις το μάτι τόσο κοντά. Θα δούμε...

11 ώρες πριν, Mrs. Hyde είπε

Γράφουν επάνω τα χαρακτηριστικά τού κάθε ματιού. Δεν θα τα μπερδέψεις. Μην αγχώνεσαι.

Εννοώ ότι αφού θα γράφουν πάνω τα χαρακτηριστικά να μπορώ να τους παραγγείλω τους ίδιους και εγώ από κάποιο άλλο διαδικτυακό κατάστημα σε περίπτωση που είναι φθηνότεροι.

11 ώρες πριν, Mrs. Hyde είπε

Α, έπεσα στην περίπτωση, ε; χαχα

Όποιο σε βολεύει καλύτερα. Συνέχισε με το Aquasept.

Δεν ξέρω εάν κατάλαβα καλά αυτό που είπε ο οπτικός. Πχ έρχεσαι σε μένα και σε φιλοξενώ, αλλά έχεις ξεχάσει το Aquasept, οπότε δεν πρέπει να χρησιμοποιήσεις το Opti-Free μου, σωστά; Εάν εννοείς αυτό, τότε το βρίσκω λογικό κι επόμενο. Ακόμα και στις οδηγίες χρήσης τού υγρού μου, προτείνεται η αλλαγή τής θήκης με το τέλος τού συγκεκριμένου υγρού. Πόσο μάλλον δε να χρησιμοποιήσουμε ένα άλλο.

Ναι, αυτό που είπε και ίσχυε σε μένα είναι ότι χρησιμοποιώντας κάποιους φακούς με ένα συγκεκριμένο υγρό δεν κάνει να χρησιμοποιήσεις με τους ίδιους φακούς. Το έμαθα με το δύσκολο τρόπο γιατί ήμουν διακοπές και δεν μπορούσα να βρω το ίδιο υγρό οπότε αναγκάστηκα να αγοράσω άλλους φακούς.

11 ώρες πριν, Mrs. Hyde είπε

Λογικά, θα τα φέρνουν απ' έξω, γι' αυτό αργούν. Δεν θα 'χουν και τις τόσες πωλήσεις, για να κλείσουν τα χρήματά τους και να τους έχουν ετοιμοπαράδοτους. Πράγμα που, προσωπικά, δεν θα με ενοχλούσε, αρκεί να πετύχαινα καλές τιμές. Μικρό το πρόβλημα της αναμονής, αφού μπορείς να κάνεις παραγγελία πριν ξεμείνεις.

Αν είναι έτσι εγώ γιατί να μην παραγγείλω από το alensa παραδείγματος χάρη από τη στιγμή που τους έχει διαθέσιμους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον σου έστειλαν τα χαρακτηριστικά που χρειάζεσαι, μπορείς να παραγγείλεις απ' όπου θες. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...