Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μου τη σπάει η άσχετη στο μετρό που μεταφράζει το ηλεκτρονικό τσιγάρο...electronic cigarette.

 

You're not allowed to smoke, use ELECTRONIC CIGARETTE....ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

 

Υπάρχει λέξη στα αγγλικά και λέγεται Vape.

 

Μάθετε Αγγλικά ρε μαλάκες....γελάνε με τα χάλια σας. Σε μερικές τουαλέτες έχω δει ας πούμε "Do not throw paper ON the toilet" ...τη διαφορά του on και του in ξέρουν;

 

Να σας δει κανάς Αμερικάνος/ Άγγλος τουρίστας να γελάει με τα κωλοαγγλικά σας...

 

Υπερβολικό σε βρίσκω. Ηλεκτρονικό τσιγάρο λέγεται καλώς ή κακώς και η μετάφραση στα αγγλικά είναι electronic cigarette ή για συντομία, ecigs.

Όλα τα καταστήματα, καταστήματα ηλ. τσιγάρου αυτοαποκαλούνται. Το vape ή το ατμίζω είναι λέξη 2-3 ετών που χρησιμοποιείται αποκλειστικά από άτομα που ήδη ατμίζουν και μάλιστα μάλλον ασχολούνται γενικά με το αντικείμενο, δεν πήραν απλά μια συσκευή κάποτε και μετά τέλος. Θα ήταν αστείο, τουλάχιστον προς το παρόν, να σε ρωτούσε ο άλλος "τι 'ναι αυτό που κρατάς;" και να απαντούσες "το vape μου". Ήδη οι μισοί και βάλε ατμιστές λένε "καπνίζω με αυτό τώρα", "αυτό βγάζει πολύ καπνό", τα υγρά αναπλήρωσης ως "λάδια", κτλ.

 

Το παιχνίδι χάθηκε από την αρχή όταν ονομάστηκαν έτσι αυτές οι συσκευές προκειμένου να πουλήσουν. Το τίμημα το πληρώνουμε ακόμα. Για να μην παρεξηγηθώ, ξαναλέω, κακώς ονομάζονται έτσι, αλλά ο κόσμος έτσι τις γνωρίζει αυτές τις συσκευές, όχι ως συσκευές ατμίσματος ή vapes.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καντε αναφορα ειναι ο ψυχανωμαλος με τα 50 ακκ που ανοιγει 10 θεματα οτι να ναι καθε παρασκευη

 

Εγώ έχω βάλει στο μάτι  αυτήν την  σειρά

http://www.vapesin.com/diy-aromata/follow-the-white-rabbit-165

Κλαιω με τα ονοματα των κλωνων.. βλεπω κλωνους grandmaster,castle long, gambit,dinner lady και unicorn milk. Το crunchy κατι δεν ξερω απο που ειναι "εμπνευσμενο". Σηκωσαν ολο το five pawns ε?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολικό σε βρίσκω. Ηλεκτρονικό τσιγάρο λέγεται καλώς ή κακώς και η μετάφραση στα αγγλικά είναι electronic cigarette ή για συντομία, ecigs.

Όλα τα καταστήματα, καταστήματα ηλ. τσιγάρου αυτοαποκαλούνται. Το vape ή το ατμίζω είναι λέξη 2-3 ετών που χρησιμοποιείται αποκλειστικά από άτομα που ήδη ατμίζουν και μάλιστα μάλλον ασχολούνται γενικά με το αντικείμενο, δεν πήραν απλά μια συσκευή κάποτε και μετά τέλος. Θα ήταν αστείο, τουλάχιστον προς το παρόν, να σε ρωτούσε ο άλλος "τι 'ναι αυτό που κρατάς;" και να απαντούσες "το vape μου". Ήδη οι μισοί και βάλε ατμιστές λένε "καπνίζω με αυτό τώρα", "αυτό βγάζει πολύ καπνό", τα υγρά αναπλήρωσης ως "λάδια", κτλ.

 

Το παιχνίδι χάθηκε από την αρχή όταν ονομάστηκαν έτσι αυτές οι συσκευές προκειμένου να πουλήσουν. Το τίμημα το πληρώνουμε ακόμα. Για να μην παρεξηγηθώ, ξαναλέω, κακώς ονομάζονται έτσι, αλλά ο κόσμος έτσι τις γνωρίζει αυτές τις συσκευές, όχι ως συσκευές ατμίσματος ή vapes.

 

Το ζήτημα δεν είναι στο electronic cigarette (εκεί συμφωνούμε όλοι και γιατί ονομάστηκε έτσι και γιατί μας χαντάκωσε στην πορεία η ονομασία) αυτό που είναι λάθος είναι το "smoke electronic cigarettes". Εδώ και πολύ καιρό έχει καθιερωθεί το vape σαν ρήμα για το άτμισμα κι εκεί είναι που χάνουν πάρα πολλοί τη μπάλα, διότι οι εκάστοτε ιθύνοντες το κάνουν εσκεμμένα το λάθος για να περάσουν το λανθασμένο μεν, επικρατές δε, μήνυμα πως smoking=vaping και κάπνισμα=άτμισμα.

 

Εξ' ου και η όλη αναμπουμπούλα για τη συγκεκριμμένη ηχογράφηση, ιδιαίτερα για όσους έχουν γνώση και της γλώσσας και του αντικειμένου (πχ, εγώ όποτε το ακούω, μου γυρνάν τα μάτια, μεταφραστής γαρ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...