Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η γνώμη μου στο θέμα MOD είναι ότι πιο πρακτικό είναι να έχει αποσπομενη μπαταρία, έχω πάρει το κλουπορακι και μαζί εχω 3 μπαταρίες 18650 Samsung 25R και εξωτερικό φορτιστή έτσι δεν μένω ποτέ από μπαταρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα,αυτο ειναι ενταξη για αρχη?[lΕιναι και γερμανικα κ δεν ξερω! ειναι πληρες κιτ η του λειπει κατι?  http://www.ebay.com/itm/Bou-KSD-FullKit-30Watt-Box-Mod-2200mAh-Akkutrager-NEUHEIT-VV-VW-wie-Eleaf-iStick-/261785751739?pt=LH_DefaultDomain_77&var=&hash=item3cf3a590bb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δείχνεις είναι μόνο μπαταρία VV/VW.

 

Για αρχή θα έπαιρνα ή κάτι τέτοιο

 

https://www.fasttech.com/products/3031/10012927/2178100

 

στα 35€ και θα έπαιζα μόνο με αντιστάσεις του 1Ω.

Ιδανικά θα έπαιρνα ατμοποιητή Subtank Mini που θα τον δούλευα στο 1.5Ω

 

https://www.fasttech.com/products/0/10004861/2106401-authentic-kangertech-subtank-mini-clearomizer

 

και μια μπαταρία VV/VW Smok X PRO 65

 

https://www.fasttech.com/products/3032/10005386/2111801-authentic-smok-xpro-m65-65w-variable-wattage-apv

 

Σύνολο και για τα δύο: 66€ με τα μεταφορικά και θα ήμουν κομπλέ ακόμα και αν ήθελα να το προχωρήσω και να στήνω δικές μου αντιστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια βοήθεια , Αυριο παραλαμβάνω iStick 50W (οχι το γνησιο ) , KangerTech SUBTANK Mini & KangerTech SUBTANK OCC Coil Heads για καβαντζα,

Yπάρχει κανα how to για πρωτάρη?Αντιστάσεις αλλάζουμε γιατι καίγονται η για κάποιο αλλο λόγο καθε ποτε θελει αλλαγή αντίστασης?με ποσσα volt/watt να παιξω?

Τι κερδίζω αν φτιαχνω δικία μου αντίσταση?Bαμβάκι θελει πάντα η μονο σε φτιαχτη ανισταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,αυτο ειναι ενταξη για αρχη?[lΕιναι και γερμανικα κ δεν ξερω! ειναι πληρες κιτ η του λειπει κατι?  http://www.ebay.com/itm/Bou-KSD-FullKit-30Watt-Box-Mod-2200mAh-Akkutrager-NEUHEIT-VV-VW-wie-Eleaf-iStick-/261785751739?pt=LH_DefaultDomain_77&var=&hash=item3cf3a590bb

χρηστο εγω παλι , δεν θα σου πρωτεινα sub καταστασεις..

τα joytech ηταν απο τα καλυτερα τσιγαρα πριν μια 3ετια..ηταν σκυλια , αλλα ακουστηκαν διαφορα , και εχασε το παιχνιδι στην πορεια..

τωρα θα ημουν επιφιλακτικος..

 

προσωπικα θα πηγαινα σε cloupor mini ~30 δολαρια (ειναι πιο φθηνο , αλλα θελει να αγορασεις μια μπαταρια γυρο στο 10ρικο απο ελλαδα, το καλο ειναι οτι μπορεις να εχεις παραπανω μπαταριες και να τις φορτιζεις χωρια , η να κανεις τραμπες και εχεις παντα γεματο το τσιγαρο σου)

https://www.fasttech.com/products/0/10009433/2032100-authentic-cloupor-mini-30w-variable-wattage

η σε istick 30w ~ 38 δολαρια (ενσωματομενη μπαταρια)

https://www.fasttech.com/products/0/10011027/2082302-authentic-eleaf-istick-30w-2200mah-variable

 

για ατμοποιητη θα πηγαινα σε καναν nautilo που εχει πολυ καλη γευση και καλα ντουμανια και ειναι οτι πρεπει για πρωταρι.

https://www.fasttech.com/products/0/10009821/1861800-authentic-aspire-nautilus-mini-bvc-clearomizer

αλλιως θα πηγαινα η σε aerotank που εχω τον Version 1 και δουλευει ρολογακι ακομα, η θα πηγαινα σε mini protank 3.

https://www.fasttech.com/products/3006/10004861/1806904

https://www.fasttech.com/products/3006/10004861/1651404

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια βοήθεια , Αυριο παραλαμβάνω iStick 50W (οχι το γνησιο ) , KangerTech SUBTANK Mini & KangerTech SUBTANK OCC Coil Heads για καβαντζα,

Yπάρχει κανα how to για πρωτάρη?Αντιστάσεις αλλάζουμε γιατι καίγονται η για κάποιο αλλο λόγο καθε ποτε θελει αλλαγή αντίστασης?με ποσσα volt/watt να παιξω?

Τι κερδίζω αν φτιαχνω δικία μου αντίσταση?Bαμβάκι θελει πάντα η μονο σε φτιαχτη ανισταση?

 

Στα γρήγορα:

 

Πάντα ποτίζεις με υγρό την αντίσταση πριν την βιδώσεις για πρώτη φορά. Ρϊχνεις τουλάχιστον τρεις-τέσσερις σταγόνες (ανάλογα με το πόσο μεγάλες σταγόνες βγάζει το μπουκαλάκι-σταγονόμετρο σου) επάνω της, και άλλες δυο-τρεις τουλάχιστον σε κάθε τρύπα εισαγωγής υγρού. Αφού γεμίσεις τον subtank και τον βιδώσεις, τον αφήνεις όρθιο τουλάχιστον πέντε λεπτά να ποτίσει και άλλο η αντίσταση. Αλλιώς υπάρχει περίπτωση η αντίσταση να κάψει στεγνό βαμβάκι και θα αχρηστευτεί, θα έχεις μόνιμα γεύση καμένου.

 

Αντιστάσεις αλλάζεις όταν αρχίσεις να έχεις μειωμένη απόδοση σε γεύση και ατμό, ανάλογα και τα ml που κάνεις και τα watt που ατμίζεις. Προσωπικά με ~8ml τη μέρα στα ~18.5w ή ~22.5w αλλάζω κάθε 5 έως 7 ημέρες. Δεν έχω πάρει ποτέ καμένο, αλλά συνήθως μετά την 5η ημέρα έχω πτώση απόδοσης και τις αλλάζω καθαρά προληπτικά.

 

Οι 1.2Ω αντιστάσεις παίζουν από τα 12w έως τα 25w. Οι 0.5 παίζουν από τα 15w ως τα 30w. Αυτές είναι οι προτεινόμενες τιμές του κατασκευαστή, εννοείται ότι παίζουν και πιο χαμηλά αλλά και πιο ψηλά (με αυξημένο ρίσκο να βγάλει -προσωρινά- γεύση καμένου). Ψάχνοντας θα βρεις το sweet spot σου, προσωπικά ατμίζω στα 17.5 για all-day και άμα θέλω έτσι πιο γερό χτύπημα ανεβάζω για λίγο γύρω στα 23w. Αλλά και στην αρχή που άτμιζα στα 25w τέρμα δεν ήταν άσχημα, μπούκωνα λίγο όμως  :D

 

Για ικανοποιητική ατμοποίηση ειδικά σε ψηλά watt ο subtank θέλει πνευμονικές. Δηλαδή τραβάς τον αέρα κατευθείαν στα πνευμόνια. Αυτό προϋποθέτει γρήγορες τζούρες (όχι και μανιακές ε), ώστε να μην προλάβει να ζεσταθεί υπερβολικά ο ατμός, και τη χρήση της μεγαλύτερης τρύπας στην εισαγωγή του αέρα. Ακούγεται δύσκολο ίσως αλλά δεν είναι, εγώ που τις σιχαινόμουν τις πνευμονικές, στον subtank μου βγήκαν αυθόρμητα. Εννοείται μπορείς να ατμίσεις και mouth to lung (ρουφάς στο στόμα -that sounded wrong- και μετά κατεβάζεις τον ατμό) αν χρησιμοποιήσεις τη μικρότερη τρύπα εισαγωγής αέρα. 

 

Γενικά πάντως θα πρότεινα τις 1.2Ω κεφαλές. Βγάζουν για εμένα ελαφρώς καλύτερη γεύση και στα ψηλά watt δεν χρειάζεται να ρουφάς ατμό σαν τρελός για να μη στεγνώσει και σου βγάλει καμένο.  :D Με την 0.5Ω (εργοστασιακή) που δοκίμασα στα 30w είχα πολύ ζεστό και ξερό ατμό, και από εκεί και πάνω είχα υποψία καμένου. Στα ίδια watt με την 1.2Ω δεν παρατήρησα καμία σημαντική διαφορά, ίσως πιο υποτονική γεύση. Δεν τη χρησιμοποίησα πολλές ημέρες όμως για να κρίνω αντικειμενικά.

 

Για τις δικές σου αντιστάσεις κερδίζεις χρήματα κυρίως, αλλά και τον έλεγχο του ατμίσματος σου (ορίζεις εσύ την αντίσταση και την τροφοδοσία κ.λπ.). Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με στήσιμο όμως. Βαμβάκι εννοείται θέλει μόνο στην επισκευάσιμη κεφαλή, οι εργοστασιακές έχουν μέσα έτοιμο.  ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια βοήθεια , Αυριο παραλαμβάνω iStick 50W (οχι το γνησιο ) , KangerTech SUBTANK Mini & KangerTech SUBTANK OCC Coil Heads για καβαντζα,

Yπάρχει κανα how to για πρωτάρη?Αντιστάσεις αλλάζουμε γιατι καίγονται η για κάποιο αλλο λόγο καθε ποτε θελει αλλαγή αντίστασης?με ποσσα volt/watt να παιξω?

Τι κερδίζω αν φτιαχνω δικία μου αντίσταση?Bαμβάκι θελει πάντα η μονο σε φτιαχτη ανισταση?

αντισταση αλλαζεις οταν σου μυριζει καμενο η εχεις διαρροες..η γενικα δεν ειναι οπως παλιοτερα το τσιγαρο..καπου χανει δηλαδη..

 

καθε ποτε θελει αλλαγη δεν μπορει να σου το απαντησει κανενας.μπορει μεσα σε 2 μερες να θες αλλαγη μπορει σε 2 μηνες.

αναλογος την χρηση , τα ml  , την ενταση που το χρησιμοποιεις.

 

την 0.5 την παιζω προσωπικα σε 24-32watt(3.6volt-4.2volt) σε dc - dc mod. εσυ που εχεις αλλα ρευματα (pwm) ξεκινα απο τα 22 και ανεβα μεχρι τα 30 να δεις πως παει..αν δεις οτι εχει γκαζια ακομα , ανεβασε κ αλλο..οταν σου χαλασει και σου μυρισει καμενο πεσε κατευθειαν 1-2 watt..και ποτε μην τα δουλευεις στα ακρα, θα βρεις ενα sweet spot (28? για μενα?) αναλογος παντα μετα υγρα.

 

το να φτιαξεις δικια σου αντισταση , κερδιζεις χρηματα και ηθικη ικανοποιηση.

χρειαζεσαι συρμα (kanthal a1) 0.30-0.40 χιλιοστα , και ειδικο βαμβακι ..ζητα japanese cotton pad (nakamichi) η παρε fiber freaks n1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετε και απο μενα! 

Ειμαι ατμιστης εδω και 1μισο χρονο. Στην αρχη χρησιμοποιουσα ενα καπνικο υγρο OLD HOLBRON της nexton το οποιο πραγματικα ηταν αψογο και θυμιζε κανονικο τσιγαρο. Η τιμη ηταν 6ευρο τα 10ml αλλα επειδη το η.τ το εχω κανει πιπιλα στραφηκα σε DIY που βγαινει πολυ πιο φθηνα. Δοκιμασα πολλα συμπικνωμενα  αρωματα αλλα δεν μου εχει αρεσει κανενα. Δηθεν λενε οτι εχουν καπνικη γευση αλλα το αποτελεσμα ειναι απαισιο Εδω και 5 μηνες παραγγελνω απο το fasttech υγρα dekang και hangsen( για λογους οικονομιας) με διαφορες καπνικες γευσεις αλλα  παλι δεν μου εχει αρεσει κανενα αφου δεν μοιαζουν με κανονικο τσιγαρο!

 

Μπορει καποιος να μου προτεινει κατι φθηνο και γευση που προσομοιαζει σε αληθινο τσιγαρο;;;

Εχω βαρεθει να δοκιμαζω και να απογοητευομαι... :fear:

:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

T-Juice Primo Verde ή Hermano Rubio για πιο ελαφρύ. Σε δοκιμαστήριο μόνο τα έχω κάνει για να δω πως είναι και όντως ήταν τσιγαροτασάκι κατάσταση. Υπάρχουν και έτοιμα και σε άρωμα.

 

Επίσης πολλοί που ψάχνουν περίπου ότι και εσύ είναι ικανοποιημένοι με τα υγρα El Toro, αλλά εγώ δεν τα έχω δοκιμάσει για να τα προτείνω. Θεωρούνται πάντως τοπ στο είδος αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθαν τα ματζαφλάρια , δοκιμασα με ενα υγρο σοκολάτα 16mg νικοτ.

Η κατι κανω λαθος η το υγρο ειναι μαπα :P η γευση παντως ειναι απαισια , με γευση σαν καμμενο χαχα και δεν βγαζω και καπνο.Αφηνει καψιμο στο λαιμό.

Ποσα Sec παταω το κουμπι? το πατάω και μετα τραβάω τζούρα ή ταυτοχρονα?

Το δοκιμασα απο 8 εως 20 watt

Επίσσης σε παρατεταμένο κράτημα ακουγετε εναα τακ τακ προφανως απο την αντισταση π καει ,πρεπει να ανυσηχώ η δεν πειράζει αμα συμβαίνει?

Στον ατμοποιητή εχει αν το στρίψω κατι σαν εισαγωγη αερα με 1 , 2 η και φουλ τρυπα , τι βάζω εκει?

χρησημοποιώ Istick 50w + Subtank mini για οσους δεν ειχαν δει τα προηγούμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρθαν τα ματζαφλάρια , δοκιμασα με ενα υγρο σοκολάτα 16mg νικοτ.

Η κατι κανω λαθος η το υγρο ειναι μαπα :P η γευση παντως ειναι απαισια , με γευση σαν καμμενο χαχα και δεν βγαζω και καπνο.Αφηνει καψιμο στο λαιμό.

Ποσα Sec παταω το κουμπι? το πατάω και μετα τραβάω τζούρα ή ταυτοχρονα?

Το δοκιμασα απο 8 εως 20 watt

Επίσσης σε παρατεταμένο κράτημα ακουγετε εναα τακ τακ προφανως απο την αντισταση π καει ,πρεπει να ανυσηχώ η δεν πειράζει αμα συμβαίνει?

Στον ατμοποιητή εχει αν το στρίψω κατι σαν εισαγωγη αερα με 1 , 2 η και φουλ τρυπα , τι βάζω εκει?

χρησημοποιώ Istick 50w + Subtank mini για οσους δεν ειχαν δει τα προηγούμενα

 

Την αντίσταση την έβρεξες πριν βάλεις το υγρό στο tank;

Άφησες κάποια λεπτά με το tank γεμάτο να ποτίσει σωστά;

Σε παρατεταμένο πάτημα λογικό να ακούγεται κάτι σαν βρασμός.

Την εισαγωγή αέρα την ρυθμίζεις και χωρίς να ατμίζεις σε όποια ροή σου αρέσει.

Θα πρέπει να τραβήξεις τζούρα να πατάς για 1sec ας πούμε πριν το κουμπί ώστε να ξεκινήσει να ατμίζει και αμέσως μετά τραβάς τζούρα. Αλλιώς μπορεί να σου δημιουργήσει υπετροφοδοσία(ειδικά με σφιχτή τζούρα) και σίγουρα δεν θα έχεις γεμάτη τζούρα.

 

 

Εχει αγορασει κανεις σας αντιστασεις απο fasttech;

 

Ειναι καλες ή καιγονται αμεσως;

Αξιζει να παραγγειλω;

 

Έχω παραγγείλει  γνήσιες Kangertech Universal και είναι μια χαρά. Αξίζει να παραγγείλεις.

 

Χαιρετε και απο μενα! 

Ειμαι ατμιστης εδω και 1μισο χρονο. Στην αρχη χρησιμοποιουσα ενα καπνικο υγρο OLD HOLBRON της nexton το οποιο πραγματικα ηταν αψογο και θυμιζε κανονικο τσιγαρο. Η τιμη ηταν 6ευρο τα 10ml αλλα επειδη το η.τ το εχω κανει πιπιλα στραφηκα σε DIY που βγαινει πολυ πιο φθηνα. Δοκιμασα πολλα συμπικνωμενα  αρωματα αλλα δεν μου εχει αρεσει κανενα. Δηθεν λενε οτι εχουν καπνικη γευση αλλα το αποτελεσμα ειναι απαισιο Εδω και 5 μηνες παραγγελνω απο το fasttech υγρα dekang και hangsen( για λογους οικονομιας) με διαφορες καπνικες γευσεις αλλα  παλι δεν μου εχει αρεσει κανενα αφου δεν μοιαζουν με κανονικο τσιγαρο!

 

Μπορει καποιος να μου προτεινει κατι φθηνο και γευση που προσομοιαζει σε αληθινο τσιγαρο;;;

Εχω βαρεθει να δοκιμαζω και να απογοητευομαι... :fear:

:cry:

 

Halo Tribeca

AtmosLab Bebeca

Dea Nemesis

After-8 Pure

After-8 Smoke

Liqua American Blend

Liqua Virginia

 

 Αυτά έχω σημειώσει ως τα all day καπνικά που μου αρέσουν συν τα RYx κάθε εταιρίας...

 

Έχω βγάλει εκτός γεύσεις cigar, πούρων, πίπας αλλά και γκουρμεδιάρικα καπνικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Την αντίσταση την έβρεξες πριν βάλεις το υγρό στο tank;

Άφησες κάποια λεπτά με το tank γεμάτο να ποτίσει σωστά;

Σε παρατεταμένο πάτημα λογικό να ακούγεται κάτι σαν βρασμός.

Την εισαγωγή αέρα την ρυθμίζεις και χωρίς να ατμίζεις σε όποια ροή σου αρέσει.

Θα πρέπει να τραβήξεις τζούρα να πατάς για 1sec ας πούμε πριν το κουμπί ώστε να ξεκινήσει να ατμίζει και αμέσως μετά τραβάς τζούρα. Αλλιώς μπορεί να σου δημιουργήσει υπετροφοδοσία(ειδικά με σφιχτή τζούρα) και σίγουρα δεν θα έχεις γεμάτη τζούρα.

 

 

 

Την εβρεξα και στα πλαγια

Το άφησα 2 λεπτα με το ρολόι

ΔΛδ πατάω κλικ και σε 1 sec τραβαω τζουρα και μ το που τελειώσω την τζουρα αφηνω και το κουμπι?

Εκανα αρκετούς πειραματισμούς, ισως φταίνε και τα υγρά βέβαια δεν νιώθω τοσο τη γευση του υγρού και κάποιες φορές νιώθω ένα κάψιμο στον λαιμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...