Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DrNick είπε

Απροβλημάτιστα...

@fotini_20 αν οι παράμετροι είναι ακριβώς ίδιες δεν δικαιολογείται. Πρόσεξε το πρόσημο στο σφαίρωμα να είναι σωστό. + για υπερμετρωπία, - για μυωπία.

Τα κοίταξα ολα, αν ειναι σωστοί οι βαθμοι μειωπιας μου η ημερομηνία λήξης και ολα.. τους αφησα εντελώς τους φακους και αυριο θα παω να αγορασω ενα ζευγαρι απο ενα μαγαζι εδω να τεσταρω και αν εχω παλι το ιδιο προβλημα θα παω στον οφθαλμίατρο,αν και δεν πιστεύω να εχω καποιο θεμα γιατι μεχρι και την δευτερα φορούσα τους προηγούμενους φακους και την τριτη φορεσα αυτή την παρτιδα που παραγγειλα και μου δημιούργησε προβλημα και στα τρια ζευγάρια και τα υπολοιπα τρια μάλλον θα πανε σκουπιδια, τζάμπα και τα λεφτά  αλλα αμα ειναι να χαλασω τα ματια μου ας ειναι..

Επεξ/σία από fotini_20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνάδελφοι, εγώ πήρα φακούς με -1,50 μυωπία και 0,75 αστυγματισμό αλλά σε δοκιμές που έκανα μου φαίνεται ότι βλέπω καλύτερα όταν βάλω φακό με μόνο μυωπία προσαυξημένη (-2,25). Άραγε να οφείλεται  στην υπερδιόρθωση;

Έκανα και δοκιμές αν διαβάζω τα γράμματα σε κοντινή απόσταση επειδή αρχίζει η πρεσβυωπία και πράγματι με τους φακούς χρειάζομαι 10εκ επιπλέον για να διαβάσω καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/6/2015 στις 11:06 ΠΜ, Pankar95 είπε

Ρε παιδιά έχει τύχει σε κανένα να πάθει ξαφνικά δυσανεξία στους φακούς;

Με τις αλλεργίες της εποχής έπαθα πριν μήνες μια μόλυνση και έκανα θεραπεία με σταγόνες για 2 βδομάδες.

Μετά ο οφθλμίατρος είπε ότι είναι ΟΚ να τους χρησιμοποιήσω και όντως για μερικές βδομάδες μπορούσα να τους φοράω χωρίς πρόβλημα.

Κάποια στιγμή όμως άρχισαν μετά άπο λίγη ώρα που τους φοράω να μου ξεραίνουν το μάτι και να με ενοχλούν. Επειδή κάποιες φορές ήμουν έξω και δεν μπορούσα να τους βγάλω αμέσως τους κράτησα 3-4 ώρες και μετά για 1-2 μέρες ήταν λίγο κόκκινα αλλά κυρίως με έτσουζαν λίγο και ένιωθα και ξηρότητα και φαγούρα.

Ξαναπήγα σε οφθαλμίατρο και είπε πως δεν έχω επιπεφικύτιδα ή κάτι άλλο, αλλά πως απέκτισα δυσανεξία στο υλικό μάλλον.

Καλησπέρα, διάβασα το θέμα που είχες πριν χρόνια και αντιμετωπίζω το ίδιο ! Θα μπορούσες να μου πεις τελικά τι έγινε ; Τι έκανες ; Ευχ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν δεν φοραμε συχνα τους φακους μπορουμε να τους εχουμε στο ψυγειο-συντηρηση ωστε να παρατεινουμε τον χρονο τους??  Γενικα αν τους εχουμε στο ψυγειο τους κραταμε σε καλυτερη κατασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Villy_i είπε

Καλησπέρα, διάβασα το θέμα που είχες πριν χρόνια και αντιμετωπίζω το ίδιο ! Θα μπορούσες να μου πεις τελικά τι έγινε ; Τι έκανες ; Ευχ 

Τους εχω σχεδόν κόψει τα τελευταία χρόνια. Φοράω μόνο ημερήσιους όταν θέλω κάτι συγκεκριμένο πχ να παίξω μπάλα και σκοπεύω να κάνω και λέιζερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα -ας πούμε δυσανεξίας- με τους φακούς επαφής.

Ξεκούρασα τα μάτια μου για λίγους μήνες  φορώντας γυαλιά και μετά πήρα τους μηνιαίους biofinity cooper vision που είναι από τους πολύ καλούς φακούς. προφανώς υπάρχουν και άλλες μάρκες να μην θεωρηθεί διαφήμιση. Δοκιμάζεις κάποια μάρκα φακών -από τις πιο premium ας πούμε- και βλέποντας και κάνοντας στην πορεία.

Τώρα πλέον έχω σταματήσει να φοράω γυαλιά και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2021 στις 9:27 ΜΜ, Pankar95 είπε

Τους εχω σχεδόν κόψει τα τελευταία χρόνια. Φοράω μόνο ημερήσιους όταν θέλω κάτι συγκεκριμένο πχ να παίξω μπάλα και σκοπεύω να κάνω και λέιζερ.

Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση ! Άρα θεωρώ ότι απλά το μάτι από κάποια στιγμή και μετά δεν τους δέχεται άλλο πιθανόν ! Θα πρέπει να πάρω και μια 2η γνωμάτευση βέβαια.. ποσό καιρό έκανες, αν επιτρέπεται για να ξανα χρησιμοποιήσεις Φ Ε ; Με τους ημερήσιους είδες διαφορά ; Εννοώντας ότι, ενώ με τους μηνιαίους είχες ακόμα κάψιμο.. με τους ημερήσιους το μάτι τους δεχόταν ; Ρωτάω γιατί κάνω και εγώ σπορ κ δεν μπορώ με τα γυαλιά .. :( Ευχ και πάλι    

 

Στις 4/6/2021 στις 9:27 ΜΜ, Pankar95 είπε

Τους εχω σχεδόν κόψει τα τελευταία χρόνια. Φοράω μόνο ημερήσιους όταν θέλω κάτι συγκεκριμένο πχ να παίξω μπάλα και σκοπεύω να κάνω και λέιζερ.

 

22 ώρες πριν, The_Judas είπε

Εγώ είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα -ας πούμε δυσανεξίας- με τους φακούς επαφής.

Ξεκούρασα τα μάτια μου για λίγους μήνες  φορώντας γυαλιά και μετά πήρα τους μηνιαίους biofinity cooper vision που είναι από τους πολύ καλούς φακούς. προφανώς υπάρχουν και άλλες μάρκες να μην θεωρηθεί διαφήμιση. Δοκιμάζεις κάποια μάρκα φακών -από τις πιο premium ας πούμε- και βλέποντας και κάνοντας στην πορεία.

Τώρα πλέον έχω σταματήσει να φοράω γυαλιά και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση !! Κάπως έτσι το βλέπω και εγώ .. απλά έπεσε μέσα στο καλοκαίρι.. να ρωτήσω και εσένα το ίδιο ;! Είδες διαφορά με τους ημερήσιους ; Δηλ με τους μηνιαίους υπήρχε ακόμα αυτή η δυσανεξία ( κάψιμο ; Απλά ενόχληση ; .. ) ενώ με τους ημερήσιους έπαψε να ενοχλείτε το μάτι ; Ευχ 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Villy_i είπε

Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση ! Άρα θεωρώ ότι απλά το μάτι από κάποια στιγμή και μετά δεν τους δέχεται άλλο πιθανόν ! Θα πρέπει να πάρω και μια 2η γνωμάτευση βέβαια.. ποσό καιρό έκανες, αν επιτρέπεται για να ξανα χρησιμοποιήσεις Φ Ε ; Με τους ημερήσιους είδες διαφορά ; Εννοώντας ότι, ενώ με τους μηνιαίους είχες ακόμα κάψιμο.. με τους ημερήσιους το μάτι τους δεχόταν ; Ρωτάω γιατί κάνω και εγώ σπορ κ δεν μπορώ με τα γυαλιά .. :( Ευχ και πάλι    

Μέχρι το 2017 ανεχομουν και τους μηνιαιους σχετικά, είχα βρει μια μάρκα που ήταν ελαφρια, νομιζω Air Optix Aqua, αλλα όταν έβγαινα και έπινα λίγο λογω του αλκοολ μαλλον το ματι ξεραινόταν και ήταν σαν να κολλάνε. Μετά έπιασα δουλειά και δεν ηθελα να τους κρατάω για 8ωρο στο μάτι οπότε καπου εκει εκοψα τους μηνιαιους τελειως.

Με ημερισιους αν τους φοράω για 3-4 ακομα δεν εχω θεμα

Επεξ/σία από Pankar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Villy_i είπε

 

Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση !! Κάπως έτσι το βλέπω και εγώ .. απλά έπεσε μέσα στο καλοκαίρι.. να ρωτήσω και εσένα το ίδιο ;! Είδες διαφορά με τους ημερήσιους ; Δηλ με τους μηνιαίους υπήρχε ακόμα αυτή η δυσανεξία ( κάψιμο ; Απλά ενόχληση ; .. ) ενώ με τους ημερήσιους έπαψε να ενοχλείτε το μάτι ; Ευχ 😊

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους μηνιαίους. Ειδικά οι biofinity (μηνιαίοι) έχουν και την παρακάτω επισήμανση:"Replacement Schedule: Monthly or up to 7 days continuous wear". Δηλαδή μπορείς να τους φοράς και και να κοιμάσαι για 7 μέρες χωρίς να τους βάλεις σε υγρό.

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά είναι ενδεικτικό της ποιότητάς τους.

Ημερήσιους δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Θεωρητικά οι ημερήσιοι είναι η καλύτερη υγειονομική επιλογή αλλά ακόμη είναι ακριβοί.

Ο γιατρός τι σου είχε πει; Οτι δεν θα φορέσεις ποτέ ξανά φακούς;

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα με τους μηνιαιους οποτε δοκιμασα ημερησιους και ελυσα το προβλημα.

Πλεον δεν τους φοραω και πολυ 1-2 φορες την  εβδομαδα αν θελω να παιξω μπαλα να βγω βραδυ εξω για διασκεδαση κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OD : CYL -0.25  SPH -1.75

OG : CYL -0.50 SPH -1.00

Πιστεύετε αξίζει η παραγγελία φακών επαφής μυωπίας-αστιγματισμού ?

Ή μπορώ να παίξω με τους βαθμούς της μυωπίας?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχει ερθει η ώρα να πάρουμε πάλι φακούς επαφής που χρησιμοποιεί η γυναίκα μου για αστιγματισμό. Έχω την εντύπωση οτι οι τιμές που ζητάνε στο κατάστημα οπτικων που πηγαίνει είναι υπεβολικές. 140€ για 3 μηνιαία ζευγάρια. Εχει αστιγματισμό 2.5 στο ενα και κατι λιγοτερο στο άλλο μάτι. Απο λίγο που εψαξα στο διαδικτυο, οι τιμές παίζουν στο 1/3 κάτω. Η δικαιολογία για την τιμή ειναι οτι εχει μεγάλο αστιγματισμό και ειναι ειδική κατασκευή φακών, πιο χοντροι. Φυσικά θα κοιτάξουμε και αλλού αλλα ρωτάω για μια γνώμη για την τιμή και ίσως για  καποια εταιρεια με αξιολογα  προιόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, G.bar είπε

Έχει ερθει η ώρα να πάρουμε πάλι φακούς επαφής που χρησιμοποιεί η γυναίκα μου για αστιγματισμό. Έχω την εντύπωση οτι οι τιμές που ζητάνε στο κατάστημα οπτικων που πηγαίνει είναι υπεβολικές. 140€ για 3 μηνιαία ζευγάρια. Εχει αστιγματισμό 2.5 στο ενα και κατι λιγοτερο στο άλλο μάτι. Απο λίγο που εψαξα στο διαδικτυο, οι τιμές παίζουν στο 1/3 κάτω. Η δικαιολογία για την τιμή ειναι οτι εχει μεγάλο αστιγματισμό και ειναι ειδική κατασκευή φακών, πιο χοντροι. Φυσικά θα κοιτάξουμε και αλλού αλλα ρωτάω για μια γνώμη για την τιμή και ίσως για  καποια εταιρεια με αξιολογα  προιόντα.

τσεκαρε alensa.gr

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, G.bar είπε

Έχει ερθει η ώρα να πάρουμε πάλι φακούς επαφής που χρησιμοποιεί η γυναίκα μου για αστιγματισμό. Έχω την εντύπωση οτι οι τιμές που ζητάνε στο κατάστημα οπτικων που πηγαίνει είναι υπεβολικές. 140€ για 3 μηνιαία ζευγάρια. Εχει αστιγματισμό 2.5 στο ενα και κατι λιγοτερο στο άλλο μάτι. Απο λίγο που εψαξα στο διαδικτυο, οι τιμές παίζουν στο 1/3 κάτω. Η δικαιολογία για την τιμή ειναι οτι εχει μεγάλο αστιγματισμό και ειναι ειδική κατασκευή φακών, πιο χοντροι. Φυσικά θα κοιτάξουμε και αλλού αλλα ρωτάω για μια γνώμη για την τιμή και ίσως για  καποια εταιρεια με αξιολογα  προιόντα.

Οταν τους φοραει βλεπει κατευθειαν σωστα..? ή καποιες φορες χανει τον αστιγματισμο μεχρι ο φακος να παρει την θεση του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...