Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα έχω ένα πρόβλημα.Δεν μπορώ να επιλέξω το google ως προεπιλεγμένη μηχανή αναζήτησης. Το θέμα είναι αφού τον επιλέγω και λειτουργεί κανονικά, όταν ξανανοίγει ο browser δεν είναι αποθυκευμένη η επιλογή και χρειάζεται η διαδικασία να πραγματοποιηθεί ξανά... :mad: :mad:

 

 

τοχα και εγω αυτο το προβλημα.τελικα καταφερα και το φτιαξα με το να σβησω ολο το profile και να δημιουργησω ενα καινουργιο,καθαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοχα και εγω αυτο το προβλημα.τελικα καταφερα και το φτιαξα με το να σβησω ολο το profile και να δημιουργησω ενα καινουργιο,καθαρο.

Δηλαδή τι πρέπει να κάνω ακριβώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά, από εχθές το βράδυ μου βγάζει ένα μήνυμα: "Για την εμφάνιση ορισμένων στοιχείων αυτής της σελίδας απαιτείται και άλλη μία προσθήκη" και δίπλα έχει ένα button "εγκατάσταση προσθήκης" και παραδίπλα έναν σύνδεσμο "προβλήματα"

 

το εγκατάσταση προσθήκης δεν κάνει τίποτα, παρά εξαφανίζει το συννεφάκι και στο επόμενο F5 ξαναεμφανίζεται..

 

το προβλήματα με πηγαίνει εδώ: Προβλήματα... και αφού έκανα λήψη και των 2 αρχείων, προκοπή δεν είδα..

 

καμιά ιδέα?? (έχω την έκδοση 15.0.874.106)

 

Παιδια εχω κι εγω το ιδιο προβλημα εδω και μερες σε καποιες σελιδες και μου εχει σπασει τα νευρα :mad: .

 

Πηγα στις συνθετες επιλογες -> ρυθμισεις περιεχομενου και αποκλεισμος ολων των προσθηκων αλλα περιεργως το προβλημα συνεχιζεται το ιδιο.

 

Μηπως βρηκε κανεις την λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένουμε την αναβάθμιση του Chrome για να λυθούν τα προβλήματα. Αν και σε εμένα από την ώρα που έκανα update το skype για ενα plugin για κατι skypecall και κατι τετοια, δεν μου εβγαλε ξανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το χε βγαλει και μενα αυτο το update για το σκαιπ αλλα δεν το ειχα κανει. Αν τυχον ειναι αυτο το "κλειδι" που να ψαξω να το κανω παλι αυτο το update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και καιρό έχω ένα πρόβλημα.Δεν μπορώ να επιλέξω το google ως προεπιλεγμένη μηχανή αναζήτησης. Το θέμα είναι ότι αφού τον επιλέγω και λειτουργεί κανονικά, όταν ξανανοίγει ο browser δεν είναι αποθυκευμένη η επιλογή και χρειάζεται η διαδικασία να πραγματοποιηθεί ξανά...

:mad: :mad: :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και καιρό έχω ένα πρόβλημα.Δεν μπορώ να επιλέξω το google ως προεπιλεγμένη μηχανή αναζήτησης. Το θέμα είναι ότι αφού τον επιλέγω και λειτουργεί κανονικά, όταν ξανανοίγει ο browser δεν είναι αποθυκευμένη η επιλογή και χρειάζεται η διαδικασία να πραγματοποιηθεί ξανά...

:mad: :mad: :mad:

 

Για αρχή προσπάθησε να διαγράψεις όλες τις άλλες επιλογές για μηχανές αναζήτησης που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και καιρό έχω ένα πρόβλημα.Δεν μπορώ να επιλέξω το google ως προεπιλεγμένη μηχανή αναζήτησης. Το θέμα είναι ότι αφού τον επιλέγω και λειτουργεί κανονικά, όταν ξανανοίγει ο browser δεν είναι αποθυκευμένη η επιλογή και χρειάζεται η διαδικασία να πραγματοποιηθεί ξανά...

:mad: :mad: :mad:

 

κοιτα,και σε μενα ειχε παρουσιαστει το ιδιο προβλημα και δεν εβρισκα καμια βοηθεια στα chrome forums.επαιξα με ολες τις ρυθμισεις (πχ εσβησα τις υπολοιπες search engines οπως προτεινε και το παιδι πανω) αλλα αποτελεσμα μηδεν.

τελικα εσβησα τελειως το profile και αφησα το chrome να φτιαξει μονο του ενα καθαρο default profile.

 

αν εσυ δεν εχεις προβλημα να χασεις τις ρυθμισεις σου και να ξαναστηνεις το profile απο την αρχη,κανε το εξης:

πηγαινε στο folder oπου το chrome κραταει το profile.

 

Windows XP: %USERPROFILE%\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\

Windows Vista/ Windows 7: %LOCALAPPDATA%\Google\Chrome\User Data\

 

και σβησε τελειως τo folder Default.μετα απλως τρεξε το chrome και θα το ξαναφτιαξει απο την αρχη με τις default ρυθμισεις.

 

υγ.αν θες να κρατησεις τα bookmarks σου,κοπιαρε το αρχειο Bookmarks (δεν εχει καταληξη) απο το παραπανω Default folder.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα,και σε μενα ειχε παρουσιαστει το ιδιο προβλημα και δεν εβρισκα καμια βοηθεια στα chrome forums.επαιξα με ολες τις ρυθμισεις (πχ εσβησα τις υπολοιπες search engines οπως προτεινε και το παιδι πανω) αλλα αποτελεσμα μηδεν.

τελικα εσβησα τελειως το profile και αφησα το chrome να φτιαξει μονο του ενα καθαρο default profile.

 

αν εσυ δεν εχεις προβλημα να χασεις τις ρυθμισεις σου και να ξαναστηνεις το profile απο την αρχη,κανε το εξης:

πηγαινε στο folder oπου το chrome κραταει το profile.

 

Windows XP: %USERPROFILE%\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\

Windows Vista/ Windows 7: %LOCALAPPDATA%\Google\Chrome\User Data\

 

και σβησε τελειως τo folder Default.μετα απλως τρεξε το chrome και θα το ξαναφτιαξει απο την αρχη με τις default ρυθμισεις.

 

υγ.αν θες να κρατησεις τα bookmarks σου,κοπιαρε το αρχειο Bookmarks (δεν εχει καταληξη) απο το παραπανω Default folder.

Όχι δεν έχω πρόβλημα να χάσω το profile μου, αρκεί να λύσω το πρόβλημα.

Λοιπόν χρησιμοποιώ Windows 7, αλλά δεν μπόρεσα να βρω αρχικά τη θέση %LOCALAPPDATA%\ ώστε να σβήσω το αρχείο που μου περιγράφεις...

:( :( :( :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις τα Win στο C: τοτε πας:

 

C:

C:\USERS\

C:\USERS\USERNAME\

C:\USERS\USERNAME\APPDATA\

C:\USERS\USERNAME\APPDATA\LOCAL\

C:\USERS\USERNAME\APPDATA\LOCAL\GOOGLE\

C:\USERS\USERNAME\APPDATA\LOCAL\GOOGLE\CHROME\

C:\USERS\USERNAME\APPDATA\LOCAL\GOOGLE\CHROME\USER DATA\

C:\USERS\USERNAME\APPDATA\LOCAL\GOOGLE\CHROME\USER DATA\DEFAULT\

 

σβηνεις τελειως το DEFAULT folder και τρεχεις μετα τον Chrome.

 

οπου USERNAME θα βαλεις το ονομα του administator account που εφτιαξες οταν εγκατεστησες τα Win7.

επισης τα παραπανω folders ειναι κρυφα,επομενως ενεργοποιησε την εμφανιση κρυφων αρχειων/φακελων στα Windows.

 

αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις τα Win στο C: τοτε πας:

 

C:

C:\USERS\

C:\USERS\USERNAME\

C:\USERS\USERNAME\APPDATA\

C:\USERS\USERNAME\APPDATA\LOCAL\

C:\USERS\USERNAME\APPDATA\LOCAL\GOOGLE\

C:\USERS\USERNAME\APPDATA\LOCAL\GOOGLE\CHROME\

C:\USERS\USERNAME\APPDATA\LOCAL\GOOGLE\CHROME\USER DATA\

C:\USERS\USERNAME\APPDATA\LOCAL\GOOGLE\CHROME\USER DATA\DEFAULT\

 

σβηνεις τελειως το DEFAULT folder και τρεχεις μετα τον Chrome.

 

οπου USERNAME θα βαλεις το ονομα του administator account που εφτιαξες οταν εγκατεστησες τα Win7.

επισης τα παραπανω folders ειναι κρυφα,επομενως ενεργοποιησε την εμφανιση κρυφων αρχειων/φακελων στα Windows.

 

αυτα.

Έκανα ακριβώς ότι μου είπες, αλλά όταν πάω να σβήσω το DEFAULT folder μου βγάζει το μνμ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟ ΣΤΟ SEARCH SETTINGS.

Δεν ξέρω τι να κάνω... :angry: :angry: :angry:

HELP!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...