Προς το περιεχόμενο

Πώς δουλεύει το ADSL/VDSL από το σπίτι μας μέχρι το DSLAM: Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πες τηλεφωνικο καλωδιο να καταλαβω.πολλες φορες πλακε λενε τα isdn που ειναι πλακε μεχρι 8 καλωδιακια μεσα.για αλλη χρηση αυτα.ε ναι ο τεχνικος αντι να το φτιαξει μεγαλυτερο το καλωδιο ή να βαλει καμια μουφα επιασε οτιι καλωδιο βρηκε εβαλε και μονωτικη και σου λεει μια χαρα.θα μπορουσε να τερματιζε την γραμμη στο splitter και απο εκει να εβαζε μετα τηλεφωνικο να φτασει  στο κεντρο κτλ.οποτε να μην ειχε ματιση.
τωρα για το εξωτερικο καλωδιο ναι οι μαναδες φωναζουν.πρεπει να το βαλει καποιος σε καναλι η να το παει εξωτερικα για να μην φωναζουν.εκτος αν καταφερεις μεσα απο τον ηδη υπαρχον σωληνα που περνανε τα καλωδια να ριξεις ενα utp εσυ.αν δεν χωρανε θα μου πεις μα πως.ισως με καμια ατσαλινα:P.
η αν ειναι τιποτα αχρηστο τρωει ξυλωμα.
το τριφασικο δεν ειναι θεμα.μερικα Powerlines Πχ devolo παιζουν και σε τριφασικο.αλλα με διαφορετικο πινακα καποι λενε ναι καποιοι αλλοι οχι.και κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει κατι
οπως  και ειναι αρκετα τα λεφτα.
β.πηγαινε παρε ενα πακετο με 100 scotclok να τελειωνεις.αλλα να παρεις σωστο μεγεθος.απο εκει και περα αν ειναι χοντρο και λεπτο πρεπει το χοντρο να το γδυσεις.δεν μπορω να σου πω στα τυφλα.η θα πρεπει να τα ενωσεις και να τα βαλεις σαν ενα στο scotchlok.αλλιως θερμοσυστελομενο αφου δεν μπορεις ρεγκλετα .ειναι πιο ομορφη λυση απο την μονοτικη αλλα χειροτερη απο το scotchlok.
nai εχω scotchlok για utp και πραγματι ειναι απο τα πιο μικρα.απλα το προβλημα σου μπορει να μην ειναι το μεγεθος αλλα οτι προσπαθεις να ενωσεις ενα χοντρο και ενα λεπτο καλωδιο αν καταλαβα καλα οποτε το χοντρο να μην αφηνει να πατησει καλα το scotchlok.οποτε εκει απλα το λεπτενεις γυμνονοντας το.τωρα  ισως που το σκεφτομαι να υπαρχει και λιγο μικροτερο μεγεθος απο το utp.δεν ξερω ποσο πιο μικρο ειναι.αυτο που εχω ενωνει και Utp αλλα ενωνει και κατι καλωδιακια λιγο πιο μικρα.οχι το καλαι δεν ειναι για ethernet.
για ραζιμ πες οκ αλλα ουτε παλι θα το κανα με ραζιμ αλλα για Utp δεν θα το εκανα.πολυ λεπτο το Utp.ναι τα τρυπανια κτλ ειναι ακριβα κτλ.προσεχε μην τρυπησεις κανα δοκαρι.χεχε.και cat5e να περασεις δεν θα εχεις θεμα .αν βρεις χωρο για cat5e.γιατι το 6 ειναι πιο χοντρο πραγματι.τα rj 45 Λογικα θα παιζουν και gigabit.δυσκολο να κανεις λαθος αμα προσεχεις.

 

σε βλεπω Utp εξωτερικα στο τελος:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πες τηλεφωνικο καλωδιο να καταλαβω.πολλες φορες πλακε λενε τα isdn που ειναι πλακε μεχρι 8 καλωδιακια μεσα.για αλλη χρηση αυτα.ε ναι ο τεχνικος αντι να το φτιαξει μεγαλυτερο το καλωδιο ή να βαλει καμια μουφα επιασε οτιι καλωδιο βρηκε εβαλε και μονωτικη και σου λεει μια χαρα.θα μπορουσε να τερματιζε την γραμμη στο splitter και απο εκει να εβαζε μετα τηλεφωνικο να φτασει  στο κεντρο κτλ.οποτε να μην ειχε ματιση.

τωρα για το εξωτερικο καλωδιο ναι οι μαναδες φωναζουν.πρεπει να το βαλει καποιος σε καναλι η να το παει εξωτερικα για να μην φωναζουν.εκτος αν καταφερεις μεσα απο τον ηδη υπαρχον σωληνα που περνανε τα καλωδια να ριξεις ενα utp εσυ.αν δεν χωρανε θα μου πεις μα πως.ισως με καμια ατσαλινα :P.

η αν ειναι τιποτα αχρηστο τρωει ξυλωμα.

το τριφασικο δεν ειναι θεμα.μερικα Powerlines Πχ devolo παιζουν και σε τριφασικο.αλλα με διαφορετικο πινακα καποι λενε ναι καποιοι αλλοι οχι.και κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει κατι

οπως  και ειναι αρκετα τα λεφτα.

β.πηγαινε παρε ενα πακετο με 100 scotclok να τελειωνεις.αλλα να παρεις σωστο μεγεθος.απο εκει και περα αν ειναι χοντρο και λεπτο πρεπει το χοντρο να το γδυσεις.δεν μπορω να σου πω στα τυφλα.η θα πρεπει να τα ενωσεις και να τα βαλεις σαν ενα στο scotchlok.αλλιως θερμοσυστελομενο αφου δεν μπορεις ρεγκλετα .ειναι πιο ομορφη λυση απο την μονοτικη αλλα χειροτερη απο το scotchlok.

nai εχω scotchlok για utp και πραγματι ειναι απο τα πιο μικρα.απλα το προβλημα σου μπορει να μην ειναι το μεγεθος αλλα οτι προσπαθεις να ενωσεις ενα χοντρο και ενα λεπτο καλωδιο αν καταλαβα καλα οποτε το χοντρο να μην αφηνει να πατησει καλα το scotchlok.οποτε εκει απλα το λεπτενεις γυμνονοντας το.τωρα  ισως που το σκεφτομαι να υπαρχει και λιγο μικροτερο μεγεθος απο το utp.δεν ξερω ποσο πιο μικρο ειναι.αυτο που εχω ενωνει και Utp αλλα ενωνει και κατι καλωδιακια λιγο πιο μικρα.οχι το καλαι δεν ειναι για ethernet.

για ραζιμ πες οκ αλλα ουτε παλι θα το κανα με ραζιμ αλλα για Utp δεν θα το εκανα.πολυ λεπτο το Utp.ναι τα τρυπανια κτλ ειναι ακριβα κτλ.προσεχε μην τρυπησεις κανα δοκαρι.χεχε.και cat5e να περασεις δεν θα εχεις θεμα .αν βρεις χωρο για cat5e.γιατι το 6 ειναι πιο χοντρο πραγματι.τα rj 45 Λογικα θα παιζουν και gigabit.δυσκολο να κανεις λαθος αμα προσεχεις.

 

σε βλεπω Utp εξωτερικα στο τελος :P

 

Ωραια μερα σημερα! Ολοι οι καθηγητες απηργησαν! Τζαμπα μας χαλασαν τον υπνο!

 

Λοιπον, καταρχας δεν υπαρχει περιπτωση να ερθει ως το δωματιο μου μεσα απο τα καναλια του τοιχου γιατι στα 7 χρονια που εχουμε το σπιτι πριν 3 μηνες βαψαμε και απο την πορτα ως το δωματιο μου για να ερθει καλωδιο πρεπει να ανοιξουν παρα πολλα μπουατ.

 

Και δεν πολυσυμπαθω την λυση Powerline. Ασε που ακουσα οτι ειναι βλαβερο και για την υγεια!

 

Απο την αλλη ομως απο τη βεραντα ειναι πολυ πολυ ευκολο. Το δωματιο μου ειναι στη γωνια και βολευει παρα πολυ να διασχισει τη βεραντα το UTP χωρις να πολυφαινεται. Τωρα μες στο μαγαζι παλι δεν πολυ πειραζει γιατι παρολο που πρεπει να διασχισει το μισο μαγαζι (160 τ.μ.) Θα παει πισω απο τα δοκαρια και θα κατεβει απο την κολωνα χωρις να το βλεπει ο πελατης. Εξαλου, στο μαγαζι πηγαινοερχονται ενα σωρο καλωδια. Μεχρι και για τριφασικη πριζα υπαρχει καλωδιο. Το UTP ειναι ενα λεπτο καλωδιακι, σιγα το πραγμα! To θεμα ειναι οτι πρεπει να γινουν μπολικες τρυπες και ουτε αυτο τους αρεσει! Ξερεις: "Δεν ειναι σοβαρα πραγματα να τρυπησεις τον τοιχο του δωματιου σου μεχρι εξω για να περασεις ενα παλιοκαλωδιο." "Αυτες οι δουλειες ειναι γυφτικες. Σιγα μην τρβαμε εξωτερικα καλωδια στις βεραντες για να εχεις εσυ ιντερνετ αφου γινεται και με ασυρματο." Και απειρα αλλα παρομοια! 

 

Απο την (πιο) αλλη μπορω να το κανω οταν λειπουν. Η μανα μου κατα 99% δεν θα καταλαβει τιποτα αν δεν της πω κατι. Ο πατερας μου ομως θα δει το καλωδιο στο μαγαζι αλλα δεν νομιζω να το ξυλωσει απο τα νευρα του! Τεσπα, αυτο το κανονιζω μονος μου εχω σκεφτει αρκετους τροπους να τους πεισω αλλα δεν ξερω αν θα πετυχει κανενας γιατι δυστυχως επεσα σε αυστηρους γονεις και δεν πειθονται ευκολα ρε γαμωτο!

 

Το θεμα με το scotchlok λυθηκε τα εβαλα και τα 2 καλωδια μαζι αφου τα εγδυσα και ολα κομπλε.

 

Τωρα οταν ειπα ακριβα εργαλεια δεν εννοουσα το τρυπανι. Τετοιο εχουμε και μαλιστα ειναι ενα Dewalt 800W ουτε 5 χρονια δεν το εχουμε και ειναι κορυφη!

 

Τελος, ειπα cat6 γιατι στην ιδια τιμη ειναι στο ιντερνετ μαλιστα μπορει να βρεις και πιο φθηνο FTP cat6 απο cat5e. Με διαφορα ουτε 5 λεπτων το μετρο βεβαια!Edit: Με το θέμα της γείωσης τι παίζει; Αλλού ακούω πρέπει οπωσδήποτε να γειωθεί και από τις 2 μεριές και αλλού ότι και καλά δημιουργείται βρόγχος με αυτόν τον τρόπο και πρέπει να γειωθει μονο η μια μεριά! Επίσης κλιπακι μεταλλικό δεν πρόκειται να βρω πειράζει να το γειωσω στην γείωση του σπιτιού; Εννοώ να προεκτείνω το αλλουμινοχαρτο με ενα καλωδιο και να το συνδεσω στη γειωση μιας πριζας τοιχου!

Επεξ/σία από me3ikan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βλαβερο για την υγεια μου φαινεται λιγο παραξενο αλλα οκ.
τωρα για το καλωδιο  ....το utp τι να πω.. U know.
τα scotch lok εχουν τις παραξενιες τους πραγματι.και εγω σημερα ενωσα κατι αλλα δεν ηθελε να παξει.βεβαια δεν εχω απειρα μεγεθη μαζι μου.ηταν λιγο μεγαλυτερα μαλλον.
προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε μεταλλικα clip ακομα και σε cat5e ftp  που εχει σιδερακι για shield(γειωση).ποτε μου δεν ειχα θεμα ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΗΘΕΛΑ + οτι πρεπει να στα αγορασουν για να τα χρησιμοποιησεις και δεν βλεπεις πολλους να αγοραζουν:P.(μιλαω για εταιρειες)
τωρα αν καποιος θελει για να κανει την τελεια καλωδιωση μπορει να παρει τετοια κλιπ.εχουν και οδηγιες στο ιντερνετ πως τα συνδεεις.
αλλα δεν παμε για πιστοποιημενο δικτυο.την δουλεια σου θες να κανεις.ουτε σε νοιαζει να σηκωσεις gigabit.συνηθως δεν γειωνεις το foil αλλα εχουν ενα σιδερακι μεσα

επισης αμα σου τυχει χοντρο cat6 θελει διαφορετικα κλιπ παλι οποτε θα μπλεξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>το βλαβερο για την υγεια μου φαινεται λιγο παραξενο αλλα οκ.<br>

τωρα για το καλωδιο  ....το utp τι να πω.. U know.<br>

τα scotch lok εχουν τις παραξενιες τους πραγματι.και εγω σημερα ενωσα κατι αλλα δεν ηθελε να παξει.βεβαια δεν εχω απειρα μεγεθη μαζι μου.ηταν λιγο μεγαλυτερα μαλλον.<br>

προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε μεταλλικα clip ακομα και σε cat5e ftp  που εχει σιδερακι για shield(γειωση).ποτε μου δεν ειχα θεμα ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΗΘΕΛΑ + οτι πρεπει να στα αγορασουν για να τα χρησιμοποιησεις και δεν βλεπεις πολλους να αγοραζουν:P.(μιλαω για εταιρειες)<br>

τωρα αν καποιος θελει για να κανει την τελεια καλωδιωση μπορει να παρει τετοια κλιπ.εχουν και οδηγιες στο ιντερνετ πως τα συνδεεις.<br>

αλλα δεν παμε για πιστοποιημενο δικτυο.την δουλεια σου θες να κανεις.ουτε σε νοιαζει να σηκωσεις gigabit.συνηθως δεν γειωνεις το foil αλλα εχουν ενα σιδερακι μεσα<br><a href="http://www.youtube.com/watch?v=p4Ezvs7vynk">http://www.youtube.com/watch?v=p4Ezvs7vynk</a></p>

<p>επισης αμα σου τυχει χοντρο cat6 θελει διαφορετικα κλιπ παλι οποτε θα μπλεξεις.</p>

Είχα ακούσει ότι βάζοντας powerline είναι σαν να μετατρέπεις το ηλεκτρικό δίκτυο σε μια τεράστια κεραία για ίντερνετ που δημιουργεί μαγνητικό πεδίο κάτι που δεν είναι ότι καλύτερο.

 

Για το καλώδιο δικτύου όπως είπες αι νοου!

 

Νόμιζα ότι δεν είχαν όλα το σύρμα μέσα γιατί είδα σε βίντεο μερικούς που γείωναν το αλουμινόχαρτο!

 

Τώρα εγώ έλεγα να βάλω κατηγορίας 6 γιατί άκουσα ότι πάει ποιο πολλά μέτρα και συμφερει καθώς πλέον είναι στην ίδια τιμή. Τώρα αμα είναι χοντρό μπορεί να μπει και παντουιτ θηλυκό

 

Αποστολή από το XT910 με τη χρήση Insomnia App. Χρησιμοποιώ Swype οπότε τυχόν λάθος λέξεις στα post μου παρακαλώ να συγχωρεθούν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το Powerline δεν ξερω θα σε γελασω για το αν μετατρεπεις το ηλεκτρικο δικτυο σε μια μεγαλη κεραια.
ειλικρινα δεν ξερω.ισως να το εχω ξανακουσει αυτο που λες και να μην το θυμαμαι .Ισως να μην το εχω ακουσει και ποτε.δεν ξερω.δεν ξερω πως παιζει το powerline(δεν εχω ασχοληθει) για να δουμε αν πραγματι το κανει σαν κεραια.
καποια στιγμη πρεπει να δω πως παιζει απο περιεργεια τωρα που το εθεσες.το ηλεκτρικο δικτυο απο μονο του ειναι ενα ηλεκτρομαγνητικο πεδιο οποτε δεν ξερω κατα ποσο το Powerline αλλαζει κατι αφου δεν παιζει κατι ασυρματα.
 

δεν εχουν ολα τα Utp/stp/ftp συρμα μεσα και καποιοι γειωνουν το Foil.σου παραθετω ενα κομματι κειμενου
Twisted pair cables are often shielded in an attempt to prevent electromagnetic interference.
Because the shielding is made of metal, it may also serve as a ground.
Usually a shielded or a screened twisted pair cable has a special grounding wire added called a drain wire which is electrically connected to the shield or screen. The drain wire simplifies connection to ground at the connectors.
τωρα ολα τα Utp πανε σχεδον 100 μετρα σαν Utp για δικτυο ενω σαν τηλεφωνικο πανε οσο θες.απο εκει και περα το cat6 πχ μπορει να παει το 10gbit σε χ αποσταση ενω αμα ειναι cat6a να το παει σε πιο μεγαλη αποσταση.αλλα εσυ δεν θες 10 gbit Οποτε...
αυτο αν μιλαμε για Utp που θα χρησιμοποιηθει σαν Utp και οχι σαν τηλεφωνικο.

αλλα ειτε παιξεις 100 Mbit ειτε 1 gbit ειτε 10 gbit Οτι καλωδιο και να βαλεις και το πιο καλο σε ολες τις περιπτωσεις θα πας max 100μετρα .

μετα απο τοσες απαντησεις ξεχασα αν το καλωδιο το θες σαν τηλεφωνικο η αν το θες για ιντερνετ.αν το θες σαν τηλεφωνικο δεν θα δεις μεγαλη διαφορα αλλα αφου ειναι μικρη η διαφορα παρε cat6 stp/ftp ή cat5e stp/ftp.oτι θελησεις.stp/ftp μηπως και το περασεις κοντα απο ρευματα.αν ειναι να βρεχετε παρε για εξωτερικο χωρο.

επισης ναι αμα δεν μπορεις να τοβαλεις σε rj11 η rj45 αναλογα τι το θες μπορεις να το τερματισεις ειτε σε πριζακι τηλεφωνικο ειτε σε panduit keystone αναλογα την χρηση παλι.αργησα να απαντησω .ελπιζω να σε καλυψα.

το cat6 επισης περα απο  panduit μπορει να τερματιστει οσο ξερω και σε rj45 clip αρκει να μην ειναι το μονοκοματο και να ειναι το σπαστο.δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ουτε σπαστο αλλα ουτε και shielded.οταν χρειαστηκε να τερματισω τετοιο το τερματισα σε καποιο πριζακι ειτε Panduit ειτε Legrand κτλ.

σαν Utp να το χρησιμοποιησεις εννοω να παρεις ιντερνετ απο το ρουτερ κατευθειαν με ethernet Μεχρι εσενα.σαν τηλεφωνικο εννοω να φερεις την γραμμη πχ απεξω μεχρι μεσα σε νεο καλωδιο και να βαλεις το ρουτερ στο δωματιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το Powerline δεν ξερω θα σε γελασω για το αν μετατρεπεις το ηλεκτρικο δικτυο σε μια μεγαλη κεραια.

ειλικρινα δεν ξερω.ισως να το εχω ξανακουσει αυτο που λες και να μην το θυμαμαι .Ισως να μην το εχω ακουσει και ποτε.δεν ξερω.δεν ξερω πως παιζει το powerline(δεν εχω ασχοληθει) για να δουμε αν πραγματι το κανει σαν κεραια.

καποια στιγμη πρεπει να δω πως παιζει απο περιεργεια τωρα που το εθεσες.το ηλεκτρικο δικτυο απο μονο του ειναι ενα ηλεκτρομαγνητικο πεδιο οποτε δεν ξερω κατα ποσο το Powerline αλλαζει κατι αφου δεν παιζει κατι ασυρματα.

 

δεν εχουν ολα τα Utp/stp/ftp συρμα μεσα και καποιοι γειωνουν το Foil.σου παραθετω ενα κομματι κειμενου

Twisted pair cables are often shielded in an attempt to prevent electromagnetic interference.

Because the shielding is made of metal, it may also serve as a ground.

Usually a shielded or a screened twisted pair cable has a special grounding wire added called a drain wire which is electrically connected to the shield or screen. The drain wire simplifies connection to ground at the connectors.

τωρα ολα τα Utp πανε σχεδον 100 μετρα σαν Utp για δικτυο ενω σαν τηλεφωνικο πανε οσο θες.απο εκει και περα το cat6 πχ μπορει να παει το 10gbit σε χ αποσταση ενω αμα ειναι cat6a να το παει σε πιο μεγαλη αποσταση.αλλα εσυ δεν θες 10 gbit Οποτε...

αυτο αν μιλαμε για Utp που θα χρησιμοποιηθει σαν Utp και οχι σαν τηλεφωνικο.

αλλα ειτε παιξεις 100 Mbit ειτε 1 gbit ειτε 10 gbit Οτι καλωδιο και να βαλεις και το πιο καλο σε ολες τις περιπτωσεις θα πας max 100μετρα .

μετα απο τοσες απαντησεις ξεχασα αν το καλωδιο το θες σαν τηλεφωνικο η αν το θες για ιντερνετ.αν το θες σαν τηλεφωνικο δεν θα δεις μεγαλη διαφορα αλλα αφου ειναι μικρη η διαφορα παρε cat6 stp/ftp ή cat5e stp/ftp.oτι θελησεις.stp/ftp μηπως και το περασεις κοντα απο ρευματα.αν ειναι να βρεχετε παρε για εξωτερικο χωρο.

επισης ναι αμα δεν μπορεις να τοβαλεις σε rj11 η rj45 αναλογα τι το θες μπορεις να το τερματισεις ειτε σε πριζακι τηλεφωνικο ειτε σε panduit keystone αναλογα την χρηση παλι.αργησα να απαντησω .ελπιζω να σε καλυψα.

το cat6 επισης περα απο  panduit μπορει να τερματιστει οσο ξερω και σε rj45 clip αρκει να μην ειναι το μονοκοματο και να ειναι το σπαστο.δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ουτε σπαστο αλλα ουτε και shielded.οταν χρειαστηκε να τερματισω τετοιο το τερματισα σε καποιο πριζακι ειτε Panduit ειτε Legrand κτλ.

σαν Utp να το χρησιμοποιησεις εννοω να παρεις ιντερνετ απο το ρουτερ κατευθειαν με ethernet Μεχρι εσενα.σαν τηλεφωνικο εννοω να φερεις την γραμμη πχ απεξω μεχρι μεσα σε νεο καλωδιο και να βαλεις το ρουτερ στο δωματιο.

 

για ιντερνετ ειναι. απλα ποιο ειναι το εξωτερικου χωρου? Γιατι εδω τα μαγαζια ολοι εξωτερικου χωρου λενε αλλα ακουσα οτι μονο το μαυρο κανει γιαυτη τη δουλεια. Και δεν θελω να καει απο τον ηλιο και μετα απο 1-2 χρονια να θελει αλλαγη. Η μηπως θα ηταν καλυτερα να μπει σε σωληνα σπιραλ? Τωρα οσον αφορα το ρευμα θα περασει καθετα απο καλωδιο για φωτα αλλα δεν θα περασει ρευμα πανω απο 1 φορα το μηνα. Απο εκει και περα οταν φτασει στο Desktop μου για 20 εκατοστα οπως καταλαβαινεις θα ειναι πολυ κοντα με παρα πολλα καλωδια ρευματος Κανει το utp? H ftp? Γιατι ακουσα οτι αν δεν γειωθει σωστα ειναι χεροτερα και απο utp. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ιντερνετ ειναι. απλα ποιο ειναι το εξωτερικου χωρου? Γιατι εδω τα μαγαζια ολοι εξωτερικου χωρου λενε αλλα ακουσα οτι μονο το μαυρο κανει γιαυτη τη δουλεια. Και δεν θελω να καει απο τον ηλιο και μετα απο 1-2 χρονια να θελει αλλαγη. Η μηπως θα ηταν καλυτερα να μπει σε σωληνα σπιραλ? Τωρα οσον αφορα το ρευμα θα περασει καθετα απο καλωδιο για φωτα αλλα δεν θα περασει ρευμα πανω απο 1 φορα το μηνα. Απο εκει και περα οταν φτασει στο Desktop μου για 20 εκατοστα οπως καταλαβαινεις θα ειναι πολυ κοντα με παρα πολλα καλωδια ρευματος Κανει το utp? H ftp? Γιατι ακουσα οτι αν δεν γειωθει σωστα ειναι χεροτερα και απο utp. 

του εξωτερικου χωρου που ειχα πετυχει εγω ηταν μαυρο απεξω και ηταν και αρκετα δυσκαμπτο.τα αλλα οχι δεν ειναι εξωτερικου χωρου και ας ειναι ftp/stp.κανει μπαμ το καλωδιο εκεινο.και σιγουρα θα το γραφει.και ναι και σε σωληνα μπορεις.αν και το απλο καλωδιο δεν θα χαλασει μετα απο 1-2 χρονια εν τουτοις ναι καλο ειναι να παρεις ειτε κατι καλο ειτε σωληνα για μονιμα.δεν θα εχεις θεμα που θα περασει καθετα.ουτε για τα 20 εκατοστα θα εχεις θεμα.δεν το ξερω τι γινεται αμα δεν γειωθει.γενικοτερα μην τρελαθεις κιολας.ξερεις σε ποσες εταιρειες περνανε τα καλωδια τα Utp πανω απο ψευδοροφες που περνανε και καλωδια ρευματος κτλ?καποιες φορες βαζουν ftp/stp αλλα δεν υπαρχει γειωση αλλες φορες ειναι απλα καλωδια.σε καποιο σημειο μπορει να ειναι λιγο μακρια σε καποια αλλα σημεια να ειναι κοντα.σιγουρα το επηρεαζουν και μπορει να κοβουν την μαξ αποδοση ενος καλωδιου αλλα εσενα δεν θα εχει θεμα και β.δεν θα πατησεις κατω το καλωδιο δηλαδη να τερματισεις το gigabit για να δεις διαφορα αν μιλαμε οταν το χρησιμοποιησεις σαν Utp.αμα ειναι σαν τηλεφωνικο το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα χασεις καθολου σε ταχυτητα.εγω παντως θα εριχνα cat5e ftp .τωρα αν βρεις εξωτερικου χωρου ειναι πιο απλο στην εγκατασταση απο το να το περασεις απο σπιραλ.το σπιραλ βεβαια το προφυλασει και απο χειροτερες καταστασεις αφου ειναι πιο γερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok! Μαλλον θα μπει εξωτερικου χωρου μαυρο που βρηκα στο ιντερνετ.

Χιλια ευχαριστω για τη βοηθεια και για αυτο το θεμα γενικοτερα που ειναι παρα πολυ χρησιμο :D

 

Αποστολή από το XT910 με τη χρήση Insomnia App. Χρησιμοποιώ Swype οπότε τυχόν λάθος λέξεις στα post μου παρακαλώ να συγχωρεθούν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok! Μαλλον θα μπει εξωτερικου χωρου μαυρο που βρηκα στο ιντερνετ.

Χιλια ευχαριστω για τη βοηθεια και για αυτο το θεμα γενικοτερα που ειναι παρα πολυ χρησιμο :D

 

Αποστολή από το XT910 με τη χρήση Insomnia App. Χρησιμοποιώ Swype οπότε τυχόν λάθος λέξεις στα post μου παρακαλώ να συγχωρεθούν!

μια χαρα.και για μενα του εξωτερικου χωρου ειναι πιο ευκολο το να το περασεις απο το να προσπαθησεις να το περασεις σε σπιραλ.το σπιραλ ναι μεν ειναι ακομα πιο σκληρο κατασκευη αλλα θα σουβγει το ολο κοστος αρκετα μεγαλυτερο.

μην ευχαριστεις.οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά καταπληκτικό άρθρο αλλά ότι και να λέμε αν ο ΟΤΕ δεν σκεφτεί μετά το αστικό κέντρο να στείλει οπτική ίνα τι να κάνουμε τις άλλες εταιρίες που φέρνουν οπτική ίνα μέχρί το αστικό κέντρο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά καταπληκτικό άρθρο αλλά ότι και να λέμε αν ο ΟΤΕ δεν σκεφτεί μετά το αστικό κέντρο να στείλει οπτική ίνα τι να κάνουμε τις άλλες εταιρίες που φέρνουν οπτική ίνα μέχρί το αστικό κέντρο :P

το vdsl στην καλη του μορφη ετσι (θα) παιζει/ηδη παιζει.οπτικη ινα μεχρι τα kv(πρωην καφαου) Που ειναι αρκετα κοντα σου και απο εκει χαλκο.απλα εχει δουλεια το ολο Project.λιγες περιοχες δινουν.καποιες αλλες ειναι ετοιμες αλλα ακομα δεν παιζουν.και ταυτοχρονα γινεται και σε αλλες περιοχες.υπομονη οπως σε ολα τα πραγματα στην ελλαδα.εχω βαλει και φωτο με τα νεα Kv στο gυide Που διαβασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καπου ειχα πετυχει αυτον τον καταπληκτικο οδηγο και δεν θυμαμαι αν ηταν στο insomnia και τωρα που ξερω οτι εσυ εισαι πισω απο το εργο πρεπει να σου δωσω συνχαρητηρια :)

Μου ελυσες πολλες αποριες.

Ευχαριστουμε για τον κοπο σου.


.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου ειχα πετυχει αυτον τον καταπληκτικο οδηγο και δεν θυμαμαι αν ηταν στο insomnia και τωρα που ξερω οτι εσυ εισαι πισω απο το εργο πρεπει να σου δωσω συνχαρητηρια :)

Μου ελυσες πολλες αποριες.

Ευχαριστουμε για τον κοπο σου.

.

thank u.θα τα ξαναπουμε και απο κοντα soon or late.

 

για ολους:

updated με 6 νεες φωτογραφιες στο τελος.οι φωτογραφιες thanxs το user JAIDIN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...