Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Indeed. Όσο ήμουν με gemini mini και nautilus mini που δεν ξεπερνούσα τα 4ml την ημέρα, πες χονδρικά 100ml το μήνα, είχα παραμείνει στα έτοιμα. Αλλά τώρα που με τον subtank φτάνω τα 200ml-300ml το μήνα το κόστος είναι απαγορευτικό, πάει κοντά στα €120.

 

Ακόμα και χρησιμοποιώντας τα DIY υλικά της FA για αρχή, για να είμαι πιο «κοντά» γευστικά και να έχω μια Χ οικειότητα, για την ίδια ποσότητα υγρού είμαι λίγο πιο κάτω από τα... €30. €28.50 για την ακρίβεια για δύο μηδενικές βάσεις, μια εννιάρα (ανακατεύοντας τις πέφτω στα 3mg/ml) και ένα μπουκαλάκι άρωμα, από το οποίο με την προτεινόμενη διάλυση της FA μένει το μισό για τον επόμενο μήνα!

Τo DIY θέλει βέβαια την υπομονή του για την ωρίμανση και τις δοκιμές (θα πάρω μάλλον έναν dripper για αυτές, μην γεμίζω/αδειάζω τανκάκια) αλλά αξίζει τον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

λοιπον παιδια να πω πως οι αντιστασεις για τις οποιες ελεγα (rated 1.1) τις εκαψα και τις βουτηξα στο νερο μερικες φορες μεχρι να μαυρισουν και (απο ατυχημα) αφαιρεσα περιπου μιση γυρα απο τη μια αντισταση. τωρα με δυο αντιστασεις μου λεει .6 -.7 ομ. νομιζω οτι οταν τραβαω τζουρα και θερμενεται πεφτει στα 0.6 οπως και πριν απο τα 0.4 μετα τη τζουρα επεφτε στα 0.3 και δε δουλεβε

 

παντως για καθημερινη χρηση εχω ακομα τον ασπιρε με τα ετοιμα 1.8BVC. πιστευω πως ο rda ξεκιναει να κανει το θεμα χομπυ (οχι οτι δεν ειναι χομπι και πριν τον rda)

 

επισης αυτη τη στιγμη εχω το red energy hangsen και εχει γεφση του γνωστου ενεργειακου ποτου χωρις ολα τα αρνητικα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας λογος επισης που δε τον πολυχρησιμοποιω ειναι οτι οι παροχες αρεα ειναι τεραστιες και η τζουρα βγαινει πολυ αερατη, τραβαει πολυ ευκολα και εγω θελω λιγη αντισταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως για καθημερινη χρηση εχω ακομα τον ασπιρε με τα ετοιμα 1.8BVC. πιστευω πως ο rda ξεκιναει να κανει το θεμα χομπυ (οχι οτι δεν ειναι χομπι και πριν τον rda)

 

Θα συμφωνήσω και σε καμία περίπτωση ένας rebuidable δεν αποτελεί προϋπόθεση για την απόλαυση ενός ατμιστή.

Απλά είναι κάτι που φτιάχνεις με τα χέρια σου και μπορείς να είσαι πιο κοντά στο αποτέλεσμα που θες, χωρίς να περιορίζεσαι σε έτοιμους αντιστάτες κλπ κλπ.

 

Πάντως αυτό με τα DIY υγρά, ενώ ήμουν τελείως αντίθετος γιατί δεν έχω ούτε την όρεξη, ούτε τον χρόνο να ασχοληθώ,

αν δεν βρω τελικά 2 υγρά (ένα all day & ένα special γκουρμεδιάρικο), με βλέπω να ασχολούμαι και με την κατασκευή υγρών...

 

Αν και προς το παρόν τα Milk & Honey και Church της Cosmic Fog με ικανοποιούν για all day...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Indeed. Όσο ήμουν με gemini mini και nautilus mini που δεν ξεπερνούσα τα 4ml την ημέρα, πες χονδρικά 100ml το μήνα, είχα παραμείνει στα έτοιμα. Αλλά τώρα που με τον subtank φτάνω τα 200ml-300ml το μήνα το κόστος είναι απαγορευτικό, πάει κοντά στα €120.

 

Ακόμα και χρησιμοποιώντας τα DIY υλικά της FA για αρχή, για να είμαι πιο «κοντά» γευστικά και να έχω μια Χ οικειότητα, για την ίδια ποσότητα υγρού είμαι λίγο πιο κάτω από τα... €30. €28.50 για την ακρίβεια για δύο μηδενικές βάσεις, μια εννιάρα (ανακατεύοντας τις πέφτω στα 3mg/ml) και ένα μπουκαλάκι άρωμα, από το οποίο με την προτεινόμενη διάλυση της FA μένει το μισό για τον επόμενο μήνα!

 

Τo DIY θέλει βέβαια την υπομονή του για την ωρίμανση και τις δοκιμές (θα πάρω μάλλον έναν dripper για αυτές, μην γεμίζω/αδειάζω τανκάκια) αλλά αξίζει τον κόπο.

 

τι ποσοτητες αρωματος βαζεις? τις προτεινομενες? μου φαινεται  πολυ λιγο και βαζω τα διπλασια και παλι δε πολυνιωθω αρωμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ξεκινήσει καν ακόμα :D Αλλά θα ξεκινήσω με τη μέγιστη προτεινόμενη για τα αρώματα που θα πάρω (3%).

 

Πόσο και πως τα αφήνεις να ωριμάσουν τα δικά σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ο στήσιμο στα .6Ω με το .28mm Kanthal.

 

smrmhe.jpg

 

View My Video

 

Έγιναν αρκετά λάθη μεν... Ωστόσο σίγουρα παίρνω περισσότερη γεύση αλλά για κάποιο λόγο δεν έχει παραγωγή καπνού.

 

Αύριο θα έχω στα χέρια μου και τα κατάλληλα εργαλεία για να παίξω λίγο καλύτερη μπάλα...

 

Να υποθέσω πως στους Dripper άπαξ και διαβραχεί πλήρως το φυτίλι, δεν προσθέτουμε περίσσιο υγρό. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikoskon, πιθανώς χρησιμοποιείς πολύ βαμβάκι και "πνίγεις" την συσκευή.

Το σωστό στήσιμο στο βαμβάκι είναι η μισή δουλειά για τα drippers.

 

Ποια μπαταρία χρησιμοποιείς; 

Έχεις αρκετή εισαγωγή αέρα;

Θα πρέπει οι τρύπες της εισαγωγής αέρα να είναι ευθυγραμμισμένες με τις αντιστάσεις σου

(ακριβώς από πίσω δηλαδή).

 

Παίζει να ρίχνεις υπερβολικά πολύ υγρό επίσης.

 

Οι αντιστάσεις σου δουλεύουν σωστά; Δοκίμασες πρώτα χωρίς βαμβάκι μέσα να δεις αν γίνονται κόκκινες συγχρόνως;

Μήπως κάποια άκρη από το συρματάκι ακουμπάει πουθενά σε κανά μεταλλικό κομμάτι και δεν δουλεύει σωστά;

 

Το πόσο υγρό χωράει κάθε dripper δεν είναι στάνταρ, κάποιοι έχουν βαθύτερο "πηγάδι" από κάποια άλλα και μπορούν να πάρουν περισσότερο υγρό, αλλά γενικά ναι, μόλις βραχεί το βαμβάκι μας δεν συνεχίζουμε να ρίχνουμε μέχρι να το πνίξουμε στο υγρό.

Αν αρχίσει και ξεχειλίζει το υγρό από δεξιά και αριστερά, έχεις βάλει πολύ. :P

 

Τον συγκεκριμένο dripper δεν τον γνωρίζω, αλλά δοκίμασε να βάλεις λιγότερο βαμβάκι, να ευθυγραμμίσεις τις τρύπες εισαγωγής αέρα, να ρίξεις λιγότερο υγρό και να είναι πλήρως φορτισμένη η μπαταρία σου (που υποθέτω είναι κατάλληλη για να δουλεύει με αντιστάσεις 0.6ohm).


τι ποσοτητες αρωματος βαζεις? τις προτεινομενες? μου φαινεται  πολυ λιγο και βαζω τα διπλασια και παλι δε πολυνιωθω αρωμα..

 

Στα αρώματα το "περισσότερο" δεν σημαίνει και δυνατότερη γεύση. Ακριβώς το αντίθετο.

Αν βάλεις πολύ άρωμα στο υγρό σου, στο τέλος δεν θα έχεις σχεδόν καθόλου γεύση.

 

Το "βάζει υπερβολικά πολύ άρωμα" είναι η μόνιμη συμβουλή που βλέπεις να δίνουν οι πιο έμπειροι χρήστες σε αυτούς που ξεκινάνε να φτιάχνουν τώρα τα υγρά τους.

 

Κάθε εταιρία επίσης έχει διαφορετικές προτεινόμενες συγκεντρώσεις. Της Flavour Art π.χ. τα αρώματα, είναι πολύ συμπυκνωμένα και 1% μπορεί να είναι καλή ποσότητα. Σε άλλες εταιρίες το στάνταρ μπορεί να 'ναι γύρω στο 7-10%. Μην βλέπεις 1% και σε τρομάζει και λες είναι λίγο, σε κάποιες συνταγές βάζουμε υγρά 0.1% και πάλι πιάνεις την γεύση του μέσα στο υγρό.

 

Θέλει ψάξιμο, αλλά για κάθε άρωμα και κάθε εταιρία, ευτυχώς υπάρχουν άτομα που έχουν κάτσει και έχουν πειραματιστεί και πλέον ξέρουμε την ιδανική ποσότητα.

 

Αν ξεκινήσει κάποιος εντελώς στην τύχη μόνος του, θα πρέπει να κάνει πολλές δοκιμές μέχρι να βρει την ποσότητα αρώματος που τον ικανοποιεί.

 

Ακολουθήστε έτοιμες συνταγές παιδιά, για όλα κάποιος έχει βρει την ιδανική ποσότητα. Αν δεν βρείτε ακριβώς το άρωμα που χρησιμοποιείτε, θα βρείτε τουλάχιστον την προτεινόμενη ποσότητα για τα αρώματα της εταιρίας που έχετε.

 

Το ίδιο ισχύει και για την ωρίμανση. Κάποια υγρά είναι "shake and vape", κάποια είναι οκ μετά από 24 ώρες και κάποιες κρέμες/γλυκά κτλ. μπορεί να θέλουν 2 βδομάδες τουλάχιστον ωρίμανση για να δέσουν. Η ωρίμανση παίζει τεράστιο ρόλο, κάποιος που ξεκινάει τώρα μπορεί να σκεφτεί "έλα μωρέ, τι τώρα να το κάνω, τι αύριο, πόση διαφορά να έχει;", αλλά μιλάμε για εντελώς διαφορετικά υγρά και γεύσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikoskon, πιθανώς χρησιμοποιείς πολύ βαμβάκι και "πνίγεις" την συσκευή.

Το σωστό στήσιμο στο βαμβάκι είναι η μισή δουλειά για τα drippers.

 

Ποια μπαταρία χρησιμοποιείς; 

Έχεις αρκετή εισαγωγή αέρα;

Θα πρέπει οι τρύπες της εισαγωγής αέρα να είναι ευθυγραμμισμένες με τις αντιστάσεις σου

(ακριβώς από πίσω δηλαδή).

 

Παίζει να ρίχνεις υπερβολικά πολύ υγρό επίσης.

 

Οι αντιστάσεις σου δουλεύουν σωστά; Δοκίμασες πρώτα χωρίς βαμβάκι μέσα να δεις αν γίνονται κόκκινες συγχρόνως;

Μήπως κάποια άκρη από το συρματάκι ακουμπάει πουθενά σε κανά μεταλλικό κομμάτι και δεν δουλεύει σωστά;

 

Το πόσο υγρό χωράει κάθε dripper δεν είναι στάνταρ, κάποιοι έχουν βαθύτερο "πηγάδι" από κάποια άλλα και μπορούν να πάρουν περισσότερο υγρό, αλλά γενικά ναι, μόλις βραχεί το βαμβάκι μας δεν συνεχίζουμε να ρίχνουμε μέχρι να το πνίξουμε στο υγρό.

Αν αρχίσει και ξεχειλίζει το υγρό από δεξιά και αριστερά, έχεις βάλει πολύ. :P

 

Τον συγκεκριμένο dripper δεν τον γνωρίζω, αλλά δοκίμασε να βάλεις λιγότερο βαμβάκι, να ευθυγραμμίσεις τις τρύπες εισαγωγής αέρα, να ρίξεις λιγότερο υγρό και να είναι πλήρως φορτισμένη η μπαταρία σου (που υποθέτω είναι κατάλληλη για να δουλεύει με αντιστάσεις 0.6ohm).

 

Baator σαν να ήσουν δίπλα μου! :)

 

Χρησιμοποιώ iStick 30W που παίζει max μέχρι 0.4Ω και ήταν πλήρως φορτισμένο!

Είχα αρκετή εισαγωγή.

Οι αντιστάτες ήταν ευθυγραμμισμένοι με τις 2 εισαγωγές αέρα.

 

Όντως του έσκισα από υγρό, έβαλα αρκετά παρισσότερο! (1ο φάουλ)

Οι αντιστάσεις δουλεύαν σωστά, πυρώναν -σχεδόν- ταυτόχρονα και από το κέντρο του σπειρώματος. (Check the link)

Όντως οι αντιστάτες ακουμπούσαν στο μεταλλικό tank και μετά από κάθε τζούρα έκαιγε όλος ο dripper! (2o φάουλ)

Βαμβάκι δεν ξέρω αν έβαλα πολύ, αλλά αν κρίνω από διάφορα video στο Youtube που δείχνουν στησίματα του συγκεκριμένου dripper,

μάλλον έβαλα και παραπάνω βαμβάκι! (3ο φάουλ).

 

Θα το ξαναστήσω μάλλον σήμερα βράδυ και θα ποστάρω! :)

 

Θενξ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Baator σαν να ήσουν δίπλα μου! :)

 

Χρησιμοποιώ iStick 30W που παίζει max μέχρι 0.4Ω και ήταν πλήρως φορτισμένο!

Είχα αρκετή εισαγωγή.

Οι αντιστάτες ήταν ευθυγραμμισμένοι με τις 2 εισαγωγές αέρα.

 

Όντως του έσκισα από υγρό, έβαλα αρκετά παρισσότερο! (1ο φάουλ)

Οι αντιστάσεις δουλεύαν σωστά, πυρώναν -σχεδόν- ταυτόχρονα και από το κέντρο του σπειρώματος. (Check the link)

Όντως οι αντιστάτες ακουμπούσαν στο μεταλλικό tank και μετά από κάθε τζούρα έκαιγε όλος ο dripper! (2o φάουλ)

Βαμβάκι δεν ξέρω αν έβαλα πολύ, αλλά αν κρίνω από διάφορα video στο Youtube που δείχνουν στησίματα του συγκεκριμένου dripper,

μάλλον έβαλα και παραπάνω βαμβάκι! (3ο φάουλ).

 

Θα το ξαναστήσω μάλλον σήμερα βράδυ και θα ποστάρω! :)

 

Θενξ!

φιλε μου , το σιρμα σου μου φαινεται καπως λεπτο η ειναι η ιδεα μου??

 

εγω χρησιμοποιω 26awg , με fiber freak n1.

dual parallel @ 0.24.

 

το μυστικο στο βαμβακι ειναι να μην ειναι σφηχτο ουτε χαλαρο.

οταν το περασεις , μετα πατα λιγο τις ακρες και φερε λιγο απο τα φυτιλια που περισευουν προς την αντισταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου , το σιρμα σου μου φαινεται καπως λεπτο η ειναι η ιδεα μου??

 

εγω χρησιμοποιω 26awg , με fiber freak n1.

dual parallel @ 0.24.

 

το μυστικο στο βαμβακι ειναι να μην ειναι σφηχτο ουτε χαλαρο.

οταν το περασεις , μετα πατα λιγο τις ακρες και φερε λιγο απο τα φυτιλια που περισευουν προς την αντισταση..

 

Το σύρμα είναι .28mm. Αυτό που χρησιμοποιείς είναι 0.40mm.

Προτείνεις να δοκιμάσω περισσότερο παχύ σύρμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χοντροτερο συρμα , περισσοτερη επιφανεια.

 

αν εχει κοντα σου δοκιμασε.

29awg ειναι καλα για 1omh +  αντιστασεις , οχι οτι δεν κανουν για sub , αλλα οσο πεφτεις , βαζεις και πιο χοντρο σιρμα.

 

αν μπορεσω το βραδακι θα κανω μια επεμβαση στον magma να σου δειξω πως στεινω εγω.

 

2iqbckx.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi again!

Το ξανάστησα πριν λίγο στα 0.9 Ohm.

Έβαλα λιγότερο βαμβάκι.

Έχω καπνό, έχω γεύση αλλά....

συνειδοτοποίησα πως δεν είμαι ούτε για subOhm, ούτε για πνευμονικές!

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ τι περιεκτικότητα νικοτίνη κάνεις; Γενικά όταν πάμε σε subohm πέφτουμε πάντα ένα τουλάχιστον «σκαλάκι» γιατί το χτύπημα απογειώνεται. Σκέψου εγώ από τα 9 έπεσα στα 3 και πάλι σε μεγάλες τζούρες μου έρχεται βήχας :D Επίσης χρειάζονται δυνατές και «γρήγορες» τζούρες για να μην προλαβαίνει να ζεσταθεί υπερβολικά ο ατμός και σε κάψει. Θέλει λίγο χρόνο για να συνηθίσεις αλλά, αν είναι του «τύπου» σου αξίζουν.

 

Δεν το λέω ότι είναι «για λίγους» ε, σε καμία περίπτωση, είναι απλά το τι αρέσει στον καθένα ;)

 

Αν είναι ρίξε σταδιακά νικοτίνη και δοκίμασε, αν δεις ότι δεν αντέχεις ανεβάζεις αντίσταση, κλείνεις τρύπες για να μειώσεις εισαγωγή αέρα (αν έχει τέτοια ρύθμιση ο ατμοποιητής) και ατμίζεις κανονικά. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...