Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα το ειπες. Το 95% των τελικα αποτυχημενων!

Ειναι σαν το καζινο. Το 95% χανει, αν και σχεδον ολοι τους πανε με αερα οτι θα κερδισουν.

Τελικα ομως, το 5% κερδιζει.

Θα εισαι μεσα σε αυτους;

 

---

Μια φορα την πατησα με το χρηματιστηριο, και λιγο με το φορεξ(χασουρα φυσικα! δεν ημουν στο 5%) και ειπα τελος.

Και μην πει κανεις αλλο χρηματιστηριο, και αλλο forex.

Και τα δυο στηριζονται στην ΣΩΣΤΗ πληροφορια.

Ή την εχεις, ή δεν την εχεις.

Και δεν την εχεις.

 

Οποιος νομιζει οτι με 'αναλυσεις', 'βιβλια', στατιστικά μοντέλα, και παρακολουθηση επικαιρότητας, ότι θα βγαλει χρήμα...καλές επιτυχίες εύχομαι!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα το ειπες. Το 95% των τελικα αποτυχημενων!

Ειναι σαν το καζινο. Το 95% χανει, αν και σχεδον ολοι τους πανε με αερα οτι θα κερδισουν.

Τελικα ομως, το 5% κερδιζει.

Θα εισαι μεσα σε αυτους;

 

---

Μια φορα την πατησα με το χρηματιστηριο, και λιγο με το φορεξ(χασουρα φυσικα! δεν ημουν στο 5%) και ειπα τελος.

Και μην πει κανεις αλλο χρηματιστηριο, και αλλο forex.

Και τα δυο στηριζονται στην ΣΩΣΤΗ πληροφορια.

Ή την εχεις, ή δεν την εχεις.

Και δεν την εχεις.

 

Οποιος νομιζει οτι με 'αναλυσεις', 'βιβλια', στατιστικά μοντέλα, και παρακολουθηση επικαιρότητας, ότι θα βγαλει χρήμα...καλές επιτυχίες εύχομαι!!!!

 

Καλημέρα

Βασικά έχεις δίκιο. Απλά δεν ξέρω πόσο δίκιο έχεις. Σίγουρα δεν είναι ο εύκολος τρόπος να βγάλεις λεφτά ακόμα και αν τα καταφέρεις στην αρχή.. Το 5% αφορά σε βάθος χρόνου.. Γι αυτό ζήτησα τη γνώμη κάποιων που συστηματικά ασχολούνται με αυτό αρκετό καιρό και επίσης αυτός είναι και ένας από τους λόγους που ακόμη δεν έχω τολμήσει να δοκιμάσω live. Ένας ακόμη λόγος είναι π.χ μια πιο προσεκτική μελέτη ενός βιβλίου που εξηγεί για ποιούς λόγους πετυχαίνει μόνο αυτό το 5% π.χ overtrading, έλλειψη πειθαρχίας(discipline), παντελή έλλειψη money managment κ.α (High Performance Trading / Steve Ward). Κάποιος λοιπόν που λόγω χαρακτήρα ή εκπαίδευσης μπορεί να είναι σταθερός σε κάποια "προαπαιτούμενα" γιατί να μην μπορεί να τα καταφέρει? Η σωστή πληροφορία σίγουρα είναι καθοριστική αλλά όχι τόσο όσο σε μια μετοχή και τελικά αφορά "μεγάλα" ψάρια με "μεγάλους" στόχους. Σε ευχαριστώ πάντως που έκανες τον κόπο να απαντήσεις. Το θέμα είναι ότι καλά μας τα λένε οι "ειδικοί"... Υπάρχει κανείς εδώ να το επιβεβαιώσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικος δεν ειμαι αλλα απο προσωπικη εμπειρια αν τηρεις τους στοχους που εχεις θεσει στο εαυτο σου τοτε τα παντα ειναι υπερ σου, αν δεν τους τηρεις τοτε τα παντα ειναι κατα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.. Χθες έτυχε να πέσω πάνω σε αυτό το θέμα ψάχνοντας κάτι άλλο.. Δεδομένου ότι άρχισα να ασχολούμαι με το forex από τον περασμένο Μάιο με demo στην alpari και παράλληλα μελετώντας κάποια pdf βιβλία (Nison, Ponsi, Achelis, Douglas κ.α) θα θελα να μάθω κυρίως από τον δημιουργο του θέματος not87not ή από όποιον ασχολείται συστηματικά ικανό καιρό, αν συνεχίζει να ασχολείται και γενικά αν πιστεύει ότι είναι εύκολο να ξεφύγεις από το 95% των τελικά αποτυχημένων, ακόμη και αν ξεκινήσεις καλά. Αν κάποιος θέλει αναφέρω και το email μου [email protected]

 

ευχαριστώ

 

Είναι πάρα πολυ δυσκολο να ξεφύγεις απο το 5% ακόμα και αν είσαι πειθαρχημένος , αν εχεις σύστημα και αν αν αν.. Απλά το forex είναι πολύ random αγορά , με πολυ δυσκολη την προβλέψη κατεύθυνσης απο πληροφορία η fundamentals (δεν υπάρχει εταιρία να ανακοινώνει αποτελεσματα). Ισα ισα τα νέα έχουν απρόβλεπτα αποτελέσματα στην αγορά , γιαυτό οι anlysts παντα χρησιμοποιούν 50-50 τεχνικές οταν μιλανε για economic calendars ωστε να έχουν καλύμενο το κωλαράκι τους ότι και να γίνει. Μετα τα νέα και το αποτελεσμά του στην αγορά φυσικά όλα εξηγούνται πανευκολα.. Είναι επίσης αγορά που σε ωθεί στο intraday trading που σημαίνει πολλά απο τα κέρδη σου πάνε σε commissions / spread.

 

Θελει πολύ δουλεια και αρκετη ικανότητα. Βοηθάνε πολυ και οι γνώσεις προγραμματισμού καθώς με το backtesting στρατηγικων βλέπεις τα πραματα πιο σφαιρικά και με άλλο ματι.

 

Μια μεγάλη αληθεια ακόμα για αυτη την δουλεια είναι οτι όποιος μπορει να την κάνει δεν ακουγεται. Ολοι οι μάγκες που γραφουν βιβλία και το παίζουν guru είναι γιατι μετά απο πολλά χρόνια καταλάβαν πόσο δύσκολο και ματαιο εγχείρημα είναι και το ρίξαν στα σεμινάρια και τα βιβλια να βγάλουν κανα φράγκο.

 

Μετά απο όλα αυτά αν παίζετε και σε market makers που κάνουν stop loss hunt.. καλά εκεί είστε χαμένοι πριν καν αρχίσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Αλεξ, ιδιαιτερα οσον αφορα το θεμα των διαφορων γκουρου. Οποιον δειτε να πουλα βιβλια, μαθηματα κλπ. ειναι trader που απετυχε να καταλαβει πως λειτουργουν οι αγορες. Σιγουρα ενα βιβλιο τετοιο εντυπωσιαζει εναν αρχαριο, αλλα πιστεψε με το πως θα διαχειριστεις τη θεση σου το μαθαινεις μονο με εξασκηση. Σε προσωπικο επιπεδο εχασα πολλα στην αρχη και περασαν πολλοι μηνες χωρις να ανοιξω θεση γιατι φοβομουν τις απωλειες.

 

Ενα λαθος που κανουν πολλοι ειναι να παρακολουθουν πολλες ισοτιμιες μαζι και στο τελος να χανουν τη μπαλα. Εγω πχ ασχολουμαι μονο με τον DAX (χρηματιστηριο Γερμανιας) και πετρελαιο. Μονο αυτα τα δυο και πανω σε αυτα δουλευω για να τα κατανοω σε βαθος.

 

Παιδια ας μη γελιομαστε. Θελει αρχ@@@ γιατι αρχιζει να αποδιδει μετα απο τουλαχιστον 1 χρονο σκληρης δουλειας, για να μην πω μετα απο 2-3 χρονια. Δεν ειναι δυνατον στα καλα καθουμενα ο καθε ασχετος να παιζει στα δαχτυλα το συναλλαγμα, τις μετοχες και τα εμπορευματα. Οι επαγγελματιες traders πληρωνονται με τεραστιους μισθους και βλεπουμε ολοι το ιδιο γραφημα.

 

Οσον αφορα τις διαφημισεις διαφορων εταιρειων οτι μπορεις να βγαλεις σε μια μερα 200 ευρω αυτα οντως βγαινουν μετα απο μερικα χρονια ομως και με κεφαλαιο τουλαχιστον 10.000 ευρω.

 

Ανοιξτε εναν δοκιμαστικο λογαριασμο σε οποια εταιρια θελετε και αν επι ενα μηνα ειστε κερδοφοροι εμενα να με φτυσετε. Δε θα καταλαβετε πανω στον πρωτο μηνα καν τι ειναι αυτο που βλεπετε στην οθονη. Και μερικοι παραπονιουνται γιατι την πρωτη βδομαδα εχασαν τα λεφτα τους. Αν ηταν ευκολο ολοι θα ηταν εκατομμυριουχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθέσω λοιπόν not87not ότι αφού ασχολείσαι ακόμη είσαι θετικός σε account, ακολουθείς πιστά κάποια συγκεκριμένη στρατηγική intraday την οποία ίσως και να χρειάστηκε να τροποποιήσεις αρκετές φορές κατά τη διάρκεια του "ταξιδιού" , ακολουθείς αυστηρά κάποιους κανόνες money managment, και ψάχνεις για θέσεις με τουλάχιστον 2πλάσιο λόγο risk/reward.. Συνεχίζεις να αφιερώνεις το χρόνο που ανέφερες στα αρχικά σου post ή όσο βελτιώνεσαι χρειάζεσαι λιγότερο? Έχεις προσπαθήσει σε daily charts για να αποφύγεις τις προμήθειες? Βρήκες κάποιο ελληνικό φόρουμ πιο εξειδικευμένο στο οποιο όμως να μην γράφουν μόνο εκπρόσωποι εταρειών forex? Sorry για τις ερωτήσεις αλλά με ενδιαφέρουν πολύ οι απαντήσεις σου για τις οποίες σε ευχαριστώ εκ των προτέρων. Και μια επιβεβαίωση χρειάζομαι από τον Alex.. Η Alpari δεν είναι market maker αλλα ανήκει στους ECN, σωστά? Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθέσω λοιπόν not87not ότι αφού ασχολείσαι ακόμη είσαι θετικός σε account, ακολουθείς πιστά κάποια συγκεκριμένη στρατηγική intraday την οποία ίσως και να χρειάστηκε να τροποποιήσεις αρκετές φορές κατά τη διάρκεια του "ταξιδιού" , ακολουθείς αυστηρά κάποιους κανόνες money managment, και ψάχνεις για θέσεις με τουλάχιστον 2πλάσιο λόγο risk/reward.. Συνεχίζεις να αφιερώνεις το χρόνο που ανέφερες στα αρχικά σου post ή όσο βελτιώνεσαι χρειάζεσαι λιγότερο? Έχεις προσπαθήσει σε daily charts για να αποφύγεις τις προμήθειες? Βρήκες κάποιο ελληνικό φόρουμ πιο εξειδικευμένο στο οποιο όμως να μην γράφουν μόνο εκπρόσωποι εταρειών forex? Sorry για τις ερωτήσεις αλλά με ενδιαφέρουν πολύ οι απαντήσεις σου για τις οποίες σε ευχαριστώ εκ των προτέρων. Και μια επιβεβαίωση χρειάζομαι από τον Alex.. Η Alpari δεν είναι market maker αλλα ανήκει στους ECN, σωστά? Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ.

 

Η alpari εχει us , ru , και uk. Φαντάζομαι θα νοιάζεσαι για uk . Με το mt5 η alpari δίνει DMA , οσο πιο κοντά σε ecn γίνεται δηλαδη.

 

http://www.alpari.co...etatrader5.html

 

Με mt4 η ίδια λέει οτι κανει market making (dealing desk execution). Ενας broker δεν είναι ECN η Market Maker, συνήθως έχουν πολλά προιόντα αναλογα τι θέλει ο καθενας.

 

Το να είσαι εκπρόσωπος εταιρίας forex δεν είναι κακό αν δεν ψάχνεις πελάτες συνέχεια, και εγώ επαγγελματίας του χώρου είμαι , και μάλιστα αν πάσαρα την δικια μου εταιρία θα ηταν μόνο για το καλό σας καθώς είναι με διαφορά η πιό honest , αλλά δεν μπλέκω την δουλειά με ενα τεχνολογικό φορουμ που μπαινω για την πλακα μου :D.

 

ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΜ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθέσω λοιπόν not87not ότι αφού ασχολείσαι ακόμη είσαι θετικός σε account, ακολουθείς πιστά κάποια συγκεκριμένη στρατηγική intraday την οποία ίσως και να χρειάστηκε να τροποποιήσεις αρκετές φορές κατά τη διάρκεια του "ταξιδιού" , ακολουθείς αυστηρά κάποιους κανόνες money managment, και ψάχνεις για θέσεις με τουλάχιστον 2πλάσιο λόγο risk/reward.. Συνεχίζεις να αφιερώνεις το χρόνο που ανέφερες στα αρχικά σου post ή όσο βελτιώνεσαι χρειάζεσαι λιγότερο? Έχεις προσπαθήσει σε daily charts για να αποφύγεις τις προμήθειες? Βρήκες κάποιο ελληνικό φόρουμ πιο εξειδικευμένο στο οποιο όμως να μην γράφουν μόνο εκπρόσωποι εταρειών forex? Sorry για τις ερωτήσεις αλλά με ενδιαφέρουν πολύ οι απαντήσεις σου για τις οποίες σε ευχαριστώ εκ των προτέρων. Και μια επιβεβαίωση χρειάζομαι από τον Alex.. Η Alpari δεν είναι market maker αλλα ανήκει στους ECN, σωστά? Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ.

 

Aggelinos απαντω με τη σειρα στις ερωτησεις σου.

 

1) Ασχολουμαι πλεον με πραγματικα χρηματα και ειμαι σταθερα κερδοφορος. Για να μη μιλω με αερολογιες κοιτω ο καθημερινος μου στοχος να ειναι απο 20 μεχρι 50 ευρω. Υπαρχουν μερες που θα βγαλω 100 και 200 ευρω. Αλλα υπαρχουν μερες οπου θα χασω αλλα τοσα. Παντα ομως κοιταζω στο τελος της εβδομαδας να εχω βγαλει τουλαχιστον 150 ευρω.

 

2) Ναι χρησιμοποιω καποια στρατηγικη. Ασχολουμαι απο το απογευμα και μετα οταν ανοιξουν οι αγορες τις Αμερικης και εχω πιασει το συναισθημα της ημερας. Να ξερεις οτι απο το απογευμα και μετα οι αγορες σταδιακα ηρεμουν και οι πιθανοτητες να χασεις λεφτα λιγοστευουν σε σχεση με το πρωι/μεσημερι.

 

3) Ψαχνω για κινησεις τουλαχιστον 1:3. Ποτε δε βαζω στοπ. Κλεινω παντα χειροκινητα τη θεση. Αυτο θελει εμπειρια ομως και ξερω πως θα κινηθω αλλα και ποτε θα πρεπει να κλεισω μια θεση ή οχι.

 

4) Συνεχιζω να αφιερωνω τον ιδιο χρονο. Ποτε μα ποτε δε γινεσαι τελειος. Και κανενας δεν υπαρχει στον πλανητη που να μην εχει χαμενες θεσεις. Χρειαζεται συνεχης εκπαιδευση και ενημερωση. Το ξαναειπα οτι τα λεφτα δε στα χαριζουν,

 

5) Αυτο με τις προμηθειες, spread κλπ. ειναι μια γελεια παραμετρος του trading που την παπαγαλιζουν οι ασχετοι. Οταν βγαζεις με σταθερο ρυθμο λεφτα δε σε νοιαζει η προμηθεια αλλα η ευκολια της πλατφορμας, η εξυπηρετηση της εταιριας, η γρηγοραδα στις αναληψεις κλπ. Η κυρια εταιρια που κανω trading εχει ισως τα μεγαλυτερα spread στην αγορα, ομως η πλατφορμα με βολευει τοσο πολυ και με βοηθα τοσο πολυ που δε νοιαζει το κατι παραπανω γιατι με βοηθα να βγαλω λεφτα. Δοκιμασα μερικες εταιριες με σχεδον μηδενικες προμηθειες και δεν μπορουσα να δουλεψω στην πλατφορμα τους. Δωρον αδωρον δηλαδη.

 

6) Παλια εγραψα καθημερινα και ανεβαζα αναλυσεις στο forum του dailyfx.gr (ειναι η σελιδα ενημερωσης της εταιριας fxcm). Ειναι το μονο ελληνικο φορουμ απ'οτι ξερω. Σταδιακα κοπηκα γιατι με κουραζε πολυ το γραψιμο, μαλιστα με τα παιδια ειχαμε μια ωραια διαδυκτιακη παρεα. Εχω γραψει, πιο σπανια ομως και στο dailyfx.com οπου συναντας δυνατους traders.

 

7) Mια συμβουλη. Κοιτα να επιλειξεις την πλατφορμα που σε βολευει και ασε τα ecn, market makers, spreads κλπ. Αν βγαζεις λεφτα δε σε απασχολει τιποτε αλλο. Εγω μερικες φορες βγαζω λεφτα στην Plus500 οπου ολοι την θεωρουν απατη αλλα δεν παραδεχονται οτι δεν ξερουν να βγαζουν λεφτα. Mε mt4 δεν ασχολουμαι για τον απλουστατο λογο οτι δε με βολευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς καλησπέρα και από εμένα νέο μέλος και σκέφτομαι σοβαρά να αρχίσω με το Forex trading.

Γενικά η γνώσεις μου είναι ελάχιστες και έχω κάνει εγράφη στο babypips.com και ξεκίνησα τα μαθήματα. Τι έχετε να με προτείνετε εσείς σαν ποιο έμπειροι Και για ποιο λόγο δεν ανοίγει και κάποιος ένα group στο skype ώστε να μπορούμε να μιλάμε κατευθείαν και εκεί και να βοηθάμε ο ένας των άλλο μεσώ skype κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γίνεται μεσω skype να καταλαβεις κατι που θελει τουλαχιστον ενα χρονο για να παρεις χαμπαρι πως λειτουργει. Το μονο που μπορω να κανω ειναι να παροτρινω τους επιδοξους να διαβασουν αυτα τα αρθρα http://www.dailyfx.gr/fx/view/forex_basics τα οποια ειναι στα ελληνικα για παρουν μια πρωτη γευση. Επισης χρειαζεται διαρκης ενημρωση για να καταλαβει καποιος πως λειτουργει η παγκοσμια οικονομια. Πχ βλεποντας σε μια ανακοινωση οτι επιβραδυνεται η οικονομια της Κινας εμεις πουλαμε χαλκο (σορταρισμα) γιατι η Κινα ειναι ο μεγαλυτερος εισαγωγεας χαλκου ή σε αντιθετη περιπτωση αγοραζουμε δολαριο Αυστραλιας γιατι η Αυστραλια στελνει τις περισσοτερες εξαγωγες της στην Κινα. Πρεπει δηλαδη να κατανοει καποιος το πως λειτουργουν αυτες οι αλυσιδες των οικονομιων για να καταλαβει πως λειτουργουν οι αγορες.

 

Tα μεσα που χρησιμοποιω για ενημερωση ειναι dailyfx, Financial Times (θελει συνδρομη), Bloomberg, Forexpros, Marketwatch. Μπορειτε να ριξετε μια ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Demo δε χρειαζεται λεφτα. Αυτη τη στιγμη σε ενδιαφερει μονο ο δοκιμαστικος λογαριασμος εκτος και αν εχεις λεφτα για χασιμο. Τ ελαχιστα ποσ που ζητανε ειναι τυπικα μονο και μονο για μηνα σου τελειωσουν γρηγορα τα λεφτα. Η FXCM εχει κατωτατο οριο τα 2000 ευρω αλλα εγω τους εστειλα μαιλ και τους ειπα οτι εχω πειρα αλλα θελω να μου ανοιξουν λογαριασμο με 1000 ευρω. Και το δεχτηκαν.

 

Να ξερεις οτι αν ανοιξεις λογαριασμο με πραγματικα λεφτα να κοιταξεις να ειναι λεφτα που δεν χρειαζεσαι γιατι θα τα χασεις.

 

Επειδη ειμαι πελατης και στην saxobank σου προτινω καλυτερα την fxcm. Η fxcm ειναι περισσοτερο του συναλλαγματος και αρκετα πιο απλη ενω στην saxobank "θα χαθεις" με τοσες επιλογες που εχει μιας και ειναι περισσοτερο χρηματιστηριακη. Αναφερομαι παντα για να ανοιξεις δεμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...