Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλο κονσολα, αλλο πισι.

Ποτε πισι με ιδια σπεκς με μια κονσολα δε προκειται να την φτασει. και ειναι εντελως διαφορετικη η αισθηση που προσφερει μια κονσολα  τουλαχιστο σε μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά χαρά high end pc φτιάχνεις με 800 - 1000 ευρώ, ας μήν υπερβάλουμε.

 

Στα 1300 είσαι και με διπλές κάρτες γραφικών......

 

Και στους multiplatform τίτλους, πάντα το PC έχει τα καλύτερα γραφικά......

 

Η δύναμη της κονσόλας είναι στα exclusive της.

 

Φίλε Πάνθηρα είναι άλλο πράμα η κονσόλα. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Άλλη γλύκα το PC, άλλο η κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξεκινωντας απο αυτο το quote θα πω το εξης:
Δεν ειναι αλμα στα γραφικα ο γερος;
Τα γραφικα στο driveclub και το cockpit τι ειναι;
Εγω δε περιμενα να δω μεγαλο αλμα στα γραφικα (και το ελεγα αυτο) αλλα διαψευστηκα για τα δικα μου γουστα. Απο μονα τους τα γραφικα ειναι λογος αγορας της κονσολας.
 
Ποσοι απο εμας θα εχουν high end pc με 2000 του χρονου τετοια εποχη; γιατι πισι των 1000-1300 αποκλειεται να βγαζει τετοια γραφικα. Και δεν ειδαμε ακομη Naughty Dog, Santa Monica. Οπως ειπε και καποιος παραπανω: Σκεψου πως ηταν το πρωτο Uncharted και που εφθασε. Λες και ειναι αλλη κονσολα.
Οσο και να προσπαθησουν τα πισι (για τους λατρεις τους) θα ειναι πολυ πισω. Και με 2000 θα πω πως παιρνεις 5 κονσολες !!!
για το WiiU δεν το συζητω: Απορω πως ζει ακομη αυτη η κονσολα. Υποτιθεται 8th gen console με γραφικα ιδια με τα ΠΣ360 και μαλιστα σε ακριβοτερη τιμη. Που πας ρε καραμητρο. Μετα τη χτεσινη παρουσιαση καλο ειναι να τη θαψουν η να βρουν κατι πραγματικα innovative γιατι με τα ψεματα δε γινεται δουλεια.. Και οσοι λενε για gameplay κτλπ εγω θα πω οτι mario + zelda παιζω και στο dollphin emulator του wii. 
Αυτα περι συγκρισεων. Αναμενουμε μονο το ΧΒΟΧ που πρεπει να προσπαθησει αρκετα και αυτο μετα τα οσα εδειξε το ΠΣ4, αλλα πιστευω πανω κατω θαναι στα ιδια επιπεδα.
 
Μου προξενησε εντυπωση το γεγονος οτι ειχαν κουβαλησει μαζι τους μεγαλους 3rd parties developers. Τονιζανε συνεχως τις δυνατοτητες και την ευκολια development σε μηχανημα με pc specs. Το καναν για προφανεις λογους οτι τωρα δε θα τους ειναι τοσο δυσκολο σε σχεση με τον cell που δεχθηκε τοσες πολλες επικρισεις.
 
Οσο για το resolution δε νομιζω να τιθεται καν θεμα. το 1080 στα 60fps θα το εχουν για πλακα τετοια specs. Απο κει και περα ειναι θεμα στουντιο του τι αποδοση θα εχει.
Αν δεν ειχαν γινει leaked τα specs σημερα ολοι θα λεγαμε ουαου με 8GB DDR5 !!!! Αλλα δε το λεει κανεις.
 
Για τα περι social gaming-sharing κτλπ θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες. Ουτε εγω γουσταρω το πολυ internet socializing που ειμαι τι παιζω και τι κανω, αλλα μη ξεχναμε οτι πλεον ετσι μεγαλωνουν οι νεοι και ειδικα στο Αμερικα ειναι must. Σε αυτη την αγορα στοχευουν προτιστως και εξου και η τοσο μεγαλη εμμονη στο θεμα (εμας μας εχουν γραμμενους). 
Παντως ολο αυτο περι ιντερνετ gaming κτλπ με κανει και ανησυχω οσον αφορα την ταμπακερα με το offline gaming και τα used games.
 
Επισης μαθαμε και το ονομα: PS4 καθως και το cross-remote play με το βητα που ισως παρει τα πανω του ετσι (αν και δε το πολυπιστευω). 
Τι δε μαθαμε: Εμφανιση, κοστος και exclusive τιτλους απο τα μεγαλα studios του ΠΣ3. Αναμενουμε
 

Σε μερικα θεματα εχεις δικιο αλλα σε αλλα πας γυρευοντας να τα ακουσεις.  :-)

Λοιπον, για τα 2000 που θες για pc εχει αποδειχτει χιλιαδες φορες εδω μεσα οτι ειναι τουλαχιστον υπερβολη για να μην χρησιμοποιησω καμια αλλη λεξη. Εστω τωρα να δεχτω οτι θελεις 2000Ε οπως γραφεις. PS4 600E (λεμε τωρα) + 10 παιχνιδια των 60Ε εκαστο=1200Ε. Αυτα ακομη δεν πηρες την κονσολα την τοποθετησες στο σαλονι και εφυγαν απο την τσεπη τα λεφτα. 2ο χειριστηριο?Αλλα 60Ε στο νερο. Περιφερειακα δεν θα παρεις? Βαλε εδω το ποσο εσυ. Τι εγινε? Φτασαμε 2000Ε ή οχι ακομη?

Το Watch Dogs θα εχει 69Ε στο Ελλαντα.Αντε εξω να το βρεις και στα 49Ε (λεμε τωρα..). Στο PC θα παρεις κλειδι και το παιχνιδι απο 20Ε online..

Επισης οσο και να προσπαθει η $ony να υποβαθμισει το γεγονος οτι το Watch Dogs ετρεχε σε pc λεγοντας οτι το εκανε για να δειξει οτι κατι αναλογο θα συμβαινει και στο ps4 λογω των specs του, δεν παει να ειναι μια τεραστια πατατα.

Οποιος θελει μαλιστα του χτιζω απο τωρα pc με 700Ε που θα τρεχει το Watch Dogs οπως στο PS4 που στην Ελλαδα θα πωλειται 699Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικα θεματα εχεις δικιο αλλα σε αλλα πας γυρευοντας να τα ακουσεις.  :-)

Οποιος θελει μαλιστα του χτιζω απο τωρα pc με 700Ε που θα τρεχει το Watch Dogs οπως στο PS4 που στην Ελλαδα θα πωλειται 699Ε.

Υπερβαλω εγω αλλα και συ δε πας πισω !!! 450 Ευρω θαναι το ταβανι για το ΠΣ4

και με 450 θα σου πω εγω οτι παιζεις πολυ καλυτερα απ οσο θα παιζει ενα πισι των 700 για 1-2 χρονακια. ενω η κονσολα θα κρατησει χαλαρα 5-6. αυτο κι αν ειναι υπερβολη. πισι των 700 ευρω να συναγωνιστει DDR5 8GB σε gaming console !!!  :devil:   :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ποσοι απο εμας θα εχουν high end pc με 2000 του χρονου τετοια εποχη; γιατι πισι των 1000-1300 αποκλειεται να βγαζει τετοια γραφικα.

famous last words...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα να είμαι ξεκάθαρος στο ότι δεν με ενδιαφέρουν τα περι console wars και PC vs  The Universe.

 

Νομίζω κάποιοι δεν έχουν συνειδητοποιήσει κάτι πολύ βασικό:

 

Σε αυτή την next gen γενιά, οι κονσόλες ΔΕΝ είναι μπροστά τεχνολογικα σε σχέση με τα PC, όπως ήταν στις προηγούμενες γενιές. Και φυσικά μιλάμε για μιά τεχνολογική υπεροχή που υπερκαλυπτόταν από την εξέλιξη των PCs μέσα σε ελάχιστο χρόνο.

 

Όταν με το καλό κυκλοφορήσουν οι νέες κονσόλες, ήδη η τεχνολογία τους θα είναι πίσω.

 

Από την άλλη, το θέμα με τα γραφικά. Οι κονσόλες εννοείται ότι γίνονται καλύτερα optimised στα παιχνίδια τους σε σχέση με τα PC, αλλά και πάλι, δεν υπάρχει τίτλος που να βγήκε σε όλα τα συστήματα και το PC να έχει κατώτερα γραφικά.

 

Οι κονσόλες πάντα θα είναι καλύτερα optimised σε σχέση με τα PC, αλλά επίσης πάντα το οπτικό αποτέλεσμα στα PC θα είναι ανώτερο αυτό των κονσολών.

 

Βέβαια με τις κονσόλες να είναι πλέον αρχιτεκτονικής x86, σίγουρα το porting στα PC θα είναι πολύ πιό καλό.

 

Nα το ξαναπώ: Το δυνατό σημείο μιάς κονσόλας είναι τα exclusive της.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sony: PS4 can play used games

The newly announced PlayStation 4 won't block used games, Sony confirmed. Speaking to Eurogamer and despite a few translation issues, Sony Worldwide Studios chief Shuhei Yoshida said the new system can play second-hand games.



Here's everyone working on a PS4 game

That image from Sony's press conference failed to capture the breadth of the third-party support already planned for the console. After the event, Sony released a gigantic list of third-party developers and publishers signed on to work on PS4 games, organized by region.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε αρκετά η παρουσίαση και σκέφτομαι αρκετά αν και στην Ε3 τα πάει καλά (η παρουσίαση) να το πάρω day one. Γενικά συμφωνώ σε αρκετά με τον mtzs. 

 

Όμως το pc προφανώς θα είναι πάντα μπροστά από τις κονσόλες καθώς το hardware του είναι παραμετροποιήσιμο κάτι που στις κονσόλες δεν παίζει. Όσο για την τιμή του παιχνιδιού στην Ελλάδα ξεχνάμε κάτι βασικό (ή τουλάχιστον εγώ δεν το είδα). Δεν είδαμε το μέσο αποθήκευσης των παιχνιδιών. Δεν είδαμε αν θα έχει bd-drive. Επενδύουν καθαρά στο psn που σημαίνει ίδια τιμή για όλους ή τουλάχιστον κοντά οι τιμές Αμερικής-Ευρώπης. Το ζήτημα εδώ είναι άλλο, έστω watchdogs download στα 10 ευρώ, ετήσια συνδρομή στο psn αλλιώς δεν το παίζεις. Εκεί θα καταλήξει το όλο θέμα με το ps4 και αυτό είναι ένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8gb DDR 5, ακόμα δεν το πιστεύω, μόνο απο αυτο έχουμε να δούμε πολλά

 

 

...

Αν δεν ειχαν γινει leaked τα specs σημερα ολοι θα λεγαμε ουαου με 8GB DDR5 !!!! Αλλα δε το λεει κανεις.

...

Σιγα μην έχει και 8GB DDR 100 ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είχα δει, πάντως δεν πιστεύω πως θα έχουμε δισκάκια από τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας του και μετά. Κυρίως για ταινίες θα χρησιμεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα η φυσική συλλογή μου αρέσει. Δεν έχω αγοράσει κανένα παιχνίδι από psn. Θα φανεί όμως από το πόσο θα πάει το μαλλί για το όλο δικτυακό μαγαζί.

 

Bottom line για εμένα, μπορεί να μην ήταν γιγαντιαία η αλλαγή στα γραφικά αλλά για μένα δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο. Αν και δεν είδαμε στην ουσία τίποτα ακόμη, έχει ψωμί να δώσει. Το ζήτημα είναι η εμπειρία που θα σου προσφέρει το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...