Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά εσείς που έχετε/είχατε και τα δύο δηλαδή ps4/ps4pro. Στο τέλος είδατε κάποια διαφορά ανάμεσα στα δύο? Σε FHD αναφέρομαι αποκλειστικά.

 

Επειδή σκέφτομαι να πάρω ps4 - όμως το τελευταίο μου Ps ήταν το 2. Για κάποιον που θα πάρει πρώτη φορά και η χρηματική διαφορά δεν είναι εμπόδιο τι να επιλέξω?. Έχω τηλεόραση 1080p του 2010 και δεν την αλλάζω (ακόμα) ήμουν από τους τυχερούς που πέτυχε ips panel στην εν λόγω σειρά.

 

Να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.

Είχα day 1 Ps4 έχω day 1 Ps4 Pro.

TV 1080 (lg 42 ips).

Κάθομαι στο 1,5 μ περίπου.

Ναι το pro δώσει και καλύτερα γραφικά (υπό προϋποθέσεις) στα 1080 και το σημαντικότερο καλύτερο (ποιο σταθερό frame rate).

Φυσικά κάποιοι (όπως πάντα) θα διαφωνήσουν με αυτό.

ΑΝ (λέω ΑΝ) δεν υπάρχει οικονομικό θέμα πας σε Pro. (είδα το BF1 σε 4K Tv. Πρέπει να το δεις ζωντανά...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι το pro δώσει και καλύτερα γραφικά (υπό προϋποθέσεις) στα 1080 και το σημαντικότερο καλύτερο (ποιο σταθερό frame rate).

Φυσικά κάποιοι (όπως πάντα) θα διαφωνήσουν με αυτό.

Σε πραγματα που ειναι γεγονοτα δεν γινεται να διαφωνησει καποιος,ή μαλλον καλυτερα γινεται αλλα δεν θα τον παρει καποιος στα σοβαρα.

 

Οι διαφορες ακομα και σε 1080p υπαρχουν δεν ειπε κανεις το αντιθετο,απλα δεν ειναι τοσο αισθητες οσο ειναι σε 4κ τηλεοραση.Αυτο λεγαμε και πιο παλια μεταξυ slim και pro. Για παραδειγμα το επιχειρημα ορισμενων για 1080p 60fps στο pro vs 1080p 30fps θα ηταν οντως η μεγαλυτερη διαφορα αξιοσημειωτη για full hd οθονες και σημαντικος λογος αγορας ps4 pro,αλλα ως τωρα δεν εχει συμβει καπου.

 

Αυτο που συμβαινει οπως πολυ σωστα ανεφερες ειναι τα σταθερα fps.

 

Επισης οι τιμες των τωρινων bundle(για περιοδο εκπτωσεων μη χεσω)ειναι αδικαιολογητα ακριβες, και αρα μικροτερη χρηματικη διαφορα μεταξυ slim και pro(στην τελικη αγοραζεις used ή σε εκπτωσεις τα παιχνιδια του πακετου για να γλυτωσεις χρηματα)κανει την αγορα του pro πιο ελκυστικη.

 

Τελος αξιζει να αναφερθει οτι τελικα μετα απο επισημη ανακοινωση τα Ni No Kuni 2 και Ace combat δεν ειναι πλεον playstation exclusive αλλα console exclusive,μιας και θα κυκλοφορησουν και στο PC.

 

Αν ειναι κατι αρνητικο οσον αφορα το Pro,ειναι οτι εισαι στο ελεος των developer για το πως θα αξιοποιησουν την κονσολα και ποτε θα βγαλουν τα patch τους,κατι που φανηκε με το Final Fantasy XV πολυ εντονα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια γτ δν μετονομαζετε το topic ps vs ps pro?οι τελευταιες 200 σελιδες ειναι κοντρα..

 

 

Ίσως θα έπρεπε όποιος θέλει να ρωτήσει για αγορά κονσόλας να το κάνει στο σχετικό νήμα αλλά και πάλι δεν είδα καμιά κόντρα τώρα όλοι πάνω κάτω συμφωνούμε..

 

Btw το πόσο μεγάλη είναι η διαφορά μεταξύ PS4 Pro και PS4 θα φανεί για μένα στο Horizon: Zero Dawn που είναι το πρώτο σοβαρό exclusive από μία εταιρία που διακρίνεται στον τεχνικό τομέα και είναι ένα παιχνίδι με το οποίο σχεδόν μας πρωτοπαρουσίασαν το PS4 Pro. Εκεί θα φανεί εάν έχει να δώσει πολλά παραπάνω ή απλά είναι καλό μόνο για το επιπλέον 4k mode (checkerboard κτλ κτλ). Έχουν δηλώσει ξεχωριστό mode για 1080p οπότε πιστεύω θα εκπλαγούμε ευχάριστα. Επίσης, μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι είναι κακό το 4k mode (supersampling για 1080p) απλά θέλω να δω εάν θα προσθέσουν εφέ και στοιχεία που θα μπορεί να διακρίνει ο άλλος κατευθείαν χωρίς να χρειάζεται να δει συγκριτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια γτ δν μετονομαζετε το topic ps vs ps pro?οι τελευταιες 200 σελιδες ειναι κοντρα..

Δεν δικαιολογει το ps4pro δικο του θεμα ξεχωριστο αφου δεν μιλαμε για νεα κονσολα και επισης αυτη ειναι η πραγματικοτητα πλεον στις κονσολες.Σε λιγους μηνες θα ειναι μια απο τα ιδια και στο αλλο θεμα του xbox αν και εκει οι διαφορες θα ειναι πιο εντονες.

 

Αλλωστε το κεντρικο θεμα του ps4 πιο πολυ για τετοια πραγματα ειναι,κανενα προβλημα αν παρουσιασε σε καποιον,καμια νεα ανακοινωση για καποιο παιχνιδι κλπ.

 

Υπαρχουν ειδικα ξεχωριστα θεματα για τα παιχνιδια και στο προσφατο Resident Evil 7 δεν υπαρχει καν δικο του θεμα προς κουβεντα,δειγμα ισως του χαμηλου ενδιαφεροντος που υπαρχει για αυτο. Αν φυσικα εχεις κατι αλλο να προτεινεις ή εσυ ή καποιος αλλος ειμαστε ολοι αυτια.Σιγουρα πολυ πιο επικοδομητικο απο ειρωνια θα λεγα.

Ίσως θα έπρεπε όποιος θέλει να ρωτήσει για αγορά κονσόλας να το κάνει στο σχετικό νήμα αλλά και πάλι δεν είδα καμιά κόντρα τώρα όλοι πάνω κάτω συμφωνούμε..

Ειναι νεα μοδα αυτη δεν το ξερεις?Απο τον Σεπτεμβριο/Οκτωβριο που βγηκαν οι πρωτες ανακοινωσεις μεχρι και περυσι θυμαμαι αντιστοιχα σχολια συνεχεια.

Το πιο περιεργο ομως ειναι οτι στα θεματα των παιχνιδιων το ενδιαφερον/συμμετοχη ειναι αισθητα πιο μειομενη απο οτι σε αυτο το θεμα οπως εχω τονισει απειρες φορες.

 

https://www.enternity.gr/Article/Games/Gfk-Hellas/GfK-Hellas-%CE%A0%CF%89%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-games-%CE%9F%CE%BA%CF%84%CF%8E%CE%B2%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%82-2016/40014.html

https://www.enternity.gr/Article/Games/Gfk-Hellas/GfK-Hellas-%CE%A0%CF%89%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-games-%CE%9D%CE%BF%CE%AD%CE%BC%CE%B2%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%82-2016/40531.html

 

Καποιοι μαλλον ξεχνανε ποια παιχνιδια πουλανε περισσοτερο(και αρα σε ποια υπαρχει παραπανω ενδιαφερον μαζι με τα exclusives).

 

Εχουν κυκλοφορησει ως τωρα το 2017 τα Gravity Rush 2,Resident Evil 7 και περιμενουμε σε λιγες μερες και το Nioh και το ενδιαφερον τουλαχιστον για τα 2 παιχνιδια ειναι πολυ μικρο.Το ps4 vs ps4pro(απο πλευρας διαφορων στα παιχνιδια αναλογα την αναλυση)μας πειραξε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και είναι νωρίς ακόμα για να κρίνει κάποιος την αξία του PS4 pro αυτό που βλέπω είναι να διαμορφώνεται η άποψη "έχεις 1080p TV πάρε το PS4 slim έχεις 4K TV πάρε το PS4 pro" το οποίο κατά την γνώμη μου είναι καλό. Έτσι η Sony δείχνει ότι δεν εγκαταλείπει το base PS4. Αν το pro ήταν η καλύτερη κονσόλα για όλους και τα παιχνίδια του pro ήταν κατά πολύ καλύτερα από του base τότε η Sony θα είχε πουλήσει όλους αυτούς που την στήριξαν και πήραν το PS4 day one. Τώρα είναι σαν να επεκτείνει την γκάμα της για να υποστηρίξει και τις 4K τηλεοράσεις.

Επεξ/σία από Crazygear
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το έχω λιώσει από το πρωί.

Οκ θα μπορούσε να μην λέγεται RE αλλά και πάλι,είναι παιχνιδάρα.

Προφανως και πουλαει και πολυ καλα

http://www.gameslife.gr/resident-evil-7-record-sales-46678

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλο κατα την γνωμη μου ειναι οτι αν παρει κανεις το Pro και μεγαλη υποστήριξη να μην εχει χαμενος δεν θα βγει ιδιαίτερα και ας εχει μονο 1080p. Εννοω οτι οι τιτλοι ειναι ουτως η αλλως ενιαιοι και για τα δυο.

 

Προσωπικα δεν θα τρελαθω εαν μια παιχνιδαρα δεν εχει υποστηριξη pro. Αν μου αρεσει σαν παιχνιδι ας ειναι ιδιο με το απλο.

 

Σαν κερδος εχω ηδη το 1080p capture video και stream, οπως και την γρηγοροτερη λειτουργια γενικοτερα στο interface.

 

Βεβαια οποιεσδηποτε βελτιώσεις και σε τιτλους ευπροσδεκτες. Αρκει να μην γινονται εις βαρους (The Last Guardian) του απλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά - δεν είχα σκοπό να δημιουργήσω αντιπαράθεση slim vs pro. Για αυτό λοιπόν και στο ερώτημά μου λίγο πολύ ξεκαθάρισα ότι αυτό απευθυνόταν πιο πολύ στους κατόχους "απλού" που το έδωσαν ή το κράτησαν αλλά πήραν και Pro.Και ξέρω ότι αυτοί είναι αρκετοί. Απλώς αν τυχαίνει και είχαν 1080p οθόνη τι παρατήρησαν σαν θετικό ή και αρνητικό.


Να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.

Είχα day 1 Ps4 έχω day 1 Ps4 Pro.

TV 1080 (lg 42 ips).

Κάθομαι στο 1,5 μ περίπου.

Ναι το pro δώσει και καλύτερα γραφικά (υπό προϋποθέσεις) στα 1080 και το σημαντικότερο καλύτερο (ποιο σταθερό frame rate).

Φυσικά κάποιοι (όπως πάντα) θα διαφωνήσουν με αυτό.

ΑΝ (λέω ΑΝ) δεν υπάρχει οικονομικό θέμα πας σε Pro. (είδα το BF1 σε 4K Tv. Πρέπει να το δεις ζωντανά...)

 

Τι σύμπτωση και εγώ lg 42 έχω με ips. - Ποια έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους σκέφτονται να αναβαθμίσουν το drive

 

Το ειδα και εγω το εν λογω video(παρολο που εχουν ξανααναφερθει οι εν λογω δισκοι)αλλα δεν νομιζω πολλοι να δωσουν 120+ευρω για μεγαλυτερο δισκο

https://www.skroutz.gr/c/1715/hdd_sklhroi_diskoi.html?keyphrase=seagate+firecuda+2tb

Παιδιά - δεν είχα σκοπό να δημιουργήσω αντιπαράθεση slim vs pro. Για αυτό λοιπόν και στο ερώτημά μου λίγο πολύ ξεκαθάρισα ότι αυτό απευθυνόταν πιο πολύ στους κατόχους "απλού" που το έδωσαν ή το κράτησαν αλλά πήραν και Pro.Και ξέρω ότι αυτοί είναι αρκετοί. Απλώς αν τυχαίνει και είχαν 1080p οθόνη τι παρατήρησαν σαν θετικό ή και αρνητικό.

 

Τι σύμπτωση και εγώ lg 42 έχω με ips. - Ποια έχεις?

Για ποιο λογο να κρατησεις το κανονικο ps4 και να αγορασεις και pro για 1080p?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δίνουν για μικρότερο ssd.. λες και αποδίδει πλήρως όπως σε ένα pc.

 

Εγώ θα τα έδινα πάντως για hybrid στα 2tb. Δεν είναι λίγα - δεν είναι και πολλά όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο PS Pro γινόταν ας πούμε "κανόνας"(ας το πω έτσι) το 4K 30fps και 1080p 60fps σε 3/5 games θα ήταν must buy for me, αλλά δεν βλέπω να είναι αυτή η περίπτωση. Παρακολουθώ στενά το topic, να μου δώσει δικαιολογία να το πάρω. Μέχρι τώρα δεν μου έχει δώσει το κίνητρο κάτι να το παρω.

 

Ίσως αν ανοίξει η διαφορά σε κάποια games στο VR μεταξύ του ps4 και ps4 Pro ως προς την ποιότητα εικόνας, γιατί μέχρι τώρα δεν είναι τόσο αισθητή, να προχωρήσω σε αγορα της.

 

Δεν είναι τόσο δυνατή η κονσόλα όσο την παρουσίαζαν, εγώ αυτό παρατηρώ. Δεν έχω 4Κ TV και δεν το ψήνω να πάρω σύντομα μιας και δεν πρόκειται να μου δώσει τα 60fps που θα ήθελα σε αρκετούς τίτλους όπως GTA V, Uncharted ή Bloodborne που εκεί και αν ήθελα το 60αρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...