Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. λόγω χρημάτων θα παω σε https://www.fasttech.com/products/3032/10011027/1943502και θέλω να πάρω και ενα ατμοποιητη τέτοιου τύπου https://www.fasttech.com/products/3028/10006473/1992602-kayfun-lite-plus-styled-rta-rebuildable-tank πιστεύεις οτι αξίζει περισσότερο απο εναν nautilus? η πρότεινε μου εσύ εναν που ξέρεις οτι είναι κάλως, προσπαθώ να μειώσω το κόστος των αντιστάσεων.

 

Αν πας σε Istick, πάρε το 30άρι. Για 6 ευρώ διαφορά δεν αξίζει να πάρεις το 20άρι με τίποτα. Το 30άρι έλυσε όποια μικροπροβλήματα είχε το 20άρι και δουλεύει και με αντιστάσεις μικρότερες του 1 ohm, ενώ το 20άρι όχι.

 

Ο ατμοποιητής του λινκ σου είναι από τους λεγόμενους "επιδιορθώσιμους", που σημαίνει πρέπει εσύ να φτιάχνεις την αντίσταση. Πρέπει να πάρεις συρματάκια, βαμβάκια, ιδανικά και κάποιον ohm meter. Δεν είναι καμιά τρομερή δουλειά, αλλά σε εντελώς αρχάριο χρήστη ίσως φανεί...κάπως και τον αποτρέψει από το να συνεχίσει την χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Συνήθως πιο προχωρημένοι χρήστες πάνε σε αυτά και πάλι όχι όλοι, πολλοί βαριούνται την διαδικασία. Το κόστος βέβαια για τις αντιστάσεις θα πέσει σχεδόν στο μηδέν, το συρματάκι για τις αντιστάσεις και το βαμβάκι είναι πάμφθηνα.

 

Σε εντελώς νέο χρήστη θα πρότεινα τον Nautilus Mini στα 19 ευρώ από το Fasttech. Οι αντιστάσεις του κάνουν 8 ευρώ η 5άδα και με 2 5άδες είσαι καλυμμένος για μήνες. Δεν θεωρώ εξωφρενικό το κόστος.

Για κάποιον που έχει μια επαφή με ηλεκτρονικό τσιγάρο θα πρότεινα τον Subtank Mini στα 28 ευρώ. Το καλό είναι ότι παίρνει ΚΑΙ έτοιμες αντιστάσεις αν βαριέσαι να φτιάχνεις τις δικές σου, αλλά έρχεται ΚΑΙ με επιδιορθώσιμη κεφαλή αν θελήσεις να φτιάξεις τις δικές σου. Σαν ατμοποιητής είναι νεότερης γενιάς από τον Ναυτίλο και πολύ ποιοτικότερος ΑΛΛΑ όπως είπα και στο πιο πάνω μήνυμα, έχει πολύ πιο αεράτη τζούρα που πολλοί δεν την θέλουνε, θέλουνε πιο "σφιχτή". Αν δεν σε ενοχλεί αυτό, προτίμησε τον. Τα ανταλλακτικά του έχουν επίσης 8 ευρώ η 5άδα (στην Ελλάδα 4.5 ευρώ/μία).

 

Ό,τι και να προτιμήσεις, να πάρεις το αυθεντικό και όχι αυτό που λέει "style" προκειμένουν να γλυτώσεις 4-5 ευρώ, το 2ο είναι κλώνος και δεν αξίζει.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου για την ολοκληρωμένη απάντηση σου αν και νομίζω πως πότε δεν έγραψα οτι θέλω καπνό τσιγάρου σε ατμό :) ...αυτό που θέλω ειναι κάτι που να ειναι όσο πιο κοντά στα γούστα μου ώστε να ξεκινήσω. φαντάζεσαι ποσά λεφτά θα μου κοστίσει ενα κιτ για αρχάριους απο αυτα που μου προτεινεις;

 

Χμμ...με λίγα λόγια θέλεις ένα κιτ για αρχάριο, σχετικά βαρύ καπνιστή.

 

Έχεις συγκεκριμένες επιλογές: Παίρνεις κάτι αξιοπρεπές από Ελλάδα και το χρυσοπληρώνεις, παίρνεις κάτι που γενικά θεωρείται σκουπίδι πάλι από Ελλάδα αλλά σου βγαίνει κανά 25άρι ευρώ (με μεγάλη πιθανότητα να απογοητευτείς και να επιστρέψεις στο κανονικό τσιγάρο) ή περιμένεις (πολύ) και παίρνεις κάτι αξιοπρεπές και φτηνό από έξω.

 

Εξαρτάται τι budget έχεις. Με 20 και 30 ευρώ, μην περιμένεις να βρεις κάτι καλό Ελλάδα, οι τιμές στα καταστήματα είναι εξωφρενικές, διπλάσιες και τριπλάσιες από αυτές της Κίνας.

 

Για μένα το μίνιμουμ setup για να ξεκινήσει κάποιος το ηλ. τσιγάρο είναι Mini Nautilus & Istick 30 watt. Στην Ελλάδα θα το πάρεις 90 ευρώ. Από Κίνα, 50.

 

Αν δεν είσαι διατεθειμένος να περιμένεις, δίνεις 50 ευρώ και παίρνεις κανάν Aspire Κ1 ατμοποιητή με καμιά Vision Spinner μπαταρία, που είναι όμως ξεπερασμένα πλέον. Αν θες να πάρεις από εδώ και ακόμα φτηνότερα, παίρνεις κανά τέτοιο

http://www.queen-ecigs.gr/e-cigs/ecigs-sets/queen-sets/queen-650-single-detail

με ένα 20ρικο, που για μένα όμως είναι απλά σκουπίδι, αν όχι επικίνδυνο.

 

Μετά θα διαλέξεις εσύ ένα υγρό, αρχικά θα πάρεις κανένα καπνικό όπως σου είπα, με νικοτίνη 12 ή 18mg/ml.

Πας δοκιμάζεις 5-6 σε ένα μαγαζί και βλέπεις ποιο σ' αρέσει.

 

Γενικά, θα πρέπει να κάνεις μια αρχική επένδυση αν θέλεις να το γυρίσεις στο ηλεκτρονικό.

Πλέον στην αγορά υπάρχουν εξαιρετικές συσκευές, αλλά θέλει να διαθέσεις ένα χρηματικό ποσό αρκετά σημαντικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε ευχαριστώ και παλι για την πλήρη απάντηση σου. Αυτο που λες εσυ θα κανω φιλε μου,θα παρω απο κινα. Και μιας και είσαι τόσο εξυπηρετικός εχεις να μου προτείνεις και από πιο site; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. λόγω χρημάτων θα παω σε https://www.fasttech.com/products/3032/10011027/1943502και θέλω να πάρω και ενα ατμοποιητη τέτοιου τύπου https://www.fasttech.com/products/3028/10006473/1992602-kayfun-lite-plus-styled-rta-rebuildable-tank πιστεύεις οτι αξίζει περισσότερο απο εναν nautilus? η πρότεινε μου εσύ εναν που ξέρεις οτι είναι κάλως, προσπαθώ να μειώσω το κόστος των αντιστάσεων.

Εγώ περιμένω αυτό το mod https://www.fasttech.com/products/1411/10009433/2032101-authentic-cloupor-mini-30w-variable-wattage

 

Μαζί με έναν kayfun v4 από το ίδιο μαγαζί.

Από ότι έχω διαβάσει είναι πολύ καλό μοντακι και το βασικό παίρνει ότι μπαταρία θέλεις, είδη έχω αγοράσει δύο μπαταρίες Samsung 25R μαζί με εξωτερικό φορτιστή να έχω πάντα μαζί μου καβατζα μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ και παλι για την πλήρη απάντηση σου. Αυτο που λες εσυ θα κανω φιλε μου,θα παρω απο κινα. Και μιας και είσαι τόσο εξυπηρετικός εχεις να μου προτείνεις και από πιο site; :)

απο fasttech παρε.θα περιμενεις λιγακι , αλλα αν ειναι η τιμη το θεμα αξιζει.

παντα περνε στα σοβαρα τα reviews των προιόντων.

 

επισης παιδια.. ( JIMCA )

αποφυγετε SMOK εταιρια..δινει τελειωσ χαλια ρευματα το modακι της.

και την eleaf αν μπορειτε..ειχε πολλα προβληματα το 20αρι.

τωρα το 30αρι βελτιωθηκε..αλλα δεν θα εριχνα λεφτα σ αυτη την εταιρια ακομα..

 

προτειμω με χιλια , mvp , ipv , cloupor και sigelei.

καλο θα ηταν να ξερετε και τι chipακια φοραει το καθ ενα.

εγω εχω σαν ΤΟΠ τα yihi και τα DNA.

 

ατμοποιητης τοπ για μενα. σταθερος ο iclear 30s , nautilus mini , subtank mini.

 

και απο μπαταριες , efest 2500 35a purple , samsung 25r , vtc4 , και μια awt 2500 35Α επεσε στα χερια μου ..και αυτην φοβερη μεχρι στιγμησ..βεβαια στη πορεια θα φανει..

αλλα γι αυτες πανε αφοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις τι λές με το να προτείνεις Cloupor που είτε παίρνουν φωτιά (Cloupor Mini) είτε δεν δίνουν τα watt που διαφημίζουν (Τ8, Τ6). Τα iStick είναι Provari μπροστά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα smok τοσο χαλια ειναι? Πηρα το m65 pro απο γερμανια και το πλήρωσα και ακριβουτσικα 120 ευρω για smok m65 ενα Eleaf lemo και μια μπαταρια samsung..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε, ακόμα και να μην το ήξερα, θα το μάντευα ότι έχουμε τις ίδιες πηγές (reddit/e-kapnisma.gr) ferongr. ;)

 

Όντως τα Cloupor Mini παίρνουν φωτιά, δεν είναι υπερβολή και δεν μιλάμε για 1-2 μεμονωμένες περιπτώσεις, η συσκευή απλά βγήκε ελλατωματική. Και ξαναλέω, όχι ότι τα Istick είναι τα καλύτερα, στο χέρι θα σου μείνουν και αυτά σε κάποια φάση, απλά είναι value for money, με 40 ευρώ τέτοια συσκευή, δύσκολο να βρεις. Sigelei, ipv κτλ. φυσικά και είναι καλύτερα, αλλά δύσκολα νέος χρήστης να επενδύσει 100+ ευρώ με το καλημέρα μόνο για την μπαταρία.

 

 

Σε ευχαριστώ και παλι για την πλήρη απάντηση σου. Αυτο που λες εσυ θα κανω φιλε μου,θα παρω απο κινα. Και μιας και είσαι τόσο εξυπηρετικός εχεις να μου προτείνεις και από πιο site; :)

 

Όλοι από fasttech.com παίρνουμε, απλά ετοιμάσου για μεγάλη αναμονή (μήνα+), ειδικά αν δεν είναι σε στοκ τα προιόντα που θα παραγγείλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει, δεν ειναι αξιοπιστα και με τα σειρα που τα ειπα.

 

cloupor , 4η για μενα (σε ενα ορισμενο budget χρηματων)

αλλα ειναι καλυτερη της smok για σιγουρα, και θελω να πιστευω και απο eleaf 30αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις τι λές με το να προτείνεις Cloupor που είτε παίρνουν φωτιά (Cloupor Mini) είτε δεν δίνουν τα watt που διαφημίζουν (Τ8, Τ6). Τα iStick είναι Provari μπροστά τους.

Πριν αγοράσω το cloupor mini το έψαξα πολύ το θέμα, αν φοράει την σωστή μπαταρία (ασφαλούς χημείας) πχ Samsung 25R και η φόρτιση γίνεται με εξ. Φορτιστή δεν έχει κανένα πρόβλημα. Το ότι κάποια χωρίς να ξέρουν έβαλαν μια απλή μπαταρία και το έκαψαν δεν φταίει το mod.

Και εγώ βρήκα από μια μπαταρία λαπτοπ που όταν την αγόρασα πριν δύο χρόνια χάλασε το λαπτοπ και ήταν καινούργια την άνοιξα και είχε μέσα 6 μπαταρίες 18650 αλλά δυστυχώς είναι 4Α δεν κάνουν για χρήση σε mod αν τις βάλω και πάρει φωτιά θα φταίει ο κατασκευαστής;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε, ακόμα και να μην το ήξερα, θα το μάντευα ότι έχουμε τις ίδιες πηγές (reddit/e-kapnisma.gr) ferongr. ;)

 

Όντως τα Cloupor Mini παίρνουν φωτιά, δεν είναι υπερβολή και δεν μιλάμε για 1-2 μεμονωμένες περιπτώσεις, η συσκευή απλά βγήκε ελλατωματική. Και ξαναλέω, όχι ότι τα Istick είναι τα καλύτερα, στο χέρι θα σου μείνουν και αυτά σε κάποια φάση, απλά είναι value for money, με 40 ευρώ τέτοια συσκευή, δύσκολο να βρεις. Sigelei, ipv κτλ. φυσικά και είναι καλύτερα, αλλά δύσκολα νέος χρήστης να επενδύσει 100+ ευρώ με το καλημέρα μόνο για την μπαταρία.

 

 

 

Όλοι από fasttech.com παίρνουμε, απλά ετοιμάσου για μεγάλη αναμονή (μήνα+), ειδικά αν δεν είναι σε στοκ τα προιόντα που θα παραγγείλεις.

αυτα ειναι..; https://www.fasttech.com/products/3006/10009821/1861800  https://www.fasttech.com/products/3032/10011027/2082305

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αγοράσω το cloupor mini το έψαξα πολύ το θέμα, αν φοράει την σωστή μπαταρία (ασφαλούς χημείας) πχ Samsung 25R και η φόρτιση γίνεται με εξ. Φορτιστή δεν έχει κανένα πρόβλημα. Το ότι κάποια χωρίς να ξέρουν έβαλαν μια απλή μπαταρία και το έκαψαν δεν φταίει το mod.

Και εγώ βρήκα από μια μπαταρία λαπτοπ που όταν την αγόρασα πριν δύο χρόνια χάλασε το λαπτοπ και ήταν καινούργια την άνοιξα και είχε μέσα 6 μπαταρίες 18650 αλλά δυστυχώς είναι 4Α δεν κάνουν για χρήση σε mod αν τις βάλω και πάρει φωτιά θα φταίει ο κατασκευαστής;;

 

Δεν νοείται να πάρει φωτιά η πλακέτα ενός ηλεκτρονικού mod ότι μπαταρία και να βάλεις. Είναι σαν να παίρνει το τροφοδοτικό ενός Η/Υ φωτιά απο διακοπή ΔΕΗ. Εξάλου, σε όλες τις περιπτώσεις που είδα, καλές μπατάρίες φορούσαν τα άτυχα Mini. Το mod φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος τα καινούργια κομμάτια που στέλνει το fasttech είναι η version 2 έχουν κάνει κάποια αναβάθμιση στο mod, τι να πω η νεκροψια θα δείξει, στις 19/3 έφυγαν από Σιγκαπούρη όταν έρθει θα δω πως παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω περιμένω ένα Mini για ένα γνωστό που δεν έχει λεφτά για κάτι καλύτερο και του οποίο οι ατμιστικές του συνήθιες δεν καλύπτοναι με ενσωματωμένες μπαταρίες (στα 24 ευρώ δεν υπάρχει κάτι άλλο) αλλά τον συμβούλεψα κάθε βράδυ να βγάζει την μπαταρία πριν κοιμηθεί και σε περίπτωση που δει οτιδήποτε στραβό να αφήσει το mod στο πεζοδρόμιο/μπαλκόνι/νεροχύτη ώστε να μην κινδυνεύσει ό ίδιος η το σπίτι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.cloupor.com/index.php?main_page=news&news_id=42

 

Έχει βγάλει και η εταιρεία ανακοίνωση για το προβλημα και το διόρθωσαν με κάποια αναβάθμιση στο firmware. Επίσης καλό είναι να γίνεται και το τεστ με τα 15s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το τεστ δεν λέει κάτι καθώς διάφορα κομμάτια αλλά πήραν φωτιά στο κύκλωμα του USB και άλλα στο κέντρο, και πολλά όταν δεν έδιναν ρεύμα στον ατμοποιητή. Πιθανώς αυτήν την μπαρούφα να την είπε η Cloupor για να καλυφθεί και να μην ανακαλέσει όλα τα Mini που κυκλοφορούσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...