Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι τόσο δυνατό όσο το παρουσίαζαν, εγώ αυτό παρατηρώ.

Δεν ξερω σε ποιους αναφερεσαι αλλα το ειχα ξαναγραψει και πριν βγει η κονσολα.

 

Υπαρχει λογος που λεγεται Ps4 pro και οχι ps5 και αρκετοι μαλλον το ξεχασαν αυτο. Και το λεω αυτο γιατι εχω δει χειροτερη πατατα να γραφεται.Οτι αυτη η γενια ειναι στο τελος της με κατι λιγοτερο απο 3.5χρονια στις τωρινες κονσολες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο PS Pro γινόταν ας πούμε "κανόνας"(ας το πω έτσι) το 4K 30fps και 1080p 60fps σε 3/5 games θα ήταν must buy for me, αλλά δεν βλέπω να είναι αυτή η περίπτωση. Παρακολουθώ στενά το topic, να μου δώσει δικαιολογία να το πάρω. Μέχρι τώρα δεν μου έχει δώσει το κίνητρο κάτι να το παρω.

 

Ίσως αν ανοίξει η διαφορά σε κάποια games στο VR μεταξύ του ps4 και ps4 Pro ως προς την ποιότητα εικόνας, γιατί μέχρι τώρα δεν είναι τόσο αισθητή, να προχωρήσω σε αγορα της.

 

Δεν είναι τόσο δυνατή η κονσόλα όσο την παρουσίαζαν, εγώ αυτό παρατηρώ. Δεν έχω 4Κ TV και δεν το ψήνω να πάρω σύντομα μιας και δεν πρόκειται να μου δώσει τα 60fps που θα ήθελα σε αρκετούς τίτλους όπως GTA V, Uncharted ή Bloodborne που εκεί και αν ήθελα το 60αρι.

 

 

Κάπως έτσι και εγώ. Προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται. Γιατί αν δεν έχουν διαφορές (μέχρι και για αρνητικά διαβάζω σε κάποια games σε σχέση με το slim - παρόλο που υπάρχουν και περιπτώσεις tomb raider) γιατί να μην προτιμήσω το slim που είναι και πιο φθηνό και πιο ..slim :D. Το vr μου είναι άχρηστο. 

 

Δεν ξερω σε ποιους αναφερεσαι αλλα το ειχα ξαναγραψει και πριν βγει η κονσολα.

 

Υπαρχει λογος που λεγεται Ps4 pro και οχι ps5 και αρκετοι μαλλον το ξεχασαν αυτο. Και το λεω αυτο γιατι εχω δει χειροτερη πατατα να γραφεται.Οτι αυτη η γενια ειναι στο τελος της με κατι λιγοτερο απο 3.5χρονια στις τωρινες κονσολες.....

 

Εσύ fulgore στην θέση μου πιο θα πρότεινες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω σε ποιους αναφερεσαι αλλα το ειχα ξαναγραψει και πριν βγει η κονσολα.

 

Υπαρχει λογος που λεγεται Ps4 pro και οχι ps5 και αρκετοι μαλλον το ξεχασαν αυτο. Και το λεω αυτο γιατι εχω δει χειροτερη πατατα να γραφεται.Οτι αυτη η γενια ειναι στο τελος της με κατι λιγοτερο απο 3.5χρονια στις τωρινες κονσολες.....

Στην Sony αναφέρομαι, και σε κάποιους reviewers που μάλλον να προμοταρουν ήθελαν όσο μπορούσαν και αυτοί.

Oποιος τσίμπησε τσίμπησε..

 

Εγώ προσωπικά ποτέ δεν θεώρησα ότι θα πάρουμε ουσιαστικά μια νέα κονσόλα, άλλωστε ήταν και μια από τις ανησυχίες μου αυτό. Για παράδειγμα μην μου έβγαζαν κανένα καλό game για PS Pro exclusively. Εκεί θα ήταν μια ωραία κλωτσιά στα @@ σε όσους έχουν το ps4..

 

Προφανώς και δεν είναι νέα κονσόλα αλλά θα μπορούσε να είναι καλύτερη ή μάλλον να προσφέρει το κάτι παραπάνω εκτός του 4Κ με Upscaling μπλα μπλα μπλα.

 

ΥΓ. Και όχι, δεν νομίζω ότι είναι θέμα developer, η κονσόλα έχει ένα όριο βάσει των δυνατοτήτων της. Το Last of us 2 και φυσικά η Naughty Dog πιστεύω ότι θα μας δείξει μέχρι που μπορεί να δώσει το Ps4 Pro.

 

ΥΓ2. Ελπίζω το Scorpio να είναι δυνατό όσο το παρουσιάζει φυσικά η MS και να την εκθέσει την Sony με μια πολύ δυνατη σε specs κονσόλα. Για μένα κακώς δεν το έβγαλε μαζί με το PS Pro. Βέβαια αν δεν δώσει αυτό που είναι και το σημαντικό, (games) δεν την βλέπω καλά..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση τις τωρα τιμες θα επαιρνα το pro γιατι 400ευρω(389για την ακριβεια)για ps4 slim bundle δεν θα τα εδινα(350ευρω το 1tb slim)

 

Αν παλι μιλαμε για τετοια τιμη,δηλαδη 260ευρω,τοτε θα επαιρνα το slim γιατι η χρηματικη διαφορα ειναι σχεδον μισο Switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αν έπαιρνα τώρα PS, θα πήγαινα φυσικά για το Pro,άσχετα αν δεν έχω 4Κ TV και αν θα μου δίνει ή δεν μου δίνει καλύτερο framerate σε κάποια games. Εφόσον δεν έχεις θέμα με τα χρήματα, δαγκωτό πας για αυτό λοιπόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ - ευχαριστώ παιδιά! Όντως τα bundles για το απλό όπως είδα είναι στο θεό όντως..

 

 

@ Fulgore - switch δεν θα έπαιρνα ούτως ή άλλως day one - για τα Χριστούγεννα την έκοβα την δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ps4 pro εχει αρκετη δυναμη παραπανω, αλλα να καταλαβουμε οτι οταν δεν βλεπουμε αρκετες διαφορες  σε καποια παιχνιδια δεν ειναι θεμα του hardware  του pro  αλλα πως το αξιοποιει ο καθε developer.ειμαι σιγουρος οπως ειχαν πει κιαλλοι σε παρουσιασεις του pro  οτι μετα το εξαμηνο θα δειξει τα δοντια του.

 

μια καλη συγκριση ποσο πιο δυνατο ειναι ειναι αυτη εδω,αν θελει ο developer to αξιοποιει οπως παρακατω

 

 

μαλιστα μετα απο πολλες συγκρισεις εβγαλαν πορισμα οτι οι δυνατοτητες του αντιστοιχουν σε ενα pc  του χιλιαρικου στο συγκεκριμενο παιχνιδι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ - ευχαριστώ παιδιά! Όντως τα bundles για το απλό όπως είδα είναι στο θεό όντως..

 

 

@ Fulgore - switch δεν θα έπαιρνα ούτως ή άλλως day one - για τα Χριστούγεννα την έκοβα την δουλειά.

Ειπα μιση κονσολα,δεν ειπα ποτε θα την παρει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα μιση κονσολα,δεν ειπα ποτε θα την παρει καποιος.

 

Αυτό σου το comment δεν νομίζω ότι χρειαζόταν... ήσουν μέσα άλλωστε σε αυτούς που ευχαρίστησα για τις συμβουλές.

 

Τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σου το comment δεν νομίζω ότι χρειαζόταν... ήσουν μέσα άλλωστε σε αυτούς που ευχαρίστησα για τις συμβουλές.

 

Τέλος πάντων.

Διορθωση/απαντηση εκανα,τελος παντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ps4 pro εχει αρκετη δυναμη παραπανω, αλλα να καταλαβουμε οτι οταν δεν βλεπουμε αρκετες διαφορες  σε καποια παιχνιδια δεν ειναι θεμα του hardware  του pro  αλλα πως το αξιοποιει ο καθε developer.ειμαι σιγουρος οπως ειχαν πει κιαλλοι σε παρουσιασεις του pro  οτι μετα το εξαμηνο θα δειξει τα δοντια του.

 

μια καλη συγκριση ποσο πιο δυνατο ειναι ειναι αυτη εδω,αν θελει ο developer to αξιοποιει οπως παρακατω

 

 

μαλιστα μετα απο πολλες συγκρισεις εβγαλαν πορισμα οτι οι δυνατοτητες του αντιστοιχουν σε ενα pc  του χιλιαρικου στο συγκεκριμενο παιχνιδι

να προσθεσω οτι αν βαλεις και τα πιο γρηγορα loading ,πιο καλη ανταποκριση στο μενου  λογο ram,usb 3.1 ,blutooth 4

και αν βαλεις οτι δεν θα εχεις προβλημα οπως ειχαμε δει στο online  του battlefield 1 με το pro  να υπερτερει στα frames. και εσυ να παιζεις σε στρεσαρισμενες σκηνες με 35-40 frames  και ο αλλος με το pro  50  αξιζει η αγορα του,αναφερομαι σε καποιον που αναφερθηκε πιο πανω οτι δεν τον νιαζει η χρηματικη διαφορα.. και πιο να επιλεξει.  για το hardware του  ειναι φτηνο...ειπαμε οτι μετα παιζει μπαλα οπως θελει ο developer.και αν θελει το αξιοποιει με καλο αποτελεσμα. και οχι με ψευτο patch.

 

 

παντος επειδη μαρεσει να ειμαι αντικιμενικος και δεν ειμαι fanboy  να πω οτι μολις εκανα την εναλλαγη σε pro  οσα παιχνιδια ειχα που πηραν patch ειδα μια πιο καθαρη εικονα μονο.. με πιο λιγο θολουρα. να μου πεις αλωστε αυτο ειναι η αναλυση. μετα ομως απο 2 μερες αυτη την εικονα την συνιθισα και νομιζα οτι παιζω ακομα στο απλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσθεσω οτι αν βαλεις και τα πιο γρηγορα loading ,πιο καλη ανταποκριση στο μενου  λογο ram,usb 3.1 ,blutooth 4

και αν βαλεις οτι δεν θα εχεις προβλημα οπως ειχαμε δει στο online  του battlefield 1 με το pro  να υπερτερει στα frames. και εσυ να παιζεις σε στρεσαρισμενες σκηνες με 35-40 frames  και ο αλλος με το pro  50  αξιζει η αγορα του,αναφερομαι σε καποιον που αναφερθηκε πιο πανω οτι δεν τον νιαζει η χρηματικη διαφορα.. και πιο να επιλεξει.  για το hardware του  ειναι φτηνο...ειπαμε οτι μετα παιζει μπαλα οπως θελει ο developer.και αν θελει το αξιοποιει με καλο αποτελεσμα. και οχι με ψευτο patch.

 

 

παντος επειδη μαρεσει να ειμαι αντικιμενικος και δεν ειμαι fanboy  να πω οτι μολις εκανα την εναλλαγη σε pro  οσα παιχνιδια ειχα που πηραν patch ειδα μια πιο καθαρη εικονα μονο.. με πιο λιγο θολουρα. να μου πεις αλωστε αυτο ειναι η αναλυση. μετα ομως απο 2 μερες αυτη την εικονα την συνιθισα και νομιζα οτι παιζω ακομα στο απλο.

 

 

Εμένα εννοούσες και thanks για την απάντηση.

 

Η πρώτη παράγραφος ήταν πολύ enlightening που λέμε. Όντως είχα ξεχάσει ότι ίσως συμπεριφέρεται και πιο καλά και αλλού εκτός των games.

 

Για την δεύτερη - η θολούρα τεχνικά μάλλον πιο πολύ δικαιολογείται στο PRO λόγω ότι δεν παίζει σε native 4Κ ενώ το απλό παίζει σχεδόν σε όλα τα games σε 1080p. Ίσως το ότι χειρίζεται τα temporal filters καλύτερα - και μάλλον περισσότερο λόγω του ότι παίζεις(?) σε 1080P - οπότε το downsampling βοηθάει και αυτό εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα εννοούσες και thanks για την απάντηση.

 

Η πρώτη παράγραφος ήταν πολύ enlightening που λέμε. Όντως είχα ξεχάσει ότι ίσως συμπεριφέρεται και πιο καλά και αλλού εκτός των games.

 

Για την δεύτερη - η θολούρα τεχνικά μάλλον πιο πολύ δικαιολογείται στο PRO λόγω ότι δεν παίζει σε native 4Κ ενώ το απλό παίζει σχεδόν σε όλα τα games σε 1080p. Ίσως το ότι χειρίζεται τα temporal filters καλύτερα - και μάλλον περισσότερο λόγω του ότι παίζεις(?) σε 1080P - οπότε το downsampling βοηθάει και αυτό εκεί.

σε 4κ τv παιζω μοντελο του 15.. με την θολουρα ενοουσα οτι η διαφορα που ειδα στα πατσαρισμενα παιχνιδια ηταν μονο μια πιο καθαρη εικονα στο pro  σε σχεση με το απλο και τιποτα παραπανω. σε  καποια λιγο και σε αλλα πολυ πιο καθαρη. στο pes 17 ειδα μεγαλη διαφορα και στο titanfall 2, παιχνιδια που εχω οπως το modern warfare και το Infinity  δεν μπορω να τα συγκρινω μιας και δεν τα εχω παιξει στο απλο,αλλα στα συγκεκριμενα φενεται η αναλυση ειναι πολυ υψηλη διοτι φενεται η εικονα εντελως κρυσταλινη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειναι απλο. Ειναι σαν να έχεις εναν i5 με gtx1060 και να κανεις ενα upgrade σε gtx1070 και ενα μικρο overclock σε επεξεργαστη.

 

Το γραφω σαν παραδειγμα και τα τεχνικα ειναι τυχαια. Απλα στο PS4 πρεπει να υποστηρικτει η νεα gpu με patch στα παιχνιδια.

 

Και να γινει πιο απλο επειδη προσφατα εκανα upgrade σε gpu κιολας και εκει βλεπω βελτιωση βεβαια αλλα δεν τρελαθηκα και ολας. Καλυτερο framerate, καποια εφε παραπανω, ισως λιγο καλυτερη γεωμετρία. Οκ. Δεν μεταμορφωνεται και το παιχνιδι κιολας.

 

Ετσι παει και στο Pro, με διαφορα οτι δεν το κανουν ολα τα παιχνιδια.

 

Υστερογραφο: επεξηγηματικα εθεσα το παραδειγμα του PC. Plz ΜΗΝ το κανουμε flame παλι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...