Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιζει να βαλα αιρμαιλ δε θυμαμαι.. κοιταξα την παραγγελια κ ειχα χρεωση shipping upgrade 60 σεντ :)

 

αλλα γενικα δε θυμαμια να μου εχουν κανει ξανα τοσο πολυ


απο μαλαισια ερχεται παντως ;π

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή ενδέχεται να διαβάζουν αρκετοί αυτό το thread οι οποίοι ψήνονται να αρχίσουν το άτμισμα, θα ήθελα να πω και την δική μου γνώμη.

Και εγώ είμαι σχετικά νέος ατμιστής. Ως καπνιστής (Old Holborn μπλε κυρίως) ήμουν "ερασιτέχνης", δηλαδή average 8-10 τσιγάρα την ημέρα.

 

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο...

 

  • είναι επιβλαβές, απλά είναι αρκετά λιγότερο σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο.
  • σε βοηθάει να κόψεις το κάπνισμα αν ΕΣΥ ο ίδιος έχεις σκοπό να το κάνεις.
  • έχει πληθώρα γεύσεων και δεν θα σου λείψει η μυρωδιά/γεύση του καπνού που κάπνιζες. Πιο πιθανό είναι να "πελαγώσεις" μην ξέροντας τί να πρωτοδιαλέξεις από αρώματα/γεύσεις.
  • από τις πρώτες ημέρες χρήσης, ένας μέτριος καπνιστής τουλάχιστον, αντιλαμβάνεται μεγάλη διαφορά στην "υγεία" του μιας και αναπνέει καλύτερα, δεν μυρίζει ο ίδιος, αρχίζει και επανέρχεται η ικανότητά του να οσφρίζεται και γενικά μόνο καλά. Το διαπίστωσα και ο ίδιος προσωπικά.
  • πολύ ακριβότερος εξοπλισμός (επισκευάσιμοι, sub-ohm κλπ) ΔΕΝ συνεπάγεται καλύτερο άτμισμα.

Στα ειδικά τώρα...

Ξεκίνησα με JF1453 900mAh με ένα κόστος περί τα 30€ από Ελλάδα χωρίς να το έχω ψάξει καθόλου.

Τίμιο kit που κάνει μια χαρά την δουλειά (αν και top coil) αλλά δεν το συστήνω γιατί με τα ίδια χρήματα βρίσκει κανείς στην Ελλάδα

αντίστοιχη μπαταρία με Aspire K1 που είναι BVC και μπορεί να παίξει με διαφορετικές τάσεις.

Η διαπίστωση εδώ είναι πως, τελικά, το "κακό" με τα ηλεκτρονικά τσιγάρα είναι πως σου δίνουν την δυνατότητα να φτιάξεις το άτμισμα στα μέτρα σου και δεν ξέρω κατά πόσο ένας ατμιστής σχηματίζει σωστή εικόνα από έτοιμα Kit των 30€.

Εκτός και αν δοκιμάζοντάς τα του κάνουν.

 

Στο δια ταύτα, θεωρώ πως μπορεί να έχει κάπως υψηλό κόστος εκκίνησης ως προϊόν, αλλά αξίζει γιατί αφενός μεν γίνεται απόσβεση σε σχετικά μικρό διάστημα, αφετέρου δε, τα οφέλη είναι αρκετά για να σε κάνουν να δώσεις τα ευρώ σου χωρίς πολλά πολλά.

 

Μη απευθυνόμενος στους "gadgetάκηδες" του χώρου, η πρότασή μου για ένα kit που καλύπτει σχεδόν τους πάντες είναι το εξής:

 

Eleaf iStick 30W (η οποιαδήποτε αντίστοιχη μπαταρία μεταβλητής τάσης/ισχύος)

Eleaf GS Air Atomizer (ή οποιοσδήποτε bottom/center coil ατμοποιητής με αντίσταση μέχρι 1.6Ω και δυνατότητα να παίζει ασφαλώς με διαφορετικές τάσεις αλλά και να είναι κατασκευασμένος από γυαλί/pyrex και ατσάλι)

 

Δυστυχώς άργησα να μάθω για το fasttech ώστε να γλίτωνα κάποια χρήματα...

 

Όσον αφορά για υγρά αναπλήρωσης(με νικοτίνη 8-12mg) αυτά που έχω καταλήξει είναι:

  1. One Refill - Premium Gold - Jamaican
  2. Nobacco - Golden Margy
  3. T-Juice - Jack The Ripple
  4. T-Juice - Cubana

Για τους νέους ατμιστές έχω να πως πως με ένα αρχικό κόστος 65-70€ μπορείτε να αποκτήσετε εξοπλισμό ο οποίος αφενός μεν θα σας βγάζει την ημέρα, αφετέρου θα είναι παρεμετροποιήσιμος ώστε να πετύχετε το αποτέλεσμα που θα σας ικανοποιεί στον μέγιστο βαθμό.

Χωρίς αυτό να σημαίνει πως με εξοπλισμό των 30€ δεν μπορείτε να έχετε super αποτέλεσμα.

 

Απορίες τώρα! :)

  • Υπάρχουν και άλλα καταστήματα online εξωτερικού με καλές τιμές που να δέχονται PayPal?
  • Τέλος, γιατί τα One Refill δεν τα βρίσκει κανείς εύκολα πλέόν;;;;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικό setup στο ηλ. τσιγάρο είναι αυτό που σε κρατάει μακριά από το κανονικό τσιγάρο.

Από κει και πέρα, μπορεί κάποιος να είναι ευχαριστημένος από το setup των 30 ευρώ που λες,

απλά εγώ θα πω ότι αν κάποιος απογοητευτεί από αυτά τα σετάκια, να ξέρει πως πλέον υπάρχουν άπειρες,

πολύ ΠΟΛΥ καλύτερες επιλογές. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει πολύ πλέον και έχουμε ξεφύγει από αυτές τις συσκευές.

 

Στο ότι τα ακριβότερα εξαρτήματα δεν φέρνουν απαραίτητα καλύτερο αποτέλεσμα θα διαφωνήσω κάθετα.

Αν κάποιος αγοράσει κάποιον ακριβό επισκευάσιμο και επιμένει στο ότι "σαν τον GS Air δεν έχει", φοβάμαι ότι απλά κάτι κάνει λάθος, πιθανότατα δεν ξέρει να στήσει σωστά τον ατμοποιητή του. Η εμπειρία είναι μέρα με την νύχτα. Σέβομαι κάποιον που είναι ευχαριστημένος με τον CE4/5 και δεν ψάχνει κάτι παραπάνω, αλλά κάποιος που έχει δοκιμάσει ένα dripper/RTA/subtank και επιμένει ότι ο CE4/5, Κ1/GS Air του είναι καλύτερος, ξαναλέω κάτι κάνει λάθος.

 

Μια μικρή ένσταση επίσης στο "είναι επιβλαβές, απλά είναι αρκετά λιγότερο σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο".

Θεωρώ ότι είναι παραπλανητικό να λέμε ότι συγκρίνονται αυτά τα 2. Σίγουρα το "αεράκι του βουνού" είναι καλύτερο από το άτμισμα, αλλά το Κ.Τ. δεν συγκρίνεται με το ηλεκτρονικό. Όλες οι σοβαρές έρευνες έχουν δείξει ότι με το ηλεκτρονικό αποφεύγεις το 99.9% των κακών του καπνίσματος. Το να λέμε απλά ότι "είναι αρκετά λιγότερο επιβλαβές", νομίζω το αδικεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ιδανικό setup στο ηλ. τσιγάρο είναι αυτό που σε κρατάει μακριά από το κανονικό τσιγάρο.
Από κει και πέρα, μπορεί κάποιος να είναι ευχαριστημένος από το setup των 30 ευρώ που λες,
απλά εγώ θα πω ότι αν κάποιος απογοητευτεί από αυτά τα σετάκια, να ξέρει πως πλέον υπάρχουν άπειρες,
πολύ ΠΟΛΥ καλύτερες επιλογές. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει πολύ πλέον και έχουμε ξεφύγει από αυτές τις συσκευές.
 
Στο ότι τα ακριβότερα εξαρτήματα δεν φέρνουν απαραίτητα καλύτερο αποτέλεσμα θα διαφωνήσω κάθετα.
Αν κάποιος αγοράσει κάποιον ακριβό επισκευάσιμο και επιμένει στο ότι "σαν τον GS Air δεν έχει", φοβάμαι ότι απλά κάτι κάνει λάθος, πιθανότατα δεν ξέρει να στήσει σωστά τον ατμοποιητή του. Η εμπειρία είναι μέρα με την νύχτα. Σέβομαι κάποιον που είναι ευχαριστημένος με τον CE4/5 και δεν ψάχνει κάτι παραπάνω, αλλά κάποιος που έχει δοκιμάσει ένα dripper/RTA/subtank και επιμένει ότι ο CE4/5, Κ1/GS Air του είναι καλύτερος, ξαναλέω κάτι κάνει λάθος.
 
Μια μικρή ένσταση επίσης στο "είναι επιβλαβές, απλά είναι αρκετά λιγότερο σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο".
Θεωρώ ότι είναι παραπλανητικό να λέμε ότι συγκρίνονται αυτά τα 2. Σίγουρα το "αεράκι του βουνού" είναι καλύτερο από το άτμισμα, αλλά το Κ.Τ. δεν συγκρίνεται με το ηλεκτρονικό. Όλες οι σοβαρές έρευνες έχουν δείξει ότι με το ηλεκτρονικό αποφεύγεις το 99.9% των κακών του καπνίσματος. Το να λέμε απλά ότι "είναι αρκετά λιγότερο επιβλαβές", νομίζω το αδικεί.

 

 

Συμφωνούμε και έθεσες με άψογο τρόπο το περί ιδανικού εξοπλισμού και για το "επιβλαβές".

 

Αλλά επειδή προσωπικά έτυχε πρόσφατα να ατμίσω σε δύο V4 (έναν σε κατάστημα και έναν σε φίλο), αφενός μεν δεν μου άρεσε, αφετέρου δε, απευθύνεται σε εξειδικευμένο κοινό και τέλος είναι υπερβολή.

Γενικά δεν μου άρεσει το ντουμάνι και αν κάτι αναζητώ είναι γεύση και μέτριο χτύπημα. Επίσης ούτε πνευμονικές μου αρέσει να κάνω.

 

Όσο για τα ακριβά mod, κατ' εμέ ξεφεύγει το θέμα και πάμε σε άλλο επίπεδο συζήτησης περί premium προϊόντων, κατασκευασμένων αναγκών κλπ κλπ που δεν έχει και τόσο νόημα.

Σίγουρα όμως δεν θεωρώ προϋποθεση ένα mod για την ικανοποίηση ενός ατμιστή.

Μπορεί σε 1 χρόνο να λέω άλλα, αλλά δεν νομίζω. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε λοιπον ο orchid μου με διπλο κοιλ. Διπλα ειναι ο ασπιρε κ1 Προς το παρον εχω βαλει ενα ετοιμο κοιλ 0,6 απο φτ και εχω βουλωσει την αλλη τρυπα. Το ιστικ το διαβαζει 0,4.

Επισης στα 17 βαττ θερμενεται αρκετα γρηγορα η μπαταρια.

 

Μετα την πρωτη μου αποπειρα κοιλινγ μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστιμενος με την αγορα μου, σε περιπτωση ομως που πληρωνα τιμη αυθεντικου δε νομιζω οτι θα ημουν και τοσο.

 

Πολυ ντουμανι παντως και καλη γευση ακομα και ετσι οπως το εχω...

 

 

Ερωτησεις... Πως μπορω να μετατρεψω τα κοιλς που εχω (0,6) σε λιγο μεγαλυτερα ωστε να του βαλω δυο και να λειτορυργει οπως πρεπει? γιατι αν περιμενω τα 1βατ που παραγγειλα οταν καταλαβα τη βλακεια μ π πηρα 0,6 καλο καλοκαιρι... Ομομετρο δεν εχω

Εδιτ: με τις 5-10 τζουρες με 9αρα νικοτινη κατευθειαν μ επιασε χεσιμο. Στην ολη αισθηση θυμιζει αρκετα περισσοτερο κανονικο τσιγαρο αποτι το ασπιρε κ1 π ειχα πριν

Να προσθεσω οτι το βαμβακι που χρησιμοποιησα ειναι αυτο το κλασικο φαρμακευτικο, νιωθω λιγο την γευση του (δε με χαλαει) αποτι βλεπω δε καιγεται σλλα το φοβαμαι λιγο μιπως εισπνεω καμενο

post-40335-0-17346300-1430318358_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να αλλάξεις τα έτοιμα coils σου και να τα κάνεις να έχουν μεγαλύτερη αντίσταση.

Πάνε αγόρασε λίγο σύρμα από ένα μαγαζί και στρίψε νέα καινούργια δικά σου. 2-3 ευρώ το πουλάνε.

 

30άρι σύρμα, με 6 σπείρες βγαίνει περίπου 1.2 ohm. Αν φτιάξεις 2 τέτοια και τα περάσεις, θα έχεις τελική αντίσταση 0.6 ohm

όπως η τωρινή σου.

 

Βαμβάκι μην χρησιμοποιείς το κλασικό από τα super market και τα φαρμακεία, έχουν μέσα 1002 αρώματα και άλλα που δεν ξέρουμε τι παίζει αν τα ατμίζουμε, πέρα το ότι σου χαλάει την γεύση του υγρού.

 

Ζήτα και λίγο οργανικό βαμβάκι από το μαγαζί που θα πας, τσάμπα το δίνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω λιγη βοηθεια...

 

θελω να μου δωσετε μια ιδεα ποιες απο τις παρακατω γευσεις ταιριαζουν για να κανω ενα υγρο..

 

εχω διαφορα αρωματα σπιτι μου , και απο τα λιγα που βρηκα τωρα ειναι

 

atmos lab :

βανιλια ++

ροδι

βατομουρο +

φραουλα

λαιμ

μελι(honey moon) ++

φουντουκι

διοσμος

καρπουζι +

πρασινο μηλο

μπισκοτο - κανελα

apache

fotia

ry69

 

after8 :

SMOKE

RWHY

μηλοπιτα

 

FA :

espresso +

bannana ++

 

θα βαλω σε + οτι αποφευγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το δυόσμο και τις μέντες γενικά τα βάζω στα πάντα.  Πιθανόν να μην ταιριάζει με τη βανίλια το φουντούκι και την κανέλα.  Στα φρούτα πάει τέλεια.  Και στα καπνικά πιστεύω.  H Halo έχει ένα υγρό με γεύση καφέ και δυόσμο αλλά προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει. 

 

Εσπρέσσο με φουντούκι - το άτμιζα αποκλειστικά για μήνες - μετά ξαφνικά το βαρέθηκα...

 

Το πράσινο μήλο δοκίμασέ το με καπνικό. 

 

Επίσης το κανελομπισκότο και η μηλόπιτα ίσως ταιριάζουν με καπνικό. 

 

Δοκίμασε το λάιμ με λίγη βανίλια.  Αν κατάλαβα καλά αυτά που έχεις σημειώσει με ++ είναι αυτά που δεν σ'αρέσουν;  Όσες βανίλιες έχω δοκιμάσει είναι φρίκη.  Στο τέλος πήρα βανιλίνη (αυτή τη σκόνη που βάζουμε στα κέικ) και τη διέλυσα σε βάση.  Ήταν πολύ κοντά στο αποτέλεσμα που ήθελα.  Την είχα συνδυάσει με ένα υγρό λεμονάδα που είχα και είχε γεύση lemonpie, το αγαπημένο μου γλυκό!  Ίσως μπορείς να πετύχεις κάτι παρόμοιο με το lime.

 

Έχω τη συνήθεια ν'ανακατεύω πολλές φορές τις γεύσεις κατ'ευθείαν μέσα στον ατμοποιητή, πράγμα που δημιουργεί ενδιαφέροντα αποτελέσματα.  Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν πρέπει ν'ανακατεύεις πικρές με ξινές γεύσεις (π.χ. καφέ με φράουλα).  Εμένα τουλάχιστον αυτός ο συνδυασμός μου φέρνει αναγούλα. 


------------------------------------------------------------------------------------

 

Ατμίζω πλέον αποκλειστικά πάνω από δύο χρόνια και το σετάκι στο οποίο έχω καταλήξει είναι μια απλή ego μπαταρία και ένα mini vivi nova.  Μ'αυτά είμαι ικανοποιημένη και ατμίζω απροβλημάτιστα.  Τη spinner που έχω τη χρησιμοποιώ για εφεδρική και σε χαμηλά volt γιατί δε χρειάζομαι κάτι παραπάνω.  Καμιά φορά σκέφτομαι ν'αγοράσω κάποιον απ'αυτούς τους ακριβούς ατμοποιητές που έχουν κυκλοφορήσει μόνο και μόνο επειδή είναι φτιαγμένοι με καλύτερα υλικά (γυαλί, ανοξείδωτο) αλλά φοβάμαι μήπως πετάξω τα λεφτά μου γιατί αν αρχίσουν τα προβλήματα - τρεξίματα, καμμένα, χαλασμένες αντιστάσεις - θα τον πετάξω, δεν έχω υπομονή για πισωγυρίσματα.  Επίσης δε θέλω ν'αναγκάζομαι να παίρνω όλο και μεγαλύτερες και ακριβότερες μπαταρίες.  Η spinner με απογοήτευσε, κόστισε 28 ευρώ και κρατάει μόνο 5 ώρες (1300 mAh), όσο και η 900άρα απλή.  Παίζει και να είναι ελαττωματική δεν ξέρω, άλλοι λένε ότι τους κρατάει δυο μέρες η spinner, αυτό εμένα μου φαίνεται επιστημονική φαντασία.  Αντίθετα η passthrough με έχει σώσει κυριολεκτικά, αφού περνάω πολλές ώρες στον υπολογιστή, σχεδόν δε χρειάζομαι δεύτερη μπαταρία.  Τα πολλά ντουμάνια μου τη σπάνε γιατί γεμίζει το σπίτι ομίχλη, και οι γεύσεις είναι ήδη τόσο έντονες που αναγκάζομαι να αραιώνω τα έτοιμα υγρά με βάση. 

Τέλος πάντων γι'αυτούς τους λόγους μένω με αυτά που έχω προς το παρόν και με ικανοποιούν μια χαρά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αν και όταν αποφασίσεις να κάνεις τη μετάβαση σε μπαταρία ή ατμοποιητή (π.χ. ένα istick και έναν ναυτίλο, δεν αναφέρω subtank γιατί λες ότι δε σου αρέσουν τα ντουμάνια) θα δεις τεράστια διαφορά τόσο στο άτμισμα όσο και στη διάρκεια των μπαταριών ενώ θα έχεις και μεγαλύτερο έλεγχο (να ρίχνεις π.χ. γεύση χτύπημα και ατμό στα επίπεδα που θέλεις). Σίγουρα θα μείνεις ικανοποιημένος, ΑΛΛΑ.

 

Το πιο βασικό απ'όλα είναι αυτό:

 

[...] προς το παρόν και με ικανοποιούν μια χαρά.

End of story. Ούτε να ψάχνεσαι για το «κάτι καλύτερο», ούτε να μπλέκεις με subohm και επισκευάσιμους, αυτό σε καλύπτει ως ατμιστή, αυτό κρατάς. Δεν το λέω καθόλου ειρωνικά, επειδή για κάποιους το άτμισμα έχει γίνει πια hobby (και καλά κάνουν βέβαια), δε σημαίνει πως όλοι μας σώνει και καλά έγιναν σούπερ απαιτητικοί και πρέπει να τα ψάχνουν όλα. Και εγώ μέχρι τον χειμώνα ήμουν με spinner και gemini mini (ίδιου τύπου με τον δικό σου), και πολύ πιθανότατα με αυτούς θα ήμουν ακόμα αν δεν αποφάσιζα να αναβαθμίσω. Κέρδισα κάποια πράγματα, σίγουρα, τα οποία όμως δεν είναι απαραίτητα για την ατμιστική μου εμπειρία, όχι σε τέτοιο βαθμό που να μη μπορώ να ατμίσω χωρίς αυτά.

 

Το μόνο που με ανησυχεί είναι αυτό που λες για τη σκόνη... δεν ξέρω, μήπως δεν είναι ασφαλές να την ατμίζεις μέσα στο υγρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ο ατμοποιητης nautilus mini 2ml με τον μεγαλο στα 5 ml εχει καμια διαφορα περα απο τη χωρητικοτητα?το ρωταω γιατι οσοι προτεινουν nautilus, προτεινουν τον mini.ευχαριστω!επισης 1,8 ή 1,6 ohm?

Επεξ/σία από dubio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισήμως όχι, δεν έχουν καμιά διαφορά ο κανονικός με τον μίνι, πέρα από την χωρητικότητα.

Πολλοί προτιμούν τον μικρότερο επειδή με τα 2 ml μπορείς να αλλάζεις πιο συχνά γεύσεις, συν το ότι 

τους αρέσει περισσότερο το μικρό του μέγεθος αισθητικά.

Εγώ σαν κάτοχος και των 2, δεν βλέπω ουσιαστικές διαφορές, αν μου 'λεγες όμως ποιον προτιμώ, θα σου ΄λεγα τον Μίνι.

Οι 2 αντιστάσεις δεν έχουν καμιά τεράστια διαφορά (μιλάμε για 0.2 ohm εξάλλου), πάρε όποια να 'ναι, αν και πάλι εγώ από συνήθεια

προτιμώ την 1.6, όσο πιο μικρή τόσο καλύτερα.

 

Black_field, αυτό με την σκόνη βανιλίνη που ατμίζεις, θα συμφωνήσω με τον akpe, δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές.

Το ότι δεν κυκλοφορούν έτοιμα υγρά βανίλια που να 'ναι καλά συμφωνώ 100%, και εγώ όσα δοκίμασα ήταν αίσχος.

Υπάρχουν όμως αρώματα για DIY υγρά που βγάζουν εξαιρετικά υγρά, σου έρχεται στο στόμα κανονική και πλούσια γεύση βανίλιας.

Πάρε κάνα τέτοιο και φτιάξε τα υγρά σου, όσο να 'ναι πιο ασφαλές θα 'ναι από αυτό που βάζεις τώρα.

Το κόστος είναι πολύ μικρό.

 

Εγώ παίρνω από εδώ:

https://www.chefsvapour.co.uk/

 

Τα Perfumer's Apprentice και τα Capella βγάζουν τρομερά αρώματα, καμιά σχέση με τα έτοιμα υγρά του εμπορίου.

Αν σ' αρέσει η βανίλια, δοκίμασε και καμιά κρεμώδη γεύση, κάτι banana cream, orange cream, french vanillia delux (yummy!!!) κτλ. θα σε ενθουσιάσουν, και με ένα μπουκαλάκι αρώματος των 10 ml με 2 λίρες Αγγλίας κόστος, θα φτιάξεις αρκετό υγρό να ατμίζεις για πάρα πολύ καιρό.

 

Τα περισσότερα Premium υγρά που κυκλοφορούν και κοστίζουν 25 ευρώ τα 30ml, αρώματα από αυτές τις εταιρίες χρησιμοποιούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισήμως όχι, δεν έχουν καμιά διαφορά ο κανονικός με τον μίνι, πέρα από την χωρητικότητα.

Πολλοί προτιμούν τον μικρότερο επειδή με τα 2 ml μπορείς να αλλάζεις πιο συχνά γεύσεις, συν το ότι

τους αρέσει περισσότερο το μικρό του μέγεθος αισθητικά.

Εγώ σαν κάτοχος και των 2, δεν βλέπω ουσιαστικές διαφορές, αν μου 'λεγες όμως ποιον προτιμώ, θα σου ΄λεγα τον Μίνι.

Οι 2 αντιστάσεις δεν έχουν καμιά τεράστια διαφορά (μιλάμε για 0.2 ohm εξάλλου), πάρε όποια να 'ναι, αν και πάλι εγώ από συνήθεια

προτιμώ την 1.6, όσο πιο μικρή τόσο καλύτερα.

 

Black_field, αυτό με την σκόνη βανιλίνη που ατμίζεις, θα συμφωνήσω με τον akpe, δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές.

Το ότι δεν κυκλοφορούν έτοιμα υγρά βανίλια που να 'ναι καλά συμφωνώ 100%, και εγώ όσα δοκίμασα ήταν αίσχος.

Υπάρχουν όμως αρώματα για DIY υγρά που βγάζουν εξαιρετικά υγρά, σου έρχεται στο στόμα κανονική και πλούσια γεύση βανίλιας.

Πάρε κάνα τέτοιο και φτιάξε τα υγρά σου, όσο να 'ναι πιο ασφαλές θα 'ναι από αυτό που βάζεις τώρα.

Το κόστος είναι πολύ μικρό.

 

Εγώ παίρνω από εδώ:

https://www.chefsvapour.co.uk/

 

Τα Perfumer's Apprentice και τα Capella βγάζουν τρομερά αρώματα, καμιά σχέση με τα έτοιμα υγρά του εμπορίου.

Αν σ' αρέσει η βανίλια, δοκίμασε και καμιά κρεμώδη γεύση, κάτι banana cream, orange cream, french vanillia delux (yummy!!!) κτλ. θα σε ενθουσιάσουν, και με ένα μπουκαλάκι αρώματος των 10 ml με 2 λίρες Αγγλίας κόστος, θα φτιάξεις αρκετό υγρό να ατμίζεις για πάρα πολύ καιρό.

 

Τα περισσότερα Premium υγρά που κυκλοφορούν και κοστίζουν 25 ευρώ τα 30ml, αρώματα από αυτές τις εταιρίες χρησιμοποιούν.

Σευχαριστω πολυ για την απαντηση σου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες μέρες τρώγομαι για αναβάθμιση του GS Air που έχω.

 

Τί προτείνετε για ατμοποιητή με ρυθμιζόμενο air flow και σχετικά μεγάλο tank (ιδανική διάμετρος βάσης περί τα 22mm για πηγαίνει γάντι στο iStick30);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες ν αρχησεις να κανεις μονος σου αντιστασεις??

η θες αποκλειστηκα ετοιμες?

 

σου αρεσει το ντουμανι?η θεσ σφυχτη τζουρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...