Προς το περιεχόμενο

Τέλος ακινήτων και ΔΕΗ-Ιδιωτικοί πάροχοι


adi32

  

107 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Θα πληρώσετε την έκτακτη εισφορά;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην Ελλάδα είναι οικονομικό έγκλημα να έχεις ακίνητο και για αυτό το σοσιαλιστικό πασοκ που καυχιόταν πως είναι κοντά στον πολίτη σε φορολογεί εκβιαστικά μέσω της ΔΕΗ. Και αν νοικιάζεις το σπίτι σου τι κάνεις; Δεν πληρώνεις το χαράτσι και μένει ο ενοικιαστής χωρίς ρεύμα;

Οι τύποι είναι πιο συντηριτικοί και από τους επίσημους συντηρητικούς. Όσο για το ότι θα χρεωκοπήσουμε αν δεν το πληρώσουμε....Αν δεν πληρώσουν οι μεγαλοφειλέτες θα χρεωκοπήσουμε/ Από τη μαρίδα περιμένουν να σωθεί η Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην Ελλάδα είναι οικονομικό έγκλημα να έχεις ακίνητο

lol! από τα μεγαλύτερα ποσοστά ιδιοκατοίκησης έχει η Ελλάδα (70-80%)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα είναι οικονομικό έγκλημα να έχεις ακίνητο και για αυτό το σοσιαλιστικό πασοκ που καυχιόταν πως είναι κοντά στον πολίτη σε φορολογεί εκβιαστικά μέσω της ΔΕΗ. Και αν νοικιάζεις το σπίτι σου τι κάνεις; Δεν πληρώνεις το χαράτσι και μένει ο ενοικιαστής χωρίς ρεύμα;

Οι τύποι είναι πιο συντηριτικοί και από τους επίσημους συντηρητικούς. Όσο για το ότι θα χρεωκοπήσουμε αν δεν το πληρώσουμε....Αν δεν πληρώσουν οι μεγαλοφειλέτες θα χρεωκοπήσουμε/ Από τη μαρίδα περιμένουν να σωθεί η Ελλάδα;

 

Έτσι ακριβώς.Σε λίγο θα συμφέρει να μένεις Ελλάδα μόνο αν έχεις τελειώσει δημοτικό.Από το 81 και μετά όλοι για αυτούς δουλεύουν.Καταλαβαίνετε τι εννοώ.Μη το αναλύσω παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol! από τα μεγαλύτερα ποσοστά ιδιοκατοίκησης έχει η Ελλάδα (70-80%)

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=281614 για το κακό που κάνει κάποιος να είναι ιδιοκτήτης ακινήτου.

Όσο για την ιδιοκατοίκηση, τα σπίτια αγοράστηκαν με δανεικά που σήμερα σε πολύ μεγάλο ποσοστό δε μπορούν να εξοφληθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούω αυτή τη στιγμή τον ΓΓ Πληροφοριακών Συστημάτων να λέει ότι θα προωθηθεί λύση να μη κοπεί το ρεύμα σε κανέναν και απλά θα προωθείται η οφειλή στις ΔΟΥ.

 

Μάλλον επιβεβαιώνομαι.

 

Μετά να μην ψάχνουμε γιατί το κράτος δεν μπορεί να εφαρμόσει τις αποφάσεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω οτι εχει παει στη ΔΕΗ κατασταση με ηχηροτατα ονοματα μεγαλων καταναλωτων να κοπει το ρευμα λογω τελους ακινητων...

 

Επισης οτι σε μαγαζια κοβουν το ρευμα για τον ιδιο λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούω αυτή τη στιγμή τον ΓΓ Πληροφοριακών Συστημάτων να λέει ότι θα προωθηθεί λύση να μη κοπεί το ρεύμα σε κανέναν και απλά θα προωθείται η οφειλή στις ΔΟΥ.

 

Ήταν γνωστό εξαρχής ότι θα γίνει αυτό. Οπότε οι εξυπνάκηδες που δεν πληρώνουν ενώ έχουν να πληρώσουν θα πλήρωναν έτσι και αλλιώς.

 

Εγώ προσωπικά είμαι άνεργος και το πλήρωσα απο τις αποταμιεύσεις μου. Όπως και να το δει κανείς είχα να το πληρώσω...αυτή είναι η πραγματικότητα. Σαφώς και όποιος ανήκει σε ευαίσθητη ομάδα πρέπει να έχει ελαφρύνσεις. Αλλά είναι εντελώς απαράδεκτο αυτοί που όντως έχουν να κάνουν ότι μπορούν για να το αποφύγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν γνωστό εξαρχής ότι θα γίνει αυτό. Οπότε οι εξυπνάκηδες που δεν πληρώνουν ενώ έχουν να πληρώσουν θα πλήρωναν έτσι και αλλιώς.

 

Εγώ προσωπικά είμαι άνεργος και το πλήρωσα απο τις αποταμιεύσεις μου. Όπως και να το δει κανείς είχα να το πληρώσω...αυτή είναι η πραγματικότητα. Σαφώς και όποιος ανήκει σε ευαίσθητη ομάδα πρέπει να έχει ελαφρύνσεις. Αλλά είναι εντελώς απαράδεκτο αυτοί που όντως έχουν να κάνουν ότι μπορούν για να το αποφύγουν.

 

Αν μου επιτρεποταν να πω ονοματα απο εδω οσων δεν εχουν πληρωσει ενα τα εχουν ματσο θα ...καραφλιαζατε ανεξαρτητου ηλικιας.

Οσο για το οτι καποιος δεν εχει δεν ειναι παντα εφικτο να διερευνηθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πήρα σήμερα στη ΔΕΗ (στην ειδική γραμμή 214 214 2000) να ενημερωθώ για το τι θα γίνει με τη 2η δόση του φόρου για τα σπίτια μας. Μου τα μάσαγε ο (ευγενής, κατά τα άλλα) νεαρός, κατέληξε να μου πει πως "μάλλον θα έρθει με τον επόμενο λογαριασμό της ΔΕΗ". Σαν τεστ, ξαναπήρα (αναμονή και τις δύο φορές γύρω στα 5 λεπτά) και η (όχι και τόσο ευγενής) κυρία που μου απάντησε είπε να απευθυνθώ στην αρμόδια ΔΟΥ. Δύο τηλεφωνήματα, δύο διαφορετικές απαντήσεις. Δεν τόλμησα να πάρω τρίτη φορά.

 

Φίλος πήγε από την προηγούμενη εβδομάδα στην elpedison αλλά κατοικίες ηλεκτροδοτούν μόνο αν έχεις εντάξει προηγουμένως επιχείρηση σε αυτούς. Σκέτο οικιακό, δε δίνουν.

 

Εναλλακτικές της ΔΕΗ ξέρει κανείς αν υπάρχουν, μόνο για ρεύμα κατοικίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά την τελευταία πιστόλα θα έκανες σύνδεση έτσι εύκολα με μια άλλη εταιρία;

 

Αν η αλλη εταιρια λειτουργει νομιμα τον καταναλωτη ουδωλως τον ενδιαφερει η "πιστολα".Το θεμα ειναι οτι οι εναλακτικοι (οσοι απεμειναν) ειναι πιο ακριβοι στο τελος απο την ΔΕΗ για νορμαλ οικιακες καταναλωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη η σωστή σειρά για να φτιάξουν τα πράγματα είναι μία.Πρώτα μηχανογραφείς το σύμπαν κράτος-δικαιοσύνη με ταυτόχρονη αυστηροποίηση των νόμων- (τεχνικά θέλει δύο μήνες αυτό να γίνει). Κανονική μηχανογράφηση όμως με όλα τα συστήματα να επικοινωνούν μεταξύ τους σε πραγματικό χρόνο.Μετά απολύεις 400 χιλιάδες διοικητικού υπαλλήλους που πίστεψαν ότι μπορούν να πληρώνονται χωρίς να παράγουν. Και μετά όλα τα άλλα έρχονται μόνα τους. Και δε θα μπορεί κάποιος να κλέψει το κράτος και επενδύσεις θα έρθουν.

Όλες οι άλλες συζητήσεις που παρακάμπτουν αυτή τη σειρά δεν έχουν κανένα νόημα και το χειρότερο δεν οδηγούν πουθενά (εκτός από τη μαζική μετανάστευση ή την επανάσταση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη η σωστή σειρά για να φτιάξουν τα πράγματα είναι μία.Πρώτα μηχανογραφείς το σύμπαν κράτος-δικαιοσύνη με ταυτόχρονη αυστηροποίηση των νόμων- (τεχνικά θέλει δύο μήνες αυτό να γίνει). Κανονική μηχανογράφηση όμως με όλα τα συστήματα να επικοινωνούν μεταξύ τους σε πραγματικό χρόνο.Μετά απολύεις 400 χιλιάδες διοικητικού υπαλλήλους που πίστεψαν ότι μπορούν να πληρώνονται χωρίς να παράγουν. Και μετά όλα τα άλλα έρχονται μόνα τους. Και δε θα μπορεί κάποιος να κλέψει το κράτος και επενδύσεις θα έρθουν.

Όλες οι άλλες συζητήσεις που παρακάμπτουν αυτή τη σειρά δεν έχουν κανένα νόημα και το χειρότερο δεν οδηγούν πουθενά (εκτός από τη μαζική μετανάστευση ή την επανάσταση).

 

Τους στελνεις εκει που υπαρχει αναγκη , και οντως υπαρχει καπου αυους και δεν προσλαμβανεις κανενα για πολλα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μετά την τελευταία πιστόλα θα έκανες σύνδεση έτσι εύκολα με μια άλλη εταιρία;

 

Τι εννοείς "εύκολα"; Όσο καιρό ήμουν σε ιδιωτικό πάροχο, είχα πάγιο ποσό που πλήρωνα, με κάλυπτε, και είχα απαλλαγεί από το αίσχος των λογαριασμών "έναντι". Απέναντι σε εμένα η εταιρία ήταν απολύτως εντάξει, αυτά που συμφωνήσαμε τα έκανε. Αν πράγματι ισχύουν αυτά που καταλογίζονται στις ιδιωτικές εταιρίες (και συγχώρεσέ με αν είμαι κάπως δύσπιστος απέναντι στο Ελληνικό κράτος) το πρόβλημα είναι του κράτους που έδινε άδειες χωρίς να ελέγχει αν είναι φερέγγυες οι εταιρίες ή/και άργησε να κινηθεί όταν διαπίστωσε πρόβλημα. Η ιδιωτική εταιρία απέναντί μου ήταν απολύτως εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς "εύκολα"; Όσο καιρό ήμουν σε ιδιωτικό πάροχο, είχα πάγιο ποσό που πλήρωνα, με κάλυπτε, και είχα απαλλαγεί από το αίσχος των λογαριασμών "έναντι". Απέναντι σε εμένα η εταιρία ήταν απολύτως εντάξει, αυτά που συμφωνήσαμε τα έκανε. Αν πράγματι ισχύουν αυτά που καταλογίζονται στις ιδιωτικές εταιρίες (και συγχώρεσέ με αν είμαι κάπως δύσπιστος απέναντι στο Ελληνικό κράτος) το πρόβλημα είναι του κράτους που έδινε άδειες χωρίς να ελέγχει αν είναι φερέγγυες οι εταιρίες ή/και άργησε να κινηθεί όταν διαπίστωσε πρόβλημα. Η ιδιωτική εταιρία απέναντί μου ήταν απολύτως εντάξει.

 

 

Εκει ειναι το ζουμι της υποθεσης και δεν εγινε τιποτα τυχαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...