Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέλω day-one, και το game-explorers που το παράγγειλα μου το φέρνει μπαμ ακριβώς την μέρα κυκλοφορίας όπως και στο παρελθόν έκανε (ελπίζω να μην έχουν γαϊδουρέψει πλέον), οπότε 55 ευρώ για launch παιχνίδι είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή τιμή αν όντως καίγεσαι τόσο για day one, να μας γράψεις με το καλό εντυπώσεις, αν και από αυτά που βλέπουμε δε θα χρειαστεί, must buy ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έριξα απο τώρα την προπαραγγελία προτού βγεί το παιχνίδι και αρχίσουν να βαράνε 70άρια, αξίζει.

Οι μονοι που θα βαρανε 70ρια ειναι οι αλυσιδες.Τα σκρουτζομαγαζα ποτε δεν βαρανε 70ρια αν υπαρχει επαρκες αποθεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κυριοι καλησπέρα και χρόνια πολλά.

θα μπω κατευθειαν στο ψητό : 
PS4 Pro ολοκαίνουργιο, οταν μπαίνει σε rest mode 2-3 στις 5 φορές σβήνει (βλεπε, μπαίνει σε rest mode και μετά απο λίγη ώρα σβήνει μόνη της).
- Αφού συμβει αυτό, η κονσόλα δεν ανοιγει απο το joypad πατώντας το κουμπί PS αλλά μονο απο το power on κουμπί της κονσόλας.
- Καθώς πάει να ανοίξει (ανάβει το LED στην πρόσοψη), σβήνει πάλι και θέλει να πατήσεις το κουμπί power 2η φορά.

- Αφου ανοίξει, βγάζει το μήνυμα "improper shutdown" λες και έσβησες το PS4...τραβώντας το απο την πρίζα.

Το μηχάνημα ΔΕΝ εχει αλλο πρόβλημα, κοινώς, ΔΕΝ σβήνει παίζοντας κάποιο παιχνίδι, το κάνει ΜΟΝΟ οταν μπαίνει σε rest mode (και αυτο οχι πάντα).

ΔΕΝ είναι θέμα settings, δεν είναι θέμα ρευματος στο σπίτι μου καθώς το "απλό" PS4 που ειχα μεχρι πριν λίγες μέρες δεν μου το έκανε ποτέ αυτό.

Εφαγα το internet για το σχετικό θέμα και βλέπω οτι ηταν F.W bug πριν χρόνια στο FW 2.0 το οποίο προφανώς επιλύθηκε καθώς είμαστε πια στο 5.03.
Ισχυε ακομα και στις παλιές κονσόλες κοινώς αλλά για το Pro, παρόλο που υπάρχουν topic και γι'αυτο (για το συγκεκριμένο θέμα) λύση απ'οτι είδα δεν υπάρχει ουτε και επίσημη ανακοινωση απο τη Sony (σιγα μην).

Εχει τύχει σε καποιον απο εσάς το συγκεκριμένο και ιδίως σε PS4 Pro ?

Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι θέμα software/Firmware ή hardware, αν είναι θέμα Firmware/software-ικό θα ήθελα να την κρατήσω καθως μου έτυχε ήσυχη κονσόλα (βλέπε: οχι ήχος jet των βεντιλατέρ) καθώς ισως επιλυθει με το επόμενο FW update, αν ειναι hardware-ικο το θεμα ομως...να την επιστρέψω οσο το δυνατόν νωρίτερα.

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από red1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι θα είναι εντός εγγύησης αφου την πήρες τώρα. Αν είναι θέμα από αυτά που λες δε το γνωρίζω. Εγώ θα την γυρναγα άμεσα πίσω πάντως, χωρίς σκέψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panossar95 είπε

Φαντάζομαι ότι θα είναι εντός εγγύησης αφου την πήρες τώρα. Αν είναι θέμα από αυτά που λες δε το γνωρίζω. Εγώ θα την γυρναγα άμεσα πίσω πάντως, χωρίς σκέψη

 

Πάνο, δεν ειναι θέμα τεμπελιάς να την επιστρέψω, απλά, επειδή η ολη φάση με τον θόρυβο των βεντιλατερ στα PS4 (και ιδίως με τα Pro) είναι λαχείο, και επειδή η δική μου είναι ήσυχη,  και επειδή - ίσως - να ειναι καθαρά θέμα bug του Firmware γι'αυτο το σκέφτομαι το αν πρεπει να την γυρίσω στο κατάστημα.

Σκεψου, θα πρεπει να κάνω πρώτα backup (1ώρα+), format (κανα' 40-λεπτο) και μετα να πακετάρω τα πάντα και να τρέχω στα mediamarkt...με την πιθανότητα/κίνδυνο η καινούργια που θα μου δώσουν Α) να εχει το αλλο βεντιλατέρ που αναστάινει και νεκρούς ή/και Β) Να μου κάνει ακριβώς τα  ίδια η νεα κονσόλα (να κλείνει μόνη της οταν την βαζεις σε rest mode) αν όντως οφείλεται σε καποιο firmware bug.
Bάλε επίσης οτι θα πρεπει να ξανακατεβάσω 200GB+ digital games απο το store πάλι και...

Ευχαριστώ πάντως φίλε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε το backup και μετά κάνε μια επαναφορά την κονσόλα, καλύτερα μέσα από safe mode αν μπορέσεις. Έτσι θα καταλάβεις αν είναι θέμα λογισμικού και δεν θα χρειαστεί να τρέχεις για αλλαγή (για την ώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση ενώ έχω σε δισκάκι το παιχνίδι uncharted 4 γιατί καταλαμβάνει 60 gb στο PS4; ή το περνάει μέσα στο PS4 και μετά απλός διαβάζει κάποιο κλειδί από το δισκάκι τι παίζει ξέρει κάποιος να μου πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Κάνε το backup και μετά κάνε μια επαναφορά την κονσόλα, καλύτερα μέσα από safe mode αν μπορέσεις. Έτσι θα καταλάβεις αν είναι θέμα λογισμικού και δεν θα χρειαστεί να τρέχεις για αλλαγή (για την ώρα)

Grim, με το που πηρα το Pro εκανα κατευθειαν FW update και στα καπακια restore τα αρχεια απο το προηγουμενο PS4 που ειχα.
Στο pro εχω δοκιμασει τα παντα, εκανα rebuild database, ξαναφόρεσα απο πανω το FW update μεσω safe mode, format κτλπ αλλά...παλι τα ιδια με το rest mode...

θα το ξαναπω, δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι θεμα hardware ή software - αν ηταν hardware ομως δεν θα μου το εκανε και κανονικά καθώς παίζω ομως ? (βλέπε: τροφοδοτικό π.χ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xelidoni είπε

Μια ερώτηση ενώ έχω σε δισκάκι το παιχνίδι uncharted 4 γιατί καταλαμβάνει 60 gb στο PS4; ή το περνάει μέσα στο PS4 και μετά απλός διαβάζει κάποιο κλειδί από το δισκάκι τι παίζει ξέρει κάποιος να μου πει

Ακριβώς αυτό που λες στην τελευταία σου πρόταση.

PS4/XOne, λειτουργουν με λογική pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, red1 said:

Grim, με το που πηρα το Pro εκανα κατευθειαν FW update και στα καπακια restore τα αρχεια απο το προηγουμενο PS4 που ειχα.
Στο pro εχω δοκιμασει τα παντα, εκανα rebuild database, ξαναφόρεσα απο πανω το FW update μεσω safe mode, format κτλπ αλλά...παλι τα ιδια με το rest mode...

θα το ξαναπω, δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι θεμα hardware ή software - αν ηταν hardware ομως δεν θα μου το εκανε και κανονικά καθώς παίζω ομως ? (βλέπε: τροφοδοτικό π.χ)

Για τσέκαρε καλώδιο τροφοδοσίας εάν είναι καλά στη θέση του, το πολύπριζο κτλ.. Θα μου πεις στο κάνει μόνο όταν μπαίνει σε rest mode...ποτέ δεν ξέρεις...

Από ότι βλέπω πάντως το αναφέρουν πολλοί κάτοχοι του Pro το συγκεκριμένο πρόβλημα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, The_Prodigy είπε

Ακριβώς αυτό που λες στην τελευταία σου πρόταση.

PS4/XOne, λειτουργουν με λογική pc.

Οκ σε ευχαριστώ για την απάντηση χρόνια πολλά και καλή χρονιά 

[ the prodigy] το αγαπημένο μου συγκρότημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, xelidoni είπε

Οκ σε ευχαριστώ για την απάντηση χρόνια πολλά και καλή χρονιά 

[ the prodigy] το αγαπημένο μου συγκρότημα 

 Ανταποδίδω τις ευχές και εύγε για τις μουσικές σου προτιμήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θόρυβος με τα pro , έχει να κάνει με το μοντέλο, δεν είναι λαχείο κτλπ.τα νέα που ξεκινούν με 7106 είναι ήσυχα.τα πρώτα άστα να πάνε είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...