Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, nullindex είπε

Ευχαριστώ DrNick. Τα Systane Gel έβαζα για θεραπεία. Τα έχεις βάλει με σειρά "συμβατότητας" με τους Ultra?

Τυχαία σειρά (μην κατηγορηθούμε και για διαφήμιση! 🤣 )

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω δωσει τα γυαλια μου για επισκευη και σημερα με πηρε οτι ειναι ετοιμα, αλλα οι φακοι επαφης βγηκαν οφφ, τωρα τι κανω πως θα παω?

δεν εχω αλλα γυαλια

Επεξ/σία από George56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, George56 είπε

Εχω δωσει τα γυαλια μου για επισκευη και σημερα με πηρε οτι ειναι ετοιμα, αλλα οι φακοι επαφης βγηκαν οφφ, τωρα τι κανω πως θα παω?

δεν εχω αλλα γυαλια

Δε μπορείς να βρεις κανένα σκύλο οδηγό;  Ή να τον εκπαιδεύσεις τουλάχιστον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θα ήθελα να δοκιμάσω για πρώτη φορά φακούς επαφής. Απ'ότι καταλαβαίνω υπάρχουν διάφοροι τύποι και θέλει μερικές δοκιμές για να βρει κανείς ποιοι τον βολεύουν περισσότερο.

Έχετε να προτείνετε κάτι προς δοκιμή; Μπορώ να πάω σε κατάστημα με οπτικά και να κάνω κάποια δοκιμή; Αν και θα νοιώθω πολύ άβολα αφού δεν έχω ξαναβάλει φακούς ποτέ μου.

Όπως καταλαβαίνετε είμαι τελείως άσχετος πάνω στο θέμα. Έχω 5 βαθμούς μυωπία και 0.5 αστιγματισμό και στα 2 μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Cosmonaut21 είπε

Θα ήθελα να δοκιμάσω για πρώτη φορά φακούς επαφής. Απ'ότι καταλαβαίνω υπάρχουν διάφοροι τύποι και θέλει μερικές δοκιμές για να βρει κανείς ποιοι τον βολεύουν περισσότερο.

Έχετε να προτείνετε κάτι προς δοκιμή; Μπορώ να πάω σε κατάστημα με οπτικά και να κάνω κάποια δοκιμή; Αν και θα νοιώθω πολύ άβολα αφού δεν έχω ξαναβάλει φακούς ποτέ μου.

Όπως καταλαβαίνετε είμαι τελείως άσχετος πάνω στο θέμα. Έχω 5 βαθμούς μυωπία και 0.5 αστιγματισμό και στα 2 μάτια.

Πριν κάνεις οτιδήποτε ρώτα τον οφθαλμίατρο σου. Αυτός θα σε καθοδηγήσει σωστότερα, πιστεύω.

Σε καταστήματα οπτικών θα σου προτείνουν φακούς και συνήθως όλοι σου δείχνουν πως να τους βάλεις.

Προσωπικά, σε κατάστημα οπτικών δεν κατάφερα να τους βάλω και πήγα και 3 φορές.

Αντίθετα, ο γιατρός μου μου τους έβαλε με την πρώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω για φακούς, είχα βάλει και πιο παλιά αλλά δεν το είχα ψάξει καθόλου κι έχω κάποιες απορίες

 

Βλέπω στη συνταγή του οφθαλμιάτρου ότι έχω αστιγματισμό (cyl) 1.50. Από όσο έχω δει υπάρχουν φακοί στο 1.25 και μετά πάει 1.75. έτσι είναι; Κι εγώ τι φακούς πρέπει να πάρω;

 

Επίσης από ο,τι έχω καταλάβει από πλευράς άνεσης οι καλύτεροι είναι οι ημερήσιοι, μετά δεκαπενθήμεροι κλπ;

IMG_20201120_191642.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, derr είπε

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω για φακούς, είχα βάλει και πιο παλιά αλλά δεν το είχα ψάξει καθόλου κι έχω κάποιες απορίες

Βλέπω στη συνταγή του οφθαλμιάτρου ότι έχω αστιγματισμό (cyl) 1.50. Από όσο έχω δει υπάρχουν φακοί στο 1.25 και μετά πάει 1.75. έτσι είναι; Κι εγώ τι φακούς πρέπει να πάρω;

Επίσης από ο,τι έχω καταλάβει από πλευράς άνεσης οι καλύτεροι είναι οι ημερήσιοι, μετά δεκαπενθήμεροι κλπ;

IMG_20201120_191642.jpg

Τη καλύτερη λύση πιστεύω θα στην δώσει κάποιος εφαρμοστής φακών επαφής .

 

 

 

Εκτός παράθεσης :

Πρόσφατα έκανα θεραπεία απο πάθηση Κερατόκωνου και αφού πέρασε ο απαιτούμενος χρόνος και έδωσε το οκ να προχωρήσω ο γιατρός μου , επισκέφθηκα εφαρμοστή φακών επαφής ( δέν γνώριζα οτι υπάρχει τέτοια ειδικότητα) , και μετά απο μελέτη για τη περίπτωση κατέληξε οτι απο τους διάφορους τύπους θα προχωρήσω σε υβριδικούς .

Μου φαινόταν πολύ παράξενη αλλαγή καθώς και η εφαρμογή τους , καθώς ποτέ στήν ζωή μου δέν ειχα ξαναφορέσει φακούς επαφής.

Μπορώ να πώ πλέον σε 20 ημέρες τους έχω μάθει , δέν είναι τίποτα.

Εννοείται θέλει καλή υγιείνη , και το θετικό στο συγκεκριμένο τύπο φακών επαφής - κερατοκωνικοί είναι δεν έχουν περιορισμό στη χρήση . Τους βγάζεις εννοείται όταν κοιμάσαι.

Στις 12/3/2020 στις 10:57 ΠΜ, DrNick είπε

Πολύ καλές εναλλακτικές των Ultra είναι οι Biofinity της CooperVision και οι Airoptix Aqua (Alcon).

Δεν είναι όλα τα τεχνητά δάκρυα συμβατά με φακούς επαφής. Καλές επιλογές είναι τα Thealoz duo, Artelac Ectoine, Optive fusion, Systane ultra.

Σε υβριδικούς φακούς κερατοκωνικούς χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο Thealoz duο είναι πιό παχύρευστο σε σύγκριση με το Systane που επίσης χρησιμοποιώ και χρειάζεται περισσότερες σταγόνες .

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Με 1.25 δε θα δεις διαφορά. Το δύσκολο είναι να σταθεί καλά (καμπυλότητα και άξονας) γι' αυτό καλό είναι ειδικά τέτοιοι φακοί να εφαρμόζονται από ειδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα τους ultra, βέβαια τους έβαλα χθες πρώτη φορά, αλλά η όραση δεν ήταν το ίδιο καλή με τα γυαλιά. Γι'αυτό έλεγα ότι θα είναι λόγω της διαφοράς στον αστιγματισμο. Από άνεση ήμουν πολύ καλά αμέσως, θα συνεχίσω βέβαια να τους φοράω για να δω μήπως βελτιωθούν τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, DrNick είπε

Πρέπει να τους δει οφθαλμίατρος ή οπτικός στα μάτια σου. Μια μικρή περιστροφή και ακυρώνεται ο αστιγματισμός..

Εχει να κάνει με τη διάμετρο και την καμπυλότητα; Αυτά μου τα μετράει οφθαλμίατρος ή και οπτικός; Στη συνταγή που έχω από τον οφθαλμίατρο δεν τα γράφει, μόνο μυωπία αστιγματισμό και άξονα έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...