Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπες εδω

http://www.youtube.com/html5

και πατα εκει που λεει enter html5 trial.

Το ενεργοποιησα. Τι κερδιζουμε εκτος απο τις επιλογες για την ταχυτητα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μονο σε εμενα αυτη η σελιδα : http://www.trelokouneli.gr παει πολυ αργα, οταν ανοιγω 3+ ειδησεις; Σερνεται το συμπαν!

Μια χαρά είναι εδώ. Εσύ δεν είχες γυρίσει στο ff κι είχες βρει την υγειά σου? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παίδες. το browser μου φορτώνει πού ώρα.....και δεν ξέρω τι να κάνω για να το διορθώσω. Υπάρχει λύση στο πρόβλημα ? ευχαριστώ προκαταβολικά :D

Κοίτα μήπως σε μπλοκάρει και σένα το firewall, κι άλλα παιδιά είχαν παρόμοιο πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει κάποιος τρόπος να προσθέσω την επιλογή "open" (άνοιγμα) ενός αρχείου και να το ανοίγω κατευθείαν χωρίς να πρέπει να το κατεβάσω πρώτα στον σκληρό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι εδώ. Εσύ δεν είχες γυρίσει στο ff κι είχες βρει την υγειά σου? :rolleyes:

Ολοι οι browsers κολλανε, σε διαφορετικα σημεια ο καθενας! Τα νευρα μου!! Δε ξερω τι μπορει να φταιει!

 

Εισαι σιγουρος οτι δε κολλαει εαν ανοιξεις πολλες ειδησεις απο το site; Κανε λιγο scroll up/down να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω τα εξης addons για Chrome:

 

1.ενα σαν το Noscript,να απενεργοποιω/ενεργοποιω χειροκινητα ολα τα scripts στον chrome.

2.ενα που οταν το ενεργοποιω να μπλοκαρει το κατεβασμα ολων των εικονων.προσοχη,δεν θελω απλως να μην δειχνει τις εικονες στις σελιδς,αλλα να μην τις κατεβαζει καθολου εξαρχης.κατι σαν το ImglikeOpera addon του firefox.

3.ενα (η παραπανω) που να αποθηκευει σε φακελους με ημερομηνια,οταν κανω bookmark all tabs.επισης αν γινεται να απλοποιει την διαδικασι προσθηκης πολλων tabs με το πατημα ενος κουμπιου.και τελος να σβησει αυτοματα τα duplicate bookmarks.κατι σαν τα addons Bookmark All και Delete Duplicates του firefox.

4.ενα session manager για πολλαπλα sessions σαν τον Session Manager του Firefox,αφου το built in session manager toy chrome,παραειναι απλοικο.

5.ενα κουμπι που οταν το παταω να κλεινει ο chrome.

 

αυτα για αρχη.αν εχετε υποψιν καποια addon απο τα παραπανω για τchrome,please do tell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4.ενα session manager για πολλαπλα sessions σαν τον Session Manager του Firefox,αφου το built in session manager toy chrome,παραειναι απλοικο.

 

Αν και δεν εχω ασχοληθει γενικα με τα session manager,

ετυχε να εχω ενα extension στον chrome: Session Manager

 

Δεν ειναι σαν του ff αλλα παιζει να σε καλυπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προσοχη παντως με τα extensions -δεν αναφερομαι συγκεκριμενα σε καποιο-, καθως ειναι ενα "καλος" τροπος να ακυρωσουμε την οποια ασφαλεια προσφερει ο browser.

Την εχει ο Schneier στο blog του τη συγκεκριμενη ερευνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω Gi0,τοχα αναφερει και εδω περα για το ποσο ριψοκινδυνα ειναι τα chrome extensions αφου δεν περνανε απο κανονικο ελεγχο ασφαλειας οπως γινεται με τα Firefox addons.

εξου και το Warning που πετανε οταν τα κανεις Install.

 

Αν και δεν εχω ασχοληθει γενικα με τα session manager,

ετυχε να εχω ενα extension στον chrome: Session Manager

 

Δεν ειναι σαν του ff αλλα παιζει να σε καλυπτει.

 

θενξ,θα το τσεκαρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, βοήθεια γιατί θα τρελαθώ! Χρησιμοποιώ τον chrome ως default browser, σχεδόν από την αρχή της εμφάνισής του. Μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα, αλλά από χθες...

- Δε μπορώ να πάω στη σελίδα των extensions (βγάζει το μήνυμα: Chrome Web Store Αυτή τη στιγμή δεν είναι δυνατή η πρόσβαση σε αυτή την εφαρμογή.)

- Προσπαθώ να κάνω συγχρονισμό με το gmail λογαριασμό μου (ώστε να κρατάει σελιδοδείκτες, ρυθμίσεις κ.τ.λ.) και δε δέχεται το password (επιστρέφει συνέχεια στη φόρμα συμπλήρωσης στοιχείων, με το πεδίο του password κενό)

- Δεν εμφανίζει την ειδοποίηση προκειμένου να αποθηκεύει ο chrome τον κωδικό πρόσβασης στις σελίδες.

- Κάθε σελίδα που απαιτεί login (π.χ. το forum του insomnia), ενώ τσεκάρω να "θυμάται" τα στοιχεία μου, όταν την κλείσω και την ανοίξω ξανά, με εμφανίζει αποσυνδεδεμένο.

 

Σημ.: Έφτασα μέχρι και να απεγκαταστήσω και να εγκαταστήσω απ' την αρχή τον chrome, αλλά τίποτα...

Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα; Είναι άραγε γενικότερο πρόβλημα του chrome, ή μόνο σε 'μένα συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κανω και εγω τη μεταβαση απο ff σε chrome/chromium.

 

Χρησιμοποιω τα εξης addons στον ff

- adblock, για το οποιο γνωριζω οτι δεν υπαρχει extension που να δουλευει το ιδιο καλα οσο το addon του ff

- flashblock, για το οποιο υπαρχει native λειτουργια "load plugin on demand"

- downloadhelper, για το οποιο δεν ξερω αν υπαρχει κατι αναλογο. Τα... 5 λεπτα αναζησης στο chrome store δεν μου βρηκαν κατι.

 

Ειναι κατι αλλο που πρεπει να προσεξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...