Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

*πεσαμε σε αναλυτικους παλι*

 

χωρις wall of text μια ερωτηση

 

ποσα θες για να μπεις σε cdf, ποσα σε etf, ποσα στο χρηματιστηριο and so the story goes

 

επισης αν θελεις ολα τα προιοντα για να διαλεξεις τοτε μπορεις να βρεις 10000 για εναν μινιμουμ λογαριασμο στην saxo bank...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

*πεσαμε σε αναλυτικους παλι*

 

χωρις wall of text μια ερωτηση

 

ποσα θες για να μπεις σε cdf, ποσα σε etf, ποσα στο χρηματιστηριο and so the story goes

 

επισης αν θελεις ολα τα προιοντα για να διαλεξεις τοτε μπορεις να βρεις 10000 για εναν μινιμουμ λογαριασμο στην saxo bank...

 

η saxobank εχει καταργησει το ελαχιστο των 10.000 ευρω και μπορεις και με 100 ευρω να ανοιξεις λογαριασμο. Απλα την προτινω στο mico γιατι εχει περισσοτερο χρηματιστηριακη λογικη η πλατφορμα της και ειναι φυσικα πολυ πιο εξειδικευμενη απο την αντιστοιχη της plus500. Στην ουσια δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης αλλα λεμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η saxobank εχει καταργησει το ελαχιστο των 10.000 ευρω και μπορεις και με 100 ευρω να ανοιξεις λογαριασμο. Απλα την προτινω στο mico γιατι εχει περισσοτερο χρηματιστηριακη λογικη η πλατφορμα της και ειναι φυσικα πολυ πιο εξειδικευμενη απο την αντιστοιχη της plus500. Στην ουσια δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης αλλα λεμε..

 

:confused: :shock: ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θέμα, δεν το είδα δει γιατί δεν κόβω βόλτες από το μπλα μπλα συχνά.

 

Εγώ ασχολήθηκα με το forex πρώτη φορά πριν από ένα χρόνο αλλά ακόμα δεν έχω παίξει το παραμικρό σεντ σε πραγματικό λογαριασμό. Η πρώτη επαφή με demo account μου έδωσε να καταλάβω ότι για να βγουν λεφτά συστηματικά θέλει να αφιερώνεις καθημερινά σημαντικό χρόνο, το οποίο ούτε θέλω ούτε και μπορώ να κάνω.

 

Γρήγορα λοιπόν κατέληξα να το ψάχνω με automated trading και συγκεκριμένα με το metatrader. Η πλατφόρμα είναι αρκετά εύκολη στην χρήση για κάποιον που έχει ασχοληθεί έστω και λίγο με προγραμματισμό ώστε να φτιάξει custom expert advisors (botάκι). Φυσικά το να βρεις μια στρατηγική που να είναι συστηματικά κερδοφόρα είναι μανίκι. Το metatrader σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις backtesting, δηλαδή να δεις τι αποτελέσματα θα είχε ένα botακι με πραγματικά δεδομένα του παρελθόντος. Η αίσθησή μου είναι πως τελικά η συμπεριφορά της αγοράς μεταβάλλεται τόσο πολύ ως προς τον χρόνο που ένα μποτάκι δύσκολα μπορεί να είναι αποδοτικό για μεγάλη περίοδο. Στρατηγικές που απέδιδαν πάρα πολύ σε ένα έτος και με δείγμα 1000 trades μπορούσαν να τινάξουν το κεφάλαιο στο αέρα σε κάποιο άλλο έτος και τούμπαλιν.

 

Αυτό με το οποίο δεν έχω ασχοληθεί καθόλου είναι με την επιλογή broker. Τι παίζει με τους ECN και τους market makers που γράφτηκαν στην αρχή? Συγνώμη αν ρωτάω κάτι που έχουν απαντηθεί και πιο πριν αλλά δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες του νήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

*πεσαμε σε αναλυτικους παλι*

 

χωρις wall of text μια ερωτηση

 

ποσα θες για να μπεις σε cdf, ποσα σε etf, ποσα στο χρηματιστηριο and so the story goes

 

επισης αν θελεις ολα τα προιοντα για να διαλεξεις τοτε μπορεις να βρεις 10000 για εναν μινιμουμ λογαριασμο στην saxo bank...

 

ωραίος! Εγω γενικά στηρίζω το μότο ''τις καθημερινές αναλυτές και τα σ/κ προπονητές''

 

topic-starter:

εμένα η αποψάρα μου ειναι να κοιτάξεις http://www.igmarkets.co.uk/ και να διαβάσεις λίγο Hull πρωτού κάνεις το οτιδήποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το site που με βοήθησε να καταλάβω το trading καλύτερα. http://www.babypips.com Διαβάστε το σχολείο ακόμα και αν νομίζετε οτι τα ξέρετε όλα. Αν θέλετε κάτι https://twitter.com/fxant2a το tweeter μου. Εκεί και στο meetpips (με ίδιο όνομα) ποστάρω και τα trades μου.

 

Καλό trading!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανεις σας την platform που λέγεται zulutrade η κατι τετιο? Κάπου διάβαζα τελευταία γιαυτην k μου κίνησε το ενδιαφέρον ,ακολουθείς υποτίθεται άλλους traders που κάνουνε το trading για σένα. Προφανώς κάπως θα πληρώνονται k αυτοί , αλλα το θέμα είναι ότι εφόσον κερδίζουνε θα κερδίζεις k εσύ , καλά k αν χάνουνε εννοείτε ότι θα γαμοσταυριζεις k θα κλαις τα λεφτά σου , απλά αν ο trader είναι καλός το λογικό είναι ότι θα υπάρξουνε πιθανότητες στο τέλος ο κερδισμένος να είσαι εσύ. Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανεις σας την platform που λέγεται zulutrade η κατι τετιο? Κάπου διάβαζα τελευταία γιαυτην k μου κίνησε το ενδιαφέρον ,ακολουθείς υποτίθεται άλλους traders που κάνουνε το trading για σένα. Προφανώς κάπως θα πληρώνονται k αυτοί , αλλα το θέμα είναι ότι εφόσον κερδίζουνε θα κερδίζεις k εσύ , καλά k αν χάνουνε εννοείτε ότι θα γαμοσταυριζεις k θα κλαις τα λεφτά σου , απλά αν ο trader είναι καλός το λογικό είναι ότι θα υπάρξουνε πιθανότητες στο τέλος ο κερδισμένος να είσαι εσύ. Τι λέτε?

 

Εγω λεω οτι ειναι γαμώ τα κόλπα να παίρνουν τα χρήματα απο τους αφελείς. Δηλαδή μου δίνεις τα λεφτά σου να τζογάρω. Αν κερδίσω μοιραζόμαστε τα κέρδη, αν χάσω κλαις τα χρήματα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι την θες την πλατφορμα; Πηγενε σε καμια τραπεζα και πες τους "Θελω να συμετεχω σε Αμοιβαια κεφαλαια της BlackRock" τους καλυτερους trader του κοσμο εχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mico Καταρχας δε σου την ειπαμε. Η απορια μας ειναι απολυτα λογικη οταν λες πως εχεις μεταπτυχιακο στα χρημ/κα.

 

Σε οποιαδηποτε εταιρια και αν κοιταξεις υπαρχει σαφης διαχωρισμος forex με cfd (contrct for difference). Οταν μια εταιρια γραφει οτι μπορεις να κανεις trading σε cfd αναφερεται παντα σε συμβολαια χρηματιστηριακων, εμπορρευματων, etf και λιγο πιο σπανια σε μετοχες. Ποτε δεν αναφερεται σε συναλλαγμα και παντα υπαρχει διαφορετικη κατηργορια αλλη για forex και αλλη για cfd. Δες το σε οποια εταιρια θες.

 

Με το cfd τι κανεις με λιγα με λογια. Αγοραζεις και πουλας αερα. Αυτο ακριβως. Αγοραζεις και πουλας κατι που δεν εχεις στην κατοχη σου αλλα το εχει η εταιρια με την οποια κανεις trading.

 

Γι αυτο και μερικες εταιριες (πχ saxobank) εχουν επιλογη και για αγοραπωλησια μετοχων αλλα και για αγοραπωλησια cfd μετοχων(equities cfd's). Στην πρωτη περιπτωση κατεχεις μετοχες, στην δευτερη οχι.

 

To forex μετα εχει πολλες υποκατηγοριες που λογικα τις γνωριζεις. Options, swaps, futures, forwards κτλ. Aυτο για forex cfd ειλικρινα πρωτη φορα το ακουω( εισαι σιγουρος οτι ειναι ετσι ακριβως?)

 

Ειχα σκοπο να σου προτινω, οπως νομιζω εκανε και viper, να ανοιξεις λογαριασμο στην plus500. Aφου όμως εχεις εμπειρια στο χρηματιστηριο, σου προτινω την saxobank οπου εκει θα βρεις forex, forex options, forex forwards, cfds, equities αλλα και cfd μετοχων. Τσεκαρε την λιγακι και πειραματισου

 

Σε όλες τις εταιρίες cfd παίζεις εκτός αν κανεις trading σε futures η options τα οποία είναι συμβόλαια μελλοντικής εκπλήρωσης. 'Οσον αφορά το trading δεν έχουν διαφορά με το cfd (οταν το cfd είναι ECN - DMA με πραγματικό Liquidity απο πισω) εκτός του ότι κατα την λήξη (του option / future) πρέπει να γίνει παράδωση συναλλάγματος (αν και στο speculation trading αυτό αποφεύγεται μέσω του "roll-over"). Οταν το cfd είναι πάνω στο price stream ενως market maker που μπορεί να βάζει ότι τιμή θέλει πάνω στο stream κλάφτα.

 

ψαξε στα terms and conditions του forex account opening στην saxo bank , plus - 500 η whatever. Νομίζεις οτι στην +500 παιζεις futures?

 

να σε διευκολύνω - http://www.plus500.c...ragreement.aspx

 

Τα cfd δεν είναι κάτι κακό συσκεκριμένα όσον αφορα τις ισοτιμίες , είναι ο μόνος τρόπος να πάρεις τοσο leverage (πχ 1:500 δεν υπάρχουν αυτά στα futures). Πολλές εταιρίες επίσης δίνουν direct market access (DMA) η ECN trading που σημαίνει οτι το δικό σου cfd γίνεται αλληθινό trade για τον broker σε πραγματικό liquidity σε τράπεζα οπότε υπάεχει κατι πίσω δεν ειναι "αδειο χαρτι". Ακόμα και στο πραγματικό liquidity ο broker ειναι αναγκασμένος να σε έχει με cfd λόγω anonymity λόγω του τρόπου που κρατόνται account στον aggregator, του leverage και και και αλλα αυτά είναι "άλλου παπα ευαγγέλιο"

 

σας είπα για DMA και ECN versus market makers (οπως η +500) στην αρχη αλλά με γραψατε :D

 

good luck

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

μοιαζει με το forex αλλα ειναι διαφορετικο.

λεγεται betfair.

στους αγωνες μπασκετ κυριως γινεται αλλα και σε καποια αλλα αθληματα.

αγοραζεις μολις μπει καλαθι μια αποδοση ας πουμε 2.00 και αυτη αμεσως πεφτει και παει 1.90.

οποιος βλεπει πρωτος την εικονα προλαβαινει να παρει στο 1.96 ας πουμε 100$ και να πουλησει αμεσως στο 1.91.

δηλαδη κερδος 5$.

σε καθε καλαθι μπορεις να το κανεις αυτο.

εχω βγαλει αρκετα με αυτον τον τροπο.

 

οπως λεει και ο φιλος βεβαια καθονται και εδω μερικες στραβες γιατι για να αγορασεις χρειαζεσαι 5 δευτερα.αλλα τοσα για να πουλησεις.μας κανουν 10.βαλε και 1-2 αντανακλαστικα και δικια σου αργοπορεια η καθυστερηση της εικονας.

ετσι μπορει η αλλη ομαδα να τρεξει και να βαλει και αυτη καλαθι.

αποτελεσμα ξαναγυρναει στο 2.00 η αποδοση και εσυ ειχες αγορασει στο 1.96 και ετσι χανεις 4$.

 

αλλα 8 στις 10 ολα πηγαινουν καλα.

 

βασικος κανονας και εδω μολις κανεις λαθος αμεσως καλυπτεις με οποιαδηποτε χασουρα.παραδεχεσαι το λαθος σου.αν δεν το κανεις το πληρωνεις συνηθως πολυ ακριβα.

 

 

η βασικη διαφορα με το forex ειναι οτι εδω το βλεπεις το καλαθι.δεν υπολογιζεις η ελπιζεις η πιστευεις.

μολις μπει αγοραζεις.και μετα γρηγορα το ξεφορτωνεσαι.

το κλειδι της υποθεσης ειναι ποσο γρηγορα βλεπεις την εικονα.

οτι δειχνει η ετ1 απο παρνηθα ειμαστε οι πρωτοι που το βλεπουμε.εκτος και να καποιος ειναι εμσα στο γηπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα.. Χθες έτυχε να πέσω πάνω σε αυτό το θέμα ψάχνοντας κάτι άλλο.. Δεδομένου ότι άρχισα να ασχολούμαι με το forex από τον περασμένο Μάιο με demo στην alpari και παράλληλα μελετώντας κάποια pdf βιβλία (Nison, Ponsi, Achelis, Douglas κ.α) θα θελα να μάθω κυρίως από τον δημιουργο του θέματος not87not ή από όποιον ασχολείται συστηματικά ικανό καιρό, αν συνεχίζει να ασχολείται και γενικά αν πιστεύει ότι είναι εύκολο να ξεφύγεις από το 95% των τελικά αποτυχημένων, ακόμη και αν ξεκινήσεις καλά. Αν κάποιος θέλει αναφέρω και το email μου [email protected]

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...