Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο πιο πολλά ohm, τόσα περισσότερα watts χρειάζεσαι να την δουλέψεις, όσο λιγότερα ohm, τόσα λιγότερα watts και αρκετά πιο σφικτή (τσιγαρίσια) τζούρα.

παρτο αλλιως :P

Επεξ/σία από discoboyminimal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι πρώτες κάνουν, αλλά είναι νικελίου που σημαίνει ότι μόνο σε mode ελέγχου θερμοκρασίας θα πρέπει να τις δουλεύεις.

Για τον Mini υπάρχουν αυτές, που όπως είπα είναι για έλεγχο θερμοκρασίας και υπάρχουν και κανονικές kanthal που βγαίνουν σε 0.5 και 1.2 ohm. Αν δεν ξέρεις τίποτα από έλεγχο θερμοκρασίας, διάβασε κάποια πράγματα πριν παραγγείλεις τις αντιστάσεις που ανέφερες, αν δεν θες να μπλεχτείς, πάρε τις απλές kanthal να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αν τελικά επιλέξεις τις νικελίου, προσοχή ΠΑΝΤΑ το μοντάκι σου να είναι σε mode ελέγχου θερμοκρασίας, δεν κάνει να ατμίζουμε με νικέλιο σε power mode.

 

Για τον Triton επίσης κάνουν αυτές που έβαλες, οι συγκεκριμένες είναι 1.8 ohm και kanthal. Ο Triton πρέπει να έχει και 0.3/0.4 ohm αν δεν κάνω λάθος.

 

Γενικά πρόσεχε να δεις τι υλικό παραγγέλνεις και πόσα ohm είναι ώστε να βολεύει τον τρόπο ατμίσματος σου. Όσο περισσότερα ohm, τόσα λιγότερα watts και αρκετά πιο σφικτή (τσιγαρίσια) τζούρα και όσο πιο λίγα ohm, τόσα περισσότερα watts χρειάζεσαι να την δουλέψεις. Ό,τι λέει kanthal δουλεύει παντού, αν λέει Ni200 είναι μόνο για μοντάκια που έχουν έλεγχο θερμοκρασίας (το δικό σου έχει).

Ωραιος ναι τα ηξερα αυτα...απλα δεν ξερω και τις ορολογίες τους στα αγγλικά...εχω παει σε 3 μαγαζια και εχω ρωτησει να δω τι παιζει... σε ευχαριστώ πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή γύρισα στο κανονικό τσιγάτο ένα μήνα τώρα και εκτός αυτού το πάω μαρούλι και φεύγει και χρήμα, πήρα έναν gs air m για να πάω πάλι στο ηλεκτρονικό... βασικά, ούτε που κατάλαβα πώς πήγα στο κανονικό. :P

 

Λοιπόν.. θέλω ένα υγρό (ας είναι και βάση) χωρίς χτύπημα, ελάχιστο να έχει δηλαδή χτύπημα να μπορώ να κάνω μεγάλες τζούρες χωρίς να με ενοχλεί στο κατέβασμα, νικοτίνη εως 6 μαξ. Αν γίνεται χωρίς γλυκάδες ή χωρίς πολλές γλυκάδες ακόμα καλύτερα.

Πήρα από e-cig ένα palm all στα 6mg που είναι πολύ καλό από το θέμα ότι μου κατεβαίνει σαν νερό ακόμα και σε πολύ μεγάλες τζούρες, αλλά τελικά έχει ένα άρωμα που μετά από λίγο λες, δεν μπορεί, ψεκάζω το στόμα μου κολώνια ή αρωματικό χώρου..

 

Έκανα από έναν φίλο σε subtank mini στα 1.2 ohm ένα της 13 sins (το suzi 6) αλλά δεν μάρεσε. Εκείνος από την άλλη έχει τρελαθεί, όπως επίσης και ο aresmares όταν έκανε 5-6 αρώματα της σειράς review πριν 2-3 βδομάδες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουν ωρίμαση... δεν είμαι εγώ για τέτοια.. από ml θέλω περίπου 3-4 τη μέρα, οπότε δεν μου είναι και πολλά τα έξοδα. Βέβαια, δεν το λες γιαυτό εσύ, αλλά για να βρω κάτι να μου αρέσει 100% και το καταλαβαίνω και το δέχομαι. Αν μετά από αυτή την τελευταία απόπειρα δεν βρω κάτι (έστω και βάση σκέτη) θα κάνω κανένα μόνος με 1-2 αρώματα που θα μου αρέσουν σαν γεύσεις..


Μήπως να πάρω τη βάση να δοκιμάσω που έχει και το palm all που μου κατεβαίνει ωραία? Από ότι φαίνεται η βάση του e-cig είναι 60pg και 40vg και έτσι φαίνεται να είναι και η βάση όλων των υγρών white label. http://www.ecig.gr/ygra-anaplirosis/ecig-white-label

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο lemo2 αν την αντισταση την πιάσεις πάνω στη βίδα και δεν την βιδώσεις κάτω στην τρύπα ίσως να είναι ο πιο ευκολος στο να στηθεί ακόμη και από τον Subtank mini o οποίος επίσης στήνεται πανευκολα. Από γεύση πίστευω είναι πολύ καλοί και οι δύο, αλλα σίγουρα παίζει τεράστιο ρόλο το βαμβάκι , η ποσότητα του και γενικά το στήσιμο.  Ιδιος ατμοποιητής ίδιο υγρό διαφορετικά στησίματα σου δίνουν διαφορετική γευση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στρατηγε..ντροπη ρε...

 

με τοσο δυνατο τοπικ και πηρες τσιγαρο? λερωνεις και τις 155 σελιδες που γραψαμε εδω μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά κοντεύω χρόνο (13 μέρες ακόμα) από τότε που άρχισα το Η/Τ και δεν έχω βάλει τσιγάρο στο στόμα μου από τότε.

εγω ειμαι 10 μηνες και κατι μερες! (χωρις να σταματησω καθολου.κανονικα ειχα ξεκινησει πριν 2 χρονια με 4 μηνες συνεχους ατμισματος(ξερεις φυσηγγιοθηκη με ego-650 ,t2 και vivi-nova,  μετα τελειως κοψιμο και η/τ και κ/τ μετα το ξαναπηρα το κ/τ..και τελος φετος τον ιανουαριο ξαναρχησα δυναμικα με εξοπλησμο θυριο!!)

εχω κανει 1-2 τσιγαρα ολους αυτους τους μηνες απο περιεργια για το συναισθημα..αλλα δεν με τραβηξε..δεν ηταν τελειως χαλια, αλλα απλα δεν με τραβηξε.

xa00xa0ax0! Σταμάτα ρε συ..  :P  :P

ξαναπαρε κανονικο τσιγαρο εσυ ...και εχω τα μεσα να σε στειλουν για BAN-ιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Νέο μέλος στο forum και νέος στο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Κάπνιζα στριφτά μόνο και είπα να το γυρίσω σε ηλεκτρονικό. Η ιστορία έχει ως εξης:

Παίρνουμε μαζί με τον πατέρα μου, αυτός ένα istick 40w με ένα Aspire Nautilus γιατί του άρεσαν τα ντούκια, κι εγώ ένα alterego a7 που μετά έμαθα ότι είναι το ego one. Τελικά καταλήξαμε να αλλάξουμε γιατί δεν τον βόλευε το μέγεθος στην δουλειά και βρέθηκα εγώ με το ντούκι.

Η αίσθηση τελείως διαφορετική, με το ego έβγαζα ντουμάνια και νόμιζα πως είχα καλύτερη γεύση του υγρού που έχω πάρει. Με τον ναυτίλο, αισθάνομαι αυτό που λένε throat kick, μου φαίνεται έχω λιγότερη γεύση, λιγότερο καπνό και γενικά με ζορίζει λίγο.

Έχω την 1.68 Ω στα 11-12 W.

Σαν καλύτερο μηχάνημα δεν θα έπρεπε να με ικανοποιεί περισσότερο;

Σαν νέος στον χώρο θα το βρω σιγά σιγά αλλά οι απορίες είναι πολλές στην αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Νέο μέλος στο forum και νέος στο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Κάπνιζα στριφτά μόνο και είπα να το γυρίσω σε ηλεκτρονικό. Η ιστορία έχει ως εξης:

Παίρνουμε μαζί με τον πατέρα μου, αυτός ένα istick 40w με ένα Aspire Nautilus γιατί του άρεσαν τα ντούκια, κι εγώ ένα alterego a7 που μετά έμαθα ότι είναι το ego one. Τελικά καταλήξαμε να αλλάξουμε γιατί δεν τον βόλευε το μέγεθος στην δουλειά και βρέθηκα εγώ με το ντούκι.

Η αίσθηση τελείως διαφορετική, με το ego έβγαζα ντουμάνια και νόμιζα πως είχα καλύτερη γεύση του υγρού που έχω πάρει. Με τον ναυτίλο, αισθάνομαι αυτό που λένε throat kick, μου φαίνεται έχω λιγότερη γεύση, λιγότερο καπνό και γενικά με ζορίζει λίγο.

Έχω την 1.68 Ω στα 11-12 W.

Σαν καλύτερο μηχάνημα δεν θα έπρεπε να με ικανοποιεί περισσότερο;

Σαν νέος στον χώρο θα το βρω σιγά σιγά αλλά οι απορίες είναι πολλές στην αρχή.

 

Οι ατμοποιητές χωρίζονται σε 2 μεγάλες κατηγορίες, το ίδιο και οι χρήστες αναλόγως ποια κατηγορία από τις 2 προτιμούν: Αυτούς που έχουν μεγάλες τρύπες εισαγωγής αέρα και μπορείς να παίρνεις μεγάλες (πνευμονικές) τζούρες και αυτούς με μικρές τρύπες εισαγωγής αέρα που είναι κατάλληλοι για να ατμίζεις όπως περίπου καπνίζεις, πρώτα ο ατμός στο στόμα και μετά στα πνευμόνια.

 

Εσύ συνήθισες τώρα στον Ego One που έχει πολύ πιο μεγάλη εισαγωγή αέρα και αντιστάσεις με χαμηλότερα ohms απ' ό,τι ο Ναυτίλος και σου είναι δύσκολο να πας πίσω στον Ναυτίλο που έχει τρομερά σφικτή τζούρα και 1.6/1.8 ohm αντίσταση. Είναι απολύτως φυσιολογικό και έχει συμβεί σε πολλούς από εμάς.

 

Ο Ναυτίλος θεωρείται "καλύτερος" απ' τον Ego στην κατηγορία του όμως, στους ατμοποιητές με υψηλές αντιστάσεις και πολύ σφικτή τζούρα (με ό,τι αυτό συνεπάγεται, μικρά ντουμάνια κτλ.). Ο Ego One είναι μεν ψιλομούφα στην κατηγορία του, αλλά μιας και συνήθισες σε τέτοιου είδους ατμοποιητές σου φαίνεται καλύτερος και ευχαριστέσαι περισσότερο το άτμισμα με αυτόν.

 

Ή κάνεις υπομονή και περιμένεις να "συνηθίσεις" τον Ναυτίλο ή πας και παίρνεις ένα πιο αεράτο ατμοποιητή να επιστρέψεις στον παλιό σου τρόπο ατμίσματος (η κλασική πρόταση είναι ο Subtank Mini).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...