Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ από την άλλη βλέπω ότι εφόσον οι νέες κονσόλες είναι κάτι σαν PC μιας και έχουν X86 CPU και GPU που υπάρχει στο PC Hardware, ποιος ο λόγος να πάρει κάποιος κονσόλα ;

Για τον καναπέ θα πει κανείς..

No shit..

 

Τα 5 κατοστάρικα που θα δώσεις στο χαζο-Ps4 τα δίνεις σε ένα Gaming κουτάκι και είσαι μίλια μπροστά :)

Και το οποίο Ps4/Xbox Infinite μπορεί να πετάξει Ylod/Rlod κλπ κλπ

 

Ο λόγος δεν είναι ο καναπές. Άμα ξέρεις τι να ζητήσεις,μπορείς να πάρεις και ένα pc που να συνδέεται στη τηλεόραση σου,και ασύρματα χειρηστήρια ή keyboard+mouse και να παίζεις και σε υπολογιστή απ' το καναπέ σου.

 

Οι λόγοι που κάποιος θα πάρει μια κονσόλα είναι άλλοι.

 

1) Αποκλειστηκά παιχνίδια. Για εμένα πάντα ήταν το νούμερο 1 για το τι να διαλέξω.

2) Μικρότερο κόστος απόκτησης hardware. Πολλοί άνθρωποι βλέπουν την κονσόλα να έχει 300 ευρώ και τον υπολογιστή 600,και προτιμάν την κονσόλα. Βέβαια με κάθε παιχνίδι στον υπολογιστή να είναι από 15% εώς 75% φθηνότερο,έχεις κάνει απόσβεση μέσα σε 1-2 χρόνια ανάλογα με το πόσα παιχνίδια αγοράζεις,αλλά αυτό είναι πολύ δύσκολο να το ξέρει κάποιος που δεν έχει υπάρξει pc gamer για κάποιο εύλογο διάστημα.

3) Επειδή πλέον πολλά πράγματα που κάποτε γινόντουσαν μόνο σε desktops και laptops τώρα γίνονται και αλλού. Παλιά για να μπεις στο internet έπρεπε αποκλειστικά να έχεις υπολογιστή. Κάποτε,νομίζω το 2006,ήμουν απ τους πρώτους που πήραν xbox360,(κάτι που τελικά το μετάνιωσα) και μιας και είχα ακούσει ότι θα μπορείς με αυτή τη κονσόλα να παίζεις μέσω internet είχα στείλει e-mail στη Microsoft ζητώντας τους να βάλουν web browser στη κονσόλα. Η απάντηση ήταν ότι κάτι τέτοιο θα ήταν αδύνατο. Fast Forward στο σήμερα. Οι κονσόλες έχουν web browser,ακόμα και το wii. Και τα κινητά έχουν web browser. Ακόμα και οι καινούριες τηλεοράσεις, βγαίνουν με web browser. Κακά τα ψέμματα,το 70% των ανθρώπων θέλουν ένα μηχάνημα μόνο για να μπαίνουν στο facebook και στο youtube. Παλιότερα μιας και ούτως ή άλλως θα έπρεπε να έχεις υπολογιστή στο σπίτι σου,είχαν περισσότεροι,και έτσι η μετάβαση στο pc gaming ήταν ευκολότερη,μιας και το μόνο που χρειαζόταν να αλλάξεις στον υπολογιστή σου ήταν να βάλεις μια κάρτα γραφικών,και οι κάρτες γραφικών που έπαιζαν μοντέρνα παιχνίδια ήταν φθηνότερες απ τις κονσόλες. Σήμερα όμως με μια κονσόλα, ή έστω ένα κινητό,το 70% των ανθρώπων που θα αγόραζαν υπολογιστή μόνο και μόνο για το internet,δεν το κάνουν γιατί βρίσκουν internet αλλού.

4) Το PC gaming τρομάζει τους μη μυημένους σε αυτό. Αυτό είναι κάτι που ίσως η πλειοψηφία των pc gamers δεν καταλαβαίνει. Ο λόγος που εγώ το ξέρω,είναι επειδή απ τα 7 μου μέχρι τα 20 μου ήμουν console gamer,και μόλις πριν 5 χρόνια μυήθηκα στο pc gaming,σχετικά αργά. Πέρα απ' το αρχικό κόστος που φαντάζει μεγάλο, σε κάποιον που έχει συνηθίσει από μικρό παιδί να παίζει σε κονσόλες και δεν έχει ασχοληθεί και ψαχτεί αρκετά για να μάθει καλύτερα για το pc gaming,το pc gaming μπορεί να τον τρομάζει. Σκέψου τι ακούν οι διάφοροι κονσολάδες αρκετά τακτικά από εμάς. "αυτό το port είναι broken!" "οι drivers είναι μάπα και δε μ αφήνουν να παίξω!", "η κάρτα γραφικών που πήρες είναι ασύμβατη με τη μητρική σου!" Όλα αυτά τα πράγματα κάνουν τον κονσολά να νομίζει πως το να παίζεις σε υπολογιστή είναι περισσότερο μπέρδεμα παρά ευχαρίστηση. Βέβαια αυτά έχουν τις λύσεις τους, και μπροστά σε άλλα πράγματα που μας προσφέρει το pc gaming είμαστε διατεθημένοι να τα δεχτούμε. Αλλά ο console gamer δεν ξέρει την γλύκα αυτών των άλλων πραγμάτων. Για αυτόν σκιαγραφείται μια αρνητική εικόνα,που δύσκολα θα του φύγει.

5) Digital Distribution. Αυτό ίσως εμείς να το θεωρούμε θετικό και καλό που επιδρά πολύ καλά στο χώρο του gaming,μιας και έτσι πολλές φορές παίρνουμε παιχνίδια φθηνότερα,και πιο εύκολα,χωρίς καν να χρειαστεί να βγούμε απ τα σπίτια μας. Ο console gamer όμως έχει διαφορετικές καταναλωτικές συνήθειες. Είναι συνηθισμένος να πηγαίνει στα μαγαζιά,να κοιτάει τα ράφια,και να αγοράζει κουτιά. Σε αυτόν το τι θα δει στο ράφι παίζει μεγάλη σημασία. Αμέσως η πλατφόρμα που έχει παιχνίδια σε περισσότερα ράφια του τραβάει την προσοχή,και του δίνει την ιδέα πως είναι πιο επιτυχημένη,και άρα πως αξίζει περισσότερο. Πόσο χώρο καταλαμβάνουν τα pc games στα ράφια ? Πολύ λιγότερο από ότι οι κονσόλες. Αυτό αυτόματα κάνει αυτόν τον καταναλωτή να σκεφτεί πως το pc δεν αξίζει και τόσο,γιατί άμα άξιζε θα είχε περισσότερα ράφια. Βέβαια αγνοεί ίσως το ότι πλέον η πλειοψηφία των pc gamers αγοράζει online, αλλά το online δεν φαίνεται πουθενά. Δε μπορεί να το ξέρει. Για αυτόν που η υλική εικόνα και φύση παίζει περισσότερη σημασία, βλέποντας στο μαγαζί η γωνιά του pc να είναι η πιο μικρή,μακρυά στην άκρη,ή ίσως και να μην υπάρχει καθόλου γωνιά για το pc, αντιλαμβάνεται πως το pc είναι ένα ξεχασμένο και ταλαιπωρημένο σύστημα. Μπορεί να μην ισχύει και η αλήθεια να είναι τελείως διαφορετική,αλλά κάποιος ο οποίος έχει μάθει και συνηθίσει στη ζωή του να κοιτάζει στα ράφια των καταστημάτων και να κρίνει από κει πολλά πράγματα για τα προιόντα,αυτό θα σκεφτεί. Και όχι μόνο ο console gamer. Γενικά οι περισσότεροι άνθρωποι που έχουν αυτή τη συνήθεια του να πηγαίνουν σε καταστήματα και να αγοράζουν ότι θεωρήσουν καλύτερο απ αυτά που θα δουν στο ράφι, έτσι σκέφτονται. Ακόμα και αν παν να αγοράσουν κινητό,ή πλυντήριο,ή τοστιέρα,οι περισσότεροι καταναλωτές δεν θα μπουν καν στη διαδικασία του να κάνουν έρευνα αγοράς,να ψάξουν εταιρίες και προιόντα στο internet,να κάνουν συγκρίσεις χαρακτηριστικών, και να μάθουν πράγματα για την αγορά των προιόντων. Απλά άμα χρειαστούν το Χ πράμα,θα παν σε ένα μαγαζί,θα δουν τι υπάρχει στο ράφι, και θα αγοράσουν αυτό που τους κάνει κλικ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Psycho_Warhead Αφου ειναι σαπιες γιατι εισαι εδω?

 

Το μετρο δεν υπαρχει στο ps3.Υπαρχουν αλλα σαπια.

http://cdn.inquisitr.com/wp-content/2010/12/uncharted-3-gameplay.jpg

κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kjtzemis,

1.Εδώ θα είμαστε να γελάσουμε

2.Δεν ενδιαφέρομαι για τα Frames όπως το φαντάζεσαι, ενδιαφέρομαι να είναι Playable το παιχνίδι και για να γίνει αυτό θες 25+, αν πέσεις κάτω από 'κει χαιρετίσματα..

3.Η κονσόλα 7 χρόνων και όχι 8, βγάζει χειρότερα γραφικά και από PC 7 χρόνων επίσης, βλέπε Crysis 1 στο PC με μια 8800GTX που βγήκε το 2006.

4.Αυτά δεν ισχύουν πλέον, έχουν αλλάξει οι εποχές, το Hardware των νέων κονσολών είναι χειρότερο και από ένα Mid-Range PC.

 

Psycho_Warhead Αφου ειναι σαπιες γιατι εισαι εδω?

 

Το μετρο δεν υπαρχει στο ps3.Υπαρχουν αλλα σαπια.

http://cdn.inquisitr.com/wp-content/2010/12/uncharted-3-gameplay.jpg

κτλ.

Δεν πειράζει, υπάρχει στο Xbox360, δεν αλλάζουν και πολλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kjtzemis,

1.Εδώ θα είμαστε να γελάσουμε

2.Δεν ενδιαφέρομαι για τα Frames όπως το φαντάζεσαι, ενδιαφέρομαι να είναι Playable το παιχνίδι και για να γίνει αυτό θες 25+, αν πέσεις κάτω από 'κει χαιρετίσματα..

3.Η κονσόλα 7 χρόνων και όχι 8, βγάζει χειρότερα γραφικά και από PC 7 χρόνων επίσης, βλέπε Crysis 1 στο PC με μια 8800GTX που βγήκε το 2006.

4.Αυτά δεν ισχύουν πλέον, έχουν αλλάξει οι εποχές, το Hardware των νέων κονσολών είναι χειρότερο και από ένα Mid-Range PC.

 

Δεν πειράζει, υπάρχει στο Xbox360, δεν αλλάζουν και πολλά..

Και παλι αποφευγεις να μιλησεις για τα exclusives.

Οκ φιλε μου.Σε καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι εχω ακουσει καλα τα παει στο xbox το μετρο.

Απο κει και περα μην κρινεις απο αυτα τα παιχνιδια μια κονσολα για τις επιδοσεις της, αλλα απο τα exclusives.

Aυτο

http://i289.photobucket.com/albums/ll228/AgentA-Mi6/JodieBeyondTwoSouls.jpg

http://www.at7addak.com/Data/News/Gallery/2012-06/E3-Impressions-Beyond-Two-Souls/E3-Impressions-Beyond-Two-Souls-7.jpg

http://i1138.photobucket.com/albums/n524/Bitmob/1%20Bitmob%20Games%202/Beyond%20Two%20Souls/Two-souls-600x300.jpg

Δεν θα το δεις ποτε σε multiplatform κυκλοφοριες των κονσολων.

Kαι ειναι σε Ps3.Φαντασου τι μπορουν να κανουν στις νεες κονσολες(ps4,xbox next).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι αποφευγεις να μιλησεις για τα exclusives.

Οκ φιλε μου.Σε καταλαβαινω.

Είναι το μόνο για το οποίο θα συμφωνήσω.

Ναι, το PC δεν έχει τα Exclusives μιας κονσόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το μόνο για το οποίο θα συμφωνήσω.

Ναι, το PC δεν έχει τα Exclusives μιας κονσόλας.

έχει άλλα exclusives. η κάθε πλατφόρμα έχει και τα δικά της, και είναι θέμα γούστου το τι αρέσει του καθενός.

stalker,warcraft,guild wars,quake llive,και πολλά άλλα έχει το pc.. Συγκεκρυμενα υπαρχουν 3 genres παιχνιδιων, οχι απλα franchises, τα οποια ειναι αποκλειστικα στους υπολογιστες: adventures,simulators,mmo.

Σε αντίθεση τα fighting games όπως Mortal Kombat,Soul Calibur,Dead or Alive κτλπ θα τα βρεις μονο σε κονσόλες.

Όλοι έχουν τα exclusives τους,και είναι θέμα γούστου ποια exclusives προτιμάς.

 

Για εμένα το καλύτερο είναι ο συνδιασμός pc + 1 κονσόλας. Έτσι έχεις και καλύτερα γραφικά στα multiplatform,και τα exclusives του pc, και κάποια παιχνίδια που είναι exclusive στις κονσόλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έadventures,simulators,mmo.

Αυτο συμβαινει ομως γιατι δεν υπαρχει το αναλογο ενδιαφερον για αυτα απο τους console gamers και θα ελεγα γενικα απο τους gamers(τα mmo για παραδειγμα τα παιζουν και ατομα που δεν εχουν ακουμπησει ποτε παιχνιδια,ειναι αλλη κατηγορια).Αν αρχισουν να ζητανε ξερω γω train sims οι gamers μαζικα,θα σκιστουν οι devs να τα βγαλουν εκει. :P

Θελω να πω οτι η κονσολα ειναι μια πλατφορμα που ''it prints money'' γι αυτο και υπαρχουν και ολη η προσοχη ειναι.

 

To ιδανικο για καποιον που παιζει τα παραπανω genres ειναι να εχει και pc σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

naruto14, μια χαρά κουτί φτιάχνεις με 5 κατοστάρικα, μόνο κουτί όμως..

Εγώ θα παλεύω με τα ανεβοκατεβάσματα στα FPS που θα μπορώ να ρίξω τα Settings ή εσύ που δεν θα μπορείς να τα αλλάξεις και θα τρως τα 15άρια στη μάπα θες δεν θες ;

 

Κάτσε να βγούμε από την κρίση(Όταν) και θα δεις που θα ξαναπάνε οι κονσόλες..

 

Έτσι ακριβώς θα είναι, όπως όλα τα παιχνίδια αυτού του τύπου στις κονσόλες..

Για πες μου τι ακριβώς θα βάλεις στο κουτί με 5 εκατοστάρικα. Θέλω να μου πεις ακριβώς τα χαρακτηριστικά. Πες μου ένα παιχνίδι που τρέχει σταθερά στα 15 fps.

 

Στα bold σορρυ και για την έκφραση, αλλά γράφεις ότι να ναι. Ακόμα να καταλάβεις πως ο κόσμος δεν πρόκειται να στραφεί στο PC Gaming μόνο και μόνο για τα γραφικά. Είναι άλλα αυτά που τον κρατάνε σε κονσόλες. ΟΧΙ τα γραφικά.

 

Και εμενα προσωπικα δεν με καιει το BC μιας και το ps3 μου θα το εχω και αυτο συνδεμενο, δεν παει να πει δηλαδη οτι επειδη θα παω για ps4 θα ξεχασω το ps3, δεν γινοντε αυτα τα πραγματα...επεισης για να παιζουμε στο ps4 θα χρειαζομαστε λεφτα για παιχνιδια (οπως και τωρα για το ps3) και ισως δεν εχουμε, οποτε θα γυρναμε για λιγες μερες στα παιχνιδια του ps3 που δεν εχουμε παιξει και θα μπορουμε ακομη να αγοραζουμε διαμαντακια για το ps3 και φυσικα σε χαμηλοτερες τιμες αποτι τωρα.

 

Αυτο για το DS3 εμενα με πειραξε πολυ, θελω ρε αδερφε να παιξω διπλο ποδοσφαιρακι με ενα φιλαρακι μου, γιατι μου το στερεις  και με βαζεις να αγορασω και καινουριο joystick?Το DS3 μεχρι και σημερα η τιμη του στα ελληνικα καταστηματα βρισκετε στα 60Ε, φανταστειτε το DS4 που εχει και touchpad πανω και της παναγιας τα ματια...σιγουρα θα παταει το 80Ε.Ας ελπισουμε να το αλλαξουνε μεχρι την ημερα κυκλοφοριας και να κανουν συμβατο το DS3.

 

Δεν θα ξεπεράσει τα 60 ευρώ το DS4. Ήδη στο shop.to.net που βάλαν τιμές για προπαραγγελία υπολόγισαν το DS4 στις 45 λίρες, δηλαδή σχεδόν 60 ευρώ. Δεν είναι δα και Wii U Gamepad.

 

1.Ασχολίαστο..

2.Σε πολύ καλύτερα και με σωστά Frames

3.Γιατί το σάπιο το Ps3 στο Metro2033 έχει γραφικά επιπέδου Ultra ?Medium στην καλύτερη με 720P(Και ΑΝ) με noAA και 30FPS, κοινώς, Άσε μας κουκλίτσα μου.Και φυσικά το ίδιο ισχύει για το C3.

4.Δεν θες τούμπανο Gaming PC για να ξεπεράσεις τις σάπιες τις κονσόλες, με 7 κατοστάρικα σε κουτί και άλλο ένα 170άρι σε οθόνη παίζεις πολύ καλύτερα τα Multiplatform παιχνίδια..

 

Το δικό μου παράδειγμα παραπάνω το διάβασες? 8 vs 5 έτη και πάλι τα 8 τα πάνε καλύτερα.

4. Συγνώμη ρε φίλε. Κάθεσαι και συγκρίνεις τόση ώρα το PC με το PS3 και το 360? Έχεις καταλάβει πως βρίσκεσαι στο PS4 topic? Μιλάμε για το  PS4. Για να έχεις τα γραφικά που είδαμε προχθες στο PC θέλεις PC το λιγότερο 900-1000 ευρώ. Φυσικά όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα θα γίνονται πιο φθηνά και στο PC αλλά και στις κονσόλες.

 

kjtzemis,

1.Εδώ θα είμαστε να γελάσουμε

2.Δεν ενδιαφέρομαι για τα Frames όπως το φαντάζεσαι, ενδιαφέρομαι να είναι Playable το παιχνίδι και για να γίνει αυτό θες 25+, αν πέσεις κάτω από 'κει χαιρετίσματα..

3.Η κονσόλα 7 χρόνων και όχι 8, βγάζει χειρότερα γραφικά και από PC 7 χρόνων επίσης, βλέπε Crysis 1 στο PC με μια 8800GTX που βγήκε το 2006.

4.Αυτά δεν ισχύουν πλέον, έχουν αλλάξει οι εποχές, το Hardware των νέων κονσολών είναι χειρότερο και από ένα Mid-Range PC.

 

Δεν πειράζει, υπάρχει στο Xbox360, δεν αλλάζουν και πολλά..

 

1.  Όλα τα παιχνίδια στις κονσόλες έτσι είναι.

3. Ξαναδές τι σου έγραψα πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να έχεις τα γραφικά που είδαμε προχθες στο PC θέλεις PC το λιγότερο 900-1000 ευρώ. Φυσικά όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα θα γίνονται πιο φθηνά και στο PC αλλά και στις κονσόλες.

Τι το σπουδαίο είδες προχθες και δεν είδα εγώ ;

Το Watch dogs το οποίο τελικά έτρεχε σε PC και όχι σε Ps4 ?

Ή το Agnis Philosophy που επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να έτρεχε σε Ps4..

 

Κάτσε να μας πουν σε τι ανάλυση/φίλτρα τα έτρεξαν αυτά που έτρεξαν και μετά βγάλε συμπέρασμα.

Τα γραφικά του Killzone ήταν εντελώς μάπα για παράδειγμα και είχε και Frame Drops..

 

Και για να μην κάνετε και πολλά όνειρα για τα γραφικά των νέων κονσολών..

 

CRYTEK CEO: CRYSIS LOOKS BETTER THAN ANY PS4 GAMES WILL EVER BE

Με λίγα λόγια, ήδη το PC, προτού ακόμα κυκλοφορήσουν οι νέες κονσόλες, είναι μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το σπουδαίο είδες προχθες και δεν είδα εγώ ;

Το Watch dogs το οποίο τελικά έτρεχε σε PC και όχι σε Ps4 ?

Ή το Agnis Philosophy που επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να έτρεχε σε Ps4..

 

Κάτσε να μας πουν σε τι ανάλυση/φίλτρα τα έτρεξαν αυτά που έτρεξαν και μετά βγάλε συμπέρασμα.

Τα γραφικά του Killzone ήταν εντελώς μάπα για παράδειγμα και είχε και Frame Drops..

Την παρουσίαση την είδες? Ή όλα αυτά είναι λόγια του αέρα?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Quantic's dream, είναι επιπέδου 2007, είχε παραθέσει το ανάλογο βιντεάκι ο John2gr κάτι σελίδες πίσω..

 

To Agnis Philosophy το ξεχνάς, θες GTX680 για αυτά τα γραφικά και είμαι σίγουρος ότι και αυτό έτρεχε σε PC όπως το Watch dogs.

 

Και το Deep Down υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι CGI(Pre-rendered), το Infamous τίποτα το σπουδαίο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

\PS4. Για να έχεις τα γραφικά που είδαμε προχθες στο PC θέλεις PC το λιγότερο 900-1000 ευρώ. Φυσικά όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα θα γίνονται πιο φθηνά και στο PC αλλά και στις κονσόλες.

\

 

Αυτο φιλε δεν ισχυει ,αστο ...Εισαι εντελως λαθος .θες να σου φτιαξω κουτακι επι τοπου για να στο αποδειξω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...