Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστευω οτι ο φιλος vste το εθεσε οσο πιο απλα και σωστα γινοταν, μιας το console gaming επεσε και αυτο στο τρυπακι των benchmark και των εμφυλιων αντιπαραθεσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν αναπόφεκτο, μιας και η ανάπτυξη custom υλικού είναι πανάκριβη (πχ Cell, PS3) και στην τελική με φθηνότερο/κοινό hardware κάνουνε την ίδια ή καλύτερη δουλειά (πχ Χ360).

Δεν είναι τυχαίο που και η Sony με το PS4 ακολούθησε οτι έκανε τόσα χρόνια η Microsoft. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια μαζί με το Pro πρέπει να το υποστηρίζει και τo παιχνίδι . Βλέπω τα πουλάνε σαν  PS4 Pro Enhanced Games για 4K oπως γράφει το άσχετο public http://www.public.gr/cat/gaming/games/ps4/ps4-pro-enhanced-games/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν με το καλό βγει πιστεύω πως θα είναι must buy! Από ότι λέει το base PS4 έχει κάποια frame drops, τα οποία όμως μπορεί και να διορθωθούν μέχρι την κυκλοφορία. Το PS4 pro φαίνεται να πετάει

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάπως έτσι ξεκινά το Pro να είναι "προτεινόμενη αναβάθμιση"..

 

Ηταν που δεν θα έκλαναν το απλό μοντέλο.

 

Έχει αλλάξει κάτι από την πρό ps4 pro εποχή; Όσα παιχνίδια τσίτωναν με τα γραφικά τους την αδύναμη για τα σημερινά δεδομένα gpu του απλού ps4 υπήρχαν αυτά τα θέματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θέματα ξεκίνησαν με το The Last Guardian, το οποίο τρέχει μέτρια (ειδικά για exclusive) στην κονσόλα.

Πήρα την κονσόλα καθαρά και μόνο για exclusives, κανένα δεν είχε τέτοια θέματα.

 

Και ξαφνικά και το Horizon θα έχει θέματα απόδοσης.

Ανυπομονώ για τη μέρα που θα βγεί το πρώτο "Pro only" παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ αυτός ο χαμός που γίνεται (έχω πέσει κι εγώ σε αυτό το τρυπάκι δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω) όταν ένα παιχνίδι έχει frame drops σε 1-2 σημεία μόνο σε αυτή τη γενιά το έχω δει. Στην προηγούμενη τα πράγματα ήταν πολύ χειρότερα και δεν μιλούσε κανείς εκτός εάν τα πράγματα ήταν πραγματικά χάλια. Σε παιχνίδια όπως το Last guardian που έχει μέσω όρο 20fps λογικό να πέσει κράξιμο όχι όμως σε παιχνίδια που πάνω στον πανικό και για μισό κλάσμα θα πέσει στα 25fps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αν δεις το πρωτο βιντεο σε παρα πολλες σκηνες που πιανει μεγαλο τοπιο η καμερα και εχει και κανα ρομποτ μεσα  τρωει κολληματα αβερτα,ξερουμε σε τι αναλυση τρεχει στο απλο Ps4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θέματα ξεκίνησαν με το The Last Guardian, το οποίο τρέχει μέτρια (ειδικά για exclusive) στην κονσόλα.

Πήρα την κονσόλα καθαρά και μόνο για exclusives, κανένα δεν είχε τέτοια θέματα.

 

Και ξαφνικά και το Horizon θα έχει θέματα απόδοσης.

Ανυπομονώ για τη μέρα που θα βγεί το πρώτο "Pro only" παιχνίδι.

Όλα τα δυνατά από γραφικά παιχνίδια ζορίζονταν, κολλημένο 30αρι δεν κρατούσαν πολλά, το last guardian άστο απλά για κλάματα αλλά κατά την άποψη μου μάλλον φταίει η "αρχαία μηχανή γραφικών", δεν νομίζω οτι θα έχει τέτοια θέματα το horizon.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ αυτός ο χαμός που γίνεται (έχω πέσει κι εγώ σε αυτό το τρυπάκι δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω) όταν ένα παιχνίδι έχει frame drops σε 1-2 σημεία μόνο σε αυτή τη γενιά το έχω δει. Στην προηγούμενη τα πράγματα ήταν πολύ χειρότερα και δεν μιλούσε κανείς εκτός εάν τα πράγματα ήταν πραγματικά χάλια. Σε παιχνίδια όπως το Last guardian που έχει μέσω όρο 20fps λογικό να πέσει κράξιμο όχι όμως σε παιχνίδια που πάνω στον πανικό και για μισό κλάσμα θα πέσει στα 25fps.

Δε θυμάμαι drops στα παιχνίδια που έπαιζα στο PS3 (καθαρά exclusives πάλι).

Παραδόξως είχανε τα PS2 ports (Killzone HD, Ratchet and Clank όλα σχεδόν).

Πάντως τα παιχνίδια του PS3 έπαιζαν μια χαρά (άντε τα inFamous να είχανε).

 

Τώρα για το Horizon, μακάρι να είναι όπως λές προσωρινά τα drops και να το στρώσουν παραπάνω μέχρι να κυκλοφορήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι drops στα παιχνίδια που έπαιζα στο PS3 (καθαρά exclusives πάλι).

Παραδόξως είχανε τα PS2 ports (Killzone HD, Ratchet and Clank όλα σχεδόν).

Πάντως τα παιχνίδια του PS3 έπαιζαν μια χαρά (άντε τα inFamous να είχανε).

 

Τώρα για το Horizon, μακάρι να είναι όπως λές προσωρινά τα drops και να το στρώσουν παραπάνω μέχρι να κυκλοφορήσει.

 

 

Καλά ναι όντως τα περισσότερα exclusives ήταν καλά αλλά πρόσφατα που ξαναέπιασα το MGS4 παρατήρησα frame drops και σκεφτόμουν ότι όταν το έπαιξα πρώτη φορά ούτε καν παρατηρούσα τέτοια πράγματα. Έβαλα και για πλάκα το black flag που δεν το είχα παίξει γιατί ήταν η περίοδος που αγόρασα ps4 και άστα να πάνε..

Πιστεύω προβλήματα στο Horizon παίζει να μην υπάρχουν καν μέχρι το λανσάρισμα ή στην χειρότερη να λυθούν γρήγορα. Μιλάμε για την guerilla..προσωπικά δεν έχω παίξει κανένα παιχνίδι τους και να τρελαθώ με την ιστορία ή το gameplay αλλά στον τεχνικό τομέα είναι αλλού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα frame drops φαίνονται έντονα γύρω στο 11:10 που από την μία κινείται το Tallneck (το μεγάλο ψηλό πλάσμα-ρομπότ) και από την άλλη της την πέφτουν τα watchers. Ας μην βιαζόμαστε όμως τέτοια θέματα λύνονται...ελπίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...