Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.

Παρελαβα σημερα τον lemo 2.  Είναι ευκολος πολύ και φαίνεται να είναι και τελειως στεγνός .Χρησιμοποίησα την έτοιμη αντίσταση που είχε όταν ήρθε. 0,52 Ω  δείχνει το istick. Καλό ντουμάνι , ωραία γεύση. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως έχει πολλή κατανάλωση. Τον έχω γεμίσει 2 φορές από το μεσημέρι χωρίς να τον έχω πιπίλα. Σε συγκριση με τον subtank mini είναι λες και καταναλώνει τα διπλά. 

Επεξ/σία από miltossat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καταναλωνει ο lemo2...τι περιμενες?? :P

 

εγω απο την τελευταια παραγγελια του FT εχθες πηρα στα χερια μου την ορχιδεα v4.

 

βγαζει απιστευτο ντουμανι..για τοσο μικρη εισαγωγη αερα! πυκνο καπνο και ευγευστο!

την εχω modαρει με τανκ απο kayfun v4 (χωρις την καμιναδα του KF). και μικρο μαυρο τεφλον drip tip.

 

πανεμορφος! αλλα καταπινει υγρο!

40 watt (σε dna40) και 44watt σε sx 330v4s

0.8 Dual coil..

 

πινει σαν να μην υπαρχει αυριο!

 

μπορει να γεμισα 5 tank εχθες!

 

σημερα το γεμισα με 12αρα FA , ετσι για να μην τον τεντωνω καθε τρις και λιγο :P χαχα

 

 

για μενα αν σας αρεσει ο lite plus αλλα θελετε το κατι τις παραπανω απο ντουμανια , ειναι πολυ αξιολογη η ορχιδεα! ειδικα για τα λεφτα τις δεν υπαρχει αντιπαλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεμιζει..αλλα φτηνει λιγο υγρο απο τις εισαγωγες του αερα... :@

το μονο που με εχει παιδεψει ειναι το γεμισμα..που χρειαζομε πλαστικαα μπουκαλακια με λεπτη μυτη!!

το βιδωσε ξεβιδωσε δεν το βαζω καν..

 

αλλα εχθες που προσπαθησα να γεμισω απο πανω..μου εφυγαν 2-3 σταγονες υγρο απο την εισαγωγη..

θα δοκιμασω να πιεζω με τα χερια μου τις εισαγωγες του αερα για να μην μπορει να τρεχει..

αλλα και να μην τρεξει φανταζομαι θα γεμισει μεσα η καμιναδα λιγο υγρο..σκεφτομαι να ανοιξω μεγαλυτερη τρυπα καπως , απο κατω , αλλα με τι θα το κλεισω μετα..

 

μονο κολαουζα λοιπον απο τους ατμοποιητες μου.... :devil: :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, νέος στο φορουμ και θα ήθελα τις συμβουλές σας. Αν και παλιός ατμιστής δυστυχώς δεν το κρατάω και συνέχεια ξαναξεκινάω κάπνισμα, τωρα το εχω παρει πιο θερμά και εδω και 1 μήνα δεν εχω βαλει τσιγάρο. Έχω μία μπαταρία nobacco mas και ατμοποιητη eleaf GS air και σκεφτομαι να κάνω αναβάθμιση του σετ, θα ήθελα τις προτάσεις σας ως πιο ψαγμένοι :).

 

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που δεν το κρατάς; Δεν σου αρέσει η γεύση, δεν σε χτυπάει καλά στον λαιμό, βαριέσαι να φορτίζεις, ζηλεύεις τους φίλους που καπνίζουν, τι ακριβώς; Πες για να προτείνουμε λύσεις αν περίπτωση. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι, βασικά ο κύριως λόγος είναι η πίεση, μόλις πιεστώ αρκετά (δουλειά, προσωπικά κλπ) ξανακυλάω. Επίσης το χτύπημα μετά απο λίγο καιρό νιώθω οτι το συνηθίζω με αποτέλεσμα να μην το καταλαβαίνω αρκετά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να θελεις οντως να το κοψεις..για να το κοψεις και να μην ξανακυλησεις..

 

οπως καταλαβαινεις ειναι καθαρα ψυχολογικο - 'εγκεφαλικο' το κοματι του καπνισματος / ατμισματος..

οτι και να συμβαινει γυρο μας ειναι πιο συμαντικο απο ενα τσιγαρο / ηλεκτρονικο.. οποτε παρτο αποφαση :)

 

το να σε κρατησει το ηλεκτρονικο απο το να μην ξαναπιασεις κανονικο τσιγαρο , ειναι μια αναλογια μπαταριας (mod) , ατμοποιητη και υγρου..

και τα 3 παιζουν πολυ μεγαλο ρολο.

 

ας ξεκινησουμε με το υγρο..τι υγρο κανεις?

μετα , μια αναβαθμισει ειναι καλη, ο εξοπλισμος σου ειναι κατο του μετριου..(ειδικα αν μιλαμε για μπαταρια τυπου ego..)

 

δωσε μας μια ιδεα για τα ποσα λεφτα θες να διαθεσεις. υπαρχουν λυσεις με 50-60 ευρο υπαρχουν και με 150-200 +++ ευρο.

διαφορες θα δεις σιγουρα με τον τωρινο σου εξοπλισμο..

 

επισης το να συνηθιζεις ενα υγρο σαν 'χτυπημα' ειναι λογικο..αν δεις οτι δεν σου φτανει και εχεις το ηλεκτρονικο πιπιλα ολη μερα , τοτε ανεβαινεις νικοτινη..

αν παλι απλα , θυμασαι τις πρωτες μερες που το πηρες το υγρο και σου φαινοταν βαρυ και πλεον απλα το συνηθησες , τοτε παρεμεινε στην ιδια νικοτινη.

κ εγω οταν αλλαζω ατμοποιητη και χρησιμοποιω καποιο προηγουμενο υγρο με αρκετη νικοτινη η πρωτες ωρες ειναι λιγο περιεργες , αλλα μετα το συνηθιζω..δεν ειναι κατι αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από εμένα σε όλους.

Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι το ηλ. τσιγάρου όλο και θετικότερα ως εναλλακτική του παραδοσιακού καπνίσματος και θα ήθελα να το δοκιμάσω και αν όλα πάνε καλά να σταματήσω τελείως το κανονικό κάπνισμα.

Σαν πιο έμπειροι οποιαδήποτε πρόταση σας θα ήταν καλοδεχούμενη μιας και είμαι τελείως αρχάριος.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής

Προτείνεται η αγορά ηλ. τσιγάρου καλύτερα από εξωτερικό ή από Ελλάδα;

Τι χρειάζεται να έχει κάποιος ως ένα πλήρη σετ ηλ. τσιγάρου από θέμα εξαρτημάτων; Από ότι κατάλαβα χρειάζεται ένας ατμοποιητής, μια μπαταρία και υγρό ατμίζματος αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Θα ήθελα να κάνω μια αγορά ανεξάρτητα των χρημάτων η οποία να είναι καλή και σε βάθος χρόνου.

Λόγω δουλειάς θα ήθελα το ηλ. τσιγάρο να κρατάει τουλάχιστον 8-9 ώρες. Επί του παρόντος καπνίζω 1 πακέτο στη δουλειά, αν αυτό έχει αντιστοιχία σε ποσότητα ηλ. τσιγάρου.

Σας ευχαριστώ για όποια tips και όποια βοήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από εμένα σε όλους.

Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι το ηλ. τσιγάρου όλο και θετικότερα ως εναλλακτική του παραδοσιακού καπνίσματος και θα ήθελα να το δοκιμάσω και αν όλα πάνε καλά να σταματήσω τελείως το κανονικό κάπνισμα.

Σαν πιο έμπειροι οποιαδήποτε πρόταση σας θα ήταν καλοδεχούμενη μιας και είμαι τελείως αρχάριος.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής

Προτείνεται η αγορά ηλ. τσιγάρου καλύτερα από εξωτερικό ή από Ελλάδα;

Τι χρειάζεται να έχει κάποιος ως ένα πλήρη σετ ηλ. τσιγάρου από θέμα εξαρτημάτων; Από ότι κατάλαβα χρειάζεται ένας ατμοποιητής, μια μπαταρία και υγρό ατμίζματος αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Θα ήθελα να κάνω μια αγορά ανεξάρτητα των χρημάτων η οποία να είναι καλή και σε βάθος χρόνου.

Λόγω δουλειάς θα ήθελα το ηλ. τσιγάρο να κρατάει τουλάχιστον 8-9 ώρες. Επί του παρόντος καπνίζω 1 πακέτο στη δουλειά, αν αυτό έχει αντιστοιχία σε ποσότητα ηλ. τσιγάρου.

Σας ευχαριστώ για όποια tips και όποια βοήθεια. 

 

Αν μπορείς να παραγγείλεις από έξω, είναι πολύ καλύτερα καθώς θα σου βγει κάτω από τα μισά χρήματα. Το θέμα είναι ότι λόγω capital controls το πιο πιθανό είναι να έχεις πρόβλημα, αν και κάποιοι αναφέρουν ότι τα κατάφεραν. Στην Ελλάδα θα δώσεις 2 με 3 φορές πάνω τα λεφτά που θα έδινες αν έκανες την αγορά από εξωτερικό. Το αρνητικό είναι ο χρόνος αναμονής, θα περιμένεις 2-3 βδομάδες να σου έρθουν αυτά που παρήγγειλες.

 

8-9 ώρες που θες δεν είναι τίποτα με τις νέες συσκευές. Αν πάρεις μια καλή συσκευή και σαν αρχάριος, ατμίζεις σε χαμηλά watts, παίζει να σου πηγαίνει και 2.5-3 μέρες η μπαταρία.

 

Σχετικά με το τι χρειάζεσαι, σωστά τα είπες. Θες έναν ατμοποιητή, μια μπαταρία και υγρό αναπλήρωσης. Υγρό θα πας σε ένα κατάστημα, θα δοκιμάσεις μερικές γεύσεις και θα πάρεις αυτό που σ' αρέσει. Στο ποιον ατμοποιητή/μπαταρία να πάρεις, έχεις πάρα πολλές επιλογές πλέον. Τρομερά δημοφιλή αυτό το διάστημα είναι τα Ipv D2 και το Evic VTC Mini. Ένα αξιοπρεπές σετάκι είναι το Kanger Subox Mini. Τώρα βγήκε και το Istick 60 TC που επίσης είναι καλό σετ.

 

Η κλασική διαμάχη κάθε φορά είναι το πόσο σφικτή θέλεις να είναι η τζούρα του ατμοποιητή σου. Έχει ατμοποιητές με πολύ σφικτή τζούρα και πιο αεράτους. Αν θες σφικτή τζούρα, όπως πολλοί νέοι χρήστες, περιορίζεις αρκετά τις επιλογές σου σε ατμοποιητές καθώς πλέον σχεδόν όλοι βγαίνουν πιο αεράτοι.

 

Εγώ προσωπικά αν ξεκινούσα τώρα και έπρεπε να πάρω ένα σετάκι, θα έπαιρνα το Istick 60. Καλός ατμοποιητής, όμορφο εμφανισιακά, πανεύκολο στην χρήση, δυνατό και ειδικά αν το πάρεις από έξω, εξευτελιστική τιμή (ούτε 40 ευρώ όλα μαζί δεν θα σου βγουν).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το IPV D2 μου έκατσε στο μάτι.

Τι ατμοποιητή προτείνεις με το συγκεκριμένο; Αν είναι δυνατόν κάποιον που να μην χρειάζεται αν τον αντικαθιστώ με καινούργιο συχνά.

Από μπαταρία; Κάποια που να είναι δυνατόν αν είναι όσο πιο ισχυρή γίνεται έτσι ώστε να την φορτίζω όσο αραιά γίνεται.

Βασικά το μόνο που με "φοβίζει" στο ηλ. τσιγάρο είναι το θέμα των συνεχών αγορών ανταλλακτικών. Προσωπικά προτιμώ να πληρώσω παραπάνω για κάτι που θα κρατήσω ίδιο παρά το να αγοράζω συνέχεια ανταλλακτικά για αντικατάσταση.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...