Προς το περιεχόμενο

Τέλος ακινήτων και ΔΕΗ-Ιδιωτικοί πάροχοι


adi32

  

107 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Θα πληρώσετε την έκτακτη εισφορά;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι πολύ χαζό?

 

Έστω ότι μέσω ATM ή web banking πληρώνεις μόνο μέρος του ποσού ...

 

Τι είναι αυτό που ορίζει ότι πληρώνεις το ρέυμα και όχι το χαράτσι ?

 

Θα μου πεις ότι φαίνεται από την ισότητα των ποσών αλλά τίποτα δεν υπάρχει που να αποτρέπει στον εισπρακτικό ποσό να διοχετευει το ποσό στον λογαρισαμό του φόρου και να έρθει ο επόμενος λογαριασμός με απλήρωτο μέρος του ρεύματος.

 

Αν ήμουν ο Μπένυ αυτό θα έκανα, θα έβαζα όρο ότι η ΔΕΗ δε μπορεί να εισπράξει για ρεύμα πριν την ολική αποπληρωμή του φόρου και θα λογάριαζα το ποσό που πλήρωσες για ρευμα σαν έναντι για το χαράτσι (και θα χρέωνα την ΔΕΗ για τους τόκους).

 

Απορώ γιατί κάποιοι παραξενέυονται...

 

Τα πράγματα ήταν πολύ απλά και μάλλον ο μπένυ με άκουσε τελικά (ήταν προφανής αυτή η εξέλιξη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βέβαια, εμένα δε μου το 'χουν κόψει ακόμα. Σε φάση, ήρθε πρώτη δόση για το χαράτσι με λογαριασμό έναντι, το γράφω, δεν πληρώνω τίποτα.

Έρχεται εκκαθαριστικός με όλο το χαράτσι πλέον, πληρώνω μόνο ρεύμα (και δήμους/ερτ).

Κανονικά, σε 2ο απλήρωτο υπόλοιπο, στο κόβουν αλλά εμένα ήρθε κανονικά ο τωρινός έναντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωϊ άκουσα ότι για το συγκεκριμένο θέμα έχουν εκδοθεί 4 διαφορετικοί νόμοι και τουλάχιστον 5 διευκρινιστές εγκύκλιοι! Εννοείται ότι ο ένας νόμος αναιρεί τον άλλο! Το ίδιο και οι εγκύκλιοι! Αμφιβάλλω αν θα βγει άκρη τελικά. Μας βλέπω να πηγαίνουμε στις εκλογές έτσι. Μήπως απ' την αρχή το σχέδιο ήταν αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωϊ άκουσα ότι για το συγκεκριμένο θέμα έχουν εκδοθεί 4 διαφορετικοί νόμοι και τουλάχιστον 5 διευκρινιστές εγκύκλιοι! Εννοείται ότι ο ένας νόμος αναιρεί τον άλλο! Το ίδιο και οι εγκύκλιοι! Αμφιβάλλω αν θα βγει άκρη τελικά. Μας βλέπω να πηγαίνουμε στις εκλογές έτσι. Μήπως απ' την αρχή το σχέδιο ήταν αυτό;

 

Και πριν τις εκλογες δεν νομιζω να γινει καμμια διακοπη.Μετα.....τα κεφαλια πιο μεσα απο τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ άκουγα τα μεσάνυχτα οτι για το χαράτσι έχουν βγεί πάνω από 100 εγκύκλιοι του ΥΠΟΙΚ. Και η λέξη μπάχαλο λίγη είναι να για να το περιγράψει. Αν δεν βγεί καθαρογραμμένη η απόφαση του ΣτΕ μην περιμένετε καμία εξέληξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, εμένα δε μου το 'χουν κόψει ακόμα. Σε φάση, ήρθε πρώτη δόση για το χαράτσι με λογαριασμό έναντι, το γράφω, δεν πληρώνω τίποτα.

Έρχεται εκκαθαριστικός με όλο το χαράτσι πλέον, πληρώνω μόνο ρεύμα (και δήμους/ερτ).

Κανονικά, σε 2ο απλήρωτο υπόλοιπο, στο κόβουν αλλά εμένα ήρθε κανονικά ο τωρινός έναντι.

 

Δεν θα κόβεται σε κανένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμ δε θα κόβεται αν δεν πληρώσεις το χαράτσι. Αλλά αν ισχύει ό,τι λέει το υπουργείο, ό,τι λεφτά έχω δώσει εγώ στη ΔΕΗ, πήγαν στο χαράτσι και έχω το ρεύμα απλήρωτο. Για το οποίο, μια χαρά μπορούν να μου το κόψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμ δε θα κόβεται αν δεν πληρώσεις το χαράτσι. Αλλά αν ισχύει ό,τι λέει το υπουργείο, ό,τι λεφτά έχω δώσει εγώ στη ΔΕΗ, πήγαν στο χαράτσι και έχω το ρεύμα απλήρωτο. Για το οποίο, μια χαρά μπορούν να μου το κόψουν.

 

Ναι ΟΚ, αλλά δε συμφέρει τη ΔΕΗ να κόψει το ρευμα σε χιλιάδες πελάτες. Έρχονται και εκλογές

 

Αν ήμουν ΔΕΗ ...

 

1. Θα άφηνα λίγο χρόνο να έρθει ο επόμενος λογαριασμός να συνειδητοποιήσεις πλεόν με λογαριασμό ότι χρώστας πλέον ΔΕΗ

2. Θα άφηνα να δω λίγο χρόνο πόσοι θα αρχίζουν να εξοφλούν

3. Καθώς πολλοί που δεν το πλήρωσαν έχουν να το πληρώσουν (απλά επέλεξαν να μην) θα πίεζα για ειδική ρύθμιση που θα επέτρεπε για μια καταναγκαστική είσπραξη από τράπεζικούς λογαριασμούς (ή πχ θα σου έδινα την επιλογή να μη στο κόψω αν έδινες πάγια εντολή να εξοφλείται το ρευμα από λογαριασμό μισθοδοσίας οπότε θα τράβαγα 1ος από το μισθό σου)

ή

θα αρχιζα να κόβω ρευμα σε μερικούς, αναμεμειγμένους με καμια επιχειρηση για να μη λένε ότι το κόβω μόνο σε ιδιώτες για να "σφιξουν οι κώλοι"

ή

θα ζητούσα αποζημίωση από το κράτος για το μπάχαλο που δημιούργησε στη λειτουργία μου (χα χα χα αυτά όχι στο ΕΛΛΑΝΤΑ ... μ' αρέσει που λένε ότι η ΔΕΗ πρέπει ν αλειτουργεί με κριτήρια αγοράς :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τώρα που εκτιμάται στο πάτο η χρηματιστηριακή της αξία και θα γίνει νυφούλα του Φρίτση,η προίκα της θα είναι ο συγκεχυμένος τρόπος είσπραξης του χαρατσιού σε σχεση με τη κατανάλωση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμ δε θα κόβεται αν δεν πληρώσεις το χαράτσι. Αλλά αν ισχύει ό,τι λέει το υπουργείο, ό,τι λεφτά έχω δώσει εγώ στη ΔΕΗ, πήγαν στο χαράτσι και έχω το ρεύμα απλήρωτο. Για το οποίο, μια χαρά μπορούν να μου το κόψουν.

 

Εσύ θα πεις στην ΔΕΗ ότι εγώ τον λογαριασμό σας πλήρωσα, γιατί αν έχετε στοιχειώδεις γνώσεις μαθηματικών και κάνετε την αφαίρεση μένει απλήρωτο το ποσό που αντιστοιχεί στο χαράτσι.

 

Δεν σας χρωστάω τίποτα βρείτε τα με το κράτος :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ η ΔΕΗ ξεκίνησε τις διαφημίσεις, λες και υπάρχει κι άλλη εταιρία ανταγωνιστική στην Ελλάδα.

Μου πέσαν τα μαλλιά όταν στο σποτάκι άκουσα ότι η ΔΕΗ έχει από τα φθηνότερα τιμολόγια στην Ευρώπη, λες και οι ανταγωνιστές τους είναι οι ευρωπαϊκές εταιρίες. Να, αύριο λέω να κάνω συμβόλαιο με τη Vattenfall, αλλά ευτυχώς η ΔΕΗ είναι φθηνότερη.

Είμαστε σοβαροί;

Ποιος ο λόγος της διαφήμισης;;;; Λεφτά για ξόδεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ βγήκαν σήμερα ειδήσεις οτι διπλασιάστικαν μέσα σε λίγους μήνες οι απλήρωτοι λογαριασμοί στην ΔΕΗ και έφτασαν τα 800 δις.... η διαφήμηση τους μάρανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ η ΔΕΗ ξεκίνησε τις διαφημίσεις, λες και υπάρχει κι άλλη εταιρία ανταγωνιστική στην Ελλάδα.

Ποιος ο λόγος της διαφήμισης;;;; Λεφτά για ξόδεμα;

http://www.elpedison.gr/gr/proioda-kai-upiresies/proioda-gia-pelates-sti-hamili-tasi/energy-premium-executive-n/

http://www.elpedison.gr/gr/proioda-kai-upiresies/proioda-gia-pelates-sti-hamili-tasi/energy-premium-executive/

από τις μητρικές της εταιρείες, Ελληνικά Πετρέλαια, ιταλικη Edison και Ελλάκτωρ!

απλα συνηθως ολες αυτες συμφερουν αν κανεις μεγαλες καταναλωσεις...

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.elpedison.gr/

από τις μητρικές της εταιρείες, Ελληνικά Πετρέλαια, ιταλικη Edison και Ελλάκτωρ!

απλα συνηθως ολες αυτες συμφερουν αν κανεις μεγαλες καταναλωσεις...

Δε δίνει οικιακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ η ΔΕΗ ξεκίνησε τις διαφημίσεις, λες και υπάρχει κι άλλη εταιρία ανταγωνιστική στην Ελλάδα.

Μου πέσαν τα μαλλιά όταν στο σποτάκι άκουσα ότι η ΔΕΗ έχει από τα φθηνότερα τιμολόγια στην Ευρώπη, λες και οι ανταγωνιστές τους είναι οι ευρωπαϊκές εταιρίες. Να, αύριο λέω να κάνω συμβόλαιο με τη Vattenfall, αλλά ευτυχώς η ΔΕΗ είναι φθηνότερη.

Είμαστε σοβαροί;

Ποιος ο λόγος της διαφήμισης;;;; Λεφτά για ξόδεμα;

 

1. "Διαφήμιση" μπορεί να γίνεται όχι μόνο για να εξασφαλίσει πελάτες αλλά για να κατευνάσει τα πνεύματα των καταναλωτών

 

2. Το ότι τώρα δεν έχει ανταγωνιστές δε πάει να πει ότι δε πρέπει να δουλέψει στο να περάσει στους πελάτες της το μήνυμα ότι δεν τους εκμεταλλέυεται ώστε να μη τους χάσει με το που θα βγουν οι επέμενες Hellas/Energa (και λογικά θα βγουν). Η Protergia πχ είχε αφήσει στο παρελθόν ανοιχτό το ενδεχόμενο να προσφέρει λιανικη,

 

Εδώ βγήκαν σήμερα ειδήσεις οτι διπλασιάστικαν μέσα σε λίγους μήνες οι απλήρωτοι λογαριασμοί στην ΔΕΗ και έφτασαν τα 800 δις.... η διαφήμηση τους μάρανε.

 

Το 800 δις ελπίζω απλά να μη το θυμάσαι καλά γιατί αν κάποιος το είπε σοβαρά είναι για μάπες

 

800δις 2-3 φορές το χρέος της Ελλάδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...