Προς το περιεχόμενο

Πώς δουλεύει το ADSL/VDSL από το σπίτι μας μέχρι το DSLAM: Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

rgin εχω 10. Λέτε αν μειωθει να αλλάξει κάτι; Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να ελέγξω μόνος μου τη γραμμή μου? Από τι σπίτι μου μέχρι ποιο κουτί μπορώ να ανοίξω νόμιμα? Στην κολωνα που έρχεται το καλώδιο σε μένα φαντάζομαι δεν εχώ δικαίωμα. Γιατί ρε παιδιά 2 χιλιόμετρα είναι όλη η σίνδος και υπάρχει σίγουρα dslam εδώ. Γιαυτό ρώτησα κιόλας. Πάντως θα ανοίξω και τα 2 μέταλικα κουτιά να δω τι γίνεται και είμαι σίγουρος πώς το 2ο θα έχει υγρασία. Όλα αυτά χωρίς να με καταλάβει ο μπαμπάκας βέβαια γιατί θα με γδάρει άσχετα αν τα χέρια μου πιανουν περισσότερο από κάθε άλλον στο σπίτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rgin εχω 10. Λέτε αν μειωθει να αλλάξει κάτι; Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να ελέγξω μόνος μου τη γραμμή μου? Από τι σπίτι μου μέχρι ποιο κουτί μπορώ να ανοίξω νόμιμα? Στην κολωνα που έρχεται το καλώδιο σε μένα φαντάζομαι δεν εχώ δικαίωμα. Γιατί ρε παιδιά 2 χιλιόμετρα είναι όλη η σίνδος και υπάρχει σίγουρα dslam εδώ. Γιαυτό ρώτησα κιόλας. Πάντως θα ανοίξω και τα 2 μέταλικα κουτιά να δω τι γίνεται και είμαι σίγουρος πώς το 2ο θα έχει υγρασία. Όλα αυτά χωρίς να με καταλάβει ο μπαμπάκας βέβαια γιατί θα με γδάρει άσχετα αν τα χέρια μου πιανουν περισσότερο από κάθε άλλον στο σπίτι.

 

 

να μειωθει δεν γινεται. αν εχεις οτε το margin ειναι σωστο.και γενικοτερα οι περισσοτεροι παροχοι δινουν 9.εκτος αν εχεις καποιο ρουτερ που να μπορεις να ριξεις το margin.px netgear.υπαρχει τροπος για να ελενξεις την γραμμη.στην ουσια τσεκαρεις ακριβως εξω απο το σπιτι σου εκει που ενωνονται τα καλωδια του οτε με τα δικα σου.δεν εχει νοημα να πας πιο πισω.

επισης ισως να γινει ο ελεγχος τζαμπα διοτι 10 Margin isdn και τετοιο συγχρονισμο εισαι πολυ καλα.το dslam δεν ειναι εξω.περνας απο καποιο καφαο και μετα πας στο αστικο κεντρο.εκτος αν ο παροχος εχει καπου cabin.δεν λες ποαι εταιρεια εχεις.τωρα αμα δεν το εχεις δει το καφαο δεν μπορω να σου πω κατι.μορει να ειναι οπουδηποτε.και το κτιριο του οτε δεν ξερω που μπορει να ειναι.δεν ξερω απο θεσσαλονικη.απο εκει και περα τα καλωδια μπορουν να ενωθουν ειτε με θερμοσυστελομενο ειτε με scotchlok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω που μπορεί να βρίσκεσαι ένα dslam. Έχω ΟΤΕ. Τώρα που είπες κτίριο ΟΤΕ υπάρχει 1 τετοιο που το λέμε έτσι αλλά εκείνο είναι ερειπιο. Σκέφτηκα ότι μάλλον εκεί θα είναι αλλά μόλις το ξαναπαρατηρησα μόνο για κτίριο που φιλοξενεί τετοιες εγκαταστάσεις δε φαινοταν.Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την βοήθεια αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να γίνει για βελτίωση ταχύτητας/μείωση θορύβου ακούω. Επιπλέον το ρουτερ έχει μεγάλη σημασία; Έχω ενα linksys wag200g. Είχαμε πάρει ένα εντιμαξ 150αρι και σε 5 μήνες τα παιξε. Ενώ αυτό και λειτουργεί τέλεια και από το μαγαζί (ισόγειο) πιάνει στο σπίτι (δεύτερος) έως και 13 mbps.

Edit: ξέχασα στα κουτιά αλλά ελέγχω υγρασία και συνδέσεις; Εκεί δεν μπορώ να μετρήσω θόρυβο χωρίς ειδικό εργαλείο ε; Πάντως μετά από τα μεταλλικά κουτιά οι καλωδιώσεις είναι καινούργιες 7 χρόνια έχουμε το σπίτι. Αλλά ο ηλεκτρολόγος εξακολουθει να είναι άχρηστος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω που μπορεί να βρίσκεσαι ένα dslam. Έχω ΟΤΕ. Τώρα που είπες κτίριο ΟΤΕ υπάρχει 1 τετοιο που το λέμε έτσι αλλά εκείνο είναι ερειπιο. Σκέφτηκα ότι μάλλον εκεί θα είναι αλλά μόλις το ξαναπαρατηρησα μόνο για κτίριο που φιλοξενεί τετοιες εγκαταστάσεις δε φαινοταν.Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την βοήθεια αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να γίνει για βελτίωση ταχύτητας/μείωση θορύβου ακούω. Επιπλέον το ρουτερ έχει μεγάλη σημασία; Έχω ενα linksys wag200g. Είχαμε πάρει ένα εντιμαξ 150αρι και σε 5 μήνες τα παιξε. Ενώ αυτό και λειτουργεί τέλεια και από το μαγαζί (ισόγειο) πιάνει στο σπίτι (δεύτερος) έως και 13 mbps.

Edit: ξέχασα στα κουτιά αλλά ελέγχω υγρασία και συνδέσεις; Εκεί δεν μπορώ να μετρήσω θόρυβο χωρίς ειδικό εργαλείο ε; Πάντως μετά από τα μεταλλικά κουτιά οι καλωδιώσεις είναι καινούργιες 7 χρόνια έχουμε το σπίτι. Αλλά ο ηλεκτρολόγος εξακολουθει να είναι άχρηστος!

πολλα κτιρια ειναι ερειπια.αμα σου δειξω δυο τρια κτιρια εδω αθηνα του οτε θα λες τι εκειμεσα υπαρχουν dslam?μην περιμενεις κατι τρελο απεξω.μπορει το κτιριο να ειναι σαν εγκατελειμενο και να μην υπαρχουν καν τεχνικοι εκειμεσα.δηλαδη να μην ειναι μονιμα και απλα να πηγαινουν απο αλλη περιοχη οταν υπαρχει προβλημα.το ιδιο γινεται και εδω σε διαφορες περιοχες.χαμενα κτιρια του οτε μεσα στην βλαστηση στην μεση του πουθενα.ετσι και αλλιως το απεξω δεν κανει το απομεσα.αλλα και μεσα μην περιμενεις κανα data center google.το Linksys wag200 καλο ειναι να το εχεις με το τελευταιο firmware.1.01.09 νομιζω ειναι.επισης το Linksys εχει καλο Wireless.επισης το Linksys συγχρονιζει γενικα αρκετα ψηλα με σχεση αλλα ρουτερ οπως και για πιο ψαγμενους παιρνει και openwag firmware.Να ριξεις το snr ομως δεν γινεται με αυτο.οποτε για να βελτιωσεις την ταχυτητα η πρεπει να κανεις δοκιμη εξω για να εισαι σιγουρος οτι πιανεις το max η να βρεις τροπο με αλλο ρουτερ να ριξεις το Margin κοντα στα 5 ωστε να κερδισεις 1,5 Mbit περιπου ισως και παραπανω.η να τα κανεις και τα 2:P

απορω γιατι αγοραζετε edimax.το ρουτερ ναι παιζει καποιο ρολο στην ταχυτητα.αλλα δεν σημαινει οτι θα δεις τρελλη διαφορα απο ρουτερ σε ρουτερ.αυτο που εχεις ηδη ειναι μια χαρα και απο τα πολυ καλα σε θεμα συγχρονισμου.αν τωρα θες να δοκιμασεις και αλλο δοκιμασε το.αν παντως και με το edimax ειχες πανω κατω τα ιδια νουμερα στο συγχρονισμο τοτε το να αλλαξεις αλλο ρουτερ δεν θα προσφερει κατι στο θεμα συγχρονισμου.αν θες να παρεις τωρα αλλο ρουτερ για αλλο λογο πχ καλυτερο wireless δηλαδη πιο γρηγορο τοτε οκ.παντως το Linksys αν εξαιρεσεις οτι ειναι g Μεχρι 54Mbps κατα τα αλλα σε εμβελεια ειναι πολυ καλο οποτε και αλλο να παρεις ναι μεν θα δεις καλυτερη ταχυτητα αμα μεταφερεις ασυρματα αρχεια αλλα σε εμβελεια δεν νομιζω να δεις καλυτερη.στο κουτι το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αποσυνδεσεις ολο το σπιτι να κρατησεις μονο τα 2 καλωδια του οτε(1 ζευγαρι) και να βαλεις εκει το ρουτερ να συγχρονισει.αν συγχρονισει πανω κατω οσο μεσα στο σπιτι τοτε εισαι οκ.πρεπει ομως να αποσυνδεσεις το σπιτι δηλαδη να εχεις μονο την γραμμη του οτε στα χερια σου.οτι ειναι καινουριες οι παλιες οι καλωδιωσεις δεν παιζει καποιο ρολο υποχρεωτικα.μπορει να εχεις και Utp και αλλος να εχει ραζιμ αλλα εσυ να παιζεις χειροτερα επειδη ο ηλεκτρολογος εχει κανει βλακειες.δεν ειναι τοσο θεμα καλωδιων αλλα θεμα πως τα συνδεουν αν εχουν οξειδωθει ,αν εχουν συνδεσει αναπληρωματικα,αν εχει ξεχαστει σε καποια συσκευη η στο συναγερμο καποιο φιλτρο κτλ.χαχα με τον ηλεκτρολογο.εχω δει απειρους αχρηστους μην ανησυχεις.δεν θα ειναι ο πρωτος.εχω βρισει απο μεσα μου πολλους ηλεκτρολογους.

 

Υπαρχουν ηλεκτρολογοι που δεν θα πρεπε να λεγονται ηλεκτρολογοι.κανουν πχ το πιο βασικο λαθος.καλωδια ρευματος και δικτυου η τηλεφωνικα μαζι.μονο απο αυτο καταλαβαινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

πολλα κτιρια ειναι ερειπια.αμα σου δειξω δυο τρια κτιρια εδω αθηνα του οτε θα λες τι εκειμεσα υπαρχουν dslam?μην περιμενεις κατι τρελο απεξω.μπορει το κτιριο να ειναι σαν εγκατελειμενο και να μην υπαρχουν καν τεχνικοι εκειμεσα.δηλαδη να μην ειναι μονιμα και απλα να πηγαινουν απο αλλη περιοχη οταν υπαρχει προβλημα.το ιδιο γινεται και εδω σε διαφορες περιοχες.χαμενα κτιρια του οτε μεσα στην βλαστηση στην μεση του πουθενα.ετσι και αλλιως το απεξω δεν κανει το απομεσα.αλλα και μεσα μην περιμενεις κανα data center google.το Linksys wag200 καλο ειναι να το εχεις με το τελευταιο firmware.1.01.09 νομιζω ειναι.επισης το Linksys εχει καλο Wireless.επισης το Linksys συγχρονιζει γενικα αρκετα ψηλα με σχεση αλλα ρουτερ οπως και για πιο ψαγμενους παιρνει και openwag firmware.Να ριξεις το snr ομως δεν γινεται με αυτο.οποτε για να βελτιωσεις την ταχυτητα η πρεπει να κανεις δοκιμη εξω για να εισαι σιγουρος οτι πιανεις το max η να βρεις τροπο με αλλο ρουτερ να ριξεις το Margin κοντα στα 5 ωστε να κερδισεις 1,5 Mbit περιπου ισως και παραπανω.η να τα κανεις και τα 2:P</p>
<p>απορω γιατι αγοραζετε edimax.το ρουτερ ναι παιζει καποιο ρολο στην ταχυτητα.αλλα δεν σημαινει οτι θα δεις τρελλη διαφορα απο ρουτερ σε ρουτερ.αυτο που εχεις ηδη ειναι μια χαρα και απο τα πολυ καλα σε θεμα συγχρονισμου.αν τωρα θες να δοκιμασεις και αλλο δοκιμασε το.αν παντως και με το edimax ειχες πανω κατω τα ιδια νουμερα στο συγχρονισμο τοτε το να αλλαξεις αλλο ρουτερ δεν θα προσφερει κατι στο θεμα συγχρονισμου.αν θες να παρεις τωρα αλλο ρουτερ για αλλο λογο πχ καλυτερο wireless δηλαδη πιο γρηγορο τοτε οκ.παντως το Linksys αν εξαιρεσεις οτι ειναι g Μεχρι 54Mbps κατα τα αλλα σε εμβελεια ειναι πολυ καλο οποτε και αλλο να παρεις ναι μεν θα δεις καλυτερη ταχυτητα αμα μεταφερεις ασυρματα αρχεια αλλα σε εμβελεια δεν νομιζω να δεις καλυτερη.στο κουτι το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αποσυνδεσεις ολο το σπιτι να κρατησεις μονο τα 2 καλωδια του οτε(1 ζευγαρι) και να βαλεις εκει το ρουτερ να συγχρονισει.αν συγχρονισει πανω κατω οσο μεσα στο σπιτι τοτε εισαι οκ.πρεπει ομως να αποσυνδεσεις το σπιτι δηλαδη να εχεις μονο την γραμμη του οτε στα χερια σου.οτι ειναι καινουριες οι παλιες οι καλωδιωσεις δεν παιζει καποιο ρολο υποχρεωτικα.μπορει να εχεις και Utp και αλλος να εχει ραζιμ αλλα εσυ να παιζεις χειροτερα επειδη ο ηλεκτρολογος εχει κανει βλακειες.δεν ειναι τοσο θεμα καλωδιων αλλα θεμα πως τα συνδεουν αν εχουν οξειδωθει ,αν εχουν συνδεσει αναπληρωματικα,αν εχει ξεχαστει σε καποια συσκευη η στο συναγερμο καποιο φιλτρο κτλ.χαχα με τον ηλεκτρολογο.εχω δει απειρους αχρηστους μην ανησυχεις.δεν θα ειναι ο πρωτος.εχω βρισει απο μεσα μου πολλους ηλεκτρολογους.</p>

<p>Υπαρχουν ηλεκτρολογοι που δεν θα πρεπε να λεγονται ηλεκτρολογοι.κανουν πχ το πιο βασικο λαθος.καλωδια ρευματος και δικτυου η τηλεφωνικα μαζι.μονο απο αυτο καταλαβαινεις.</p>


Καταρχάς το εντιμαξ το πήρε ο πατέρας μου απο ένα τεχνικό που υποτίθεται τον εμπιστεύεται 50€ Και ξέρεις γιατί; Γιατί είχαμε θέμα με ΟΤΕ και μας λέει αυτός ότι το ρουτερ θέλει αλλαγή. Το αλλάξαμε και πάλι τα ίδια και μετά μας λέει πάρε τον ΟΤΕ. Τον πήραμε και όλα καλά. Μετά από 5 μήνες χωρις call of duty (καθως δεν μπορουσα να ανοιξω καμια πορτα με αυτο το ρημαδι!) μπορούσαμε να σερφαρουμε αλλά όταν κατεβάζαμε η εαν φορτώναμε βαριά σελίδα το ρουτερ ήθελε επανεκκινηση. Παίρνουμε τεχνικό το βλεπει λεει πάρε ΟΤΕ. Φάγαμε 2 βδομάδες ακριβώς με τσακωμούς με τον ΟΤΕ. Ήρθε και δικός τους τεχνικός σπίτι μας και πήγε και στο dslam και άλλαξε λέει 1 σπλιτερ. Θυμώνω εγώ λέω στον πατέρα μου ότι ο τεχνικός είναι ηληθιος και του το αποδεικνύω. Πώς; Βάζω το παλιό καλό ρουτερακι που ευτυχώς δεν το κράτησε ο απατεωνας και όλα κομπλε! Τουλάχιστον ο τεχνικός του ΟΤΕ αυξησε την ταχύτητα κατα 2 mbps! Γίνονται και θαυματα καμια φορα! Γι αυτο να πιεζετε τον ΟΤΕ με πολλαπλα τηλεφωνα να στειλει σε σας τεχνικο και στο dslam

Όλα αυτά τα λέω για να καταλάβετε τι απατεώνες και άσχετοι είναι αυτοί οι υποτηθεμενοι τεχνικοί.

Οσο για τον ηλεκτρολογο εχει βαλει κατα 99% το utp στο σπίτι μαζί με το ρεύμα αλλά μόλις βάψαμε και δεν θέλω να ανοίξω μπουατ να το εξακριβωσω. Επισης, φυσικά το εκοψε και το εραψε σε πριζες και μπουατ για οικονομία!

Επιπλέον, μόλις θυμηθικα κάτι αλλο που θα προσπαθησω να το εξηγησω. Από το 2 μεταλικο κουτί έρχεται 1 utp στο μαγαζι και ενα παει πανω σπιτι. Τι εκανε λοιπον ο έξυπνος ο ηλεκτρολογος για οικονομια; Αυτό που παει στο μαγαζι έχει 2 χρησιμότητες. Στο μπλε ζεύγος στελνει την κεντρική γραμμή line sto isdn splitter. Στο πρασινο επιστρέφει γραμμή μόνο για τηλέφωνο απο το τηλεφωνικό κέντρο και στο κουτι ενωνεται με το μπλε ζευγος του αλλού καλωδίου που πάει πάνω για να δώσει τηλέφωνο σε όλες τις πρίζες του σπιτιού και να σημειώσω ότι αυτό το utp αντι να το τερματίσει απευθείας πηρε ενα καλωδιο τηλεφωνου το εκοψε στα 2 και κολλησε τα κομματια με ταινια στο utp επειδή δεν ειχε πρεσσα. Υπάρχει περίπτωση αυτό να αυξάνει το θόρυβο? Εννοώ όλο αυτό με τις πολλαπλες χρησιμοτητες του καλωδιου αλλα και το γεγονός ότι στο μαγαζί εκεί όπου συνδέονται ολα υπολογιστές οθόνες γιου πι ες νετμοντ τηλεφωνικά κέντρα εκτυπωτές κτλ σχεδόν κάθε καλωδιο τηλεφώνου είναι 2 μπορεί και 3 κομμάτια και βλέπεις παντού ταινίες. Ψάχνεις να βρείς 1 μαύρο καλώδιο μετά γίνεται άσπρο και στο τέλος γκρι!!! Σε αυτό εχει συμβάλλει και ο "αξιοπιστος" τεχνικός βεβαια!

Ουφ τα είπα όλα! Είμαι πολύ περιγραφικός και πολυλογάς! Αν με βρισκετε κουραστικό απλά μην απαντάτε!

Αποστολή από το XT910 με τη χρήση Insomnia App. Χρησιμοποιώ Swype οπότε τυχόν λάθος λέξεις στα post μου παρακαλώ να συγχωρεθούν!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο κείμενο που έχω διαβάσει στο insomnia! Σαν να ήμουν επισκέπτης σε τίποτα εγκαταστάσεις του ΟΤΕ και να με ξεναγούσαν σε όλα τα συστήματα. Από αυτό τον οδηγό βλέπουμε και πόσες εργατοώρες απαιτούνται για το στήσιμο όλων αυτών των συστημάτων για να έχω στο σπίτι μου ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τζαμπα τα 50 ευρω.τα συγχαρητηρια στον τεχνικο.πριν καταληξει καποιος οτι το ρουτερ θελει αλλαγη καλο ειναι να πηγαινει ο ιδιος εκει με αλλο ρουτερ και να κανει δοκιμη για να πει μετα στον πελατη.κοιτα με αλλο παιζει.με αυτο οχι.αρα φταιει το ρουτερ.διαγνωσεις δια τηλεφωνου.......
συνηθως αν φταιει το splitter δεν θα εχεις τηλεφωνια η θα εχεις αποσυνδεσεις η δεν θα εχεις ιντερνετ.οχι να εισαι ιντερνετ και να μην ανοιγουν Ports η να θελει το ρουτερ επανεκκινηση.αλλα οκ πες οτι βγηκε το καλο με τα 2παραπανω mbps οποτε χαλαλι.μαλλον δεν φταιει οτι πιεσες τον οτε.μαλλον ο οτε νομιζε οτι ηταν αυτο και σου αλλαξε οτι αλλαξε και επαιξε καλυτερα.αλλιως να σου αλλαξει ζευγαρι για 2 mbps δεν το κανει με τιποτα οσο και να πιεζεις.
δεν με εκπλησει να τα εχει βαλει ολα μαζι παρεα μεσα στο σπιτι.οπως νευριαζω οταν αντι να βαλουν 1 Utp προς καθε πριζακι τα κανουν στην σειρα.εχεις τηλεφωνικο κεντρο εσυ στο μαγαζι και δινεις και τηλεφωνο κατω?εφοσον η γραμμη που παιρνεις κατω ειναι απο το τηλεφωνικο δεν μας επηρεαζει καπου.αν το καταλαβα σωστα.τωρα για αυτα με τις μονοτικες ειναι καραγκιοζιλικια.αν θες να τα φτιαξεις παρε 3m scotchlok και φτιαξτα εσυ.για να εισαι σιγουρος οτι δεν χανεις πρεπει να δεις εξω στο κουτι.το καλο ειναι παντως οτι ΟΤΙ και να υπαρχει μετα το τηλεφωνικο κεντρο οσο μπαχαλο και να ειναι δεν μας επηρεαζει.εμεις θελουμε η γραμμη μεχρι το splitter να ειναι σωστη .θελουμε το Phone του splitter Να πηγαινει στο Netmod χωρις κοψε ραψε και θελουμε και το ιδιο για το καλωδιο απο το  adsl toy splitter μεχρι το ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο σπίτι είναι όλες οι 6 πρίζες με 1 utp. Τις άνοιξα όλες και από ότι κατάλαβα από το πρώτο μπουατ γίνονται 2 το ένα κουζίνα και μέτα υπνοδωμάτια και το άλλο πρώτα σαλόνι και μετά στα 2 πριζακια της κρεβατοκάμαρας.

Λοιπόν, πάμε άλλη μια γιατί δεν κατάλαβα αν κατάλαβες! Στο μεταλλικό κουτί οτε έρχεται καταρχάς το καλώδιο του οτε εξωτερικά γύρω γύρω από τον τοίχο. Μετά φεύγουν 2 utp ένα πάει αριστερά στην είσοδο του σπιτιού για να πάει πάνω και ένα δεξιά και αφού μπει μες τον τοίχο καταλήγει υπόγεια εκεί όπου είναι όλα τα μηχανήματα το ίδιο καλώδιο όμως στέλνει και στο σπλιτερ ενώ είναι συνδεδεμένο και στο τηλεφωνικό κέντρο στην υποδοχή που λεει "σπίτι" και υποθέτω ότι στο κουτί ενώνεται με το άλλο utp για να φτασει τελικά στον 2ο όπου είναι το σπίτι. Δηλαδή στο ίδιο καλώδιο υπάρχει η κεντρική γραμμή L και σήμα μόνο τηλεφωνικό αφού έχει περάσει από το τηλεφωνικό κέντρο.

Όσον αφορα τις συνδέσεις. στο utp σκέφτομαι να πετάξω το μισό μέτρο πλακε καλωδίου που είναι με ταινία και να πρεσσαρω απευθειας ένα rj11 όπου θα πηγαίνει στο σπλιτερ. και ας αφήσω τη γραμμή του σπιτιού με ταινία έτσι και αλλιώς το καλώδιο αυτό δεν έχει σχέση με ίντερνετ και δεν μπορώ να κάνω αλλιώς καθώς αν τα πρεσσαρω και τα 2 απευθείας θα πρέπει να ξεγυμνωθει ολο το utp για να φτάνει. από το σπλιττερ στο νετμοντ 1 μέτρο μονοκομματο καλώδιο πάει στο νετμοντ από εκεί απευθείας στο τηλεφωνικό κέντρο και μετά δε μας νοιάζει. Τώρα από τι σπλιτερ στο ρουτερ βρηκα ενα πεταμενο πλακε του μισου μέτρου και το άλλαξα γιατί όταν ήρθε αυτός ο τρελος απο τον οτε εκοψε το παλιο και το ξαναενωσε με ταινια για να μετρησει τη συνδεση! Μονο πες μου σε παρακαλω στο rj11 ποια χρώμα να βαλω στην μεσαια αριστερη και ποιο στη μεσαια δεξια επαφη αν εχει σημασια. Εχω τα μπλε-ασπρο μπλε.

Άλλο πάλι. Οι πρίζες τηλεφώνου στο σπιτι ποσα βολτ πρεπει να εχουν σε γραμμή isdn? Γιατί το πολυμετρο σε DC είπε 37 ενώ στην επιλογή για εναλλασσόμενο ρεύμα έδειξε 82.

Τέλος να αναφέρω ότι δεν έχει νόημα να βαλω το ρουτερ απευθειας στο κουτι του οτε καθως απο το κουτι στο σπλιτερ περναει μονοκόμματο cat5e και δεν ειναι ουτε 10 μέτρα! Τωρα που θα βγαλω και τις ταινιες οι απωλειες θα ειναι στην πραξη μηδενικες. Δεν νομιζω να υπαρχει τοσο κακης ποιοτητας utp

 

o5ig.jpgedit: δεν ειδα κατι. Aπο το utp στο σπλιτερ υπαρχει μισο μετρο μαυρο καλωδιο με ταινια και αλλο μισο μετρο καλωδιο παλι με ταινια. Καλυτερα δε γινοταν!
edit 2: Εχω νεα! Αποφασισα να κανω σωστη δουλεια και να βαλω παντου scotchlok. Πηρα ακριβως 4. Η γραμμη του σπιτιου λειτουργησε αν και στην αρχη ειχε θεμα αλλα μολις πατησα παραπανω με την πενσα ολα οκ. Η κεντρικη γραμμη ομως δε δουλεψε. Ουτε το ρουτερ ουτε το τηλεφωνο μολις τα ξαναεβαλα με ταινια ομως παλι δουλεψε. Λετε να μην κοπηκε καλα το πλαστικο σε καποιο καλωδιο? Θα παρω και αλλα αυριο η μεθαυριο και θα ξαναδοκιμασω
Επεξ/σία από me3ikan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σχεδιο βοηθησε περισσοτερο.ναι scotchlok μπορεις να βαλεις και μεσα στο μεταλλικο του οτε.
β.τωρα για να ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα
απο του οτε στο στρογγυλο πας με Utp μεχρι το μαγαζι μεσα ολα οκ.πας στο Splitter κτλ ολα οκ.
μετα αφου πας στο τηλεφωνικο κεντρο ξαναγυρνας την γραμμη μεσα απο το καλωδιο που παει στο υπογειο και την δινεις σε δευτερο Utp για τα υπολοιπα πριζακια του σπιτιου??
αν κανεις αυτο οχι δεν εχεις θεμα που περνανε δυο ζευγαρια μαζι.
επισης το Isdn βγαζει 96 πριν φτασει στο Netmod.οταν φτασει στο netmod βγαζει 52.εσυ μετρας 39 γιατι τα υπολοιπα πριζακια παιρνουν απο το κεντρο και το κεντρο δινει στις εξοδους του 39 .
με το scotchlok θελει προσοχη .αν δεν γδυσει καλα το καλωδιο θα εχεις θεμα.το εχουν σε διαφορα μεγεθη.αν το ενα καλωδιο ειναι πιο μεγαλο απο το αλλο τοτε το μεγαλο το γδυνεις για να γινει πιο λεπτο πριν το βαλεις μεσα σε scotchlok.και το scotchlok θα παει με βαση το μεγεθος του μικρου.

λογικα δεν φταιει η καλωδιωση σου.οποιαδηποτε μονωτικη μετα το τηλ.κεντρο δεν μας κανει προβλημα.



και παντα μετρας dc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ελεγα παει! Θα με διαολοστειλει τωρα το παιδι! :-D  1 σελιδα ποστ με τα προβληματα μου!

 

Λοιπον σωστα καταλαβες και αφου δεν πειραζει ειμαι οκ!

 

Το στρογγυλο κουτακι του ΟΤΕ ειναι τοσο πασαλημενο στη μπογια θελει σφυρι για να ανοιξει!

Ανοιξα μπουατ στις σκαλες και παρατηρησα κατι: Ο ηλεκτρολογος αποφευγει να βαζει μαζι τα καλωδια σπιτιου μαζι με του ρευματος. Βεβαια αν ειναι δυσκολο να γινει αλλιως λεει δε βαριεσαι και σε ενα μπουατ περναει και ενα καλωδιακι ρευματος!  :-)

 

Κατα τα αλλα τα μπουατ μπαχαλο! Ενα σωρο καλωδια και ταινιες! Πολυχρωμες! Τα ανοιξα μπας και υπαρχει ελπιδα να μπει κανα ΑP πανω στις σκαλες αλλα δυστυχως μενει μονο 1 ζευγαρι γιατι πρεπει να εχει συνδεσει και το θυροτηλεφωνο με το ιδιο καλωδιο. Aν καταλαβα καλα βεβαια! Γιατι το μπουατ δες και μονος σου πως ειναι! Στο συγκεκριμενο μαλιστα απο πισω περναει και ενα καλωδιο ρευματος για να παει στο διπλα μπουατ. Παρ ολα αυτα δεν ειναι σε ιδιο σωληνα με καποιο Utp. (Παλι καλα!)

 

v3ft.jpg

 

Τελος παντων! Απο εδω και περα θα προσπαθησω να ασχοληθω λιγο μονος μου και οτι γινει! Τα βασικα πλεον τα ξερω!

 

Ακομη, θα προσπαθησω να γινομαι πιο ευκολα κατανοητος (με σκιτσα ας πουμε) για να μην δημιουργω πνοκεφαλο!

 

Τελος, δεν ξερω πως να σε ευχαριστησω για ολη τη δωρεαν βοηθεια σου που ειναι 1000 φορες καλυτερη απο την πληρωμενη υποστηριξη τεχνικων και ηλεκτρολογων που δεν ξερουν τι τους γινεται! Χωρις εσενα η ενοτητα ιντερνετ του φορουμ ειναι σαν να μην υπαρχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρα πολλα κουτακια boxakia κτλ εχω δει να τα βαφουν και μετα προσπαθεις να τα ανοιξεις και να καθαρισεις την μπογια μεσα απο το κεφαλι της βιδας κτλ.αστα να πανε.μην βρισω καλυτερα:P
ναι υποτιθεται οτι δεν τα βαζεις μαζι.τωρα οπως ειπαμε υποτιθεται γιατι παρατυπιες γινονται .η μπορει αυτο που ειπες
για ενα πολυ μικρο μηκος να περνανε παρεα κτλ.εκει τα Ftp ειναι πιο καλα.
αν εχεις ορεξη και ειναι δικο σου το σπιτι μπορεις να βαλεις μια ρεγκλετα ωστε να μην εχεις ταινιες η να βαλεις scotchlok και να τα ονοματισεις.η ρεγκλετα ειναι πολυ καλη λυση απλα θα βγαινει απεξω οποτε θελει κανα μερεμετι μετα εκει.
μην ευχαριστεις.οτι χρειαστεις εδω ειμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>παρα πολλα κουτακια boxakia κτλ εχω δει να τα βαφουν και μετα προσπαθεις να τα ανοιξεις και να καθαρισεις την μπογια μεσα απο το κεφαλι της βιδας κτλ.αστα να πανε.μην βρισω καλυτερα:P<br>

ναι υποτιθεται οτι δεν τα βαζεις μαζι.τωρα οπως ειπαμε υποτιθεται γιατι παρατυπιες γινονται .η μπορει αυτο που ειπες<br>

για ενα πολυ μικρο μηκος να περνανε παρεα κτλ.εκει τα Ftp ειναι πιο καλα.<br>

αν εχεις ορεξη και ειναι δικο σου το σπιτι μπορεις να βαλεις μια ρεγκλετα ωστε να μην εχεις ταινιες η να βαλεις scotchlok και να τα ονοματισεις.η ρεγκλετα ειναι πολυ καλη λυση απλα θα βγαινει απεξω οποτε θελει κανα μερεμετι μετα εκει.<br>

μην ευχαριστεις.οτι χρειαστεις εδω ειμαι.</p>

Φίλε μου το σπίτι δεν το νοικιαζουμε αλλα ειναι των γονιων μου! Εγώ είμαι ένας 17χρονος που θέλει να μην χάνει ούτε 0,1% σε επιδοσεις ίντερνετ. Από πολύ μικρός μου άρεσε να ασχολουμαι με καλωδια και ρεύματα (ναι ακούγεται περίεργο!) γιαυτό και ανοίγω μπουατ και κουτιά ΟΤΕ. Δεν είμαι κανενας ηληθιος που χωρίς να έχει ιδέα πάει να πάθει ηλεκτροπληξία!

Όπως καταλαβαίνεις η μάνα μου θα πάθει εγκεφαλικό αν δει ρεγκλετες και τέτοια στο σπίτι! Άσε που που εκτός από αυτό μπουάτ υπάρχει και στο ισόγειο υπάρχει και στον πρώτο όροφο που προς το παρόν είναι αποθήκη και στον 2ο που μένουμε και είναι όλα τα ίδια σκ@τ@!

 

Επίσης τα σκοτσλοκ που πήρα είναι για utp. Στο πλακε καλώδιο δεν δουλεύουν. Εχώ ξοδέψει 6 και τίποτα. Θα πάρω utp 1 μέτρο με rj11 στην μια μεριά και θα τα βάλω.

 

Τώρα μια ερώτηση δεν ξέρω αν μπορείς να απαντήσεις. Μήπως ξέρεις αν ένα καλώδιο εθερνετ που ουσιαστικά θα είναι 5 κομμάτια αν συνδεθεί με σκοτσλοκ θα λειτουργεί και μάλιστα πιο γρήγορα απ οτι το ασύρματο 2 ορόφους πάνω; Στο ασύρματο χάνω στη χειρότερη 3 mbps. Η έστω να μην κερδίσω σε ταχύτητα αλλά σε σταθερότητα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου απανταω στην μιση απαντηση και μετα που θα ξαναμπω τα γραφω πιο αναλυτικα.λογικα δεν θα εχεις θεμα αν τα ενωσεις με scotclok τα 5 κομματια.ειναι λιγο πατεντα αλλα πιστευω οτι θα παιξει.προσπαθησε να μην τα ξετυλιξεις οσο γινεται.scotchlok υπαρχουν οπως σου ειπα για διαφορα μεγεθη.δεν ξερω τι εννοεις πλακε?τηλεφωνικο καλωδιο να ενωσεις με scotchlok?για που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου ειναι δικο σας τοτε αξιζουν οι αλλαγες.τωρα για να μπει ρεγκλετα εκει πρεπει να κανεις μερεμετι σαν κουτακι για να ειναι ολαμεσα.αξιζει αλλα θα φαινετε.
το πλακε δεν καταλαβα ποιο ειναι και οπως σου ειπα υπαρχουν και πιο μικρα scotchlok>επισης καποιοι αλλοι οταν ειναι παραξενο καλωδιο γυμνωνουν τα 2 καλωδια και αντι να βαλουν το καθενα μεσα στην υποδοχη του scotchlok τα τυλιγουν μεταξυ τους και τα βαζουν σαν ενα μεσα στο scotchlok.
αλλη μεθοδος ειναι τα στριβεις και αντι για μονωτικη βαζεις θερμοσυστελομενα..
τωρα για το Utp λογικα θα παιξει.υπαρχει η λυση του scotchlok και υπαρχει και η λυση να βαλεις αφαλο Panduit και μετα να ειναι το καλωδιο κανονικα με rj45 αλλα πρεπει να πιανουν λιγο τα χερια σου και να εχεις και rj45 tool.αλλαναι και με scotch θα πετυχει.και θα κερδισεις και σε ταχυτητα και σε  σταθεροτητα.εκει παλι και η ρεγκλετα βοηθαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου απανταω στην μιση απαντηση και μετα που θα ξαναμπω τα γραφω πιο αναλυτικα.λογικα δεν θα εχεις θεμα αν τα ενωσεις με scotclok τα 5 κομματια.ειναι λιγο πατεντα αλλα πιστευω οτι θα παιξει.προσπαθησε να μην τα ξετυλιξεις οσο γινεται.scotchlok υπαρχουν οπως σου ειπα για διαφορα μεγεθη.δεν ξερω τι εννοεις πλακε?τηλεφωνικο καλωδιο να ενωσεις με scotchlok?για που?

 

το πλακε ειναι το καλωδιο που συνδεεται το τηλεφωνο με το πριζακι του τοιχου. Απλα δεν ξερω πως λεγεται και το λεω ετσι. Εκει που τελειωνει το υπογειο utp στο μαγαζι προεκτινεται με αυτο το καλωδιο (που προφανως ο τεχνικος το χρησιμοποιησε γιατι δεν ειχε αλλο καταλληλοτερο) ωστε το utp να φτανει ταυτοχρονα και στο σπλιτερ αλλα και στο τηλ. κεντρο. (βλ. σχημα)

αφου ειναι δικο σας τοτε αξιζουν οι αλλαγες.τωρα για να μπει ρεγκλετα εκει πρεπει να κανεις μερεμετι σαν κουτακι για να ειναι ολαμεσα.αξιζει αλλα θα φαινετε.

το πλακε δεν καταλαβα ποιο ειναι και οπως σου ειπα υπαρχουν και πιο μικρα scotchlok>επισης καποιοι αλλοι οταν ειναι παραξενο καλωδιο γυμνωνουν τα 2 καλωδια και αντι να βαλουν το καθενα μεσα στην υποδοχη του scotchlok τα τυλιγουν μεταξυ τους και τα βαζουν σαν ενα μεσα στο scotchlok.

αλλη μεθοδος ειναι τα στριβεις και αντι για μονωτικη βαζεις θερμοσυστελομενα..

τωρα για το Utp λογικα θα παιξει.υπαρχει η λυση του scotchlok και υπαρχει και η λυση να βαλεις αφαλο Panduit και μετα να ειναι το καλωδιο κανονικα με rj45 αλλα πρεπει να πιανουν λιγο τα χερια σου και να εχεις και rj45 tool.αλλαναι και με scotch θα πετυχει.και θα κερδισεις και σε ταχυτητα και σε  σταθεροτητα.εκει παλι και η ρεγκλετα βοηθαει.

η ρεγκλετα ξεχνιεται! Επισης νομιζα οτι υπηρχε ηδη utp μεχρι τον πρωτο οροφο οποτε απο εκει θα τραβουσα λιγα μετρα μεχρι τον δευτερο. Λαθος εκανα! Οποτε δεν γινεται να βαλω εθερνετ μιας και δεν χωρανε αλλα καλωδια στο καναλι.

Ετσι χανω και την τελευταια μου ελπιδα για ενσυρματο ιντερνετ χωρις αποσυνδεσεις. Απο τα υπαρχοντα καναλια στον τοιχο δεν γινεται και εξωτερικα αν και μου φαινεται ευκολο, ακουγεται τρελο και δεν υπαρχει κανενα ωφελος να εγκατασταθει για τον πατερα μου (κυριως) αλλα και την μανα μου!

Powerline παλι δεν γινεται γιατι αλλη συνδεση στο μαγαζι και αλλη στο σπιτι και στις σκαλες παλι που παιρνουν απο το σπιτι εχουν ξεχωριστο πινακα. Ασε που εχουμε παντου τριφασικο!

 

Επισης το να ξεγυμνωσω τα καλωδια και να τα βαλω μαζι στα scotchlok το σκεφτηκα αλλα ειπα μηπως δεν πιασουν καλα τα scotchlok και φυγουν. Θα το δοκιμασω ομως με τα 2 τελευταια που εμειναν!

 

Τα scotchlok που πηρα αν γουγλαρεις "scothclok for utp" ειναι στο πρωτο αποτελεσμα εκεινα τα κιτρινα και ειναι τοσο μικρα που δεν νομιζω να υπαρχουν μικροτερα.

 

Οσον αφορα τα χερια μου ειπαμε πιανουν και με καλαι κολλαω απλα ακουσα οτι δεν ειναι καλος τροπος για εθερνετ. Κατα τα αλλα τα χερια μου κανουν οτι θελεις! Και τρυπες κανω στα μπετα με τρυπανι και οποιαδηποτε τετοια δουλεια δεν μου φαινεται δυσκολη! Το μονο προβλημα ειναι οταν χρειαζονται ακριβα και εξειδικευμενα εργαλεια. Μακαρι να υπηρχε χωρος θα τραβουσα καινουριο cat6 ftp με ατσαλινα. Εχω και πρεσσα για rj45 οσα καλωδια εφτιαξα μια χαρα δουλεψαν ολα. Βεβαια δεν ξερω αν δουλευουν σε gigabit γιατι εχω μονο 1 pc με καρτα που το υποστηριζει.

 

Οπως καταλαβαινεις, πλεον, οι μονες συμβουλες που χρειαζομαι ειναι πως θα φερω Ethernet στο δωματιο μου χωρις να το καταλαβει κανεις!!!  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...