Προς το περιεχόμενο

Τέλος ακινήτων και ΔΕΗ-Ιδιωτικοί πάροχοι


adi32

  

107 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Θα πληρώσετε την έκτακτη εισφορά;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Μήπως ξέρεις και τι ισχύει από τα δύο πράγματα που μου είπαν στη ΔΕΗ για τη 2η δόση του φόρου, δηλαδή αν θα έρθει με το λογαριασμό ή αν πρέπει να πάμε στις ΔΟΥ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μήπως ξέρεις και τι ισχύει από τα δύο πράγματα που μου είπαν στη ΔΕΗ για τη 2η δόση του φόρου, δηλαδή αν θα έρθει με το λογαριασμό ή αν πρέπει να πάμε στις ΔΟΥ;

 

Θα σου ερθει στον επομενο λογαριασμο.Αυτα μεχρι στιγμης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη η σωστή σειρά για να φτιάξουν τα πράγματα είναι μία.Πρώτα μηχανογραφείς το σύμπαν κράτος-δικαιοσύνη με ταυτόχρονη αυστηροποίηση των νόμων- (τεχνικά θέλει δύο μήνες αυτό να γίνει). Κανονική μηχανογράφηση όμως με όλα τα συστήματα να επικοινωνούν μεταξύ τους σε πραγματικό χρόνο.Μετά απολύεις 400 χιλιάδες διοικητικού υπαλλήλους που πίστεψαν ότι μπορούν να πληρώνονται χωρίς να παράγουν. Και μετά όλα τα άλλα έρχονται μόνα τους. Και δε θα μπορεί κάποιος να κλέψει το κράτος και επενδύσεις θα έρθουν.

Όλες οι άλλες συζητήσεις που παρακάμπτουν αυτή τη σειρά δεν έχουν κανένα νόημα και το χειρότερο δεν οδηγούν πουθενά (εκτός από τη μαζική μετανάστευση ή την επανάσταση).

 

 

Τους στελνεις εκει που υπαρχει αναγκη , και οντως υπαρχει καπου αυους και δεν προσλαμβανεις κανενα για πολλα χρονια.

 

Οι ανάγκες για το ελληνικό κρατίδιο είναι 200000 υπάλληλοι το πολύ και ίσως λέω και πολλούς(με την προϋπόθεση ότι όλα έχουν μηχανογραφηθεί).Επίσης καλό είναι να νοιάζεται ένα κράτος για όλους τους πολίτες του το ίδιο και να μην τους χωρίζει σε γαλαζοαίματους και μη.Για την ακρίβεια θα πρέπει να ανταμείβει πιο πολύ όσους παράγουν πιο πολύ και να τιμωρεί όσους προσπαθούν να ζήσουν εις βάρος των άλλων ή να εμποδίζουν τους άλλους να παράγουν.Το αντίθετο είναι εφεύρημα της δεκαετίας του 80 και βλέπεις που οδηγεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούω αυτή τη στιγμή τον ΓΓ Πληροφοριακών Συστημάτων να λέει ότι θα προωθηθεί λύση να μη κοπεί το ρεύμα σε κανέναν και απλά θα προωθείται η οφειλή στις ΔΟΥ.

 

Μάλλον επιβεβαιώνομαι.

 

Μετά να μην ψάχνουμε γιατί το κράτος δεν μπορεί να εφαρμόσει τις αποφάσεις του.

Φίλε μου, δεν είναι μία κοινωνικά δίκαιη απόφαση. Δεν πάρθηκε με βάση εισοδηματικά κρητίρια. Αν θέλει το κράτος να δείξει πυγμή, ας αρχίσει από την φοροδιαφυγή, από τη μαύρη εργασία, από μεγαλοφειλέτες. Απόφαση είναι "ή πληρώνεις το φόρο ή σου κόβω το ρεύμα" χωρίς να κοιτάζει αν είσαι άνεργος, ανάπηρος, χαμηλόμισθος κλπ;

Να σου πω μία απόφαση που παίρνεται στα χαρτιά; Αυτή που λέει πως θα γκρεμίζονται αυθέρετα που είναι σε αρχαιολογικές εκτάσεις, στον αιγιαλό, σε δασικές εκτάσεις. Εκεί να δω το κράτος. Όχι όμως στο ρεύμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι με 6.300€ σύνολο για μαγαζί και σπίτι κατέχω το ρεκόρ ξεκωλιάσματος στο thread για την ώρα!

 

Δυστυχώς δεν γλιτώνουμε το χαράτσι αφού οι κουφάλες θα το πάνε μέσω Εφορίας εφόσον δεν καταβληθεί στη ΔΕΗ!

Και άντε ύστερα να βγάλεις φορολογική ενημερότητα...

 

Η λύση είναι μια,έναν καλό πλαστογράφο να βρούμε όλοι μαζι να μας τις βγάζει ή έναν συνεργάσιμο τσάτσο σε κάποια Δ.Ο.Υ.!Να μας κάνει και καλή τιμή χονδρικής...δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση,δε μας έχει μείνει δεκάρα τσακιστή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, δεν είναι μία κοινωνικά δίκαιη απόφαση. Δεν πάρθηκε με βάση εισοδηματικά κρητίρια. Αν θέλει το κράτος να δείξει πυγμή, ας αρχίσει από την φοροδιαφυγή, από τη μαύρη εργασία, από μεγαλοφειλέτες. Απόφαση είναι "ή πληρώνεις το φόρο ή σου κόβω το ρεύμα" χωρίς να κοιτάζει αν είσαι άνεργος, ανάπηρος, χαμηλόμισθος κλπ;

 

Μαζί σου στο ότι δεν έχει καμιά δουλειά η ΔΕΗ ή όποια άλλη επιχείρηση (που της ζητάς να δουλέψει με κριτήρια αγοράς) να κάνει τον φοροεισπράκτορα. Αυτή πρέπει να πουλά ρευμα και μόνο (ούτε τέλη ούτε ΕΡΤ ούτε τίποτα) αλλά φυσικά και να την αφήνεις να κόβει το ρευμα σε όποιον δεν το πληρώνει. Δε μπορεί να "αναρωτιέσαι" στα κανάλια γιατί η ΔΕΗ κοντέυει να γίνει ελλειματική και από την άλλη να της βάζεις χέρει όταν δεν πουλά χωρίς να πληρώνεται.

 

Αν είναι κοινωνικά δίκαια είναι θέμα προς συζήτηση αν και προσωπικά συμφωνώ μαζί σου. Όπως δεν είναι κοινωνικά δίκαια ένα σωρό άλλα μέτρα, ειδικά φορολογικά. Θα μπορουσα πχ να πω ότι η μη φοροαπαλλαγή ασφαλιστικών εισφορών είναι κοινωνικά άδικη, τι να πω στον άλλο "πλήρωσε φόρο εισοδήματος με βάση την δική του εκκαθάριση"?

 

Τώρα όσον αφορά το χαράτσι το οποίο είναι στην πράξη άλλος ένας φόρος και σαν τέτοιο πρέπει να το δεις. Έτσι όποιος δε το πληρώνει είτε φοροδιαφέυγει είτε έχει αδυναμία πληρωμής. Να αρχίζεις να "κόβεις" περιπτώσεις όσον πρέπει να το πληρώσουν είναι στην πράξη φοροαπαλλαγή, την ίδια ώρα που κόβεις τόσες και τόσες φοροαπαλλαγές. Άρα μη μας κακοφαίνεται όταν σου λέει ο άλλος "λες ότι κάνεις πράγματα αλλά στην ουσία δεν κάνεις τίποτα".

 

Δε θα εκπλαγώ αν ακόμα και όποιος δεν το πληρώσει δε θα έχει κανένα πρόβλημα με την εφορία, θα μπει σαν εκκρεμότητα και βλέπουμε. Άλλη μια φορά του λέμε και ξελέμε, ψιλακάνουμε και έχει ο θεός.

 

Επίσης προβλέπω του χρόνου αν δεν αλλάξει ο τρόπος είσπραξης στην πράξη το χαράτσι να γίνεται "εθελοντικός φόρος".

 

Να σου πω μία απόφαση που παίρνεται στα χαρτιά; Αυτή που λέει πως θα γκρεμίζονται αυθέρετα που είναι σε αρχαιολογικές εκτάσεις, στον αιγιαλό, σε δασικές εκτάσεις. Εκεί να δω το κράτος. Όχι όμως στο ρεύμα....

 

Μα πάλι δεν διαφωνούμε.

 

Να γκρεμιστούν τα αυθαίρετα αυριο. Και αν δεν μπορούν να γκρεμιστούν για πρακτικούς λόγους, να δημευθούν και να μπει στους "ιδιοκτήτες" ενοίκιο (έστω χαμηλότερο αφού δεν έχει πληρώσει το κράτος την ανέγερση) το οποίο αν δεν το πληρώσουν να τους γίνεται έξωση και να νοικιάζεται το αυθαίρετο σε εσένα/εμένα/εκέινον που δεν έχει αρκετά χρήματα να νοικιάσει με τιμές αγοράς.

 

- Και ο παράνομος δε θα τη σκαπουλαρει πια

- Και εσύ/εγώ/αυτός θα βρει σπίτι

- Και οι τιμές αγοράς θα πέσουν

 

 

Λύσεις υπάρχουν όταν αυτός που κυβερνά δεν σέρνεται από τον όχλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νέες εξελίξεις στη διαμάχη μεταξύ ΔΕΗ-ΔΕΣΜΗΕ και Hellas Power/Energa. Με απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας δικαιώνεται η θέση των ιδιωτικών εταιριών σχετικά με τις χρεώσεις Υπηρεσιών Κοινής Ωφέλειας.

 

Το σχετικό άρθρο εδώ. Σε αναμονή των εξελίξεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέες εξελίξεις στη διαμάχη μεταξύ ΔΕΗ-ΔΕΣΜΗΕ και Hellas Power/Energa. Με απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας δικαιώνεται η θέση των ιδιωτικών εταιριών σχετικά με τις χρεώσεις Υπηρεσιών Κοινής Ωφέλειας.

 

Το σχετικό άρθρο εδώ. Σε αναμονή των εξελίξεων.

 

Κατι μου "μυριζει" εδω φιλτατε Snoob.Αρχιζω και συγκλινω στην αποψη οτι η ΔΕΗ μη θελοντας να χασει το μονοπωλιο εχει στησει, με την βοηθεια του βαθυΚρατους φυσικα, ενα απιστευτο "παιχνιδι" ωστε να εξαλειψει τον οποιον ανταγωνισμο.Τι μου θυμιζει,τι μου θυμιζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρίζεται μάλλον και με προίκα μάλιστα (τα λ7 που δαγκώνουν για το χαράτσι των ακινήτων,σιγά μη το αποδώσουν πουθενά και ποτέ...).

 

Δεν μαζεύεται αυτό το μπουρδέλλο πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κατι μου "μυριζει" εδω φιλτατε Snoob.Αρχιζω και συγκλινω στην αποψη οτι η ΔΕΗ μη θελοντας να χασει το μονοπωλιο εχει στησει, με την βοηθεια του βαθυΚρατους φυσικα, ενα απιστευτο "παιχνιδι" ωστε να εξαλειψει τον οποιον ανταγωνισμο.Τι μου θυμιζει,τι μου θυμιζει..

 

Ανέφερα την είδηση γιατί φαίνεται πως αυτά που είχαν ανακοινώσει οι ιδιωτικές εταιρίες (προσφυγή στη δικαιοσύνη, αμφισβήτηση μέρους των καταλογιζόμενων οφειλών κτλ.) αρχίζουν να τα εφαρμόζουν. Δεν ξέρω τι συνέπειες θα έχει αυτό για όσους ήμαστε (ή είμαστε...) πελάτες αυτών των εταιριών, έδωσα το σύνδεσμο προς ενημέρωση -κυρίως γιατί για αρκετούς από εμάς εκκρεμεί το ζήτημα του τέλους κατοικίας.

 

Θα ήθελα να τονίσω ότι για μένα η παραπάνω είδηση δεν σημαίνει ούτε πως οι εταιρίες αυτές είναι αθώες (εντός ή εκτός εισαγωγικών) όσον αφορά το θέμα των ποσών που κατηγορούνται ότι διοχέτευσαν σε λογαριασμούς στο εξωτερικό, ούτε ότι η ΔΕΗ ή όποιος άλλος τις "έστησε". Δεν μπορώ να το αποκλείσω, απλά θεωρώ πως μέχρι να ξεκαθαρίσει η υπόθεση καλό είναι να είμαστε όλοι επιφυλακτικοί ως προς τους χαρακτηρισμούς που απευθύνουμε είτε προς τη μία, είτε προς την άλλη πλευρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρίζεται μάλλον και με προίκα μάλιστα (τα λ7 που δαγκώνουν για το χαράτσι των ακινήτων,σιγά μη το αποδώσουν πουθενά και ποτέ...).

 

Εντάξει μη λέμε και ότι μας κατέβει. Δεν χαρίζονται σε μια ιδιωτική στην ουσία ετιαρεία δις-ευρώ έτσι για πλάκα.

 

Αν δεν πέρνει προμήθεια η ΔΕΗ για το κόπο της (που θα πρέπει) μόνο να χάσει έχει από το ΕΕΤΗΔΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μη λέμε και ότι μας κατέβει. Δεν χαρίζονται σε μια ιδιωτική στην ουσία ετιαρεία δις-ευρώ έτσι για πλάκα.

 

Αν δεν πέρνει προμήθεια η ΔΕΗ για το κόπο της (που θα πρέπει) μόνο να χάσει έχει από το ΕΕΤΗΔΕ.

Πες μου τώρα ότι ο ΟΤΕ πουλήθηκε στην πραγματική του αξία...

 

 

Ωρισμένες φορές νομίζω ότι είμαι σε λάθος χωρόχρονο.

 

Η μετοχική αποτίμησή της είναι παρασσάγγας (εντεύθεν εξελαύνει...) μακρόθεν της πραγματικής,χώρια τις ανθρωποθυσίες των εναεριτών....

 

Πουλιούνται ωρε οι δεκαετίες των φόρων μας;Τα τρις των επενδύσεων;

 

Όποιος θέλει και μπορεί,μπορεί να βάλει κολώνες και χαλκό και μετά να φτιάξει φράγματα και εξώρυξη λιγνίτη,υποδομή και έλεγχο στη παροχή.....

 

 

 

και μετά μου λες αν χαρίζονται δις σε ιδιωτική εταιρεία;

 

 

 

Μας αξίζουν και χειρώτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου τώρα ότι ο ΟΤΕ πουλήθηκε στην πραγματική του αξία...

 

Αν εννοείς την πρόσφατη πώληση του 10% σύμφωνα με την option της αρχικής συμφωνίας αν και δεν ξέρω τις λεπτομέριες της έχω την εντύπωση η τιμή προσδιοριζόταν σαν την τρέχουσα αξία της μετοχής + ένα premium.

 

Αν είναι έτσι θα μπορούσε να απαντήσει κάποιος "Όχι δεν πουλήθηκε στην πραγματική του αξία ... αλλά ακριβότερα" (αν και όποτε με ρωτάει κάποιος πόσο αξίζει κάτι από μέσα μου αναρωτιέμαι "σε ποιόν")

 

 

Ωρισμένες φορές νομίζω ότι είμαι σε λάθος χωρόχρονο.

 

Η μετοχική αποτίμησή της είναι παρασσάγγας (εντεύθεν εξελαύνει...) μακρόθεν της πραγματικής,χώρια τις ανθρωποθυσίες των εναεριτών....

 

Δεν είμαι οικονομικός αναλυτής αλλά θα με ενδιέφερε να ελέγξω όσο μπορώ τους υπολογισμούς σου.

 

 

Πουλιούνται ωρε οι δεκαετίες των φόρων μας;

 

Μα φυσικά και ναι μέσω φαντάζομαι κάποιας διαδικασίας securitization

 

 

Τα τρις των επενδύσεων;

 

Για το "τρις" δεν έχω άποψη αλλά κάθε επένδυση πωλέιται και αγοράζεται.

 

 

Όποιος θέλει και μπορεί,μπορεί να βάλει κολώνες και χαλκό και μετά να φτιάξει φράγματα και εξώρυξη λιγνίτη,υποδομή και έλεγχο στη παροχή.....

 

α. Εσύ είσαι υπερ πιο απελευθερωμένης αγοράς (ακόμα και στη διανομή).

β. Αλήθεια πόσα πληρωσε η ΔΕΗ για το λιγνίτη που έβγαλε τώσα χρόνια και πόσα οι ΟΤΕ/ΔΕΗ για την επιφάνεια που καταλαμβάνουν οι κολώνες και πόσα για την απαξίωση των γύρω περιουσιών ? γ. Και να μπορούσε κάπιος του απαγορέυεται.

 

και μετά μου λες αν χαρίζονται δις σε ιδιωτική εταιρεία;

 

Με το "Ιδιωτική εταιρεία" αναφέρομαι στη ΔΕΗ

 

Μας αξίζουν και χειρώτερα!

 

Να shortάρω δηλαδή ? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...