Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα παιδιά θέλω γνώμες λοιπόν έχω το Link.png Site: joyetechego aio  

και αγόρασα μια αντίσταση επισκευάσιμη για δω τι παίζει την Link.png Site: cubisrba  , είχε λοιπόν μέσα 2 συρματάκια έτοιμα με 5-6 σπείρες όποτε βάζω το ένα για να δω, άλλα το τσιγάρο τράβαγε με πολύ αέρα, έτσι ρώτησα σε ένα μαγαζί και μου είπε με περισσότερες σπείρες θα είναι καλύτερο όποτε χτες έφτιαξα μια με 10 σπείρες την έβαλα πάνω και τελείωσε πάρα πολύ γρήγορα η μπαταριά του τσιγαρου επίσης ήταν χειρότερο από την άλλη σε θέμα πόσο αραιά τράβαγε, σχεδόν δεν έβγαζε καθόλου καπνό και όταν πάταγες το κουμπί αργούσε κάποια δευτερόλεπτα να ακούσεις το "τσιτσίρισμα" που κάνει η αντίσταση. τι ακριβώς παίζει γιατί δεν έχω καταλάβει διάβασα κάπου ότι αν έχεις μικρότερη αντίσταση θα έχεις πρόβλημα με την μπαταριά, μικρότερη αντίσταση σημαίνει λιγότερες σπείρες??? με το θέμα του αραιού τραβήγματος μήπως παίζει ρόλο πόσο καλά έχω τυλίξει το μπαμπάκι γύρο από το συρματάκι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά θέλω γνώμες λοιπόν έχω το Link.png Site: joyetechego aio  

και αγόρασα μια αντίσταση επισκευάσιμη για δω τι παίζει την Link.png Site: cubisrba  , είχε λοιπόν μέσα 2 συρματάκια έτοιμα με 5-6 σπείρες όποτε βάζω το ένα για να δω, άλλα το τσιγάρο τράβαγε με πολύ αέρα, έτσι ρώτησα σε ένα μαγαζί και μου είπε με περισσότερες σπείρες θα είναι καλύτερο όποτε χτες έφτιαξα μια με 10 σπείρες την έβαλα πάνω και τελείωσε πάρα πολύ γρήγορα η μπαταριά του τσιγαρου επίσης ήταν χειρότερο από την άλλη σε θέμα πόσο αραιά τράβαγε, σχεδόν δεν έβγαζε καθόλου καπνό και όταν πάταγες το κουμπί αργούσε κάποια δευτερόλεπτα να ακούσεις το "τσιτσίρισμα" που κάνει η αντίσταση. τι ακριβώς παίζει γιατί δεν έχω καταλάβει διάβασα κάπου ότι αν έχεις μικρότερη αντίσταση θα έχεις πρόβλημα με την μπαταριά, μικρότερη αντίσταση σημαίνει λιγότερες σπείρες??? με το θέμα του αραιού τραβήγματος μήπως παίζει ρόλο πόσο καλά έχω τυλίξει το μπαμπάκι γύρο από το συρματάκι??

 

Πρέπει καταρχάς να έχεις έναν στόχο όσον αφορά το πόσα ωμ θες να σου βγει η αντίσταση. Δεν χρειάζεται να βγει ακριβώς, αλλά

ο κάθε ατμοποιητής είναι φτιαγμένος για ένα συγκεκριμένο εύρος αντιστάσεων, το να πάρω π.χ. έναν tfv8 και να στήσω 1.8ohm και να αναρωτιέμαι γιατί δεν αποδίδει καλά, δεν έχει νόημα. Μην σκέφτεσαι με σπείρες, σκέψου πόσο θες να βγει η αντίσταση, πως ατμίζεις συνήθως και τι ατμοποιητή έχεις και μετά υπολόγισε τις σπείρες.

 

Το ίδιο ισχύει και με το τι μοντ έχεις. Αν στήσεις καμιά πολύ χαμηλή αντίσταση, π.χ. 0.15, 0.2ohm και έχεις μοντάκι που πάει μέχρι τα 40 βατ, πάλι δεν θα έχεις αποτέλεσμα. Προφανώς και θα αδυνατεί να την δουλέψει.

 

Από 'κει και πέρα, τα πράγματα είναι απλά: Το σύρμα που φτιάχνουμε τα coils μας, έχει μια συγκεκριμένη αντίσταση στο ρεύμα. Όσο πιο πολύ από αυτό χρησιμοποιήσεις (δηλαδή όσες περισσότερες σπείρες), τόσο μεγαλύτερη θα σου βγει η αντίσταση. Μετά έχουμε τους δεκάδες διαφορετικούς τύπους σύρματος, με ένα σύρμα μπορεί να σου βγει 0.1 ωμ η αντίσταση με 6 σπείρες, με άλλο 1 ωμ.

 

Βρες πρώτα στα πόσα ωμ θες να δουλέψεις. Τι υποστηρίζει ο ατμοποιητής και η συσκευή σου. Μετά βρες το κατάλληλο σύρμα και υπολόγισε πόσες σπείρες θες. Και εννοείται πως το πως περνάς το βαμβάκι μετά παίζει τον σπουδαιότερο ρόλο, αν δεν περαστεί καλά δεν θα δουλεύει και καθόλου, θα έχεις διαρροές, τσιτσιρίσματα, καμμένα, χίλια δυο.

 

Οι συμβουλές του μαγαζάτορα ήταν ό,τι να 'ναι "φτιάξε αντίσταση με περισσότερες σπείρες για πιο σφικτή τζούρα", άσχετοι εντελώς.

Επίσης, συνήθως προσπαθούμε να δουλεύουμε με γύρω στις 5-6-7 σπείρες όχι 10 και 12 (εκτός ειδικών περιπτώσεων, π.χ. μηχανικό μοντ με 2 μπαταρίες σε σειρά κτλ.).

 

Κάτσε διάβασε πρώτα τα βασικά γιατί βλέπω πας αρκετά στην τύχη και ό,τι γίνει μέχρι στιγμής, δεν είναι καμιά τρελή επιστήμη, αλλά θέλει να έχεις μια ιδέα για να δουλέψει τελικά καλά η συσκευή σου και να μην σου σπάσει τα νεύρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φ

 

καλησπέρα παιδιά θέλω γνώμες λοιπόν έχω το Link.png Site: joyetechego aio  

και αγόρασα μια αντίσταση επισκευάσιμη για δω τι παίζει την Link.png Site: cubisrba  , είχε λοιπόν μέσα 2 συρματάκια έτοιμα με 5-6 σπείρες όποτε βάζω το ένα για να δω, άλλα το τσιγάρο τράβαγε με πολύ αέρα, έτσι ρώτησα σε ένα μαγαζί και μου είπε με περισσότερες σπείρες θα είναι καλύτερο όποτε χτες έφτιαξα μια με 10 σπείρες την έβαλα πάνω και τελείωσε πάρα πολύ γρήγορα η μπαταριά του τσιγαρου επίσης ήταν χειρότερο από την άλλη σε θέμα πόσο αραιά τράβαγε, σχεδόν δεν έβγαζε καθόλου καπνό και όταν πάταγες το κουμπί αργούσε κάποια δευτερόλεπτα να ακούσεις το "τσιτσίρισμα" που κάνει η αντίσταση. τι ακριβώς παίζει γιατί δεν έχω καταλάβει διάβασα κάπου ότι αν έχεις μικρότερη αντίσταση θα έχεις πρόβλημα με την μπαταριά, μικρότερη αντίσταση σημαίνει λιγότερες σπείρες??? με το θέμα του αραιού τραβήγματος μήπως παίζει ρόλο πόσο καλά έχω τυλίξει το μπαμπάκι γύρο από το συρματάκι??

 

Αν δεν κανω λαθος οποιος θελει να ασχοληθει με επισκευασιμους καλυτερα να παρει ενα επισκευασιμο ατμοποιητη, απο οτι εχω δει αυτες οι αντιστασεις δεν ειναι και το οτι καλυτερο, και εγω τον cubis εχω αλλα πηρα τον exo rta για επισκευασιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά​ για τις απαντήσει, λοιπόν δουλεύοντας στην τύχη έφτιαξα αντίσταση 5 σπείρες και δουλεύει κομπλέ τύλιξα καλά με μπαμπάκι και γύρω και μέσα στην σπείρα και ειναι ότι πρέπει βέβαια να δω από μπαταρία πως παμε και θα σας πω. Επίσης υπάρχουν διαφορετικοί τύποι μπαμπακιών?? δηλαδή πιο λεπτό πιο παχύ και τα λοιπά διότι αυτό που έχω νομίζω καίγεται γρήγορα θα τσεκαρω να δω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα φιλε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ψαξεις στο youtube για τετοια στησιματα, υπαρχουν πολλοι τυποι βαμβακιων τα οποια χρησιμοποιουντε στους επισκευασιμους, σε αυτες τις αντιστασεις δεν ξερω καθολου τι πρεπει να βαζεις, επισης αν γουσταρεις να ασχοληθεις με επισκευασιμους να βρεις εναν επισκευασιμο με ευκολο στησιμο και να εχει την τζουρα που σαρεσει, εγω π.χ. πηγα απο cubis που εχει τσιγαρισια και σφιχτγ τζουρα στον exo rta που εχει πολυ αερατη τζουρα και να σου πω την αληθεια δεν μου οολυ ταιριαζει

Οσο αναφορα τα βαμβακια στους επισκευασιμους το κανεις οπως θες εσυ , κοβεις οσο θες το πλαθεις οπως θελεις σφιχτο- χαλαρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα μπράβο ρε παιδιά γιατί τώρα ξεκίνησα και πειραματίζομαι. Να σας πω η μπαταρία τώρα τι φάση και τελείωσε με αντίσταση 10 σπείρες πιο γρήγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια πολύ χαζή απορία. Αντί να βάζεις αυτά τα υγρα, θα μπορούσες να ατμισεις και κανονικό νερό; σκέτο νερό.

Οχι δεν μπορεις να ατμισεις νερο. Εδω η αραιωση που κανουν στα υγρα και στις βασεις ειναι με δισαπεσταγμενο νερο και οχι απλο νερο βρυσης ουτε καν απεσταγμενο. Επισης ακομα και αν η αραιωση με δισαπεσταγμενο νερο ειναι μεγαλυτερη απ οσο πρεπει εχεις προβλημα στην καυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα .Αφορασα σημερα απο φαρμακειο μια γλυκερινη 1κλ  και προσπαθησα να δω αν ατμιζεται .(εβαλα και γευση ) .το θεμα ειναι ομως πωσ πεθαινω για να κανω τζουρα , δεν εχει τα ντουμανια ενοσ ετοιμου υγρου και καθε φορα που κανω αρπαζει φωτια ο ατμοποιητης και καιει πολυ ασχημα  . δοκιμασα και με WFI αλλα παλι τα ιδια χαλια , καμια ιδε;α τι να κανω γιατι εχω ξενερωσει . :-(  :-(  :-(  :-(  :-(  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την μπαταρια δεν ξερω να σου πω τι παιζει και γιατι και εγω 2 μηνες ατμιζω, τι μοντακι εχεις και τι μοαταρια εχεις ??

Έχω το joyetech ego aio και μπαταρία νομίζω 1500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...