Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ερωτηση :

γιατι ενω μια μπαταρια (πχ. efest 35A 2500mah purple) ενω ειναι 20A continious ,35 pulsing

με το πολυμετρο μετραω 5-6 ampere μονο??

 

σε ολες τις μπαταριες μου 5-6 ampere δινουν ολες.

αλλες γεματες , αλλες μισο γεματες , αλλες μισοαδειες.

 

δεν μετραμε ετσι τα ampere τις μπαταριας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το κατα τα αλλα καθιερωμενο fasttech στο χώρο του ηλεκτρονικού τσιγάρου μαλλον με κοροιδευει πανω απο 3 εβδομαδες τωρα.

Εχω παραγγειλει αγορασει εναν ατμοποιητη εδω και 25 μερες , και ακομα να τον αποστειλουν. Πριν 10 μερες ειχαν αλλαξει την ενδειξη σε restocking  οτι ηρθε αποθεμα, σημερα που τους ειχα στειλει παραπονο μου απαντησαν οτι σε 7 μερες θα τους αποστειλουν αποθεμα. 

Τωρα τους ειπα οτι αυτο με το 7 μερες μου το εχετε πει αλλες 2 φορες. 

Πληρωσα απευθειας με καρτα καθως το paypal ηταν μη διαθεσιμο για το συγκεκριμενο προιον. Τωρα ξερω το λογο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση :

γιατι ενω μια μπαταρια (πχ. efest 35A 2500mah purple) ενω ειναι 20A continious ,35 pulsing

με το πολυμετρο μετραω 5-6 ampere μονο??

 

σε ολες τις μπαταριες μου 5-6 ampere δινουν ολες.

αλλες γεματες , αλλες μισο γεματες , αλλες μισοαδειες.

 

δεν μετραμε ετσι τα ampere τις μπαταριας?

 

Πώς πας να μετρήσεις τα αμπέρ;;; Το αμπερόμετρο τοποθετειται εν σειρά με το φορτίο μας μόνο. Μόνο του πάνω σε μια πηγή, το αμπερόμετρο είναι βραχυκύκλωμα.

 

Το κατα τα αλλα καθιερωμενο fasttech στο χώρο του ηλεκτρονικού τσιγάρου μαλλον με κοροιδευει πανω απο 3 εβδομαδες τωρα.

Εχω παραγγειλει αγορασει εναν ατμοποιητη εδω και 25 μερες , και ακομα να τον αποστειλουν. Πριν 10 μερες ειχαν αλλαξει την ενδειξη σε restocking οτι ηρθε αποθεμα, σημερα που τους ειχα στειλει παραπονο μου απαντησαν οτι σε 7 μερες θα τους αποστειλουν αποθεμα.

Τωρα τους ειπα οτι αυτο με το 7 μερες μου το εχετε πει αλλες 2 φορες.

Πληρωσα απευθειας με καρτα καθως το paypal ηταν μη διαθεσιμο για το συγκεκριμενο προιον. Τωρα ξερω το λογο.

Όχι, αυτό γίνεται γιατί το Paypal μπλοκάρει πολλές μάρκες (επειδή η FT δεν ακολουθεί μερικές πολιτικές προκαθορισμένων τιμών ελάχιστης λιανικής). Προσωπικά με ticket μου έχουν λυθεί προβλήματα, και στη χειρότερη κάνε ένα post στο forum "Shipping" του FT με τη λέξη "staff" κάπου στον τίτλο, και με κείμενο μέσα που περιγράφει το πρόβλημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πώς πας να μετρήσεις τα αμπέρ;;; Το αμπερόμετρο τοποθετειται εν σειρά με το φορτίο μας μόνο. Μόνο του πάνω σε μια πηγή, το αμπερόμετρο είναι βραχυκύκλωμα.

Δηλαδη πρεπει να φορεσω την μπαταρια σε ενα box.να ανεβασω watt αναλογα με την αντίσταση και να δώσω πχ 10 αμπέρ σαν σύνολο; στον αρνητικό πόλο της μπαταρίας να συνδέσω το πολυμετρο και με την άλλη άκρη του να το συνδέσω στον Αντίθετο πόλο του box; χωρίς να ακουμπάνε μπαταρία - πολος απευθειας; (σε σειρα δλδ, ενδιάμεσα το πολύμετρο)

Επεξ/σία από discoboyminimal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη πρεπει να φορεσω την μπαταρια σε ενα box.να ανεβασω watt αναλογα με την αντίσταση και να δώσω πχ 10 αμπέρ σαν σύνολο; στον αρνητικό πόλο της μπαταρίας να συνδέσω το πολυμετρο και με την άλλη άκρη του να το συνδέσω στον Αντίθετο πόλο του box; χωρίς να ακουμπάνε μπαταρία - πολος απευθειας; (σε σειρα δλδ, ενδιάμεσα 4ο πολύμετρο)

 

 

fig7_multimeter-series-measure-current.j

 

 

Όχι, αυτό γίνεται γιατί το Paypal μπλοκάρει πολλές μάρκες (επειδή η FT δεν ακολουθεί μερικές πολιτικές προκαθορισμένων τιμών ελάχιστης λιανικής). Προσωπικά με ticket μου έχουν λυθεί προβλήματα, και στη χειρότερη κάνε ένα post στο forum "Shipping" του FT με τη λέξη "staff" κάπου στον τίτλο, και με κείμενο μέσα που περιγράφει το πρόβλημά σου.

 

Παντως δεν εχω αντιμετωπισει ποτε ξανα τετοια συμπεριφορα και τακτικη. και εχω περιπου 100 αγορες απο κινα και ebay και αλλες 10-15 απο banggood. Μου απαντανε σε λιγες ωρες απο το support εκει κανενα παραποο αλλα μαλλον τους φαινεται λογικο 1 μηνα σχεδον μετα μια παραγγελια που πληρωθηκε ηδη να λενε ακομα δεν εχουμε αποθεμα

τους απαντησα οτι θα περιμενω να παρω αυτο που παραγγειλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συσκευη κλεινει , μολις βαζω σε σειρα το πολυμετρο..κανει restart δηλαδη..αρα δεν μπορω να μετρησω καπως τα A..σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συσκευη κλεινει , μολις βαζω σε σειρα το πολυμετρο..κανει restart δηλαδη..αρα δεν μπορω να μετρησω καπως τα A..σωστα?

βαλε την κλιμακα ρευματος το πολυμετρου στη θεση 10Α οχι στα mA. Προσεξε οτι σε πολλα πολυμετρα για να μετρησεις ρευμα κλιμακας 10Α πρεπει να συνδεσεις το κοκκινο ενεργο δοκιμαστικο καλωδιο στην εισοδο με την χαρακτηριστικη ενδειξη για υψηλο ρευμα του πολυμετρου. το να κλεινει η συσκευη αν τα συνδεσες σωστα ισως σημαινει οτι καποια αλλη στιγμη εχεις καψει την εσωτερικη ασφαλεια του πολυμετρου (αν εισαι στη θεση μετρησης 10Α και παλι κλεινει).

Η δουλεια του πολυμετρου ειναι να λειτουργει ετσι και να μετραει καταναλωσεις σε ρευμα και φορτια. Το να κλεινει η συσκευη δε βγαζει νοημα. Εδω τις προαλλες μετρουσα καταναλωση 9Α μοτερ με πολυμετρο με τον ιδιο τροπο και το πολυμετρο δε χαμπαριασε τιποτα και εννοειται το μοτερ δεν εσβηνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω οτι το ipv mini εκλεινε.

ξερω να μετραω αμπερ με πολυμετρο.

 

κατι παιζει με την συσκευη μαλλον.θα νομιζει οτι γινεται βραχυκυκλομα και θα κλεινει απο μονη της αφου δεν εχω το καπακι.δηλαδη ετσι οπως πρεπει να δουλευει εργοστασιακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω οτι το ipv mini εκλεινε.

ξερω να μετραω αμπερ με πολυμετρο.

 

κατι παιζει με την συσκευη μαλλον.θα νομιζει οτι γινεται βραχυκυκλομα και θα κλεινει απο μονη της αφου δεν εχω το καπακι.δηλαδη ετσι οπως πρεπει να δουλευει εργοστασιακα.

ξερω οτι κλεινει η συσκευη σου. κλεινει ισως γιατι το πολυμετρο δεν δεν της δινει το απαραιτητο ρευμα. Ειτε γιατι το εχεις συνδεσει οπως προειπα στο βυσμα mΑ είτε γιατι εχεις καψει την εσωτερικη ασφαλεια 10Α του πολυμετρου. Το πολυμετρο λειτουργει κανονικα οταν καει η ασφαλεια του, η συσκευη ομως που πας να μετρησεις δεν λειτουργει αφου δεν κλεινει κυκλωμα το πολυμετρο που εχεις παρεμβαλλει.

 

Αν καποια στιγμη προσπαθησες να μετρησεις ρευμα βραχυκλωσης της μπαταριας του ηλεκτρονικου τσιγαρου σου (35A max) με πολυμετρο εγγυημενα εκαψες την εσωτερικη ασφαλεια του 10A

 

αυτο που λες δεν αποκλειεται βεβαια. να εχει ασφαλεια αν δεν εχεις το καπακι οποτε οτι λεω να ειναι υποθεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ , δεν κλεινει το πολυμετρο.

 

το ipv κανει ρεσταρτ οταν παταω το fire button.

 

πριν πατησω το fire button βλεπω αναλογος αν ειναι κλειστη η οθονη 0.1Α αν αλλαξω watt παιζε σε 0.2-0.3Α .

το πολυμετρο ειναι σωστα ρυθμισμενο οπως και τα watt στο ipv να τραβανελιγοτερα απο 8A.

 

λεω οτι κατι παιζει με το ipv και καταλαβαινει οτι μπηκε κατι αναμεσα στην μπαταρια και στον αρνητικο πολο του , και κανει restart ισως για λογους ασφαλειας αφου νομιζει οτι κατι παει στραβα.

 

επισης το πολυμετρο μου μετραει μεχρι 20Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να το καταλαβει δεν εχει τροπο, εκτος αν εχει καποια ασφαλεια εκει που βιδωνει η μπαταρια οπως ειπες. 

Για να εκανες βραχυκυκλωμα χωρις να το καταλαβεις δυσκολο. Αν γινοταν βραχυκυκλωμα με την μπαταρια σου θα εβλεπες καπνους και μυρωδιες με τοσο μεγιστο ρευμα (βραχυκυκλωσης) που εχει στα χαρακτηριστικα της

 

Αν μπορεις και δε βαριεσαι στειλε μια φωτο την ωρα που μετρας τα 0.3Α idle, να φαινεται το πολυμετρο με νοιαζει πιο πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το IPV πιθανώς να κάνει restart επειδή οι ακροδέκτες του πολύμετρου έχουν μεγάλη πτώση τάσης είτε λόγω κακής ποιότητας είτε επειδή η μύτη του ακροδέκτη δεν μπορεί να μεταφέρει τό ρεύμα που χρειάζετει το IPV (με αποτέλεσμα πτώση τάσεως). Προσωπικά τέτοια μεγέθη ρεύματος μόνο με ακροδέκτες με κροκοδειλάκια που κατέληγαν σε καλώδιο θα τα μετρούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λαθος μου παιδια..δεν τραβαει 0.1 - 0.2 - 0.3.

τραβαει απο 0.04 - 0.1 αναλογος αν παταω κουμπια η ειναι ανοιχτη η οθονη.

 

παρ ολα αυτα.με το που παταω το fire button κανει restart.επισης δεν μου δειχνει τα ohm και τα volt.αναλογικα με την αντισταση (1.5)που εχω τωρα πανω.

 

δοκιμασα με dripper (να συνδεσω κενους πολους,  αρνητικο- θετικο , -ειχα ηδη 2 αντιστασεις φτιαγμενες πανω), και μου εδειχνε μεχρι 4.8 ~ 5Α , ενω επρεπε να διχνει πχ.10.

επαιξα και με τα watt , συνεχιζε να μου διχνει ~5Α η 6Α. ενω παλι θα επρεπε να μου διχνει καπου στα ~10-~12

311kx14.jpg

x60ck8.jpg

 

στη πρωτη εδειχνε καπου στα 4.51Α με 15Watt και 0.2Ω

και στην δευτερη εδειχνε 4.57 με 48.1Watt και 0.2Ω

 

ενω κανονικα επρεπε να δειχνει 8.66Α και 15.5Α αντιστοιχα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μου φένεται ότι πάλι βραχυκυκλώνεις τους πόλους με το ωμόμετρο? Αν ήθελες να μετρήσεις τα αμπέρ που περνάνε από την αντίσταση, θα έπρεπε το ένα ποδαράκι της να κατέληγε σε κροκοδειλάκι στο πολύμετρο. Επίσης, το IPV mini το 30άρι είναι PWM και για να μετρήσεις σωστά το ρεύμα χρειάζεται καλό πολύμετρο με AC+DC True RMS δυνατότητα μέτρησης (πχ το UNI-T UT71 το όποιο ξεκινά από τα ~120€). Στη λειτουργεία DC-DC απλά δεν κάνει stepdown και δίνει κα'τ ελάχιστο την τάση της μπαταρίας και δεν παίρνεις τα πραγματικά watt.

 

Ep3sgaV.png
 


Επίσης, επειδή κανονικά έπρεπε να είχες κάψει ήδη ασφάλεια στο πολύμετρο, ελπίζω να μην την έχεις γεφυρώσει με ασημόχαρτο/καλώδιο. Είναι μεγάλος κίνδυνος πυρκαγιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλανε παλμοτροφοδοτηση και στα ηλεκτρονικα τσιγάρα??? :-D

Να μου το θυμηθειτε σε λιγο καιρο θα κουβαλαμε και μια μπαταρια αυτοκινητου για να τραβαμε τζουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...