Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το εκανα το videaki , με ενα build σε magma . 0.7+0.7 βγαινει περιπου 0.35ohm.

δειχνω πως στριβω , πως βαζω βαμβακι.

 

ειναι η πρωτη μου φορα που 'βγαινω' στον φακο γι αυτο να ειστε επιηκεις! :P

βγαινω και απροετοιμαστος χαχα

σας δινω link σε λιγο.

 

Επεξ/σία από discoboyminimal
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

<p>Χμμ τι περιεκτικότητα νικοτίνη κάνεις; Γενικά όταν πάμε σε subohm πέφτουμε πάντα ένα τουλάχιστον «σκαλάκι» γιατί το χτύπημα απογειώνεται. Σκέψου εγώ από τα 9 έπεσα στα 3 και πάλι σε μεγάλες τζούρες μου έρχεται βήχας :D Επίσης χρειάζονται δυνατές και «γρήγορες» τζούρες για να μην προλαβαίνει να ζεσταθεί υπερβολικά ο ατμός και σε κάψει. Θέλει λίγο χρόνο για να συνηθίσεις αλλά, αν είναι του «τύπου» σου αξίζουν.</p> <p> </p> <p>Δεν το λέω ότι είναι «για λίγους» ε, σε καμία περίπτωση, είναι απλά το τι αρέσει στον καθένα ;)</p> <p> </p> <p>Αν είναι ρίξε σταδιακά νικοτίνη και δοκίμασε, αν δεις ότι δεν αντέχεις ανεβάζεις αντίσταση, κλείνεις τρύπες για να μειώσεις εισαγωγή αέρα (αν έχει τέτοια ρύθμιση ο ατμοποιητής) και ατμίζεις κανονικά. :D</p>

 

Νικοτίνη 3mg από 12mg (και 6mg σε ορισμένα υγρά) που κάνω κανονικά.

 

Από όσους ατμοποιητές έχω δοκιμάσει μάλλον είμαι ανάμεσα στο 1.5ohm με 1.9ohm. :)

 

Παρήγγειλα έναν Aerotank Mega από ft με μια πεντάδα coils στα 1.8ohm. Έχω εμπειρία από Genitank Mega που είναι εκπληκτικός για τα γούστα μου, όποτε έχω κλείσει από θέμα ατμοποιητή μη επισκευασιμου.

 

Απλά ψάχνω έναν ατμοποιητή που πέρα από ρύθμιση air flow να έχει και ρύθμιση εισαγωγής υγρού αλλά να μην είναι subohm και εκτός του Delta II.

 

Όσον αφορά το dripping θα πειραματιστώ με μεγαλύτερες αντιστάσεις. :)

 

Σύρμα φθηνό Kanthal non nickel από που παραγγέλνουμε;!

 

Sent from my iPhone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και παλιος με το ηλεκτρονικό τσιγάρο , περιπου 3,5 χρονια ατμιζω πρώτη φορά καθομαι και διαβάζω.. Βασικά ξεκίνησα να ψαχνομαι γιατι τώρα τελευταια είχα πολύ πλημμύρα στους ατμοποιητές μου. Χρησιμοποιώ nobacco bdc με μπαταρίες  ego.  Εχει ένα εξάμηνο που φτιάχνω υγρά μόνος μου αλλα την τελευταια φορα πήρα μια μηδενική βάση από ένα μαγαζί που κάνω τα ψώνια μου κι ενώ μεχρι τότε επαιρνα την balanced atmoslab  και δεν είχα προβληματα με πλημμύρες  , το τελευταιο διάστημα είχε καταντήσει εκνευριστικό , μετα την αγορά μιας διαφορετικής βάσης . Η αληθεια είναι ότι άργησα να καταλάβω ότι έφταιγε η βάση και είχα αρχίσει να κάνω και 1-2 κ.τ την ημέρα . Ξαναγυρνώντας στην παλια μου βάση , επανήλθαν όλα στο φυσιολογικο. Μπήκα όμως στην πρίζα για αγορά καινουριου σετ.

Διαβάζοντας τις 20-30 τελευταιες σελίδες του νηματος ειμαι καπου αναμεσα σε

https://www.fasttech.com/products/0/10011027/2082306-authentic-eleaf-istick-30w-2200mah-variable

https://www.fasttech.com/products/3032/10011135/2111201

για μπαταρία και  αυτά για ατμοποιητες

https://www.fasttech.com/products/0/10004861/2106401-authentic-kangertech-subtank-mini-clearomizer

https://www.fasttech.com/products/0/10009821/1861800-authentic-aspire-nautilus-mini-bvc-clearomizer

 

Οσον αφορα την αεράτη τζουρα του kanger δε είναι θέμα . Έχω δοκιμάσει και την αεράτη τζουρα και δε με χάλασε καθόλου.  Απλα δεν ξέρω αν ποτε θα ασχολιομουν με το να φτιαξω δικη μου αντίσταση

Αν καποιος τα έχει δοκιμάσει και τα 2 από το καθενα αν θέλει ας γράψει τη γνώμη του.

Επισης επειδή με μπερδεψε αυτό το λινκ https://www.chefsvapour.co.uk/ αυτά που είναι στην αρχική σελίδα με 1.5 λίρα ειναι αρώματα 10ml για βάσεις ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον , να πω δυο λογακια για το hardware που σκεφτεσαι ν αγορασεις.

 

ξεχνας το mvp 20w. ειναι ηδη 2 χρονων mod.

 

για μενα , οι επιλογες σου ειναι :

 

5)istick 30w

4)cloupor 30w

3)mvp 30w

2)ipv mini 30w (? δεν ξερω κατα ποσο μπορει να στο δωσει το fasttech , νομιζω το εχει σταματησει)

1)ipv mini 70w

 

ξεκιναω με τα πιο low - mid end , και παω σε καπως πιο mid-high end.

 

εγω εχω το ipv 70w , 3 μηνες? τωρα και ειμαι υπερ-υπερ ευχαριστημενος...

τα εχω δουλεψει ολα , απο λιγες μερες γιατι εχουν γνωστοι μου και τους τα εχω αγορασει εγω..

 

αν σου αρεσει καποιο απο αυτα μπορω να σου δωσω λιγες παραπανω πληροφοριες (θετικα αρνητικα για το καθενα..)

 

 

τωρα για ατμοποιητη , παρε εναν nautilo να εχεις το κεφαλι σου υσηχο..

το sub ohm μπορει να μην σε βολεψει..καλα ειναι για λιγο οταν πρωτοδοκιμαζεις , αλλα οταν το εχεις ολη μερα ισως σου φανει κουραστηκο , και ξενερωσεις..

ενω απο την αλλη με τον nautilo θα εισαι παντα στα ιδια , γνωστα μονοπατια..οποτε κομπλε..

 

απο την αλλη εγω εχω τον subtank plus.

φοβερος με ολη την σημασια τις λεξεως..

δεν ειχα ποτε διαροες , κανω τα παντα απο υγρα 50\50 100vg H 100pg.

 

ντουμαναρες και γευσαρα!αλλα εμενα μου αρεσε , εκανα καιρο πριν αγορασω τον δικο μου , και ευτυχως τα λεφτα μου δεν πηγαν χαμενα..

 

γνωμη μου να το σκεφτεις καλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επισης επειδή με μπερδεψε αυτό το λινκ https://www.chefsvapour.co.uk/ αυτά που είναι στην αρχική σελίδα με 1.5 λίρα ειναι αρώματα 10ml για βάσεις ; 

 

Ναι, αρώματα για βάσεις είναι για DIY υγρά, όχι έτοιμα υγρά.

 

Προσωπικά 20watts μου φαίνονται λίγα πλέον και σε περιορίζουν πολύ και στο θέμα του ατμοποιητή.

 

Μια καλή και φτηνή λύση είναι αυτό:

https://www.fasttech.com/products/0/10005386/2202002-authentic-smok-xpro-m80-plus-4400mah-vw-variable

 

Δεν είναι το τέλειο μοντάκι, αλλά είναι 80 watts και κάνει 40 ευρώ. Τσέκαρε το σαν επιλογή.

 

Άλλη πολύ καλή λύση είναι το Ipv Mini 2 στα 70 watts και 52 ευρώ, αλλά θα πρέπει να πάρεις και μια 18650 

μπαταρία αν δεν έχεις ήδη.

https://www.fasttech.com/products/0/10011256/2202100-authentic-pioneer4you-ipv-mini-v2-vw-variable

 

Αν έπρεπε να πάρω έναν μόνο ατμοποιητή, θα έπαιρνα τον Subtank Mini. Σε κάποιες φάσεις, ειδικά αν δεν τον βγάζεις απ΄το στόμα σου, όντως κουράζει εξαιτίας της αεράτης τζούρας και των straight to lung hits, αλλά μεταξύ αυτού και του Ναυτίλου, θα προτιμούσα αυτόν. Τρελό ντουμάνι, απίστευτη γεύση, δεν χαμπαριάζει ούτε από max vg υγρά, ούτε από τίποτα και ίχνος διαρροής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα θα παρω από γνωστό που έχει μαγαζι με ηλεκτρονικό τσιγαρο την μπαταρια που την εχει λιγοτερο από 2 μηνες και την χρησιμοποιούσε  για δικια του χρήση, μια istick 50w και τον subtank mini στα 90€. Ο ατμοποιητής εννοείται καινουριος.  Από fasttech θα μου εβγαινε περιπου 70€ αλλα θα εκανε και κανα μηνα οποτε θεωρώ πως έκανα ένα καλό ντηλ.

Το καλό στην περίπτωση είναι ότι και θα μου παρέχει υποστήριξη αν παθει κάτι η μπαταρια , μεχρι και αντικατασταση της μπαταριας μεσα και ας είναι fixed το box με χαμηλό κοστος. Επισης θα μου δειξει και πώς να φτιαχνω δικιες μου αντιστασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια..εχω ενα θεματακι που δεν μπορω να λυσω..

 

εχω τον kayfun v4 και εδω και 2 μερες , μου παιζει η αντισταση.

δηλαδη απο 1.25 που ειναι φτιαγμενη , παει 1.8 , 2.5 , 3..

τη φαση?

 

ολα ειναι σφηχτα και ταχτοποιημενα.(deck , base)

 

το μονο που εκανα προχθες ηταν που τον επλινα..τον σκουπισα..και απο τοτε μου κανει αυτα τα νερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος πλεον ενός subtank mini iStick 50w εχω θέμα με διαρροές . Ξεκίνησα να το δουλευω με την επισκευάσιμη κεφαλη και μια δικη του αντισταση . Ειχα υγρο να ανεβαινει πανω στο ατμισμα. Εφτιαξα μια δικια μου γιατι ηθελα να ανεβασω τα ohm για να μη ζεσταίνεται και ο ατμος. Επισης ειχα υγρο . Δοκιμασα τωρα δικο του ανταλλακτικο , οπου ναι μεν εχει ανεβάζει υγρο αλλα πολύ λιγοτερο από πριν. Την ροη του αερα την δοκιμαζω σε όλες τις τρυπες. Κατι μαλλον κανω λαθος στο στήσιμο.  Προσπαθω παντα η μπαταρία είναι σε πιο χαμηλο υψος από τον ατμοποιητη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσα watt - volt τρεχεις την 0.5? ποσα Ω εκανες την δικια σου?

επισης βγαλε μια φωτο και την εργοστασιακη αντισταση (εσωτερικα) και την δικια σου (εσωτερικα παλι)

 

διαροη εχεις μονο πανω στο στομα θες να πεις?

 

ολες οι καπνομηχανες ανεβαζουν ιδρατμους , και λιγα ακαφτα υγρα.

 

σε subtank mini , plus και atlantis ολα μου φερνουν υγρα πανω..βεβαι στο drip tip εννοω..

 

γιατι στο στομα , απλα νιωθω καποιους υδρατμους , που ειναι λογικο απο την μεγαλη καυση που γινεται απο κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή που εκανα με την αντισταση που ειχε μεσα στη συσκευασια που την εβλεπε 0,6 ohm την δουλευα στα 15w – 3v περιπου. Αυτή που εκανα εγω που είναι περιπου 1,2 την ειχα στα 23-24w – 3,7v.  Το ανταλλακτικό που έχω τώρα πάνω 0,6 ohm και με αυτό έχω αυτό το υγρό στο στόμιο  που φαίνεται στη φωτογραφία το δουλευω στα 24w . Με τόσο υγρο που ανεβάζει πάνω στο στόμα νομίζω ότι είναι αναμενόμενο να και καποια έχει υγρασία και εξωτερικά ο  ατμοποιητής. Το καταλαβαίνω από τα περισσότερα ντουμάνια σε σχέση με τον προηγούμενο να νιώθω και την γλύκα πιο έντονη από το υγρό αλλα όντως καποιες φορές καταλαβαίνω κατι περισσότερο από τις αναθυμιάσεις.  

post-74281-0-20701300-1431792783_thumb.jpg

post-74281-0-16612400-1431792789_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βαμβακι σου δεν φαινεται και πολυ καλα..φτιαξτο λιγο πιο παχυ.

 

τα υγρα επανω ειναι κομπλε..

ολοι οι subohm ατμοποιητες τοσο εχουν..

 

στην μιση μερα γεμιζει υγρο εκει.

 

αυτο που θα σου προτεινα ειναι τετοιοι αερατοι ατμοποιητες να δουλευονται απο 3,7-3,8 μεχρι 4,2 - 4,4 volt.

ασχετος τα watt και την αντισταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

discoboyminimal μπράβο για το βιντεάκι που ανέβασες... ;)

 

Παρήγγειλα από FT

  • 1 x Authentic Kanthal A1 FeCrAl Alloy Resistance Wire for Rebuildable Atomizers 26 AWG / 0.404mm*30m / 11.08ohm/m
  • 1 x Authentic Kanthal A1 Resistance Wire for Rebuildable Atomizers 28 AWG / 0.32mm*30m / 0.46ohm/cm

για να πειραματιστώ.

 

Χρήσιμο link για υπολογισμό αντιστάσεων...

 

http://coiltoy.ermeso.com/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks συνονοματε!

 

θα δω κ εγω για κανα συρματακι απο FT.

 

αλλα ξερεις τι..τετοια φθηνα αναλωσημα προτειμω να τα αγοραζω απο το τοπικο μαγαζι που ψωνιζω για να τον στηριζω λιγο..

ειπαμε FT σε προιοντα που τα εχει -40 και -50% κατω..

 

ο subtank plus εχει 27-28 euro στο FT και στο μαγαζι που ψωνιζω , εχει 55.

λογικο να το παρω απο FT , αφου δεν μου περισευουν 30 ευρο..

να τα ειχα να τα εδεινα στον δικο μου εδω..αλλα να που δεν υπαρχει μπαγιοκο..

 

 

επισης εγω χρησιμοποιω το

http://www.steam-engine.org/

 

εχει ολοκληρομενη λιστα εργαλειων.

ohm , wires , mod specs , batteries , ranges , e-liquid mixxer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα 1€ το 1m από μαγαζί της περιοχής μου

και 5.80€ τα 30m από FT.

Η διαφορά είναι χαοτική.

 

Αλλά όντως ψάχνω ένα μαγαζί από Ελλάδα για τέτοια αναλώσιμα και ποκιλία υγρών με σωστές τιμές. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου τα δινει τα 3μετρα 1 ευρο.

τωρα μιλαμε για τιμες τις ταξεως 1-6 ευρο.

δεν μπορω να πω οτι τις τρωω τις αντιστασεις..ενταξει κανω που και που..αλλα οκ , δινω μια φορα τον μηνα 1-2 ευρο..δεν με πειραζει

 

++ για μενα ειναι οτι ο τασος που ψωνιζω , μου επισκευαζει πραγματα , μου βρισκει ανταλακτικα , ο-ring , καπακια μπαταριων , πολους , κουμπακια , διαφορα γενικα (μεταχειρισμενα και μη) και μου τα αφηνει τζαμπα.

αυτο για μενα λεει πολλα , και μου βγαζει απο το μυαλο το fasttech και αλλα διαδυκτιακα μαγαζακια..

 

γιατι ψωνιζω απο αυτον καμια αντισταση , συρματα - βαμβακια , και αρωματα - βασεις.

 

hardware δεν εχω παρει ακομα απο αυτον. τουλαχιστον οχι για μενα..καποιοι φιλοι μου που θελουν να παρουν κατι και δεν θελουν να περιμενουν τους παω στον τασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...