Προς το περιεχόμενο

Τέλος ακινήτων και ΔΕΗ-Ιδιωτικοί πάροχοι


adi32

  

107 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Θα πληρώσετε την έκτακτη εισφορά;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. "Διαφήμιση" μπορεί να γίνεται όχι μόνο για να εξασφαλίσει πελάτες αλλά για να κατευνάσει τα πνεύματα των καταναλωτών

 

Ναι, αλλά όταν το δημόσιο έχει το πλειοψηφικό πακέτο των μετοχών της ΔΕΗ, εγώ σαν καταναλωτής δε θέλω να μου κατευνάσει το πνεύμα, θέλω να μου κατεβάσει το τιμολόγιο.

Λαϊκίστικο; ίσως ναι, μάλλον όχι. Αν σκεφτείς τι αύξηση έχει πάρει τον τελευταίο καιρό και όταν διαβάζω κάτι τέτοια άρθρα....

http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=175474

 

ξέρεις η ψυχολογία του καταναλωτή περνάει σε δεύτερη μοίρα, ενώ σε πρώτη έρχεται η τσέπη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, αλλά όταν το δημόσιο έχει το πλειοψηφικό πακέτο των μετοχών της ΔΕΗ, εγώ σαν καταναλωτής δε θέλω να μου κατευνάσει το πνεύμα, θέλω να μου κατεβάσει το τιμολόγιο.

Λαϊκίστικο; ίσως ναι, μάλλον όχι. Αν σκεφτείς τι αύξηση έχει πάρει τον τελευταίο καιρό και όταν διαβάζω κάτι τέτοια άρθρα....

http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=175474

 

ξέρεις η ψυχολογία του καταναλωτή περνάει σε δεύτερη μοίρα, ενώ σε πρώτη έρχεται η τσέπη του.

 

OK, αυτό είναι μια λογική. Με την ίδια λογική πρέπει να "καταγγέλεις" διαφημίσεις ΔΕΚΟ για περιβαλλοντικές δράσεις τους, για κοινωνικό έργο, για το ότι προχωρούν πχ σε αλλαγές στην τεχνολογίας τους κλπ

 

Με μια άλλη λογική θα μπορούσε να πει κάποιος ότι αν χάσει πελάτες η ΔΕΗ θα ανεβεί το τιμολόγιό σου (αφού θα χάσει τους "καλούς" πελάτες στους οποίους στοχέουν οι εναλλακτικοί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, αυτό είναι μια λογική. Με την ίδια λογική πρέπει να "καταγγέλεις" διαφημίσεις ΔΕΚΟ για περιβαλλοντικές δράσεις τους, για κοινωνικό έργο, για το ότι προχωρούν πχ σε αλλαγές στην τεχνολογίας τους κλπ

Ε όχι φυσικά, δεν είναι το ίδιο... αλλά δε διαφέρει και πολύ στην παρούσα φάση.

 

Με μια άλλη λογική θα μπορούσε να πει κάποιος ότι αν χάσει πελάτες η ΔΕΗ θα ανεβεί το τιμολόγιό σου (αφού θα χάσει τους "καλούς" πελάτες στους οποίους στοχέουν οι εναλλακτικοί).

Η πράξη έχει δείξει ότι το τιμολόγιο ανεβαίνει ούτως ή άλλως. Από τη στιγμή που το κράτος αποφασίζει την αύξηση του τιμολογίου της ΔΕΗ, κρατώντας το πλειοψηφικό πακέτο, βλέπω το τιμολόγιο της ΔΕΗ ως φόρο, όχι σαν αποτέλεσμα εταιρικής τιμολογιακής πολιτικής. Επίσης ως φόρο βλέπω και τις εισφορές στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΕ. Διότι όταν κάτι εισπράττεται αλλά δεν ανταποδίδει τα δέοντα, φεύγει από την κατηγορία του αντιτίμου και περνάει στην κατηγορία του φόρου (μη ανταποδοτικού και πάλι) όπως πολύ καλά έχουμε καταλάβει τα τελευταία χρόνια.

 

Άρα δεν δέχομαι σαν φορολογούμενος διαφημιστικές δαπάνες ειδικά από τη ΔΕΗ, αξίας εκατομμυρίων ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι φυσικά, δεν είναι το ίδιο... αλλά δε διαφέρει και πολύ στην παρούσα φάση.

 

Το ανέφερα επειδή είπες ότι αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το κόστος.

 

Η πράξη έχει δείξει ότι το τιμολόγιο ανεβαίνει ούτως ή άλλως. Από τη στιγμή που το κράτος αποφασίζει την αύξηση του τιμολογίου της ΔΕΗ, κρατώντας το πλειοψηφικό πακέτο, βλέπω το τιμολόγιο της ΔΕΗ ως φόρο, όχι σαν αποτέλεσμα εταιρικής τιμολογιακής πολιτικής.

 

Καταλαβαίνω ότι είσαι από τους μεγαλύτερους υπέρμαχους μιας πλήρους ιδιωτικοποίησης της ΔΕΗ (αν δεχθούμε ότι δε μπορεί μια εταιρεία που ελέγχεται από το κράτος να λειτουργήσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ανεξάρτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ότι είσαι από τους μεγαλύτερους υπέρμαχους μιας πλήρους ιδιωτικοποίησης της ΔΕΗ (αν δεχθούμε ότι δε μπορεί μια εταιρεία που ελέγχεται από το κράτος να λειτουργήσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ανεξάρτητα.

 

Ακριβώς. Αρκεί να δοθούν και στους ανταγωνιστές πραγματικά κίνητρα για είσοδο στην αγορά έτσι; (βέβαια, θα πρέπει να περιμένουμε να μάθουμε τι έγινε τελικά με τις περιπτώσεις energa και hellas power)

Διότι δεν ξέρω αν θα πρέπει να διαλέξουμε μεταξύ μονοπωλητή ιδιώτη ή δημοσίου, τον πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Αρκεί να δοθούν και στους ανταγωνιστές πραγματικά κίνητρα για είσοδο στην αγορά έτσι; (βέβαια, θα πρέπει να περιμένουμε να μάθουμε τι έγινε τελικά με τις περιπτώσεις energa και hellas power)

Διότι δεν ξέρω αν θα πρέπει να διαλέξουμε μεταξύ μονοπωλητή ιδιώτη ή δημοσίου, τον πρώτο.

Τί σημαίνει να δοθούν και στους ανταγωνιστές πραγματικά κίνητρα;

Εννοείς να τους χαρίσει την υποδομή 70 χρονών επένδυσης+αξιοποίησης των φόρων των Ελλήνων πολιτών;

 

Με ξένο κώλο όλοι πούστηδες μπορούμε να γίνουμε.

 

Ας αρχίσει απ' τις εισπράξεις των μεγαλοοφειλετών πρώτα,αρχής γενομένης απ' τα {και γαμώ} τα υπουργεία,να πάει μετά στα {απο}κόμματα,να συνεχίσει στα χαρατσοειδή "πράσινα σενάρια ανάπτυξης" {που και καλά εξασφαλίζει στους "επενδυτές"/κοράκια υπερεκτιμημένα σε σχέση με το καταναλωτικό κοινό έσοδα} -άσχετα αν είναι επιδοτημένα-,που πάρα πολλές φορές είναι "πετροκαύσιμα",βλέπε Μυτιληναίος,του δώσανε φράγκα τζάμπα για ΗΕΔ μπας και ξεφορτωθούνε το καρκίνο που τους ρουφάει το μεδούλι βασισμένο σε αποικιοκρατικές συμφωνίες της πάλαι ποτε ΠΕΣΙΝΕ κι αυτός τόβαλε στη ΔΕΗ σαν παραγωγός,καρπώνοντας την (ουκ ευκαταφρόνητη) διαφορά της ελάχιστης Αλουμίνας σε σχέση με την εξασφαλισμένη του επιδότηση.

Ποιός το πληρώνει;

 

 

Δε μαζεύεται πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν δέχεσαι να εκμεταλλευτούν την υποδομή, κάτσε με τη ΔΕΗ να σου κάνει 15% αυξήσεις κάθε χρόνο.

Δηλαδή αν ο ιδιώτης μπορεί, εκμεταλλευόμενος εκτός των άλλως τις υποδομές αυτές, να μας πουλάει φθηνότερο ρεύμα, εμείς τι ζόρι τραβάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ορισμένες πληροφορίες για όσους έχουν εκκρεμή τη 2η δόση του ΕΕΤΗΔΕ μετά την αναστολή λειτουργείας των δύο εταιριών:

 

Το πενταψήφιο της Hellas Power σήμερα είναι εκτός, λόγω τεχνικής βλάβης. Η ενημέρωση που έχω είναι μέσω της γραμμής που έχει η ΔΕΗ για καταναλωτές προερχόμενους από τις ιδιωτικές εταιρίες (214 214 2000):

 

Οι τελευταίοι λογιαριασμοί που θα στείλουν οι ιδιωτικές πρέπει να είναι εκκαθαριστικοί, έως 24/1/2012 (αναστολή λειτουργείας). Εφόσον σε αυτούς συμπεριλαμβάνεται η 2η δόση, η ΔΕΗ απαντά ότι το μεν ποσό για την κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος θα πρέπει να εξοφλείται σε κάποια τράπεζα, ενώ το ποσό της 2ης δόσης στην οικεία ΔΟΥ, όπου ο καταναλωτής προσέρχεται έχοντας την απόδειξη εξόφλησης της 1ης δόσης, το ΑΦΜ και το λογαριασμό της ιδιωτικής εταιρίας.

 

Από τη ΔΟΥ χορηγείται βεβαίωση πλήρους εξόφλησης του ΕΕΤΗΔΕ. Οι λογαριασμοί των ιδιωτικών εταιριών όπου κατατίθεται το ποσό που αντιστοιχεί στην κατανάλωση ρεύματος, σύμφωνα με τη ΔΕΗ, βρίσκονται πλέον υπό τον έλεγχο του κράτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν δέχεσαι να εκμεταλλευτούν την υποδομή, κάτσε με τη ΔΕΗ να σου κάνει 15% αυξήσεις κάθε χρόνο.

Βουβουζέλο μου θυμίζεις...Δηλαδή κατεσέ δε μπαίζει απόσβεση επένδυσης μονοκράτωρα;

Δηλαδή αν ο ιδιώτης μπορεί, εκμεταλλευόμενος εκτός των άλλως τις υποδομές αυτές, να μας πουλάει φθηνότερο ρεύμα, εμείς τι ζόρι τραβάμε;

"Καθούλου δέμε χαλούλου λέμε",ίδια αυγά τηγανίζουμε,εσύ τα θες ομελέτα,εγώ μάτια κι αυτοί αμελέτητα....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί σημαίνει να δοθούν και στους ανταγωνιστές πραγματικά κίνητρα;

Εννοείς να τους χαρίσει την υποδομή 70 χρονών επένδυσης+αξιοποίησης των φόρων των Ελλήνων πολιτών;

 

Αν υπάρχουν υποδομές στη ΔΕΗ που έχουν πληρωθεί με φόρους ΚΑΚΩΣ υπάρχουν.

Πρέπει να επιστραφούν αμέσως στο κράτος και να τις κάνει ότι θέλει.

 

Επι της ουσίας.

 

Είσαι πολύ σίγουρος ότι η ΔΕΗ έχει πληρώσει για το λιγνίτη που βγάζει ?

 

Μπορείς να μου πεις πόσο πληρώνει η ΔΕΗ τον τόνο (ή με όποια άλλη μονάδα μετράται πχ ισοδύναμο πετρέλαιο) λιγνίτη και ΣΕ ΠΟΙΟΝ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί σημαίνει να δοθούν και στους ανταγωνιστές πραγματικά κίνητρα;

Εννοείς να τους χαρίσει την υποδομή 70 χρονών επένδυσης+αξιοποίησης των φόρων των Ελλήνων πολιτών;

 

 

 

Οσο θα χαρισει σε μια ιδιωτικη ΔΕΗ την υποδομη, αλλο τοσο να χαρισει και σε εμενα αν ξεκινησω εταιρια. Δεν καταλαβαινω γιατι η ΔΕΗ να ιδιωτικοποιηθει, αλλα να της παραμεινει το δικτυο, ενω εμενα να με βαλουν να το πληρωσω...

Αν ειναι να πληρωσουν υποδομη, να πληρωσει και η ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχουν υποδομές στη ΔΕΗ που έχουν πληρωθεί με φόρους ΚΑΚΩΣ υπάρχουν.

Πρέπει να επιστραφούν αμέσως στο κράτος και να τις κάνει ότι θέλει.

Πάρα πολύ σωστά.Ειδοποίησέ με στην επανάσταση.

 

Επι της ουσίας.

 

Είσαι πολύ σίγουρος ότι η ΔΕΗ έχει πληρώσει για το λιγνίτη που βγάζει ?

 

Μπορείς να μου πεις πόσο πληρώνει η ΔΕΗ τον τόνο (ή με όποια άλλη μονάδα μετράται πχ ισοδύναμο πετρέλαιο) λιγνίτη και ΣΕ ΠΟΙΟΝ ?

Όλες αυτές σου οι αναζητήσεις είναι από τότε που η ΔΕΗ ήταν κρατική και απλά το κράτος άλλαζε στα φράγκα τσέπη.

 

Το ξαναείπα πριν,όταν θα ντυθεί νυφούλα,θα πάρει προίκα όλες τις απολαβές+εισπράξεις παντοειδών χαρατσίων...

 

Οσο θα χαρισει σε μια ιδιωτικη ΔΕΗ την υποδομη, αλλο τοσο να χαρισει και σε εμενα αν ξεκινησω εταιρια. Δεν καταλαβαινω γιατι η ΔΕΗ να ιδιωτικοποιηθει, αλλα να της παραμεινει το δικτυο, ενω εμενα να με βαλουν να το πληρωσω...

Αν ειναι να πληρωσουν υποδομη, να πληρωσει και η ΔΕΗ.

Ουρ πατριώτ ελπίζω να κατάλαβες τη πικρία που διακρίνει τα έπεά μου,όπως και τον όχτο που βρίσκομαι...

 

Κι οι εναλλακτικοί τα γιούργια τους ταυγά ζαν όξω,ελεύθερη οικονομία θέλαμε...

Αν εσύ μου εξασφαλίζεις το minimum επανατοποθέτησης (κι όχι μόνο το ΦΠΑ{κι αυτόν αν} και τους έμμεσους φόρους απ' τη διαμονή σου στα πέριξ),εγώ σου υπόσχομαι να σε ΔΕΗσω όταν έρτω εν τη βασιλεία μου...

 

Νάχαμε να λέγαμε δηλαδή.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...