Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω για μια απορία που έχω σχετικά με το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Κάποιος ο οποίος έχει δοκιμάσει κανονικό τσιγάρο αλλά δεν του άρεσε και έτσι δεν άρχισε το κάπνισμα,

αν ο ίδιος δοκιμάσει το ηλεκτρονικό τσιγάρο με μια ωραία γεύση και του αρέσει φυσικά μπορεί να ξεκινήσει να καπνίζει το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αφού θα είναι πρωτάρης ατμιστής μπορεί αργότερα να πάει και στο κανονικό τσιγάρο ή απλά μπορεί να παραμείνει σε αυτό?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Μην το σκέφτεσαι καν απλΑ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω για μια απορία που έχω σχετικά με το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Κάποιος ο οποίος έχει δοκιμάσει κανονικό τσιγάρο αλλά δεν του άρεσε και έτσι δεν άρχισε το κάπνισμα,

αν ο ίδιος δοκιμάσει το ηλεκτρονικό τσιγάρο με μια ωραία γεύση και του αρέσει φυσικά μπορεί να ξεκινήσει να καπνίζει το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αφού θα είναι πρωτάρης ατμιστής μπορεί αργότερα να πάει και στο κανονικό τσιγάρο ή απλά μπορεί να παραμείνει σε αυτό?

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Αυτό που σώνει και ντε θέλετε να αρχίσετε να καπνίζετε κάτι.

 

Και κάτι για το οποίο ακόμη δεν είναι σίγουρος κανείς για την μακροχρόνιες επιπτώσεις του.

 

Ναι, οκ, και γω ηλεκτρονικό κάνω και είμαι ευχαριστημένος με τον εαυτό μου που απεξαρτήθηκα από το άλλο, αλλά ώρες-ώρες περνάει η ιδέα από το μυαλό "και αν αυτό είναι /ακόμη/ χειρότερο ή τουλάχιστον το ίδιο επιβλαβές, μακροχρόνια;".

 

Μην κάνεις την, όπως είπε και ο disco, μαλακία, να το ξεκινήσεις χωρίς λόγο.

Αν ήδη κάπνιζες δε θα είχα αυτή την αντίμετώπιση, ούτε θα σου έλεγα "κόψ'το", αλλά να το ξεκινήσεις χωρίς λόγο, όχι.

 

Εντελώς φιλικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται το ηλεκτρονικό είναι τρόπος διακοπής του καπνίσματος.

Είναι βλαβερό!ποιος ο λόγος να κανείς τόσο αφελες?

 

Δεν μ αρέσει να κάνουμε σαν τα 14χρονα αμερικανακια!

Ξέρεις εκεί πως το έχουμε το ηλεκτρονικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, αν και χρονια πρην (2009-2010) ειχα ασχοληθεί με το θεμα πλεον βλεπω οτι εχει παει σε αλλο επίπεδο.. Γι αυτο ηρθα παλι στους ειδικούς..

Λογο του οτι το μεγεθος και το βαρος για εμενα εχει μεγαλη σημασία κατέληξα στα παρακάτω:
 

Vamo V5 Mod, Brass (Chromed), Black ( Για δοκιμη αυτο)
Eleaf iStick 60W TC VW Mod Black
KangerTech SUBTANK Mini Clearomizer Black
2-Pack LG 18650HG2 3.6V 3000mAh .

Θα ηθελα εαν εχετε χρονο την γνωμη σας ή κατι αλλο να προτείνεται (παντα για ελαφρύ και μικρο μεγεθος) και επισης εαν εχεται να μου προτείνεται καποια site εξωτερικου καθως οσο εψαξα βρησκα τρομερες διαφορες αλλα δεν ξερω ποια απο αυτα ειναι αξιοπιστα καθως εχω χρονια να ασχοληθω με ηλεκτρονικα τσιγαρα.
 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από το βαμο.έχει 11002 κουσούρια.

 

Δες για d2, vt mini, istick 60αρη..ο subtank είναι μια χαρά:)οι μπαταρίες επισης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρω μερικά γνωστά και αξιόπιστα Κινέζικα καταστήματα. Ως γνωστόν, αποφεύγουμε ό,τι λέει ότι είναι 

out of stock ή ships in 7 days γιατί θα κάνει μήνες να έρθει στα χέρια μας. Κατά τ' άλλα, τα προιόντα θα έρθουν,

αλλά θέλει υπομονή (2-3 βδομάδες).

 

https://www.fasttech.com/

http://www.gearbest.com/

http://www.3fvape.com/

http://www.efun.top/

http://focalecig.com/

 

Το Vamo είναι ξεπερασμένο, μην το πάρεις. Οι άλλες σου επιλογές είναι καλές. Πλέον έχεις και αρκετές επιλογές για μοντάκια με μια 18650 μπαταρία τα οποία όλα είναι πολύ μικρά σε μέγεθος, βγήκαν πολλά καλά πρόσφατα. 2 πολύ δημοφιλή αναφέρθηκαν στις τελευταίες σελίδες, IPV D2, Evic VTC Mini. Κοίταξε και το νέο Istick 60 που έρχεται και σετάκι με καλούτσικο ατμοποιητή και η τιμή του είναι εξευτελιστική.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λεπτομέρεια μόνο! Αν θέλεις έλεγχο θερμοκρασίας καλύτερα να αποφύγεις τον Subtank, οι έτοιμες κεφαλές Ni200 είναι απάτες, δεν έχουν καλή τροφοδοσία υγρού και airflow με αποτέλεσμα να χρειάζεται να «παίζεις» αρκετά χαμηλά (σε βαθμούς ή Watt/Joule) αλλιώς θα σου'ρθει γεύση καμένου. Εμένα στα 25J έπαιζε οριακά, ικανοποιητικά μεν, αλλά χαμηλά. Ο Τρίτωνας από την άλλη πυροβολάει ακόμα και στα 50J χωρίς ίχνος καμένου :D

 

Αν -δεν- θέλεις έλεγχο θερμοκρασίας ο Subtank είναι άριστος, και έχει και την επισκευάσιμη βάση για να σε βάλει στο παιχνίδι αν θελήσεις να ασχοληθείς ;)

 

disco τι εννοείς ωρέ, μια χαρά έχουν ανοίξει οι αγορές από εξωτερικό ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε και αυτό για να ομορφύνετε τις μπαταρίες σας.  :P

 

Μπαταρίες 18650 οι περισσότεροι έχουμε αρκετές στο σπίτι. Ξέρουμε επίσης (ή τουλάχιστον θα έπρεπε να ξέρουμε!) ότι όταν το πλαστικό υλικό γύρω από την μπαταρία μας αρχίσει και φθείρεται, είναι καιρός να το αντικαταστήσουμε ώστε να είμαστε ασφαλείς και να μην έχουμε ατυχήματα. Πόσοι από εμάς όμως σκέφτηκαν να δώσουν έναν πιο...προσωπικό τόνο στις μπαταρίες; Είναι πολύ απλό: Παίρνουμε μερικά διαφανή καλύμματα για να αντικαταστήσουμε τα παλιά ταλαιπωρημένα τις μπαταρίας μας (τα οποία είναι τσάμπα, 1 ευρώ τα 50 κοστίζουν), εκτυπώνουμε σε απλό χαρτί την εικόνα που θέλουμε στο μέγεθος της μπαταρίας μας, τυλίγουμε την εικόνα γύρω από την μπαταρία, περνάμε από πάνω το νέο κάλυμμα και τελειώσαμε! Δείτε μερικές πρωτότυπες ιδέες στο παρακάτω άλμπουμ και ένα βιντεάκι για το πως ακριβώς αντικαθιστούμε το κάλυμμα. Το μόνο που χρειαζόμαστε είναι το νέο ανταλλακτικό κάλυμμα και ένα πιστολάκι για τα μαλλιά που όλο και κάποιο θα υπάρχει σε κάθε σπίτι.

Άλμπουμ: http://imgur.com/a/rZ3g2

Οδηγίες για αντικατάσταση: https://www.youtube.com/watch?v=hqGpzb2BKyU

Ανταλλακτικά καλύμματα: https://www.fasttech.com/products/0/10012801/2155601-18650-battery-sleeve-pvc-heat-shrinkable-tube

Αν δεν θέλετε να βάλετε την δικιά σας εικόνα, στο FT έχει καλύμματα και σε διάφορα άλλα χρώματα πέρα από τα διαφανή, ροζ, γαλάζιο, μπλε, πράσινο κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το λιγότερο που μπορώ να σας πω είναι ότι είστε καταπληκτικοί.

Η βοήθεια που προσφέρετε εδώ είναι τεράστια, ειδικά σε νέους και "ανίδεους" ατμιστές όπως εγώ.

Προσωπικά, μου λύσατε πολλές απορίες, μου καταθέσατε αξιόλογες προτάσεις προϊόντων και μου προτείνατε αξιόπιστα e-shops για τις αγορές μου.

Σας ευχαριστώ και πάλι για την τεράστια βοήθεια σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια παραγγειλαμε τα μηχανακια, αυτο ηταν σχετικα ευκολο με την βοηθεια σας...και με οσα γραφουν και εξω,,,, σας ευχαριστω κα;ι παλι....
....
Εκει που επικρατει το χαος.. θυμαμαι και παλια, βλεπω και φιλους μου τωρα..ειναι στα υγρα... VG PG επιπεδα νικοτινης γευσεις..απειρες εταιρίες... :S ... εκανα δοκιμη σε καποια μαγαζια... αλλα δεν ειδα τιποτα γνωστες μαρκες .. ecig ειχαν τα 2 πρωτα... 

Ας μην μπω στα βαθεια απο τωρα με μιξη PG VG και συμπυκνωμενης γεύσης...
Μπορειτε να μου προτεινεται καποιες καλες εταιριες με υγρα αναπληρωσης..?
κατ που να φερνει κοντα σε virginia (virginia tabacco εννοω..που καπνιζω και τοσα χρονια..)? ηταν καλο της ecig αλλα οταν εβγαζα το καπνο αφηνε μια αθλια γευση..ενω στο ρουφιγμα ηταν καλο..

Επισης υπαρχουν υγρα με μεγάλη γεύση, πυκνά σύννεφα ατμού αλλά δεν περιέχουν δεν περιέχουν νικοτίνη. Για να κανεις σαν Ναργιλε.... για αυτα εχεται να προτεινεται καποια εταιρια? ή το πως να τα ψαξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δείτε και αυτό για να ομορφύνετε τις μπαταρίες σας.  :P

 

φοβερο!!!

εχω ποσες μπαταριες και δεν τις βαζω οπου κ οπου για να μην γινει βραχυκυκλωμα!!

 

θα υλοποιηθει λιαν συντομως!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω δώρο ενα σετ ηλεκτρονικού τσιγάρου σε συγγενικό μου πρόσωπο που καπνίζει και βήχει πολύ αλλά δεν λέει να το κόψει.

Σκέπτομαι να παω σε κοντινό κατάστημα να ρωτήσω πληροφορίες για τιμές, μάρκες τσιγάρων, υγρά κτλ αλλα επειδή οι πωλητές συνήθως θέλουν να πουλήσουν φοβάμαι μην με δει άσχετο και μου πουλήσει καμιά πατάτα.

Ειναι ολα τα ηλ. τσιγάρα ασφαλές?

Πρεπει να προσέξω κατι?

Μπορω να βρω οικονομικό πακέτο (αλλα αξιόπιστο) κατω απ' τα 50 ευρω?

Οποιαδήποτε συμβουλή πριν κανω την αγορα θα ηταν ευπρόσδεκτη.

 

ΥΓ: Συγχωρέστε με αλλα μου ειναι λίγο δύσκολο να διαβάσω ολο το νήμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...