Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάμετρο και καμπυλότητα για την επιλογή των κατάλληλων παραμέτρων του φακού. Στη συνέχεια εφαρμογή με δοκιμή για να διαπιστωθεί αν υπάρχει απόκλιση από τον επιθυμητό άξονα. Ο τορικος φακός επαφής έχει ειδική κατασκευή για να περιστρέφεται πάνω στον κερατοειδη και να αποδίδει τον αστιγματισμό που του ζητάμε σε συγκεκριμένο άξονα. Αυτό δε γίνεται πάντα με τον αναμενόμενο τρόπο. Έτσι θα πρέπει να ελέγξει ο εφαρμοστής πως στέκεται ο δοκιμαστικός φακός στο μάτι του ασθενούς και αν δε βρίσκεται στην επιθυμητή θέση να προβεί σε αντίστοιχες αλλαγές στις παραμέτρους του φακού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, DrNick είπε

Διάμετρο και καμπυλότητα για την επιλογή των κατάλληλων παραμέτρων του φακού. Στη συνέχεια εφαρμογή με δοκιμή για να διαπιστωθεί αν υπάρχει απόκλιση από τον επιθυμητό άξονα. Ο τορικος φακός επαφής έχει ειδική κατασκευή για να περιστρέφεται πάνω στον κερατοειδη και να αποδίδει τον αστιγματισμό που του ζητάμε σε συγκεκριμένο άξονα. Αυτό δε γίνεται πάντα με τον αναμενόμενο τρόπο. Έτσι θα πρέπει να ελέγξει ο εφαρμοστής πως στέκεται ο δοκιμαστικός φακός στο μάτι του ασθενούς και αν δε βρίσκεται στην επιθυμητή θέση να προβεί σε αντίστοιχες αλλαγές στις παραμέτρους του φακού. 

Μπορώ να την κάνω όλη τη διαδικασία αυτή σε οπτικό ή πρέπει να πάω στον οφθαλμίατρο πρώτα;

(για μυωπία, αστιγματισμό έχω πρόσφατη συνταγή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrNick είπε

Οπτικός είναι οκ 

Ευχαριστώ. Γενικά πάντως γίνεται με τους φακούς για αστιγματισμό να έχεις το ίδιο καλή όραση με τα γυαλιά ή τα γυαλιά υπερτερούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, derr είπε

Ευχαριστώ. Γενικά πάντως γίνεται με τους φακούς για αστιγματισμό να έχεις το ίδιο καλή όραση με τα γυαλιά ή τα γυαλιά υπερτερούν;

οι φακοί υπερτερούν. έχω 2 αστιγματισμό σε κάθε μάτι καθώς και 5 μυοπία, η ποιότητα όρασης που έχω με τους φακούς που βάζω δεν μπορώ να την έχω με γυαλιά. Μάλιστα παίρνω πάντα καλά γυαλιά (500 + ευρώ με hoya φακούς, λεπτύνσεις, blue light filter κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haris013 είπε

οι φακοί υπερτερούν. έχω 2 αστιγματισμό σε κάθε μάτι καθώς και 5 μυοπία, η ποιότητα όρασης που έχω με τους φακούς που βάζω δεν μπορώ να την έχω με γυαλιά. Μάλιστα παίρνω πάντα καλά γυαλιά (500 + ευρώ με hoya φακούς, λεπτύνσεις, blue light filter κλπ)

Οκ ευχαριστώ, τουλάχιστον αξίζει να το ψάξω παραπάνω για τους φακούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα! Έχω δύο απορίες από χθες που πήγα στον οφθαλμίατρο, μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει;

Οι βοηθοί του μόνο που δεν με πλακώσανε επειδή δεν είχα τα γυαλιά μου μαζί και αναγκάστηκαν να μου κάνουν "διάθλαση". Είχε όντως νόημα να τους τα είχα πάει, παρότι είναι 5ετίας και από τότε έχει ανέβει η μυωπία μου άλλον ένα βαθμό;

Τι φακούς επαφής πρέπει να παραγγείλω όταν έχει αρχίσει να κάνει την εμφάνισή της η πρεσβυωπία, αλλά προς το παρόν βλέπω μια χαρά κοντά εφόσον όμως βγάλω τα γυαλιά μυωπίας. Εννοώ με δεδομένο ότι οι φακοί δεν μπαινοβγαίνουν, είναι σκόπιμο να πάει κανείς σε πολυεστιακούς; Στη συνταγή μου δεν γράψανε πρεσβυωπία, παρότι τους το επισήμανα. Γράφει μόνο -2,50 και 0,25 αστυγμ. στο ένα και -1,50 και 0,75 αστυγμ. στο άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2021 στις 2:13 ΜΜ, Balrog είπε

Τι φακούς επαφής πρέπει να παραγγείλω όταν έχει αρχίσει να κάνει την εμφάνισή της η πρεσβυωπία

Μυωπία, αστιγματισμός και πρεσβυωπία... Χρειάζεται τουλάχιστον 5 λεπτά για να εξηγήσει κάποιος τις επιλογές. Και ακόμα και αν γίνει αυτό, πρέπει να γίνει δοκιμή της κάθε λύσης για να δεις ποια σου ταιριάζει. Θα πρότεινα κάποιον οπτικό που να έχει γνώσεις αλλά και μεράκι να ασχοληθεί μαζί σου και να σου πει αλλά κυρίως να σου δείξει τις επιλογές σου, έχοντας εφαρμόσει σωστά τους κατάλληλους φακούς. 

Είτε πολυεστιακοί φακοί, είτε monovision (υποδιόρθωση της μυωπίας στο ένα μάτι, συνήθως στο μη επικρατές), με το αριστερό μάτι να κινείται στο όριο ανάγκης διόρθωσης και του αστιγματισμού.

Όπως καταλαβαίνεις από την πολυπλοκότητα της παραπάνω περιγραφής, υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές (τουλάχιστον 5-6) και πρέπει να δεις ποια σε εξυπηρετεί καλύτερα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν φακοί επαφής, οι οποίοι να συνδυάζουν αστιγματισμό και μυωπία;

Μέχρι τώρα έκανα κατι κασκαντεριλικια και έπαιρνα φακούς μυωπίας, με ~ 0.25 πανω απο τους βαθμους πραγματικής μυωπίας μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, giorgos04 είπε

Υπάρχουν φακοί επαφής, οι οποίοι να συνδυάζουν αστιγματισμό και μυωπία;

Μέχρι τώρα έκανα κατι κασκαντεριλικια και έπαιρνα φακούς μυωπίας, με ~ 0.25 πανω απο τους βαθμους πραγματικής μυωπίας μου. 

Ναι απλα δεν βγαινει με μισο βαθμο αστιγματισμο.Γι αυτο και οποιος εχει αστιγματισμο 0.50 στην μυωπια του βαζουν μισο βαθμο παραπανω για να ''εξαλειψουν'' τον αστιγματισμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια καλησπερα, μια ερωτηση αγοράζω χρονια καποιους συγκεκριμένους φακους επαφης απο ενα συγκεκριμένο σαιτ στο ιντερνετ χωρις κάποιο προβλημα αυτή τη φορα ειπα να παρω απο ενα αλλο σαιτ την ιδια μαρκα φακων 6 ζευγάρια, φορεσα το ενα ζευγαρι προχθες και μετα απο κανα δυο ωρες ειχα ζαλαδες και λιγο πονο στα ματια απο πισω, τους δοκιμαζω παλι την αλλη μερα τα ιδια τους πεταω και ανοιγω αλλο ζευγαρι λυνετε η ζαλαδα αλλα οχι ο λιγος πονος μεσα στα ματια και ξαναδοκιμαζω κ ενα τρίτοζευγαρι παλι τα ιδια, με αποτελεσμα να εχω χαλασει τρεια ζευγαρια φακων και να εχω το ιδιο προβλημα.. Υπαρχει περιπτωση να ειναι ελαττωματικοι?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθώς είμαι νέος χρήστης φακών επαφής ( κερατοκωνικοί ) , ήθελα να ρωτήσω εμπιστεύεστε αγορά αναλώσιμων υγρών φακών απο ίντερνετ ; Μετά απο δοκιμές έχω καταλήξει σε μια συγκεκριμένη εταιρεία . Μέχρι και τώρα πήγαινα σε φαρμακεία αλλά μου κακοφαίνεται γιατί το κάθε φαρμακερίο τα πουλαέι όσο θέλει.

Γνωρίζει κάποιος το συγκεκριμένο κατάστημα https://www.alensa.gr/

Είναι έμπιστο το μαγαζί , ή τα κολλύρια δέν θα είναι γνήσια . Έχω κέρδος ~8,5/1 τμχ. Θα κάνω μαζική παραγγελία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι, έχω πάρει και από το alensa χωρίς κανένα πρόβλημα και από άλλα μαγαζιά όπως το lentiamo. Πάντα επιλέγω το πιο οικονομικό πακέτο. Νομίζω πως αναφέρουν και ημερομηνία λήξης που πάντα στις δικές μου περιπτώσεις ήταν πέρα του ενός χρόνου.

Επεξ/σία από lefta_yparxoun
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Γνωρίζει κάποιος το συγκεκριμένο κατάστημα

Απροβλημάτιστα...

@fotini_20 αν οι παράμετροι είναι ακριβώς ίδιες δεν δικαιολογείται. Πρόσεξε το πρόσημο στο σφαίρωμα να είναι σωστό. + για υπερμετρωπία, - για μυωπία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...