Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Prestige

Ευκολα μπενει ψηλά στη λίστα με τις κορυφαιες ταινίες που έχω δει. Πολλές ανατροπές, φοβερές ερμηνείες ! Αξίζει δείτε τη !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ender's Game

 

Αυστηρώς ακατάλληλο για άτομα πάνω των 16 ετών. Έχοντας ως δεδομένο το κοινό που απευθύνεται θα το έβαζα ένα 6/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Under the skin

Δε ξερω αν αυτό που είδα ήταν μια μλκια κ μισή ή δε το κατάλαβα οπότε το αδικώ.

Επίσης δε ξέρω αν το είδα ολόκληρο ή με πήρε ο ύπνος σε κάποια φάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Under the skin

Δε ξερω αν αυτό που είδα ήταν μια μλκια κ μισή ή δε το κατάλαβα οπότε το αδικώ.

Επίσης δε ξέρω αν το είδα ολόκληρο ή με πήρε ο ύπνος σε κάποια φάση

 

Δεν έχει κάτι για να καταλάβεις καθώς προφανώς αποφάσισαν η ταινία να μην έχει σχεδόν καθόλου πλοκή (ίσως μόνο κάποια hints για όσους έχουν διαβάσει το βιβλίο). Τη βλέπεις απλά για να απολαύσεις cinematography και soundtrack, τα οποία κυμαίνονται αντικειμενικώς σε αρκετά υψηλά επίπεδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει κάτι για να καταλάβεις καθώς προφανώς αποφάσισαν η ταινία να μην έχει σχεδόν καθόλου πλοκή (ίσως μόνο κάποια hints για όσους έχουν διαβάσει το βιβλίο). Τη βλέπεις απλά για να απολαύσεις cinematography και soundtrack, τα οποία κυμαίνονται αντικειμενικώς σε αρκετά υψηλά επίπεδα.

συμφωνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Link.png Site: Under the skin

 

Ανετα πηρε ενα 2/10 απο μενα. Γιατι αρχικα δεν καταλαβα τιποτα εκτος απο τα βασικα (εξωγηινη-μορφη-ζωης-τρωει-ανθρωπους-ενας που-τρεχει-με-μια-μηχανη-βυσγια-κωλος-Σκαρλετ Γιοχανσον)

 

Ειπα ομως κατσε εχουν βουηξει ολοι οι σινεφιλ, ζεν και εναλλακτικοι με δαυτη: Οποτε μπηκα διαβασα καποια πραγματα και την ξαναειδα. Ως δια μαγειας χτυπαμε 8/10. Πολλοι κοινωνικοι συμβολισμοι, ευρυματικα πλανα και εικονες, αναφορες σε αλλες ταινιες (2001, Αντιχριστος, ελαφαντανθρωπος κ.α.) και γενικως αρκετα ψαγμενη ταινια. Η πλοκη με την εξωγηινη οντοτητα απλα κελυφος.

 

ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟΥ 1.000.000

 

Απο το 7ο λεπτο μεχρι και το 7.57'' αυτο που βλεπουμε ειναι η Σκαρλετ?? η την εχουν ντουμπλαρει?? Ισχυει οτι ειναι ετσι δλδ??Παραπανισια κιλακια (πιασιματα ), σχετικη πλαδαροτητα και στην σκηνη που την παιρνει η καμερα απο μετοπισθεν ακουσον ακουσον κυτταριτιδα????? Δλδ μολις γκρεμιστηκε το συμπαν μου η κατι αλλο παιζει να πουμε???

 

thanks for the spoilers.. θα το δω πάντως. Μου φαίνεται από το στύλ ταινίας όσο πιο πολύ θάβουν τόσο πιο πολύ μου αρέσει στο τέλος.

 

Για να μην πάει άκυρο το Post τελευταίες ταινίες που είχα δει και θυμάμαι

 

Grand Budabest hotel - ταινία με χαρακτήρα, πολύ καλές ερμηνείες, πολύ καλό σενάριο, υπόθεση με δομή και καλογυρισμένη. Τι άλλο να ζητήσει κανείς? Νομίζω της λείπει το "oomf" που την κάνει ταινία του 8 αλλά είναι σίγουρα 7.5 και πάνω. 

 

12 years a slave. - Πάνω από όλα φοβερή ιστορία γιατί αντιλαμβάνεται κάποιος τι μπορούσε να συμβεί σε άλλες πολιτισμένες εποχές με αποτέλεσμα να εκτιμάει περισσότερο την ζωή σήμερα. Σκηνοθετημένη σωστά, χωρίς υπερβολές, πολύ καλές ερμηνείες και φαίνεται να μεταφέρει πολύ πειστικά την συγκεκριμένη χρονική περίοδο.  7

 

The conjuring. - Με ζάλισε η γυναίκα που πεθαίνει για ταινίες τρόμου να ασχοληθούμε να δούμε. Καθώς είναι το είδος ταινιών που είναι τελευταίο στην λίστα μου της έκανα την χάρη γιατί είχε πάνω απο 7 στο imdb (7.6 για την ακρίβεια). Θυμήθηκα λοιπόν ότι oi ταινίες τρόμου παίρνουν βαθμούς χαριστικά ίσως γιατί υπάρχουν πολύ πωρωμένοι λάτρεις του είδους. Μια απλή ταινία με χιλιοειπομένη υπόθεση, τυπική για το είδος σκηνοθεσία και cheap scares, καλές όμως ερμηνείες. Πολύ μέτριο σενάριο. Λίγο βαρετή και βασικά όχι ιδιαιτέρα τρομακτική καθώς ξύνει την επιφάνεια και δεν εμβαθύνει. Θυμίζει πολύ to exorcist αλλά μιλάμε για ταινία 30ετίας, άλλα στάνταρ τότε άλλα στάνταρ σήμερα. Αντικειμενικά παραβλέποντας ότι δεν γουστάρω το είδος 5.5 /10. 

 

(το γεγονός ότι αυτή η ταινία έχει 7.6 ενώ το blair witch project έχει 6.4, και το Ring 7.3 δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά με το horror genre. H όσοι γουστάρουν horror σκέφτονται τελείως διαφορετικά από εμένα είτε δεν το έχουν το αντικείμενο) 

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...