Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτα μου βρηκε σημερα.. μεθαυριο εχω αλλο ενα ραντεβου. Να δω τι θα μου πει και αυτος. Παντως για λειζερ ειναι πολυ λιγο λεει.

 

IMG_20190702_083109.jpg

Επεξ/σία από Demetris77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σβήσε τα στοιχεία του γιατρού, μην φαίνονται δημόσια :D

Η μυωπία σου είναι ελάχιστη, σχεδόν μηδενική. Ακόμη και χωρίς γυαλιά βλέπεις. Τι laser να κάνεις.

Για την πρεσβυωπία δεν έχω ακούσει και πολλά για τις laser μεθόδους. Δεν νομίζω να είναι ακόμη σε καλό επίπεδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, The_Judas είπε

Σβήσε τα στοιχεία του γιατρού, μην φαίνονται δημόσια :D

Η μυωπία σου είναι ελάχιστη, σχεδόν μηδενική. Ακόμη και χωρίς γυαλιά βλέπεις. Τι laser να κάνεις.

Για την πρεσβυωπία δεν έχω ακούσει και πολλά για τις laser μεθόδους. Δεν νομίζω να είναι ακόμη σε καλό επίπεδο...

Υπερμετροπια εννοείς.. οκ τα έσβησα τα στοιχεία. 

Το κακό είναι ότι μια μερα βλέπω σχετικά καλά και την άλλη χάλια.. 

Για φακούς τι λες.. 

Ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί να μπορω να δοκιμάσω φακούς επαφής;.. Ενας φίλος μου είπε οτι κάποιοι σου δίνουν να δοκιμάσεις δωρεάν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορι, είδα που έλεγε "κοντα" και νόμιζα ήταν πρεσβυωπία.

Εδώ μέσα πολλοί προτείνουν τους Biofinity cooper-vision. Τους αγόρασα και εγώ πριν από μερικούς μήνες από το alensa (δίνει και έκπτωση 10% στην 1η αγορά). Είναι οι καλύτεροι που έχω δοκιμασει σε θέμα άνεσης. Σαν να μην υπάρχουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, The_Judas είπε

σορι, είδα που έλεγε "κοντα" και νόμιζα ήταν πρεσβυωπία.

Εδώ μέσα πολλοί προτείνουν τους Biofinity cooper-vision. Τους αγόρασα και εγώ πριν από μερικούς μήνες από το alensa (δίνει και έκπτωση 10% στην 1η αγορά). Είναι οι καλύτεροι που έχω δοκιμασει σε θέμα άνεσης. Σαν να μην υπάρχουν.

Ναι , το κοντα πρεσβυωπια ειναι.. το μακρυα ειναι υπερμετροπια.. 😄  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/6/2019 στις 5:34 ΜΜ, Demetris77 είπε

Δηλαδή διαβάζεις καλα στο pc για παράδειγμα και βλέπεις καθαρά το πρόσωπο σου στον καθρέφτη..;  

Ρωτάω γιατί εχω και γω θέμα πρεσβυωπία + υπερμετροπια και δεν ξέρω τι άλλο..  αύριο παω για οπτικο έλεγχο  και σκέφτομαι για φακούς γιατί με τα γυαλιά δεν την παλεύω.. 

Μπορεί να σκεφτώ και laser ανάλογα τι θα μου πει ο γιατρός.. 

Ξέχασα,  μακριά βλέπεις καθαρά; 

Με όλα αυτά που έχω,ούτε και εγώ δεν ξέρω τι βλέπω 😋.Άμα είχα μόνο Μυωπία-Πρεσβυωπία τότε μάλλον θα έβλεπα τέλεια 🤔(Αναρωτιέμαι γτ έχω 3 βαθμούς και στις 2 παθήσεις και έχω ακούσει κάτι για εξουδέτερωση της Πρεσβυωπίας,όποις ξέρει ας μας δώσει τα φώτα του ).Αλλά επειδή έχω Αστιγματισμό πάλι έχω θέμα στα κοντινά 😕

Στις 29/5/2019 στις 2:15 ΜΜ, DrNick είπε

Καλησπέρα. Να φανταστώ ότι μυωπία έχει το ένα μάτι και υπερμετρωπία το άλλο. Και τα 2 μαζί δεν γίνεται...

Είμαι δύσκολη περίπτωση 😋

2 γονείς με Μυωπία (3 βαθμούς η μαμά και 8.5-9  βαθμούς ο μπαμπάς).Δεν είχαν ίχνος Αστιγαμτισμού.2.75 Αστιγματισμό ο κανακάρης τους 😁 

Αναφορικά με την Υπερμετρωπία στο Δημοτικό είχα 1.50 στο κάθε μάτι.Δν με ενοχλούσε όμως,δν φόρεσα ποτέ γυαλάκια!😁(

Φεβρουάριος του '73 -13 ετών τότε-,γεγονότα στη Νομική και εγώ να αντιλαμβάνομαι για πρώτη φορά στη ζωή μου ότι δν βλέπω καλά στον πίνακα.Πάμε στο γιατρό όποιος μου βρίσκει 1.50 βαθμό Μυωπία στο κάθε μάτι και 2.50 Αστιγματισμό.Υπερμετρωπία μηδενική.Καθότι η Μυωπία την "εξουδετέρωσε"!😮

Με τις υγείες μας 😋

Η Μυωπία και ο Αστιγματισμός μου σταθεροποίθηκαν οριστικά στα 23 μου χρόνια(ουπς,άργησε αρκετά 😕)Το πιο υψηλό νούμερο που είχα στη Μυωπία ήταν το 3.75.Στα 23 μου έπεσε στο 3.50 όπου και σταθεροποίθηκε.Ο Αστιγματισμός ανεβοκατέβαινε συνεχώς (από 3 μέχρι και 1.75).Ευτυχώς δν εμφάνισα κερατόκωνο!

Για αρκετά χρόνια είχα 3.50 βαθμούς Μυωπία και 2 βαθμούς Αστιγματισμό.Τα τελευταία 15 περίπου χρόνια με την έλευση της Πρεσβυωπίας,παραδοσιακά η Μυωπία μειώνεται,έτσι έπεσε στο 3 και ο Αστιγματισμός στο 1.75!

45+ χρόνια μετά έχω 3 βαθμούς Μυωπία,1.75 Αστιγματισμό και 3 βαθμούς Πρεσβυωπία!

Αυτό είναι το ιστορικό μου 😁

Υ.Γ.Μια άλλη στιγμή,σε ένα άλλο ποστ θα σας αφηγηθώ τις τραγελαφικές ιστορίες που πέρασα με τα γυαλιά και τους φακούς επαφής ✌ 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Dimitris1960
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα. Εγώ τις τελευταίες μέρες νιώθω σαν να μου στεγνώνει το μάτι. Πήγα στο οφθαλμίατρο και μου είπε ότι είτε είναι μόλυνση είτε μου έδωσαν στενούς φακούς και μου στέγνωσε το μάτι. Τώρα για 5 μέρες περνώ κολιριο και κάτι άλλες σταγόνες μέχρι να ξαναπάω στον γιατρό. Το μόνο που φοβάμαι είναι αν υπάρχει περίπτωση να μου πει να μην ξαναβάλω γενικά φακούς μπορεί να γίνει και αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι θα σ πει ο γιατρος.Καλο ειναι να μην απευθυνεσαι εδω για ιατρικες συμβουλες μιας και καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.Ειχα και γω σαν αυτο που περιγραφεις και απλα αλλαξα φακους και εβαλα ημερησιους και λυθηκε το προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Ngsss είπε

Καλησπέρα. Εγώ τις τελευταίες μέρες νιώθω σαν να μου στεγνώνει το μάτι. Πήγα στο οφθαλμίατρο και μου είπε ότι είτε είναι μόλυνση είτε μου έδωσαν στενούς φακούς και μου στέγνωσε το μάτι. Τώρα για 5 μέρες περνώ κολιριο και κάτι άλλες σταγόνες μέχρι να ξαναπάω στον γιατρό. Το μόνο που φοβάμαι είναι αν υπάρχει περίπτωση να μου πει να μην ξαναβάλω γενικά φακούς μπορεί να γίνει και αυτό; 

Ξερω συναδελφο που του ετυχε και δεν ξαναεβαλε αλλα αυτο σιγουρα μονο ο γιατρος μποει να στο πει .Κατανοητος ο φοβος σου .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 5 μήνες μετά...

Καλημέρα,

Ξεθάβω το topic ως νέος χρήστης φακών επαφής. Ο γιατρός συνέστησε φακούς Bausch & Lomb Ultra ως κορυφαία επιλογή και η αλήθεια είναι ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος τους 3 μήνες τώρα που τους χρησιμοποιώ. Δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο όμως η αλήθεια είναι. Υγρό χρησιμοποιώ το Renu.

Θα ήθελα να δοκιμάσω και κάποιον άλλο φακό μήπως και είναι πιο άνετος στην πολύωρη χρήση ή έχει κάποια άλλη διαφορά.

Τι χρησιμοποιείτε/προτείνετε? Επίσης, χρησιμοποιείτε σταγόνες για τα μάτια σε συνδυασμό με τους φακούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nullindex είπε

Καλημέρα,

Ξεθάβω το topic ως νέος χρήστης φακών επαφής. Ο γιατρός συνέστησε φακούς Bausch & Lomb Ultra ως κορυφαία επιλογή και η αλήθεια είναι ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος τους 3 μήνες τώρα που τους χρησιμοποιώ. Δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο όμως η αλήθεια είναι. Υγρό χρησιμοποιώ το Renu.

Θα ήθελα να δοκιμάσω και κάποιον άλλο φακό μήπως και είναι πιο άνετος στην πολύωρη χρήση ή έχει κάποια άλλη διαφορά.

Τι χρησιμοποιείτε/προτείνετε? Επίσης, χρησιμοποιείτε σταγόνες για τα μάτια σε συνδυασμό με τους φακούς?

Είναι όντως κορυφαίοι. Αν θέλεις να δοκιμάσεις άλλους προτείνω να ζητήσεις δείγματα γιατί το πιθανότερο είναι πως δεν θα τους αλλάξεις.

Για πολύωρη χρήση 10+ ώρες/ημέρα καλό είναι να υγραίνεις λίγο τα μάτια, υπάρχουν πχ μικρές αμπούλες που μπορείς πολύ εύκολα να έχεις πάντα μαζί σου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, konc είπε

Είναι όντως κορυφαίοι. Αν θέλεις να δοκιμάσεις άλλους προτείνω να ζητήσεις δείγματα γιατί το πιθανότερο είναι πως δεν θα τους αλλάξεις.

Για πολύωρη χρήση 10+ ώρες/ημέρα καλό είναι να υγραίνεις λίγο τα μάτια, υπάρχουν πχ μικρές αμπούλες που μπορείς πολύ εύκολα να έχεις πάντα μαζί σου

Ναι, δεν με ενοχλούν καθόλου και τους φοράω 13-14 ώρες την μέρα και τις περισσότερες μπροστά σε υπολογιστή. Εννοείς τις απλές αμπούλες δακρύων? Έβαζα για θεραπευτικούς λόγους πιο παχύρευστες σταγόνες, gel, αλλά μετά το τέλος της θεραπείας ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω με κάτι τόσο "βαρύ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλές εναλλακτικές των Ultra είναι οι Biofinity της CooperVision και οι Airoptix Aqua (Alcon).

Δεν είναι όλα τα τεχνητά δάκρυα συμβατά με φακούς επαφής. Καλές επιλογές είναι τα Thealoz duo, Artelac Ectoine, Optive fusion, Systane ultra.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...