Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>θες ν αρχησεις να κανεις μονος σου αντιστασεις??</p> <p>η θες αποκλειστηκα ετοιμες?</p> <p> </p> <p>σου αρεσει το ντουμανι?η θεσ σφυχτη τζουρα?</p>

 

Τζούρα: Μέτρια προς σφιχτή

Αντιστάτες: Έτοιμες

Γεύση vs Χτύπημα: Ισοπαλία. Ίσως ένα ελαφρύ προβάδισμα στην γεύση.

Ντουμάνι: Μέτριο

 

Γλυκοκοιταζω τον Genitank Mega που είναι φθηνός γνωρίζοντας για τα χάλκινα μέρη του.

 

Sent from my iPhone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σε πολλα δοκιμαστηρια τον εχω δοκιμασει..μετριος , αλλα για τα λεφτα του καλος.

 

δες και τον aerotank v2. 18.5mm βεβαια..αλλα οκ..

 

εγω εχω τον v1 εδω και 1.5 -2 χρονια? ουτε θυμαμαι..

 

εκτος του οτι κανω αντιστασεις μονος μου, και με τις 1.6 που αγοραζω που και που καλος ειναι.

 

SS ολο , εκτος του base  που ειναι χαλκινο?μπρουτζινο? ισως και μιξη των 2..

 

μετα πας για ναυτιλο mini.

 

δες το budget σου και πανε δοκιμασε σε κανα καλο δοκιμαστηριο..

 

αν σκεφτεις παντως να πας σε επισκευασιμο , θα προτεινα εναν kayfun lite plus 2. φοβερος!

γευση , χτυπημα , σφηχτη τζουρα..(υποκειμενικα..εχει airflow control , αλλα δεν ξερω τα ορια του..)

δεν ειναι και τοσο δυσκολο να κανεις αντιστασεις..5 λεπτα υποθεση!

καθα σαββατο να κανεις ενα rewick , δεν θα σ αφησει ποτε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα,προσπαθω να πεισω τον πατερα μου να αρχισει το ηλεκττονικο αλλα μ λεει οτι ειναι πιο επικινδυνο κατι για τα υγρα μπαταριας κτλ.εχει αποδειχτει κατι για αυτο το θεμα;κ επειδη σκευτομε να του παρω ετσι κ αλλιως να με βοηθησετε με κανενα λινκ να του παρω;κανει stuvesant γαλαζιο κ απο γευσεις του αρεσει ο γυρος :P(humor) η βανιλια ειτε απο Ελλαδα ειτε απ εξω με paypal μεχρι 50 ευρω κανενα κιτ πχ http://www.ebay.com/itm/Kit-iStick-20W-GS-Air-Eleaf-/131502426196?pt=LH_DefaultDomain_71&hash=item1e9e27c854 με αυτο ειμαι κομπλε,τι αλλο χρειαζετε? συγνωμη που σας τα πριζω λιγο αλλα δεν εχω ιδεα κ εχω μπερδευτει με ολα αυτα που εχω διαβασει εδω κ θελω να ειναι κ λιγο καλο :)

Επεξ/σία από xrist0s4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, σκέφτομαι να πάω σε ηλεκτρονικό τσιγάρο (και η γυναίκα μου τα ίδια), καπνίζω περίπου 1,5 πακέτο philip morris κόκκινο ή αν δεν βρω κάπου marlboro, σε τι θα μου προτείνατε να πάω ??

 

Είχα δοκιμάσει παλιότερα κάτι απλά (είχε δύο η συσκευασία) και δεν μου έκατσαν καθόλου καλά από θέμα καπνού!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήστο, αρχικά επικίνδυνο δεν είναι από αυτή την άποψη. Αγοράζοντας πάντα «δοκιμασμένες» συσκευές και από επώνυμους (για τον χώρο) κατασκευαστές δεν θα έχεις πρόβλημα. Στη χειρότερη να πάρεις κάτι που δεν θα σε καλύπτει από άποψη απόδοσης. Τώρα αν πας και πάρεις κάποιον κλώνο από fasttech/gearbest χωρίς να το ψάξεις πρώτα, εκεί παίζει να έχεις θέμα. Ρίξε και μια ματιά εδώ.

 

Το σετάκι που βρήκες είναι όντως καλό, είχα istick 20 και ναυτίλο μίνι και με κάλυπτε απόλυτα. Απλά για πρακτικούς λόγους (άμεση επικοινωνία με τον πωλητή, support όποτε χρειαστείς κ.λπ) θα πρότεινα να δώσεις κάτι παραπάνω και να το πάρεις από φυσικό ελληνικό κατάστημα. Η nobacco έχει ακριβώς το ίδιο πακετάκι (MAS το ονομάζει αλλά είναι ακριβώς το ίδιο) στα 65, ενώ η replacesmoke έχει έτοιμα πακετάκια για νέους ατμιστές εδώ

 

Γενικά, για λόγους κόστους και επειδή πάντα υπάρχει η πιθανότητα ο πατέρας σου να μην μείνει στο ηλεκτρονικό (συνεπώς να πάνε χαμένα τα λεφτά) πολλοί δεν θα πρότειναν πακέτο istick + gs air (ή ναυτίλο μίνι ή οποιονδήποτε παρόμοιο ατμοποιητή) αλλά κάποιο φτηνό starter kit. Προσωπική μου εκτίμηση πολύ κακώς, αφού η απόδοση των starter είναι συνήθως για τα μπάζα. Με ένα πιο ακριβό αλλά καλό σετάκι, οι πιθανότητες να πει κάποιος «meh, fuck it» και να επιστρέψει στο τσιγάρο μειώνονται. Αυτό για παράδειγμα για εμένα είναι το μίνιμουμ σετάκι που θα πρέπει να ξεκινήσει ένας νέος ατμιστής, με την προοπτική αναβάθμισης σε iStick ή παρόμοιο μοντάκι στο μέλλον.

 

Βασίλη, αν το σηκώνει το budget σου, iStick + ναυτίλο μίνι, απίστευτη γεύση, χτύπημα (ανάλογα και με το επίπεδο της νικοτίνης) και τρελό ντουμάνι.

 

Για γεύσεις και υγρά, αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό. Αν είστε Αθήνα, περάστε μια βόλτα από κάποιο κατάστημα που διαθέτει δοκιμαστήριο (π.χ. replacesmoke, έχει ίσως τη μεγαλύτερη ποικιλία υγρών για δοκιμή) για να τα δοκιμάσετε προτού αγοράσετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να το κανεις το δοκιμαστηριο αμα οι ατμοποιητες που χρησιμοποιουν εκει ειναι οι αρχαιοι ego CE4 με το σπαγγο? και τους αλλαζουν μια φορα το διμηνο? Αυτο που δοκιμαζεις ειναι οτιδηποτε αλλο απο την πραγματικη γευση του εκαστοτε δοκιμαζομενου υγρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα:

 

1. Το τι μάρκα τσιγάρα κάνατε, δεν παίζει κανένα ρόλο. Το ηλ. τσιγάρο ΔΕΝ είναι τσιγάρο και δεν θα βρείτε την μάρκα σας ή ακόμα και κάτι που να πλησιάζει έστω και στο ελάχιστο σε αυτήν. 

 

Δυστυχώς χρησιμοποιείται κάκιστα ο όρος αυτός ("ηλ. τσιγάρο") και ο κόσμος μπερδεύεται. Μιλάμε για μια συσκευή ατμίσματος και έναν εναλλακτικό τρόπο λήψης νικοτίνης (ΑΝ κάποιος επιθυμεί νικοτίνη). Επειδή πολλοί το χρησιμοποιούνε για να κόψουν το κάπνισμα, έχει ξεμείνει ο όρος αυτός ο οποίος είναι και "κράχτης" για νέους χρήστες. Marlboro και Stuyvesant κτλ. ξεχάστε τα.

 

2. "Κάτι καλό και φτηνό" ΔΕΝ υπάρχει. "Κάτι καλό" με 30 ευρώ ΔΕΝ υπάρχει.

 

Το ηλ. τσιγάρο στην Ελλάδα είναι πανάκριβο. Οι τιμές δεν είναι απλά εξωφρενικές, είναι τραγικά αστείες. Ατμοποιητές του 1 ευρώ, τους πουλάνε 15. Ανταλλακτικά του 1 ευρώ, τα πουλάνε 5. Στις μπαταρίες γίνεται το έλα να δεις. Έχουμε γενικά τις πιο ακριβές τιμές στον πλανήτη. Το καλό είναι ότι μπορείς να βρεις τα πάντα εδώ. Αν έχεις λεφτά, έχουμε όλα τα τελευταία προιόντα και κόσμο που ξέρει να σε κατευθύνει.

 

Τα "αρχικά σετάκια" λοιπόν που πουλάνε τα Ελληνικά καταστήματα, είναι πολύ απλά για τα σκουπίδια. Απ' έξω τα αγοράζεις με 7 ευρώ και η ποιότητα τους είναι τόσο καλή όσο αυτή που μπορεί να περιμένει κάποιος που αγοράζει κάτι με αυτά τα λεφτά.

 

3. Ό,τι και να επιλέξετε, να ξέρετε ότι 100% υπάρχει κάτι καλύτερο εκεί έξω που ό,τι και να καπνίζατε, όσο και να καπνίζατε, μπορεί να καλύψει τις ανάγκες σας πλήρως και να κόψετε το τσιγάρο. Οι διαφορές από συσκευή σε συσκευή είναι τεράστιες, κάποια είναι σκουπίδια που κανείς λογικός/έμπειρος χρήστης δεν θα άγγιζε, κάποια είναι φοβερά εργαλεία με εξαιρετικό αποτέλεσμα.

 

Από 'κει και πέρα, κάθε νέος χρήστης στην Ελλάδα έχει ακριβώς 3 επιλογές:

 

1. Αγοράζει ένα φτηνό σετάκι από τα Ελληνικά καταστήματα με 30-40 ευρώ, απογοητεύεται από την απόδοση του, λέει "τι βλακεία είναι αυτή" και στις 10 μέρες με 2 βδομάδες πάνω, επιστρέφει στο κάπνισμα.

 

2. Αγοράζει ένα σχετικά καλό σετ αρχαρίου από Ελλάδα, δίνει 100+ ευρώ και πιθανότατα κόβει το τσιγάρο.

 

3. Αγοράζει το ίδιο σετ από κάποιο Κινέζικο κατάστημα στο ίντερνετ (όλοι από τα ίδια 2 παίρνουμε) με τα μισά λεφτά ή και λιγότερα, αλλά περιμένει 1.5 μήνα να του έρθει.

 

Άλλες επιλογές δεν υπάρχουν. 

 

Στο ζουμί και τι θα πρότεινα εγώ: Ανεπιφύλακτα την 3η λύση αν έχετε μικρό μπάτζετ, την 2η αν έχετε οικονομική άνεση.

Το σετάκι είναι αυτό που έχει αναφερθεί χιλιάδες φορές πλέον εδώ μέσα: Istick 30 και Nautilus Mini.

 


 


 

https://www.fasttech.com/products/0/10009799/1859403-authentic-aspire-nautilus-mini-bvc-clearomizer- 5άδα ανταλλακτικών αντιστάσεων, 7.5 Ευρώ.

 

Υγρά αγοράζετε από Ελλάδα. Ξεκινάτε με ένα καπνικό με 12άρα νικοτίνη αν κάνατε μισό με ένα πακέτο την μέρα, 18άρα αν είστε τίποτα θεριακλήδες που κάνατε 2+ πακέτα βαριά τσιγάρα. Μετά σιγά σιγά ανακαλύπτετε μόνοι σας ποιες γεύσεις σας αρέσουν από τις χιλιάδες που υπάρχουν.

 

Να τονίσω κάτι τελευταίο: Υπάρχει κόσμος που κατάφερε και έκοψε το κάπνισμα με το σετάκι των 20 και των 30 ευρώ και πήγε αργότερα σε κάτι καλύτερο; Ναι, υπάρχουν και αυτοί, όπως υπάρχουν και αυτοί που δεν κάνανε ποτέ αναβάθμιση γιατί ακόμα και 1-2 χρόνια μετά είναι καλυμμένοι με αυτό. Αυτοί όμως θεωρώ ότι ήταν αποφασισμένοι από πριν να το κόψουν.

 

Πιστεύω όμως με 100% βεβαιότητα ότι αν κάποιος δώσει στον πατέρα του που νομίζει ότι το ηλ. τσιγάρο "είναι χειρότερο από το κανονικό" και ότι ατμίζουμε "υγρά μπαταρίας" ένα τέτοιο σετ, κάποιον δηλαδή που είναι αρνητικά προκατειλημμένος από την αρχή, από ευγένεια θα το παλέψει μια βδομάδα και μετά θα πεταχτεί σε κανά συρτάρι. Αντιθέτως ένα πιο ποιοτικό σετάκι, ίσως του προκαλέσει ευχάριστη έκπληξη και τον κάνει να το δει πιο σοβαρά και σαν κάτι που αξίζει να το παλέψει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Baator ποιο ειναι το 2ο καταστημα που εννοεις εκτος απο fasttech? Εκτος αν εννοεις ebay-banggood κτλ 

Αν μπορεις στειλτο πριβε μην κλαιγονται οι καταστηματαρχες που διαβαζουν το θεμα...

 

Εχεις +1 απο μένα στα λεγόμενα σου btw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να τονίσω κάτι τελευταίο: Υπάρχει κόσμος που κατάφερε και έκοψε το κάπνισμα με το σετάκι των 20 και των 30 ευρώ και πήγε αργότερα σε κάτι καλύτερο; Ναι, υπάρχουν και αυτοί, όπως υπάρχουν και αυτοί που δεν κάνανε ποτέ αναβάθμιση γιατί ακόμα και 1-2 χρόνια μετά είναι καλυμμένοι με αυτό. Αυτοί όμως θεωρώ ότι ήταν αποφασισμένοι από πριν να το κόψουν.

 

ζωντανο παραδειγμα η μανα μου!!

2 χρονια με joytech ego-c 650mah + 1300 mah και εναν Τ2!

 

ξεκινησε με 18αρα νικοτινη..τωρα εχει πεσει στα 3mg.

 

τι cloupor mini τις εφερα..τι aerotank , τι vivi nova , c4 , c5.

 

εκεινη θελει 650mah ego-c και Τ2.

 

πλεον δεν την πειραζει να το ξεχασει στο αμαξι , η να μην εχει μπαταρια..(μια εποχη εκανε σαν τρελη και μου επερνε το MVP μεσα απο τα χερια για να κουμπωσει τον Τ2..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Baator ποιο ειναι το 2ο καταστημα που εννοεις εκτος απο fasttech? Εκτος αν εννοεις ebay-banggood κτλ 

Αν μπορεις στειλτο πριβε μην κλαιγονται οι καταστηματαρχες που διαβαζουν το θεμα...

 

Εχεις +1 απο μένα στα λεγόμενα σου btw.

 

fasttech.com/

gearbest.com/

angelcigs.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα, μπορει καποιος να γραψει μια δυο συμβουλες για τη χρηση του eleaf istick 30w?εννοω,

1.πως χειριζομαι τα watt σε σχεση με την πυκνοτητα του υγρου?

2.μεχρι ποσο μπορω να το ανεβασω και κατεβασω με μια αντισταση 1,6ΩΜ και τι πετυχαινω?

3.σε περιπτωσεις flooding και γευση καμενου τι κανω?(το χειροτερο μου)

4.ειτε αλλαζω watt ειτε τα volt ειναι το ιδιο?

πρωτη φορα με μοντακι εξου κ οι αποριες.ευχαριστω!

καμια συμβουλη κ για το nautilus mini?

ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις,ηταν αναλυτικες κ ξεκαθαρες..Μαλλον θα του παρω την λυση πιο ποιοτικο αλλα απο κινα μιας κ δεν με παιρνει πολυ..θα διαβασω λιγο ακομη το τοπικ αυτο κ μετα θα ψαξω για να αγορασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα, μπορει καποιος να γραψει μια δυο συμβουλες για τη χρηση του eleaf istick 30w?εννοω,

1.πως χειριζομαι τα watt σε σχεση με την πυκνοτητα του υγρου?

2.μεχρι ποσο μπορω να το ανεβασω και κατεβασω με μια αντισταση 1,6ΩΜ και τι πετυχαινω?

3.σε περιπτωσεις flooding και γευση καμενου τι κανω?(το χειροτερο μου)

4.ειτε αλλαζω watt ειτε τα volt ειναι το ιδιο?

πρωτη φορα με μοντακι εξου κ οι αποριες.ευχαριστω!

καμια συμβουλη κ για το nautilus mini?

ευχαριστω !

 

Η 1.6 ohm αντίσταση δουλεύεται στα 8-12 watts. Βλέπεις εσύ τι προτιμάς, δεν έχει και τεράστια διαφορά. Πάνω από τα 12 παίζει να αρχίζεις να παίρνεις γεύση καμμένου και να κάψεις και την αντίσταση. Το να δουλεύεις με watts είναι καλύτερο γιατί μπορείς να το ανεβοκατεβάζεις με μικρότερα "βήματα", 1 watt είναι 1 watt, 1 volt σ'ανεβάζει 3 watts π.χ. Δεν ξέρω αν κατάλαβες τι εννοώ.

Το ίδιο πράγμα είναι πάντως, έτσι κι' αλλιώς αλλάζοντας το ένα, αλλάζει αυτόματα και το άλλο. Απλά οι περισσότεροι με watt το δουλεύουνε.

 

Όταν βάζεις καινούργιο coil στον Ναυτίλο, ρίχνεις 3-4 σταγόνες κατευθείαν μέσα στο νέο coil και μετά αφού γεμίσεις το τανκ σου,

περιμένεις 4-5 λεπτά πριν ατμίσεις. Ξεκινάς πάντα από χαμηλά watts και αν θες ανεβαίνεις μετά. Δεν τον σφίγγεις με όλη σου την δύναμη, δεν θα βγει έξω το υγρό, μην αγχώνεσαι. Δεν τον βιδώνουμε επίσης με όλη μας την δύναμη πάνω στην μπαταρία.

 

Αν κάνει "μπουρμπουλήθρες" κτλ., ανέβασε λίγο τα watts, μπορεί να δουλέψει. Αν συνεχίζει, έχει floodάρει, άνοιγμα, σχολαστικό καθάρισμα και στέγνωμα. Με το Istick30, λογικά δεν πρέπει να αντιμετωπίσεις τέτοια φαινόμενα. Αν συμβαίνει, φταίει το υγρό. Πιθανώς έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε VG και ο ατμοποιητής δεν το σηκώνει. Προσωπικά, μέχρι 70-30 νομίζω μπορεί να το δουλέψει, παραπάνω αρχίζει και κωλώνει λίγο ο Ναυτίλος. Με κάτι max VG και τέτοια, δεν μπορεί ο συγκεκριμένος ατμοποιητής.

 

Αν πάρεις γεύση καμμένου και κατεβάζοντας τα watts δεν διορθωθεί το πρόβλημα, έχει καεί η αντίσταση, πέταμα και καινούργια. Πιθανώς να θέλει αλλαγή και το υγρό σου γιατί και αυτό θα έχει χάλια γεύση.

 

Γενικά άμα μείνεις κοντά στα 10 watts και κάνεις κανά νορμάλ υγρό 50-50, δεν θα πρέπει να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω θέμα να περιμένω, παίρνω αυτό 

https://www.fasttech.com/products/0/10011027/2082301-authentic-eleaf-istick-30w-2200mah-variable

+

https://www.fasttech.com/products/0/10009821/1861800-authentic-aspire-nautilus-mini-bvc-clearomizer

 

Και είμαι οκ???

Είναι μπελαλίδικο ??

Δλδ θέλει πολλές ρυθμίσεις ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω θέμα να περιμένω, παίρνω αυτό 

https://www.fasttech.com/products/0/10011027/2082301-authentic-eleaf-istick-30w-2200mah-variable

+

https://www.fasttech.com/products/0/10009821/1861800-authentic-aspire-nautilus-mini-bvc-clearomizer

 

Και είμαι οκ???

Είναι μπελαλίδικο ??

Δλδ θέλει πολλές ρυθμίσεις ??

 

Ναι, είσαι οκ, απλά ένα υγρό της αρεσκείας σου πρέπει να πας να διαλέξεις σε ένα κατάστημα εδώ.

Καθόλου μπελαλίδικο, 1 φορά την μέρα θα γεμίζεις τον ατμοποιητή σου με υγρό (15 δευτερόλεπτα δουλειά),

ρυθμίζεις μια φορά στα πόσα watts θες να ατμίζεις (10 π.χ.) και τέλειωσες.

 

Θα σου πρότεινα να πάρεις και 2 5άδες ανταλλακτικών αντιστάσεων. Από εκεί σου βγαίνει 1.5 ευρώ η μία.

Εδώ τις πουλάνε 3.5 ευρώ την μία. Με 10 αντιστάσεις + 2 που έχει μέσα η συσκευασία του ατμοποιητή, είσαι καλυμμένος

για μήνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...