Προς το περιεχόμενο

XCOM: Enemy Unknown


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φοιτητής στη Θεσσαλονίκη, το είχα πάρει από Αγγελάκη. Το είχα δει σε κάποιο demo (το οποίο και είχα λοιώσει) και το ερωτεύτηκα (αυτό και το Panzer General).

 

Τέλος πάντων, φτάνω στη βάση των εξωγήινων (στην Ιαπωνία ήταν θυμάμαι), μπαίνω μέσα και...μαύρη μαυρίλα. Το απόλυτο σκοτάδι. Reload, ξεκίνημα από την αρχή, τίποτε.

 

Ιnternet δεν υπήρχε ούτε για πλάκα, με έναν 386 παιδευόμασταν, λέω θα είναι προβληματική η δισκέτα. Πάω στο μαγαζί, το αφεντικό λείπει, ήταν εκεί ο πατέρας του. Πες τώρα σε άνθρωπο (δεκαετία του '90, πριν από 20 χρόνια) τότε 60-φεύγα ότι έχει πρόβλημα η δισκέτα κτλ. κτλ. Ο τύπος δε με πιστεύει, "θέλω να το δω" μου λέει (!)

 

Οπότε εγκαθιστούμε το παιχνίδι από τις δισκέτες μου και στρώνομαι να το παίξω μέσα στο μαγαζί. Μαζεύεται κόσμος, "τι είναι αυτό", "πώς το λένε", "φανταστικό", "πρόσεχε τον εξωγήινο εκεί", επικές στιγμές. Η ώρα περνάει, έχει γεμίσει το μαγαζί (μαγαζάκι-τρύπα, δηλαδή) κόσμο, ο τύπος φοβάται πως θα του σηκώσουν τίποτε από τα ράφια, "δε βλέπω κάτι, μια χαρά παίζει" λέει. Ε, στην απελπισία μου, στέλνω το μεταγωγικό πάνω από την Ιαπωνία, μπας και. Την εντόπισα τη ρουφιάνα, την είχε κάνει spawn ξανά εκεί, τελείως στην τύχη. Μπαίνω μέσα, καλιακούδα-time, πείθεται ο τύπος, μου δίνει άλλο, κι όπως φεύγω του κάνουν πέντε παραγγελίες μαζεμένες για το παιχνίδι. Γυρνάω και τον κοιτάζω με νόημα, χαμογελάει αυτός.

 

Η συνέχεια, αναμενόμενη: σπίτι, εγκατάσταση από την αρχή, βρίσκω νέα βάση (κάπου στην Κίνα, αν θυμάμαι σωστά) και πάλι μαυρίλα. Απόγνωση. Πάω την άλλη μέρα, ευτυχώς είναι ο ιδιοκτήτης και έχει τη μαγική δισκέτα με το patch.

 

Ειλικρινά εύχομαι το XCOM της Firaxis να είναι αντάξιο εκείνου του αριστουργήματος (το οποίο, αν δείξετε οι νεότεροι κάποια επιείκια για τα απαρχαιωμένα -αλλά συμπαθητικότατα- γραφικά μπορείτε να το βρείτε σε διάφορα site, όπως Steam, τρέχει κανονικότατα και με 4 ευρώ έχετε ένα πραγματικό διαμάντι στρατηγικής/tactical tb μαχών για πάρα μα πάρα πολλές ώρες παιχνιδιού) για να υπάρξει μια συνέχεια αντάξια αλλά και να αποδειχτεί πως είναι αβάσιμα τα περί "νεκρού turn-based genre" και τα λοιπά που έχουν ξεστομίσει διάφοροι "του χώρου" κατά καιρούς.

 

Επικές εποχές. Το Ufo Defence, με πήρε κάπου 500 αποστολές την πρώτη φορά μέχρι να βρω την κεντρική βάση.

(περίπου 4 μήνες)

 

Αλλά θυμάμαι πολύ καλά το TFTD το ξεκίνησα το καλοκαίρι του 1995, και τελείωσε το 1997, με το στρατό ενδιάμεσα, και κάπου 1200 αποστολές αργότερα. Ιδίως οι Terror αποστολές στα καράβια, ήθελες περίπου 3-4 ώρες να τις τελειώσεις στην μεγάλη δυσκολία. 3-4 ώρες για μία αποστολή!!!! Όσο κρατάνε πολλά παιχνίδια σήμερα!!!!! Πόσες φορές έψαχνα για ώρες, που είναι οι δύο τελευταίοι εχθροί, και ήταν κρυμένοι πίσω από κυβώτια σε δωμάτια που πίστευα ότι είχα καθαρίσει και είχαν αναστηθεί, μιας και δεν τους είχα σκοτώσει αλλά μόνο τους είχα ρίξει αναίσθητους.

Και internet. Τί φρούτο είναι αυτό; χαχαχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 959
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πιό πιθανό οι επόμενες εκδόσεις να περιλάμβαναν το patch.

 

Εμένα στο κουτί υπήρχε και η δισκέτα με το update.

 

Πάντως εκείνες τις εποχές, που το ίντερνετ δεν το ξέραμε κάν ως έννοια καλά καλά, τέτοια game breaking bugs ήταν καταστροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν τα θυμαμαι τοσο δυσκολα παντως. Αντε λιγο το TFTD στις αρχικες αποστολες να ηταν καπως challenging.

 

Αλλα εφοσον μπορουσες να κανεις save οποτε ηθελες, συν το οτι υπηρχε το εντελως overpowered autoshot (3 βολες στο χρονο της μιας χωρις ιδιαιτερο σημαδι, αλλα στις κοντινες αποστασεις και στους εμπειρους στρατιωτες σχεδον ποτε δεν εχανες), τιποτε δεν ηταν πολυ δυσκολο.

Στα επομενα playthrough, προς το τελος του παιχνιδιου, που ειχες και mind control και power armor για να αποκτησει λιγο ενδιαφερον εβαζα περιορισμους στον εαυτο μου του στυλ "θα βγαλω την αποστολη με ενα στρατιωτη" η εκανα mind control ολους τους εξωγηινους, τους εβαζα σε μια σειρα και εκανα εκτελεστικο αποσπασμα.

Στην τελευταια αποστολη μαλιστα, πηγα μονο με εξοπλισμο γηινης τεχνολογιας και οσους στρατιωτες χωρουσε το σκαφος. Παλι βγηκε (φυσικα δεν με ενδιεφεραν οι απωλειες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι εκδόσεις του παιχνιδιού για DOS, έχουν bug, όπου το παιχνίδι μετά τη πρώτη σου μάχη πάει από μόνο του σε δυσκολία beginner.

 

Πάρα ταύτα, έπρεπε να ανεβάσεις το επίπεδο δυσκολίας και να θέσεις περιορισμό στον εαυτό σου να μήν κάνεις load -save στις μάχες.

 

Ειδικά για αυτά τα παιχνίδια, με το να κάνεις load έχανες μεγάλο κομμάτι της ατμόσφαιρας του παιχνιδιού, ενώ παράλληλα οι στρατιώτες καθότι δεν πέθαιναν, τα stats τους και ειδικά η ευστοχία ανέβαινε σε υπερβολικά υψηλά επίπεδα.

 

Ακριβώς επειδή έκανα load-save στις μάχες, τη πρώτη φορά που έπαιξα το παιχνίδι, δεν χρειάστηκε ποτέ να χρησιμοποιήσω οτιδήποτε άλλο πέραν των laser rifles, μιάς και οι "αθάνατοι" στρατιώτες είχαν γίνει τόσο extreme βετεράνοι, που πετύχαιναν μισοκρυμμένο εξωγήινο από την άλλη άκρη του χάρτη.

 

Όταν ξαναέπαιξα το παιχνίδι, σε υψηλότερη δυσκολία και χωρίς να κάνω load κάθε φορά που έχανα στρατιώτη, έπαιζα ουσιαστικά το παιχνίδι όπως ήταν φτιαγμένο να παιχτεί.

 

Εντάξει, στη κλασσική φάση όπου μόλις προσγειώνεσαι, την τρώει ο μπροστινός στρατιώτης στο δόξα πατρί πρίν κάν βγεί από το σκάφος, εκεί έκανα load :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, στη κλασσική φάση όπου μόλις προσγειώνεσαι, την τρώει ο μπροστινός στρατιώτης στο δόξα πατρί πρίν κάν βγεί από το σκάφος, εκεί έκανα load :-)

 

Η πλάκα είναι ότι πολλές φορές την τρώγανε τα τανκ. Και το plasma tank έσκαγε, με αποτέλεσμα να χάνεις 4-5 στρατιώτες και το τανκ, με το που προσγειώθηκες και το τανκ έκανε να κινηθεί. χαχαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ανοίξει τη συζήτηση, και είπα να πάω στο γυμναστήριο.

Τώρα το είδα. ************

 

 

Edit : ******* δεν μπορώ να το κατεβάσω από το ξενοδοχείο. :( Πρέπει να περιμένει όταν γυρίσω Αγγλία το Σάββατο.

ΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κατέβασα το demo και δεν τρέχει καν. Πολύ κρίμα, τι να πω. Από specs είμαι απολύτως εντάξει.

 

Παρηγοριέμαι πως τουλάχιστον θα κάνω καμιά δουλειά αύριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όχι, κανένα απολύτως (έχω κάνει και verify files integrity ή κάπως έτσι). Δεν ξέρω γιατί υπάρχει θέμα, διαβάζω σε κάποια νήματα πως ορισμένοι επεξεργαστές AMD έχουν γενικότερο θέμα με το Steam, όμως εγώ έχω Intel.

 

Τέλος πάντων, το κατέβασα στο laptop και τρέχει μια χαρά σε full high settings (τώρα, δεν ξέρω αν αυτό ισχύει κανονικά στο παιχνίδι, πάντως έτρεξε απροβλημάτιστα).

 

Το demo, τώρα, υπόσχεται ενδιαφέροντα πράγματα αλλά δεν μπορείς να καταλάβεις πολλά, η ελεύθερη δράση είναι ελάχιστη, οι επιλογές στη βάση μηδενικές, αλλά έχει πολύ καλή ατμόσφαιρα και δεν είναι καθόλου εύκολο.

 

Εντάξει, η πρώτη αποστολή είναι τελείως scripted (και οι "ανοησίες" που διατάσσονται να κάνουν οι στρατιώτες για να βγει το σενάριο απερίγραπτες) αλλά και στη δεύτερη αποστολή, κατάφερα μεν να επιστρέψω και με τους τέσσερις στρατιώτες ζωντανούς, αλλά οι δύο τραυματίες. Δεν ξέρω πόση δυσκολία μπορεί να έχει μια scripted αποστολή, πάντως ο medic είχε δουλειά :)

 

Συνολικά, θετικές εντυπώσεις αλλά πολύ λίγο "ζουμί" για 6GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες το μετέφερα από το λαπτοπ του manager. Ο αθεόφοβος το κατέβασε από την δουλειά, με το wifi που βγαίνει σε όλες τις εγκαταστάσεις από τα κεντρικά της Δανίας. (Ενώ είμαστε Σουηδία).

 

Τεσπα, το παιχνίδι λέει :) και παίζει άνετα στο εταιρικό λάπτοπ που έχω. (Alienware M17x R4).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...