Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/5/2019 στις 6:14 ΜΜ, splanis είπε

τελικά δεν την παλεύω με τους φακούς και το γύρισα πάλι στα γυαλιά μέχρι να κάνω λείζερ. Το θέμα είναι ότι πηγαίνω μια φορά την βδομάδα για 5χ5. Καμιά πρόταση όσο το δυνατόν οικονομικότερη;

γυαλιά σαν αυτά που φόραγε ο Νταβιτς στους αγώνες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξεθάβω 😛

Μπορώ να πω ότι έχω ένα προσωπικό ρεκόρ στο πόσα χρόνια φοράω γυαλιά-φακούς και ότι κατέχω και τις 4 διαθλαστικές ανωμαλίες (Μυωπία,Υπερμετρωπία,Αστιγματισμό και Πρεσβυώπια).Οι φακοί μου χρειάζονται ειδική παραγγελία και από ένα οπτικάδικο θα ήταν πανάκριβοι,οπότε τους παίρνω από το ίντερνετ!Μου έρχονται 180€ τα 4 πακέτα που μέσα έχουν 3 ζευγάρια (πολυεστιακών)φακών!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Dimitris1960 είπε

Ξεθάβω 😛

Μπορώ να πω ότι έχω ένα προσωπικό ρεκόρ στο πόσα χρόνια φοράω γυαλιά-φακούς και ότι κατέχω και τις 4 διαθλαστικές ανωμαλίες (Μυωπία,Υπερμετρωπία,Αστιγματισμό και Πρεσβυώπια).Οι φακοί μου χρειάζονται ειδική παραγγελία και από ένα οπτικάδικο θα ήταν πανάκριβοι,οπότε τους παίρνω από το ίντερνετ!Μου έρχονται 180€ τα 4 πακέτα που μέσα έχουν 3 ζευγάρια (πολυεστιακών)φακών!

Πως τους παραγγελνεις ομως; Εννοω, πως τους λες ακριβως τι εχεις; Τους σκαναρεις ή τους στελνεις με μηνυμα, το τι σου εχει δωσει η οφθαλμιατρος και τι χρειαζεσαι;

Απο που αγοραζεις στο internet? Φακους επαφης αγοραζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2019 στις 10:33 ΠΜ, mindreader είπε

Πως τους παραγγελνεις ομως; Εννοω, πως τους λες ακριβως τι εχεις; Τους σκαναρεις ή τους στελνεις με μηνυμα, το τι σου εχει δωσει η οφθαλμιατρος και τι χρειαζεσαι;

Απο που αγοραζεις στο internet? Φακους επαφης αγοραζεις;

Είναι πολύ απλή και γρήγορη διαδικασία!

Τους παίρνω από εδώ:https://www.alensa.gr/

Παίρνω φακούς για 1 χρόνο (4 κουτάκια με 3 ζευγάρια μηνιαίων φακών το καθένα).Εκεί υπάρχει ποικιλία σε είδη,μάρκες φακών επαφής και όχι μόνο!Όταν επιλέξεις ποιούς φακούς θες να αγοράσεις επιλέγεις τους βαθμούς σου και κάποια επιμέρους π.χ. κύλινδρος και μοίρες αν έχεις Αστιγματισμό.Η συνταγή των φακών διαφέρει από αυτή των γυαλιών!Εκεί βάζεις τα νούμερα για τους φακών επαφής!

Γνκ μπορώ να χαρακτηριστώ ειδήμων,φοράω πάνω από 25 χρόνια φακούς και πάνω 40  χρόνια γυαλιά!Έχω και τις 4 διαθλαστικές ανωμαλίες στο ιστορικό μου 😂😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Dimitris1960 thanks για τις πληροφοριες.

Φορουσα φακους(+γυαλια) για πολλα χρονια, ειχα αστιγματισμο+μυωπια, αλλα εκανα επεμβαση lasic στα ματια, και γλυτωσα μεν...αλλα οχι για πολυ δυστυχως, το χαρηκα μονο για καποια χρονια.

Τωρα αρχιζει εμφανιση πρεσβυωπιας. Βεβαια ακομη ειμαι οκ χωρις τιποτε εξτρα, αλλα φανταζομαι θα ερθει η στιγμη που θα χρειαστω βοηθεια.

180€ τα 4 πακέτα που μέσα έχουν 3 ζευγάρια (πολυεστιακών)φακών, για 1 ετος, ακουγεται πολυ καλο!

Βεβαια καθε ματι ειναι διαφορετικο, αλλα μπορεις να μου πεις ποσο καλα σου δουλευουν οι πολυεστιακοι φακοι για πρεσβυωπια; Ειναι πρακτικοι, μπορουν τα ματια να βλεπουν καλα και κοντα και μακρια;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανάλογα τον άνθρωπο,τα πολυεστικά (γυαλιά και φακοί),δεν τα βολεύονται ορισμένοι άνθρωποι.

Εγώ,προσωπικά έχω βολευτεί πολύ!Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιώ γυαλιά Πρεσβυωπίας 😁

Βέβαια εγώ εκτός από Πρεσβυωπία (3 βαθμοί και στα 2 μάτια),έχω 3 μυωπία,1.75 Αστιγματισμό και 1.50 Υπερμετρωπία 🤔

(Παλιότερα είχα πιο πολύ 😂)

Υ.Γ.:Όχι βρε βλέπω ακόμα 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dimitris1960 είπε

Βέβαια εγώ εκτός από Πρεσβυωπία (3 βαθμοί και στα 2 μάτια),έχω 3 μυωπία,1.75 Αστιγματισμό και 1.50 Υπερμετρωπία 🤔

Καλησπέρα. Να φανταστώ ότι μυωπία έχει το ένα μάτι και υπερμετρωπία το άλλο. Και τα 2 μαζί δεν γίνεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DrNick

Πριν φτάσω στην τελική ερώτηση ανάμεσα σε 2 φακούς επαφής θα σου πω λίγο το story πως έχει. Σε ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σου.

Φοράω φακούς σχεδόν από το 2000 αν θυμάμαι καλά μπορεί και πιο πριν. Ξεκίνησα τότε με φακούς 1 έτους αλλαγή κάποια στιγμή σε softlens59 μέχρι που πήρα Oasis σχεδόν με την κυκλοφορία τους. Μυωπία πλέον σταθερή από τότε που φοράω oasis στα 2,00 / 2,50. Σε 2 γιατρούς μέσω ασφάλειας που εχω μετρήσει την μυωπία μου έχουν βρει και λίγο αστιγματισμό κάτω του 0,25 οπότε και οι δύο μου είχαν πει να προσθέσω 0,25 στην μυωπία στους φακούς άρα 2,25 / 2,75 (2,60 καμπυλότητα και 14,20 διάμετρο). Αυτά για την μυωπία και μπορώ να πω ότι είναι άψογα από ποιότητα όρασης, αν είναι σωστός ο όρος που αναφέρω. anyway. Υγρό όλα τα χρόνια μόνο aosept ή novasept όπως λεγόταν παλιότερα. Αν χρησιμοποιήσω άλλο υγρό χωρίς καταλύτη στις 3 περίπου μέρες νοιώθω τους φακούς βρώμικους και αίσθηση βάρους όταν τους φοράω. Τυπικός στις αλλαγές στις ημερομηνίες για τους φακούς καθώς και των υγρών. Αν χρειαστεί να τους βγάλω για μερικές ώρες τους βάζω σε ένα απλό υγρό γα φακούς για συντήρηση.

Κάποια στιγμή φόρεσα όπως πάντα τους oasis και στην μία ώρα δεν έβλεπα σχεδόν τίποτα. Είχαν θολώσει απίστευτα και άρχισε ενόχληση / φαγούρα. Νέο κουτί φακών , την πρώτη μέρα οκ (αν και όχι τόσο καλή αίσθηση), δεύτερη τρίτη μέρα τα ίδια. Για να μην μακρηγορώ παρατήρησα στο aosept μια αλλαγή καθώς στο κουτί έγραφε πάνω hydraglyde και ίσως να υπάρχει κάποιου είδους αλλεργία. Πιθανών να υπήρξε αλλαγή και στους oasis αλλά δεν ασχολήθηκα άλλο και πήγα σε Cooper Vision Biofinity και υγρό aosept χωρίς hydraglyde. Η ενόχληση και θολούρα σταμάτησαν αλλά δεν εντυπωσιάστηκα και στην αναζήτηση κατέληξα στους Meyers Aqualens Refresh. Θα τους χαρακτήριζα παραπάνω από τίμιους καθώς σε μένα ήταν άριστοι για τον 1 μήνα που τους κράταγα. Μέχρι που εμφανίστηκαν οι Bausch & Lomb Ultra και πήγα σε αυτούς.

Και εδώ είναι το ερώτημα. Δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στους Meyers Aqualens Refresh και Bausch & Lomb Ultra. Σου αναφέρω από την δική μου πλευρά άσχετα το τι λένε τα χαρτιά. Ναι ίσως στην τελική να έλεγα υπέρ για τους Ultra αλλά μάλλον γιατί τους πλήρωσα ακριβότερα ή έχω διαβάσει καλές κριτικές ας πούμε. Πιστεύεις ότι υπάρχει διαφορά στους φακούς; Μήπως οι aqualens είναι σαπάκια και έτυχε σε μένα να ταιριάζουν; Δεν εχω πρόβλημα να πληρώσω τους φακούς παραπάνω αλλά να υπάρχει διαφορά, έστω και στο υλικό κατασκευής για μακροχρόνια χρήση (παράδειγμα βλέπω καλύτερη ποιότητα συσκευασίας στους Ultra). Σε γενικές γραμμές τους φοράω 12ωρο, πολλές ώρες μπροστά σε οθόνη καθώς και προπόνηση με αρκετό ιδρώτα στα μάτια. Μπορώ να πω ότι και οι δύο παλικάρια, ούτε στεγνώματα στα μάτια ούτε τίποτα. Ακόμα και οι oasis μετά τις 6 ώρες ήταν κάπως στην αίσθηση μπροστά σε οθόνη. Τον τελευταίο χρόνο περίπου είμαι μόνο με ultra.

anyway αν γνωρίζεις σχετικά με τους φακούς θα εκτιμούσα την γνώμη σου.

Σε ευχαριστώ και πάλι.

* εννοείτε ότι οποιοδήποτε μέλος ξέρει κάτι μπορεί να απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, suboy99 είπε

aosept χωρίς hydraglyde

Καλημέρα! Το πιθανότερο να σε ενόχλησε το πρόσθετο hydraglyde αρχικά με τους oasys.

Και οι 4 φακοί που αναφέρεις θεωρούνται από τους καλύτερους. Στις τεχνικές λεπτομέρειες:

- οι Biofinity και οι BL ultra δεν έχουν φίλτρο UV

- οι Biofinity, BL ultra και oasys έχουν την υψηλότερη διαπερατότητα σε οξυγόνο. Οι aqualens σχεδόν το μισό από αυτούς αλλά και πάλι πολύ περισσότερο από τους απλούς φακούς ("σκέτη" υδρογέλη).

Με βάση αυτά, αλλά κυρίως και πως αισθάνεσαι εσύ αποφασίζεις...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/8270108/Cooper-Vision-Frequency-55-Aspheric-Μηνιαίοι-6pack.html

https://www.skroutz.gr/s/6907643/Cooper-Vision-Biomedics-55-Evolution-Μηνιαίοι-6pack.html

ποιους προτείνετε; ψάχνω κάτι οικονομικό γιατί τους χρειάζομαι για 3 φορές την βδομάδα από κανά 2 ώρες (προπόνηση).

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, splanis είπε

https://www.skroutz.gr/s/8270108/Cooper-Vision-Frequency-55-Aspheric-Μηνιαίοι-6pack.html

https://www.skroutz.gr/s/6907643/Cooper-Vision-Biomedics-55-Evolution-Μηνιαίοι-6pack.html

ποιους προτείνετε; ψάχνω κάτι οικονομικό γιατί τους χρειάζομαι για 3 φορές την βδομάδα από κανά 2 ώρες (προπόνηση).

Δεν έχω προσωπική άποψη. Τα χαρακτηριστικά τους φαίνονται ίδια. Στο μήνα πέταγμα και καινούριο φακό (μηνιαίοι = διάρκεια και λειτουργία σύμφωνα με τις προδιαγραφές εως και 1 μήνα από το άνοιγμα, όχι 30 χρήσεις...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, DrNick είπε

Δεν έχω προσωπική άποψη. Τα χαρακτηριστικά τους φαίνονται ίδια. Στο μήνα πέταγμα και καινούριο φακό (μηνιαίοι = διάρκεια και λειτουργία σύμφωνα με τις προδιαγραφές εως και 1 μήνα από το άνοιγμα, όχι 30 χρήσεις...)

Απ' ότι βλέπω οι μεν είναι Βιομιμητικός και οι δεν υδρογελης. Τι σημαίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, splanis είπε

Απ' ότι βλέπω οι μεν είναι Βιομιμητικός και οι δεν υδρογελης. Τι σημαίνει αυτό;

Και τα 2 υλικά υδρογέλες υψηλής περιεκτικότητας σε νερό είναι. Όλα τα άλλα είναι απλά "εύηχα" (άκου βιομημητικός - ελληνικοπρεπέστατη μετάφραση). Πρακτικά δοκιμάζεις και βλέπεις τι σου ταιριάζει καλύτερα... Οι frewuency διαφημίζονται ως πιο λεπτοί (άρα ίσως πιο άνετοι) οι άλλοι ως πιο "σταθεροί" στην καθημερινή απόδοσή τους..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/5/2019 στις 10:35 ΠΜ, Dimitris1960 είπε

Είναι ανάλογα τον άνθρωπο,τα πολυεστικά (γυαλιά και φακοί),δεν τα βολεύονται ορισμένοι άνθρωποι.

Εγώ,προσωπικά έχω βολευτεί πολύ!Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιώ γυαλιά Πρεσβυωπίας 😁

Βέβαια εγώ εκτός από Πρεσβυωπία (3 βαθμοί και στα 2 μάτια),έχω 3 μυωπία,1.75 Αστιγματισμό και 1.50 Υπερμετρωπία 🤔

(Παλιότερα είχα πιο πολύ 😂)

Υ.Γ.:Όχι βρε βλέπω ακόμα 😅

Δηλαδή διαβάζεις καλα στο pc για παράδειγμα και βλέπεις καθαρά το πρόσωπο σου στον καθρέφτη..;  

Ρωτάω γιατί εχω και γω θέμα πρεσβυωπία + υπερμετροπια και δεν ξέρω τι άλλο..  αύριο παω για οπτικο έλεγχο  και σκέφτομαι για φακούς γιατί με τα γυαλιά δεν την παλεύω.. 

Μπορεί να σκεφτώ και laser ανάλογα τι θα μου πει ο γιατρός.. 

 

Ξέχασα,  μακριά βλέπεις καθαρά; 

Επεξ/σία από Demetris77
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Demetris77 είπε

Δηλαδή διαβάζεις καλα στο pc για παράδειγμα και βλέπεις καθαρά το πρόσωπο σου στον καθρέφτη..;  

Ρωτάω γιατί εχω και γω θέμα πρεσβυωπία + υπερμετροπια και δεν ξέρω τι άλλο..  αύριο παω για οπτικο έλεγχο  και σκέφτομαι για φακούς γιατί με τα γυαλιά δεν την παλεύω.. 

Μπορεί να σκεφτώ και laser ανάλογα τι θα μου πει ο γιατρός.. 

Ξέχασα,  μακριά βλέπεις καθαρά; 

Κρατα μας ενημερους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...