Προς το περιεχόμενο

Πολύπριζα ασφαλείας - Public (finito)


Tomahawk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περασα απο το public Συνταγματος. Ειναι γεματο κυριως απο το 5044 αλλα εχει και το 3080. Επομενως σιγουρα καποιοι θα παραλαβετε. Ειδικα το 5044 εχει δεκαδες στον οροφο. Το 4044 δεν ειχε κανενα πανω. Μονο καποια κομματια στην αποθηκη που θα πανε στις παραγγελιες που εγιναν για αυτο το καταστημα.

 

Το 3080 αν και 8 μπριζες δεν θα το επαιρνα γιατι αντεχει μονο μεχρι 900watt. Ειναι πολυ μικρο και ειναι καθαρα για pc, υπολογιστη κλπ. Δεν κανει με τιποτα για αρκουδισιον, ηλεκτρικη σκουπα.

 

Ευχαριστουμε τον Tomahawk!

900joule αντοχη εχει,οχι watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 285
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα ατομα ειναι τραγικα...Αν παρετε τηλεφωνο σας λενε πως οι παραγγελιες επεξεργαζονται μεσα σε 3 εργασιμες μερες....Με λιγα λογια αν σε αυτες τις μερες εξαφανιστουν προιοντα θα παρετε ξερετε τι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το joule ειναι ενεργεια ενω εγω ειπα ισχυ. Δεν αλλαζει το νουμερο.

 

watt=joule/sec

 

Δεν είπες αυτό αλλά αυτό

 

 

Το 3080 αν και 8 μπριζες δεν θα το επαιρνα γιατι αντεχει μονο μεχρι 900watt. Ειναι πολυ μικρο και ειναι καθαρα για pc, υπολογιστη κλπ. Δεν κανει με τιποτα για αρκουδισιον, ηλεκτρικη σκουπα.

 

 

και η απάντηση αυτή δίνει την εικόνα, σε όσους δεν γνωρίζουν τα σχετικά, ότι δεν αξίζει να αγοράσουν το προϊόν.

 

Πολλές φορές είναι καλλίτερο να παραδεχόμαστε τα λάθη μας από το να προσπαθούμε να τα υπερασπιστούμε, προκαλώντας έτσι μεγαλύτερα λάθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπες αυτό αλλά αυτό

 

 

 

και η απάντηση αυτή δίνει την εικόνα, σε όσους δεν γνωρίζουν τα σχετικά, ότι δεν αξίζει να αγοράσουν το προϊόν.

 

Πολλές φορές είναι καλλίτερο να παραδεχόμαστε τα λάθη μας από το να προσπαθούμε να τα υπερασπιστούμε, προκαλώντας έτσι μεγαλύτερα λάθη.

 

Eξηγησε μου σε παρακαλω το λαθος που ειναι για να το παραδεχτω; :confused: Το 8αρι δεν ειναι για πολλα πολλα. Επειδη ειπα 900watt αντι για 900joule εχει διαφορα νομιζεις οσον αφορα το θεμα του ποσο αντεχει; Γινεται ξαφνικα μικροτερης "αντοχης" επειδη ειπα watt; Και βεβαια δεν αξιζει να αγορασεις αυτο το προιον στην κανονικη τιμη που το εχει το public γιατι ειναι "μικρο". Στην προσφορα ουτε παλι θα το επαιρνα γιατι μια φορα να θελεις να συνδεσεις αιρκοντισιον ή ηλεκτρικη σκουπα θα εχεις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξήγησα το λάθος που κάνεις στο προηγούμενο post.

Το συγκεκριμένο πολύπριζο κάνει σημαντική δουλειά για όλες αυτές τις βοηθητικές συσκευές που είναι απαραίτητες για τη λειτουργία αφενός ενός υπολογιστή και των περιφερειακών του αφετέρου άλλων συσκευών καθημερινότητας, όπως πχ. router, εξωτερικός/οί δίσκος/οι, φορτιστής ασύρματου και κινητού τηλεφώνου, φορτιστής φωτογραφικής μηχανής, φορτιστής βιντεοκάμερας, κλπ.

 

Είναι προφανές ότι, οι συσκευές που αναφέρεις δεν τροφοδοτούνται, συνήθως, από παρόμοια πολύπριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξήγησα το λάθος που κάνεις στο προηγούμενο post.

Το συγκεκριμένο πολύπριζο κάνει σημαντική δουλειά για όλες αυτές τις βοηθητικές συσκευές που είναι απαραίτητες για τη λειτουργία αφενός ενός υπολογιστή και των περιφερειακών του αφετέρου άλλων συσκευών καθημερινότητας, όπως πχ. router, εξωτερικός/οί δίσκος/οι, φορτιστής ασύρματου και κινητού τηλεφώνου, φορτιστής φωτογραφικής μηχανής, φορτιστής βιντεοκάμερας, κλπ.

 

Είναι προφανές ότι, οι συσκευές που αναφέρεις δεν τροφοδοτούνται, συνήθως, από παρόμοια πολύπριζα.

 

ωραια ειπα εγω κατι διαφορετικο; Απο που ειναι προφανες σε αυτους που δεν γνωριζουν οτι το συγκεκριμενο πολυμπριζο δεν ειναι για να συνδεσεις ενεργοβορες συσκευες; Το λαθος μου δεν το εξηγησες, ειπες απλα οτι εγραψα watt αντι για joule. Και θεωρεις τωρα οτι εχει διαφορα στο μηνυμα που ηθελα να περασω σε αυτους που δεν γνωριζουν;

 

Και το ξαναγραφω: επειδη ειπα 900watt αντι για 900joule εχει διαφορα νομιζεις οσον αφορα το θεμα του ποσο αντεχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ξεκαθαρισμα, αυτο που ειπα και δεν καταλαβες: τα joule δεν δειχνουν ποσες συσκευες σηκωνει ενα πολυπριζο, αλλα ποσο αντεχει σε περιπτωση κεραυνου κτλκτλ

Energy absorption/dissipation - This rating, given in joules, tells you how much energy the surge protector can absorb before it fails. A higher number indicates greater protection. Look for a protector that is at least rated at 200 to 400 joules. For better protection, look for a rating of 600 joules or more.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει να με ειδοποιησουν να παραλαβω ή εγω πρεπει να μυρισω τα νυχια μου??να περασω να παραλαβω??

κ γω περιμενω και απ´ οτι ξερω σου στελνουν sms ή email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εξήγησα το λάθος που κάνεις στο προηγούμενο post.

Το συγκεκριμένο πολύπριζο κάνει σημαντική δουλειά για όλες αυτές τις βοηθητικές συσκευές που είναι απαραίτητες για τη λειτουργία αφενός ενός υπολογιστή και των περιφερειακών του αφετέρου άλλων συσκευών καθημερινότητας, όπως πχ. router, εξωτερικός/οί δίσκος/οι, φορτιστής ασύρματου και κινητού τηλεφώνου, φορτιστής φωτογραφικής μηχανής, φορτιστής βιντεοκάμερας, κλπ.

 

Είναι προφανές ότι, οι συσκευές που αναφέρεις δεν τροφοδοτούνται, συνήθως, από παρόμοια πολύπριζα.

 

 

Εκανε λες ενα λαθος το οποιο δεν εχεις καν εντοπισει. Αρχιζεις μετα και περιγραφεις την (κατ' εσε) χρηση αυτου του πολυπριζου και το μονο που κανεις ειναι να συμφωνησεις με αυτα που ο runner εχει ηδη πει ωρες πριν. Οι συσκευες που αναφερει ο runner τροφοδοτουνται απο παρομοια πολυπριζα οπως ΚΑΙ απο αυτο. Αν ηξερες (που δεν ξερεις) τι σημαινει 900 joule και τι αφορα αυτη η τιμη ενεργειας θα ηξερες οτι μια χαρα μπορει να τροφοδοτησει οποιοδηποτε πολυπριζο πχ την ηλεκτρικη σκουπα που αναφερθηκε ακομα και ενα αρκουδισιον (μεχρι τα amper που γραφει πανω το καθε πολυπριζο, δεν λεμε για 24000BTU). (Δεν χρειαζεται να δωσω την απαντηση για το τι ειναι τα 900 joule που αναφερονται στα χαρακτηριστικα του, οποιος θελει να την μαθει θα την βρει φανταζομαι αν ασχοληθει και ψαξει λιγο περι προστασιας απο υπερτασεις κλπ. Δεν ειναι σκοπος μου να επιδειξω τις γνωσεις μου, ουτε το thread προσφερεται για κατι τετοιο, δεν ειναι ο ρολος του.)

 

 

Δεν θα σου εγραφα αυτα αν δεν ειχες κανει με τετοια επιμονη αυτη την ανευ λογου "επιθεση" στον runner χωρις να λες και τιποτα στην ουσια, χωρις να προσθετεις στην κουβεντα.

 

(Edit: Ο chsam εγραψε πολυ σωστα τι ειναι/ τι σημαινει το ποσο των Joules που αναφερονται σε συσκευες προστασιας απο υπερτασεις.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει να με ειδοποιησουν να παραλαβω ή εγω πρεπει να μυρισω τα νυχια μου??να περασω να παραλαβω??

 

Αν τα μυρισεις και σου πουν πεσμου και μενα γιατι δεν εχω ιδεα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...