Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Μερικά πράγματα για τους φακούς επαφής:

1. Το υλικό που είναι φτιαγμένοι καθορίζει 2 βασικά πράγματα:

α. τη διαπερατότητα σε Ο2. Ο κερατοειδής παίρνει ο2 από την ατμόσφαιρα μέσω των δακρύων και ο φακός επαφής αποτελεί ένα φυσικό εμπόδιο στην οξυγόνωσή του. Σε γενικές γραμμές η κάθε εταιρία έχει 2 κατηγορίες φακών επαφής. Τους απλούς, με σχετικά χαμηλή διαπερατότητα σε ο2 (αλλά σαφώς οικονομικότερους) και τους "σιλικόνης-υδρογέλης" (το ακριβές όνομα του υλικού διαφέρει ακόμα και σε φακούς "σιλικόνης-υδρογέλης" της ίδιας εταιρίας) που έχει πολύ υψηλότερη διαπερατότητα σε ο2 (εως και 10 φορές!). Σαφώς από πλευράς οξυγόνωσης του κερατοειδούς προτείνονται τέτοια φακοί "σιλικόνης-υδρογέλης".

β.  το υλικό καθορίζει επίσης και την περιεκτικότητα σε νερό (αν και η προσέγγιση είναι αρκετά απλοποιημένη). Μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε νερό κάνει τους φακούς πιο άνετους στο μάτι. Συνήθως οι "σιλικόνης-υδρογέλης" έχουν χαμηλότερη περιεκτικότητα σε νερό και έτσι, ενώ επιτρέπουν καλύτερη οξυγόνωση του ματιού, δεν είναι τόσο άνετοι όσο οι "απλοι". Οι εταιρίες εξελίσσουν συνέχεια τα υλικά τους και έτσι οι "νεότερες γενιές" σιλικόνης-υδρογέλης καταφέρνουν να είναι εξίσου άνετοι (έχοντας περισσότερο νερό ή περιορίζοντας την αφυδάτωσή τους). Πέρα από τις γενικές προτάσεις (δοκίμασε το φακό Α της εταιρίας Β) ο καλύτερος τόπος για το χρήστη είναι να δοκιμάσει ο ίδιος ποιος φακός ταιριάζει καλύτερα στο μάτι του.

Τα υγρά καθαρισμού χωρίζονται επίσης σε 2 κατηγορίες:

α. αυτά που χρησιμοποιούν διάφορους χημικούς παράγοντες για τον καθαρισμό από τα ιζήματα και την απολύμανση των φακών.

β. αυτά που χρησιμοποιούν υπεροξείδιο του υδρογόνου Η2Ο2. Πλεονέκτημά τους η εξαιρετική αντιμικροβιακή τους δράση αλλά και ότι μετά την εξουδετέρωση τα συστατικά που παραμένουν είναι λιγότερο ερεθιστικά στο μάτι. Μειονέκτημα ότι πρέπει να παραμείνουν οι φακοί στο υγρό συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (συνήθως 6 ώρες) μέχρι να εξουδετερωθεί το Η2Ο2 αλλιώς δεν μπορουν να φορεθούν.

Όποιο από τα 2 και αν χρησιμοποιείτε, είναι πολύ βασικό να κάνετε ΚΑΙ μηχανικό καθαρισμό όταν τους βγάζετε από τα μάτια για να φεύγουν οοι περισσότερες επικαθίσεις: τρίψιμο με λίγο υγρό ανάμεσα στην παλάμη και το δάκτυλο. Ακόμα και αν γράφει πάνω στη συσκευασία για διαφημιστικούς λόγους ότι δε χρειάζεται τρίψιμο.

Όλα τα υγρά που κυκλοφορούν στην αγορά είναι πιστοποιημένα και ελέγχονται τακτικά (δες αναφορές απόσυρσηςς συγκεκριμένων παρτίδων). Από εκεί και πέρα είναι πιθανό ένας συγκεκριμένος χρήστης να είναι αλλεργικός σε ένα συστατικό ενός συγκεκριμένου προϊόντος. Για αυτό η σύσταση είναι να παραμένουμε "πιστοί" σε ένα προϊόν που είναι άνετο με τα μάτια μας και να μην αλλάζουμε εταιρίες/τύπους (ότι βρούμε). Για ένα χρήστη που έχει ευαισθησία σε πολλά διαφορετικά υγρά καθαρισμού, τα πιο αθώα για τα μάτια είναι αυτά της κατηγορίας Η2Ο2.

Ότι τύπο φακών και αν χρησιμοποιούμε, υπάρχουν συνθήκες όπου θα αφυδατωθεί περισσότερο (πχ πολύωρη χρήση οθόνης). Βοηθάει πολύ να χρησιμοποιήσουμε κάποιο υγρό (συνήθως τεχνητό δάκρυ) για να τους ενυδατώσουμε. Προσοχή, όχι το υγρό καθαρισμού τους. Επίσης προσοχή, ΔΕΝ είναι όλα τα τεχνητά δάκρυα συμβατά με φακούς επαφής. Ρωτήστε τον οφθαλμίατρο/οπτικό σας. Τα γνωστότερα και οικονομικότερα δάκρυα ΔΕΝ είναι συμβατά με φακούς επαφής.

Τέλος για το χρόνο αντικατάστασης των φακών επαφής:

1. μηνιαίος φακός επαφής = αντικατάσταση 1 μήνα μετά το άνοιγμα (όπως τα συσκευασμένα τρόφιμα, γάλα κλπ). Όχι 30 μέρες χρήσης (αυτή τη βδομάδα τους φόρεσα 2 φορές, ή σήμερα τους φόρεσα μόνο 2 ώρες). Δε χάθηκε ο κόσμος αν ξεχαστούμε για 2-3 μέρες αλλά πρέπειι να είμαστε προσεκτικοί.

2. Ο κάθε φακός επαφής έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές αντικατάστασης. Όταν μια εταιρία λέει κάθε μήνα ή 2 βδομάδες, ή ότι, είνα ξεκάθαρο. Ενδεικτικά βάζω τις οδηγίες χρήσης της Bausch & Lomb: https://ifu.bausch.com/siteassets/pdf/DWEW-IFU.pdf#en

Για τις απορίες του @ostvarivanje  σχετικά με τις λύσεις που θα καλύψουν και την πρεσβυωπία, με σειρά αυξανόμενου κόστους οι προτάσεις είναι οι ακόλουθες:

1. Monovision: χρήση των φακών επαφής που χρησιμοποιείτε συνήθως, υποδιορθώνοντας το ένα μάτι. Ξεκινήστε με 1 βαθμό λίγότερο στον ένα φακό απ' ότι αυτό που χρειάζεται. Ποιο ματι; Θα το προτείνει ο οφθαλμίατρος/οπτικός ανάλογα με το ποιο μάτι είναι το επικρατές - συνήθως υποδιορθώνουμε το άλλο, αν και αυτό δεν είναι απόλυτο. Μετά από 1-2 μέρες προσαρμογής οι περισσότεροι ασθενείς είναι ευχαριστημένοι με το monovision, ειδικά για χαμηλούς βαθμούς πρεσβυωπίας όπως οι δικοί σας.

2. Πολυεστιακοί φακοί χωρίς αστιγματισμό, (όπως αυτοί που πρότεινε η αλενσα αν κατάλαβα καλά). Γίνονται οι κατάλληλες μετατροπές (αύξηση της μυωπίας κατά το 1/2 του αστιγματισμού, μείωση της μυωπίας λόγω του ότι ο βαθμός είναι πάνω από -4.00).

3. Πολυεστιακοί φακοί ΜΕ αστιγματισμό. Ακριβότεροι και συνήθως χρειάζονται περισσότερες δοκιμές για να ταιριάξει σωστά και ο άξονας του αστιγματισμού.

Ειδικότερα η 3η λύση χρειάζεται έναν καλό και "μερακλή" οπτικό να κάνει τις δοκιμές που χρειάζονται στην εφαρμογή (δείγμα με βάση τα αρχικά νούμερα, δοκιμή, τροποποίηση των παραμέτων αν ο φακός δε στέκεται σωστά στο μάτι κλπ).

Τις πιο πολλές φορές στο φυσικό κατάστημα υπάρχει η δυνατότητα να προμηθευτούμε 1 ζευγάρι και να δοκιμάσουμε πια λύση είναι καταλληλότερη. Μετά παραγγέλνουμε ολόκληρη συσκευασία (3άδες, 6αδες κλπ).

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, DrNick είπε

Για τις απορίες του @ostvarivanje  σχετικά με τις λύσεις που θα καλύψουν και την πρεσβυωπία, με σειρά αυξανόμενου κόστους οι προτάσεις είναι οι ακόλουθες:

1. Monovision: χρήση των φακών επαφής που χρησιμοποιείτε συνήθως, υποδιορθώνοντας το ένα μάτι. Ξεκινήστε με 1 βαθμό λίγότερο στον ένα φακό απ' ότι αυτό που χρειάζεται. Ποιο ματι; Θα το προτείνει ο οφθαλμίατρος/οπτικός ανάλογα με το ποιο μάτι είναι το επικρατές - συνήθως υποδιορθώνουμε το άλλο, αν και αυτό δεν είναι απόλυτο. Μετά από 1-2 μέρες προσαρμογής οι περισσότεροι ασθενείς είναι ευχαριστημένοι με το monovision, ειδικά για χαμηλούς βαθμούς πρεσβυωπίας όπως οι δικοί σας.

Δεν ξέρω, αυτό το monovision το φοβάμαι λίγο και λέγοντας φοβάμαι εννοώ αν θα έχει τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Διαβάζοντας λίγο για τη μονοόραση βλέπω ότι λέει πως εφαρμόζεται σε πρεσβυωπίες με addition μικρότερες του +2.00. 

5 ώρες πριν, DrNick είπε

2. Πολυεστιακοί φακοί χωρίς αστιγματισμό, (όπως αυτοί που πρότεινε η αλενσα αν κατάλαβα καλά). Γίνονται οι κατάλληλες μετατροπές (αύξηση της μυωπίας κατά το 1/2 του αστιγματισμού, μείωση της μυωπίας λόγω του ότι ο βαθμός είναι πάνω από -4.00).

Μάλλον πιστεύω ότι κάτι τέτοιο θα με βόλευε καλύτερα. Όπως ανέφερα, έστειλε mail στην αλενσα και μου έστειλαν τους βαθμούς μου για φακούς επαφής και προς τιμή τους μου έστειλαν τους βαθμούς για μυωπία - πρεσβυωπία - αστιγματισμό αλλά και άλλους βαθμούς μόνο για μυωπία - πρεσβυωπία. 

5 ώρες πριν, DrNick είπε

3. Πολυεστιακοί φακοί ΜΕ αστιγματισμό. Ακριβότεροι και συνήθως χρειάζονται περισσότερες δοκιμές για να ταιριάξει σωστά και ο άξονας του αστιγματισμού.

Ειδικότερα η 3η λύση χρειάζεται έναν καλό και "μερακλή" οπτικό να κάνει τις δοκιμές που χρειάζονται στην εφαρμογή (δείγμα με βάση τα αρχικά νούμερα, δοκιμή, τροποποίηση των παραμέτων αν ο φακός δε στέκεται σωστά στο μάτι κλπ).

Τους ρώτησα για φακούς και με αστιγματισμό και εκτός του ότι δεν υπήρχε ποικιλία είχε και σχετικά υψηλό κόστος (60€ τους τρεις). Άρα σχεδόν το αποκλείω αυτό το ενδεχόμενο.

5 ώρες πριν, DrNick είπε

Τις πιο πολλές φορές στο φυσικό κατάστημα υπάρχει η δυνατότητα να προμηθευτούμε 1 ζευγάρι και να δοκιμάσουμε πια λύση είναι καταλληλότερη. Μετά παραγγέλνουμε ολόκληρη συσκευασία (3άδες, 6αδες κλπ).

Αυτό λίγο να το διευκρινίσουμε. Όταν λέμε ότι δίνουν ένα ζευγάρι δωρεάν για δοκιμή και μετά να παραγγείλουν 3άδες ή 4άρδες (που μου είπαν στα καταστήματα οπτικών που ρώτησα), αυτό που μου έδωσαν να καταλάβω είναι ότι τις 3/4άδες ουσιαστικά πρέπει να τις πάρω από αυτούς, κάτι σαν εξυπηρέτηση με τους δωρεάν για να αγοράσω από αυτούς. 

Αυτό που θα ήθελα εγώ είναι αν υπάρχει εδώ μέσα κάποιος που έχει μυωπία και πρεσβυωπία και πώς είναι η εμπειρία του με τους πολυεστιακούς φακούς επαφής. Γιατί μπήκα στο αλένσα και είδα τα σχόλια κάτω από τους διάφορους πολυεστιακούς φακούς και άλλος έβλεπα πολύ καλά μακριά και όχι καλά κοντά, κάποιος άλλος το αντίθετο και κάποιος άλλος έβλεπε κοντά και μακριά καλά και δεν έβλεπε καλά στις μεσαίες αποστάσεις. Βέβαια υπήρχαν και κάποιοι που έλεγαν ότι παντού έβλεπαν καλά. 

Από εκεί και πέρα τους βαθμούς (με την εικόνα που επισύναψα και εδώ) μου τους μετέτρεψαν για φακούς επαφής για τα δύο μάτια:  -6,0 add +2,0 και -5,75 add +2,0 για τα δύο μάτια. Αρχές Σεπτεμβρίου (μετά τις διακοπές) θα κάνω πολυεστιακά γυαλιά και στον οπτικό που θα πάω θα του συμβουλευτώ και για φακούς επαφής, να δω τι θα μου πει και αυτός και αναλόγως θα πράξω. 

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και το χρόνο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά φοράω χρόνια γυαλιά μυωπίας άλλα τα έχω βαρεθεί και επειδή Λέιζερ είναι δύσκολο να κάνω που θα ήταν και το καλύτερο, λόγο οικονομικών για πείτε πόσο στοιχίζουν οι φακοί επαφής;; Κάθε πότε πρέπει να τους αλλάζουμε;;; Είναι εύκολα στην χρήση τους;;;  Υπάρχουν επιπλοκές όπως ερεθισμός η πόνος στα μάτια;;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2022 στις 11:25 ΜΜ, andreas-mits είπε

Παιδιά φοράω χρόνια γυαλιά μυωπίας άλλα τα έχω βαρεθεί και επειδή Λέιζερ είναι δύσκολο να κάνω που θα ήταν και το καλύτερο, λόγο οικονομικών για πείτε πόσο στοιχίζουν οι φακοί επαφής;; Κάθε πότε πρέπει να τους αλλάζουμε;;; Είναι εύκολα στην χρήση τους;;;  Υπάρχουν επιπλοκές όπως ερεθισμός η πόνος στα μάτια;;;; 

Οι μυωπικοί φακοί δεν είναι ακριβοί. Μπες πχ στην alensa.gr και δες επιλογές και τιμές. Υπάρχουν μηνιαίοι, ημερήσιοι, δεκαπενθήμεροι έως κι ετήσιοι. Ανάλογα τι θα πάρεις, τόσο είναι και το περιθώριο εφαρμογών. Θα πάρεις μηνιαίους; Θα μετρήσεις έναν μήνα απ' την ημέρα που θ' ανοίξεις το blister pack. Θα πάρεις ημερήσιους; Θα τους φορέσεις για μια ημέρα. Ο κάθε κατασκευαστής έχει κι οδηγίες, μην αγχώνεσαι. Στο κόστος θα συμπεριλάβεις και το υγρό που χρειάζεσαι για την φύλαξη στη θήκη και το τρίψιμο που θα τους κάνεις για να καθαρίσουν. 

Το πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι, έχει να κάνει με το άτομο. Άλλοι ζορίστηκαν πιο πολύ στην αρχή, ενώ άλλοι μπήκαν πιο γρήγορα στο νόημα. Για εμάς, τις γυναίκες, ίσως είναι ευκολότερο, επειδή έχουμε συνηθίσει να φέρνουμε κοντά στα μάτια μας προϊόντα ομορφιάς, οπότε μπορούμε πιο εύκολα να κρατήσουμε το μάτι ανοιχτό για να "κολλήσει" ο φακός. Όπως και να 'χει, μην σε αγχώνει η διαδικασία. Συνηθίζεται. Θα πετάς μετά τις πρώτες σου φορές. Δες και βιντεάκια στο youtube, που δείχνουν τη διαδικασία τού πώς να τους εφαρμόζεις και πώς να τους αφαιρείς, όπως και τον τρόπο που τους καθαρίζεις. Αν τους πάρεις από φυσικό κατάστημα, σου δείχνουν κι εκεί.

Επιπλοκές και πόνος δεν υπάρχει, εφόσον όλα τηρούνται όπως πρέπει. Αν υπάρξει θέμα, θα είναι τυχόν δυσανεξία σε κάτι που μπορεί να παρουσιάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας παιδιά, παλιότερα με ένα ζευγάρι γυαλιά είχα ζητήσει και ένα ζευγάρι δοκιμαστικούς φακούς επαφής, όπου φέτος το καλοκαίρι βρήκα τον χρόνο και έμαθα κάπως καλά (δεν είμαι Expert ακόμα) να τους τοποθετώ και αφαιρώ. Πήγα παράγγειλα σε γνωστώ οπτικαδικο στην ομόνοια αστιγματικούς φακούς όπου αυτός επέμενε στους φακούς Air optix της Alcon, μάλιστα έλεγε προσφορά για 6 μήνες όπου τελικά οι φακοί είναι για 3 μήνες ! Αλλά όπως λέει είναι ανά προσαρμογή 31 εφαρμογές (δηλαδή ο άνθρωπος γίνεται επικυνδηνως εδώ). Τέλος πάντων δεν με πειράζει αυτό, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι αυτός ο φακός σε σχέση με τον δοκιμαστικό που είχα είναι λίγο πιο άκαμπτος μπορώ να πω κάπως δηλαδή πιο σκληρός, αλλά σαν εφαρμογή στο μάτι μπορώ να πω είναι πιο άνετος από τον δοκιμαστικό, κάπως όμως με δυσκολεύει λίγο η αφαίρεση του διότι θέλει λίγο πίεση παραπάνω, όχι πολύ βέβαια απλά τους προηγούμενους τους αφαιρούσα αμέσως εδώ μέχρι να τον βγάλω κάνω 2-3 προσπάθειες, έτσι είναι όλοι οι αστιγνατικοι φακοί πιο άκαμπτοι από τους απλούς ασφερικούς η απλά οι συγκεκριμένοι είναι έτσι ? Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από nikosaek2121
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2022 στις 8:29 ΜΜ, nikosaek2121 είπε

Καλησπέρα σας παιδιά, παλιότερα με ένα ζευγάρι γυαλιά είχα ζητήσει και ένα ζευγάρι δοκιμαστικούς φακούς επαφής, όπου φέτος το καλοκαίρι βρήκα τον χρόνο και έμαθα κάπως καλά (δεν είμαι Expert ακόμα) να τους τοποθετώ και αφαιρώ. Πήγα παράγγειλα σε γνωστώ οπτικαδικο στην ομόνοια αστιγματικούς φακούς όπου αυτός επέμενε στους φακούς Air optix της Alcon, μάλιστα έλεγε προσφορά για 6 μήνες όπου τελικά οι φακοί είναι για 3 μήνες ! Αλλά όπως λέει είναι ανά προσαρμογή 31 εφαρμογές (δηλαδή ο άνθρωπος γίνεται επικυνδηνως εδώ). Τέλος πάντων δεν με πειράζει αυτό, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι αυτός ο φακός σε σχέση με τον δοκιμαστικό που είχα είναι λίγο πιο άκαμπτος μπορώ να πω κάπως δηλαδή πιο σκληρός, αλλά σαν εφαρμογή στο μάτι μπορώ να πω είναι πιο άνετος από τον δοκιμαστικό, κάπως όμως με δυσκολεύει λίγο η αφαίρεση του διότι θέλει λίγο πίεση παραπάνω, όχι πολύ βέβαια απλά τους προηγούμενους τους αφαιρούσα αμέσως εδώ μέχρι να τον βγάλω κάνω 2-3 προσπάθειες, έτσι είναι όλοι οι αστιγνατικοι φακοί πιο άκαμπτοι από τους απλούς ασφερικούς η απλά οι συγκεκριμένοι είναι έτσι ? Ευχαριστώ πολύ.

Όχι, δεν έχει να κάνει με το ότι είναι αστιγματικοί. Έχει να κάνει με το υλικό τού κάθε φακού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το συγκεκριμένο το έχει δοκιμάσει κάποιος? Υποτίθεται ότι δεν έχει καθόλου συντηρητικά και λειτουργεί όπως ένα υγρό υπεροξείδιου και μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατευθείαν στο μάτι, αλλά για κάτι το τόσο πρωτοποριακό δεν βλέπω να γράφονται και πολλά πράγματα... μήπως έχει κάποια φάβα η δουλειά ???

20220330165828_regard_regard_355ml.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2022 στις 5:45 ΜΜ, nikosaek2121 είπε

Το συγκεκριμένο το έχει δοκιμάσει κάποιος? Υποτίθεται ότι δεν έχει καθόλου συντηρητικά και λειτουργεί όπως ένα υγρό υπεροξείδιου και μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατευθείαν στο μάτι, αλλά για κάτι το τόσο πρωτοποριακό δεν βλέπω να γράφονται και πολλά πράγματα... μήπως έχει κάποια φάβα η δουλειά ???

20220330165828_regard_regard_355ml.jpeg

Πολύ καλό υγρό το χρησιμοποιώ περίπου ένα χρόνο όχι όμως κατευθείαν στο μάτι!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Η πρεσβυωπια κανει την εμφανιση της συχνα και νωριτερα από την...προβλεπομενη περιοδο, αλλα ως γνωστον αυτα δεν στανταρονται.

Σκεφτομαι, στην επομενη συναντηση με την οφθαλμιατρο, θα ειναι το 2024 βεβαια, αλλα οχι και τοσο μακρυα, να δουμε τι θα κανουμε, γιατι ειναι λιγο πρεσβυωπια, λιγο αστιγματισμος, ενταξει, το τρεναραμε ως τωρα, αλλα δεν βλεπω να μπορω να αφεθει για πολυ...

Επειδη φοραγα παλια φακους επαφης, επειτα εκανα επεμβαση laser, αλλα και γενικως θελω να υπαρχουν γυαλια μεν δια παν ενδεχομενον, αλλα θελω την 'ελευθερια' των φακων επαφης, συντομαι λοιπον θα ψαχτω με 'πολυεστιακους'.

Ελπιζω βεβαια, οτι προχωρησε και η τεχνολογια τους, γιατι εγω φορεσα φακους περιπου απο 1995 ως το 2010.

Εμπειριες, αποψεις, θεματα αγορας, τιμες, eshops, ολα τα σχετικα...

Οποτε, ξαναπιανω εδω το ΄νημα', κυριολεκτικα και μεταφορικα, και πιστευω και με τη δικη σας βοηθεια, στο καλυτερο δυνατο αποτελεσμα!

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μετά απο μια 5ετία πήγα για εξέταση στον οφθαλμίατρο τα αποτελέσματα έδειξαν λίγο αυξημένη υπερμετροπία και πρεσβυωπία σε σχέση με παλαιότερη εξέταση, τον ρώτησα την άποψη του για πολυεστιακούς φακούς και ήταν αρνητικός λέγοντας μου οτι δεν δουλεύουν σωστά.

Παρολα αυτά είπα να δοκιμάσω, επισκέφθηκα ένα κατάστημα οπτικών και παραγγείλαμε δοκιμαστικούς τους έβαλα και το αποτέλεσμα ήταν να βελτιωθεί σε κάποιο βαθμό η κοντινή και μέση όραση αλλά να έχω χειρότερη μακρινή.

Οπότε θεωρώ οτι ο οφθαλμίατρος είχε δίκιο.

Ο οπτικός μου είπε οτι οι πολυεστιακοί φακοί βοηθούν αλλα σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να έχω το αποτέλεσμα των γυαλιών.

Κάποιος/α με αντίστοιχη εμπειρία.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jtheogr είπε

Μετά απο μια 5ετία πήγα για εξέταση στον οφθαλμίατρο τα αποτελέσματα έδειξαν λίγο αυξημένη υπερμετροπία και πρεσβυωπία σε σχέση με παλαιότερη εξέταση, τον ρώτησα την άποψη του για πολυεστιακούς φακούς και ήταν αρνητικός λέγοντας μου οτι δεν δουλεύουν σωστά.

Παρολα αυτά είπα να δοκιμάσω, επισκέφθηκα ένα κατάστημα οπτικών και παραγγείλαμε δοκιμαστικούς τους έβαλα και το αποτέλεσμα ήταν να βελτιωθεί σε κάποιο βαθμό η κοντινή και μέση όραση αλλά να έχω χειρότερη μακρινή.

Οπότε θεωρώ οτι ο οφθαλμίατρος είχε δίκιο.

Ο οπτικός μου είπε οτι οι πολυεστιακοί φακοί βοηθούν αλλα σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να έχω το αποτέλεσμα των γυαλιών.

Κάποιος/α με αντίστοιχη εμπειρία.

 

 

 

Μερικά οπτικά καταστήματα έχουν και εφαρμοστές που ειδικεύονται στους φακούς επαφής κατα κύριο λόγο .

Δε ξερω βέβαια εάν αξίζει , αφού σου είπε εξ αρχής ο οφθαλμίατρος σου ότι δε θα δεις διαφορά . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, jtheogr said:

Μετά απο μια 5ετία πήγα για εξέταση στον οφθαλμίατρο τα αποτελέσματα έδειξαν λίγο αυξημένη υπερμετροπία και πρεσβυωπία σε σχέση με παλαιότερη εξέταση, τον ρώτησα την άποψη του για πολυεστιακούς φακούς και ήταν αρνητικός λέγοντας μου οτι δεν δουλεύουν σωστά.

Παρολα αυτά είπα να δοκιμάσω, επισκέφθηκα ένα κατάστημα οπτικών και παραγγείλαμε δοκιμαστικούς τους έβαλα και το αποτέλεσμα ήταν να βελτιωθεί σε κάποιο βαθμό η κοντινή και μέση όραση αλλά να έχω χειρότερη μακρινή.

Οπότε θεωρώ οτι ο οφθαλμίατρος είχε δίκιο.

Ο οπτικός μου είπε οτι οι πολυεστιακοί φακοί βοηθούν αλλα σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να έχω το αποτέλεσμα των γυαλιών.

Κάποιος/α με αντίστοιχη εμπειρία.

 

 

 

Με απογοητευουν τα νεα απο το δικο σου μετωπο...

φορουσα φακους παλια, εκανα επεμβαση και απαλλαχτηκα απο ολα αυτα (κυριως τα γυαλια), αλλα η πρεσβυωπια ειναι πολυ κοντα και επ'ουδενι δεν ξαναθελω γυαλια, οποτε ελπιζω σε πολυεστιακους φακους.

Οι φακοι επαφης ειναι πλεον μια τεχνολογια δεκαετιων, δεν μπορει, πιστευω και οι πολυεστιακοι να κανουν καλη δουλεια πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Με απογοητευουν τα νεα απο το δικο σου μετωπο...

φορουσα φακους παλια, εκανα επεμβαση και απαλλαχτηκα απο ολα αυτα (κυριως τα γυαλια), αλλα η πρεσβυωπια ειναι πολυ κοντα και επ'ουδενι δεν ξαναθελω γυαλια, οποτε ελπιζω σε πολυεστιακους φακους.

Οι φακοι επαφης ειναι πλεον μια τεχνολογια δεκαετιων, δεν μπορει, πιστευω και οι πολυεστιακοι να κανουν καλη δουλεια πια.

Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις, προσωπικά έχω υπερμετροπία & πρεσβυωπια, απο οτι μου είπε ο οπτικός που δοκιμάσαμε μαζί τους φακούς είναι πολλοί οι παράγοντες που παίζουν ρόλο (πάθηση-βαθμοί)για το αν θα βολέψουν κάποιον οι πολυεστιακοί φακοί.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάποια εμπειρία και εγώ έχοντας από όλα ο μπαχτσές (μυωπία - πρεσβυωπία και αστιγματισμό). Έχω πολυεστιακά γυαλιά τα οποία με βολεύουν φοβερά, αλλά... χωρίς γυαλιά ηλίου ειδικά το καλοκαίρι δε ζω! Δοκίμασα μερικούς πολυεστιακούς φακούς από το alensa και δε με είχαν βολέψει πολύ. Παραγγείλαμε τους δοκιμαστικούς φακούς (με μυωπία και πρεσβυωπία, χωρίς αστιγματισμό) και με αυτούς έβλεπα πολύ καλά. Δηλαδή στη φάση να ξεχνάω μέσα στη μέρα ότι φοράω φακούς. Οι φακοί που χρησιμοποιώ και πίνω νερό στο όνομά τους είναι οι Biofinity multifocal. Εντάξει, μπορεί μακριά να μην μπορώ να διαβάσω μια μικρή πινακίδα (λόγω του αστιγματισμού, αλλά έβλεπα καλύτερα από άλλους φακούς που είχα δοκιμάσει). 

Έδωσα σε δύο οπτικούς και στον οπτικό που συνεργάζεται η alensa τη συνταγή του οφθαλμιάτρου για τα πολυεστιακά γυαλιά και ο καθένας μου έδωσε διαφορετικούς βαθμούς για τους φακούς επαφής...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...